Yenilebilir mantar çocuklar: görünüm, yemek pişirmek için ipuçları

Yenilebilir mantar çocuklar: görünüm, yemek pişirmek için ipuçları
Doğada, çok sayıda mantar türü vardır, bu yüzden bazılarının bundan haberi olmayan “orman sakinleri” olması şaşırtıcı değildir. Bunlardan biri, tecrübesiz mantar toplayıcıları tarafından sıklıkla göz ardı edilen keçilerin mantarıdır.

yenilebilirlik

Keçi mantarı boya ailesine aittir, cins yağlıdır. O da bir keçi, bir ızgara, bir bataklık, bir inek, kuru bir yağ olabilir, bir ivanka denir. Böbrek yenilebilir ve besin değeri dördüncü kategoride kaplar.
yenilebilirlik
Mantarlar fosfor, magnezyum, çinko, amino asitler, şekerler, diyet lifi, lesitin, fosfatid içerir. Kafesteki vitaminlerden B1, B2, D, PP vardır. Mantarlarda bulunan protein, vücut tarafından% 70, yağlar -% 95 oranında emilir.

Biliyor musun En eski mantar 1859 yılında, yaklaşık 420 milyon yıllık bir fosilde bulundu.

Benziyor

Mantarlar için bir sortie planlıyorsanız, o zaman keçi neye benzediğini hakkında daha fazla bilgi bulmak için zarar vermez.

kafa

Bir ızgarayı ayırt etmek zor değildir. Ortada bir tüberkül ile düz bir şekil 3-9 cm çapında küçük bir şapka vardır. Yüzey tinerinin kenarlarına daha yakın. Kuru ve pürüzsüzdür ve yağmur sırasında mukus ve kayganlaşır.
kafa
Kapağın rengi, büyüme koşullarına bağlı olarak açık sarı, kahverengi, bazen kahverengi olabilir.

Şapkanın genç mantar kapakları düzgün, hatta ve eski keçilerde şekil ve yuvarlaklıklarını yitirir, deforme olur ve çatlarlar.

et

Çocukların eti yoğun ve elastik bir yapıya sahiptir. Hoş bir mantar aroması ile açık sarı renktedir.

Önemli! Mantar toplayıcıları, vücut tarafından ağır ve zayıf şekilde sindirildiklerinden, olgunlaşmamış ve yaşlı çocuklardan kaçınılmasını önermektedir. Ayrıca 3 yaşından küçük çocuklar için mantar yiyemezsiniz.

bacak

Meyve gövdesinin bu kısmı 3 ila 10 cm arasında bir yüksekliğe ve yaklaşık 2 cm’lik bir kalınlığa sahiptir. Pedikül silindirik olup, kapağa daha yakındır. O etekleri yok, ama üst kabuğu soyulabilir. Bacağın rengi şapka ile aynıdır – soluk sarı, açık kahverengi, kahverengi.
bacak

Boru tabakası

Kapağın ters tarafında yapışkan bir boru tabakası bulunur. Borular gövdeden aşağı doğru iner. Renkleri mantarın yaşına göre değişir: eski olan, tüpler daha koyu.

Küçük çocuklarda açık sarı ve yetişkinlerde kahverengi. Tüplerin dış gözenekleri büyük ve açısaldır ve iç gözenekler küçük ve incedir.

En yararlı mantarlar şunlardır: onların tedavi edildiği chanterelles, yanı sıra beyaz mantar, rus, bal agarics, çiller, ryadovki, yosun, uskumru, huş kabuğu ve çörek.

Spore tozu

Keçilerdeki spore tozu açık kahverengi veya zeytin kahverengidir.

Nerede olur ve ne zaman toplanabilir?

Küçük keçiler çam ormanlarında, daha az sıklıkla karışık ormanlarda, çamların altında, kumlu topraklarda yetişir. Sulak alanlarda, nemlendirilmiş bir ortamda, tarlalarda ve çayırlarda yetişebilirler. Ilıman iklime sahip bölgeleri tercih eder.
Nerede olur ve ne zaman toplanabilir?
Mantarlar hem tek başına hem de büyük gruplar halinde bulunur. Çocuklar için olgunlaşma dönemi haziran-kasım ayları arasındadır. Şiddetli yağmur sonrası iyi bir hasat toplanabilir.

Önemli! Radyoaktif maddeleri çok iyi emdikleri için, sanayi işletmelerinin yakınındaki mantarları toplamak tavsiye edilmez.

beslenme

Keçi çocukları, tek pişirmek için ve kış için hasat için idealdir. Pişirilebilir, kızartılabilir, marine edilebilir ve kurutulabilir. Bunlardan salatalar hazırlanır, çorbalara eklenir.

Kuru şapkaları sayesinde mantarlar neredeyse her zaman temizdir.

Fakat yemek pişirmeden önce hala iyi sıralanmış, temizlenmiş ve solucanlı yerleri kaldırmaları gerekiyor. Enkaz çıkarmak için, birkaç dakika suda bekletin, durulayın ve pişirmeye başlayabilirsiniz.

Ne kadar ve ne kadar pişiririz

Çocukları kaynaklamak için üç veya dört parça halinde kesilmeli ve bir tencereye konulmalıdır.
Ne kadar ve ne kadar pişiririz
Sonra mantarları su ile doldurmanız ve 20-30 dakika kaynatmanız gerekiyor.
Bundan sonra kullanıma hazırdır.

Biliyor musun Mantarlar, asfalt ve hatta mermerden büyümelerine yardımcı olan devasa “yumruk” bir kuvvete sahiptir. Büyüme sırasındaki Turgor basıncı, on tonluk bir damperli kamyonun lastiklerindeki basınca karşılık gelen yedi atmosfere ulaşabilir.

Nasıl marine edilir

Çocukları toplamak için ihtiyacınız olacak:

  • taze mantarlar – 1 kg;
  • tuz – 3 tsp;
  • şeker – 2 çay kaşığı;
  • sarımsak – 2 karanfil;
  • karanfil – 3 adet.
  • karabiber – birkaç bezelye;
  • defne yaprağı;
  • kuru rezene;
  • sirke% 9 – 3 yemek kaşığı. l.

Nasıl marine edilir
Mantarlara dokunulmalı, yıkanmalı, temizlenmelidir. Büyük örnekleri parçalara ayırmanız tavsiye edilir. Daha sonra bir saat çeyrek boyunca kaynatılır ve tekrar yıkanır.

Turşunun hazırlanması için tuz, şeker, karanfil, sarımsak, biber, defne yaprağı, dereotu saf suda karıştırmak gerekir.

Sonra orada mantar eklemeniz, kaynatmanız ve 5 dakika daha kaynatmanız gerekir.

Mantar, yağlı, kürekçi ve bal agarisi gibi mantarları nasıl açacağınızı öğrenin.

Bundan sonra, tava ateşten çıkarılır, sirke eklenir, sirke aktarılır, keçiler turşeyle sterilize edilmiş kavanozlara aktarılır ve kapaklar ile yuvarlanır.
Nasıl marine edilir

Nasıl kurutulur

Mantarları kurutmak için sıralanmalı, solucan lekelerini çıkarmalı, yıkamalı, silmeli. Genellikle tamamen kurutulmuş, ancak istenirse büyük parçalara kesilebilir. Hazırlanan kuru keçiler güneşe asılır.

Ayrıca bunları ince levhalara kesebilir ve birkaç gün boyunca iyi havalandırılmış bir odada kurumaya hazırlayabilirsiniz.

Bir başka, daha hızlı kurutma yöntemi de var. Bunu yapmak için mantarlar fırına konulmalı ve kapı açıklığı ile 70 … 80 ° C sıcaklıkta kurutulmalıdır.

Kuru çocuklardan lezzetli çorba püresi, sos, sos alabileceğiniz bir mantar tozu hazırlamak mümkündür. Sadece bir kahve öğütücüsünde öğütülmeleri gerekiyor – ve yemekleri tatlandırmak için harika bir toz hazır.
Nasıl kurutulur
Bir “sessiz av” sırasında bir keçi gibi bir mantar vazgeçmeyin. Değerli besin özelliklerine sahiptir, toplanması ve temizlenmesi kolaydır. Ve ayrıca bu mantarlardan lezzetli bir şey hazırlamak, onları marine etmek, kurutmak, yemeklerinize eşsiz bir aroma katacak bir mantar tozu yapmak mümkündür.