Yaz evinde dut siyahı yetiştiriciliği

Dut siyah
Kara dut, dut, dut beyazının yakın akrabasıdır.

Ağaçlar, sadece renk ve meyvelerin tadıyla (siyah daha güzel kokulu ve tatlıdır) değil, aynı zamanda dut ipekböceği beyaz dutun yumuşak yapraklarını tercih ettikleri için de farklılık gösterir.

Dut siyahı: açıklaması

Dut ağaçları, yavrularını ipek ipliklere örten ipekböceklerinin tırtıllarını yetiştirmek için yetiştirilir. Bu ipliklerden ve doğal bir ipek – kumaş elde ettiğimizde, sırf Çin’de sadece uzun zamandan beri bilinen üretim sırrı.

Dut siyahı – Yaprak döken ağaç Afganistan ve İran’dan geliyor ve on beş metreye ulaşıyor. Ağaç genç yaşta hızlı büyüme ile karakterizedir, ancak zamanla büyüme yavaşlar. Dutun muhteşem yayılan bir kronu, karanlık bir kabuğu ve ince sürgünleri vardır. Yapraklar 20 cm uzunluğunda ve 15 cm genişliğindedir. Yaprakların şekli bir bıçağı andırır, yaprak levhasının üst yüzeyi dokunuştan serttir, alt yumuşak, keçe. 3-5 yıl, ekimden sonra ilk kez dutun büyüdüğü yaştır.Yaklaşık 3 cm uzunluğunda, sulu ekşi-şekerli meyveler tadıyla siyah-beyaz, parlak meyvelerle korunmaktadır. Genellikle dut ekimi sonrası beşinci yıl için aktif meyve içine girer. Dut siyahı termofiliktir, kuru dönemleri iyi tolere eder.

Biliyor musun Korkunç İvan altında, Rusya’da bir ipek dokuma fabrikası kuruldu ve kraliyet ailesi ve mahkeme için en hassas ipekler üretildi. İlk önce Peter, dokuma ağacının olağanüstü değeri nedeniyle Rusya’daki dut kesilmesini yasakladı. Orta Asya’da da değerli ahşaptan müzik aletleri üretildi.

Dut siyah dikim özellikleri

Dut dikim için en iyi zaman – Nisan, meyve suları hareketine başlayana kadar, sonbaharın başlangıcı, yağmur mevsimi öncesi dönem. Sonbahar ekimi bile tercih edilir: kışı geçiren bir fide, iyi verimle sağlıklı bir ağaca dönüşecektir.

Bir açılış sitesi seçmek

Dut siyah dikim
Başarılı bir ekim için karadut, güneşe açık olarak dikilir, ancak rüzgar alanından kapatılır. Yeraltı suyu oluşumu, yer yüzeyinin en az bir buçuk metre altında olmamalıdır. Dut için kuru, boggy toprak sığmaz, dut kumtaşı ve saline toprakları sevmez.

Dut siyah dikim şeması

İpek ağacı fideleri için çukur dikimden iki hafta önce hazırlanır. Çukurun derinliği ve genişliği kök sisteminin büyüklüğüne göre hesaplanır, ortalama 50 x 50 x 50 cm, gübre dikkate alınarak fakir topraklardaki çukur derinleştirilir. Altta 100 g süperfosfat ilavesi ile 5 kg overripe gübresi koyun ve bir toprak tabakası ile örtün. Fide kökleri ekim yaparken gübre ile temas etmemelidir. Çukurdaki kötü drenajlı kil topraklarda, drenaj kaçınılmaz olarak yerleştirilir (tuğla parçaları, büyük çakıl taşları).

Fide dikimi yapılırken, dibine yerleşir, kökleri dağıtarak, toprağın uykuya dalmasıyla, zemin hafif kalır ve hava kalmaz. Fide çok inceyse ve size korkuyla ilham veriyorsa, onu desteklemek için çukura bir peg sürün. Dikimden sonra, iyi dökün ve güdük malç, en az iki kova su dökmek gerekir. Malç olarak, talaş veya turba kullanabilirsiniz.

Karadut: yetiştiriciliğin özellikleri

Hem dut ve bakım hem de dut dut özel bir yaklaşım gerektirmez: Her şey, her zamanki meyve ağacı ile – sulama, gübreleme, toprak temizleme, budama ve her bahçıvan için geleneksel diğer prosedürler.

Dut siyahı için toprak bakımı

Dut siyah
Siyah ipek ihtiyaçları toprağın dikkatli bakımı. Ağacın ağaç gövdesi, dut nemini ve beslenmesini ortadan kaldıran yabani ot bitkilerinin ayıklanması ve temizlenmesi gerekir. Ağacın etrafındaki toprak düzenli olarak gevşetilmeli, hava ve nem ile doyurulmalıdır. İlkbaharda, dut sulama sadece yağış yokluğunda gereklidir, yaz aylarında ise haziran ve temmuz aylarında sulama yapılır. Ağustos ayında, durdu: bitki bir dinlenme fazına giriyor.

Bir ağacın düzeltilmesi özellikleri

Budama karadut, nisan ayında meyve sularının hareketinden önce, tercihen ilkbaharda dinlenerek yapılır. Tomurcuklar çözülmeden önce budama gençleştirici ve şekillendirme. Sıhhi budama – tüm hasarlı dallar, taç içinde büyüyen sürgünler, – yapraklar sonbaharın sonundan sonra geç sonbaharda yapılır, ancak havanın sıcaklığı -10 derecenin altında olmamalıdır.

Dut gübreleme

Karadutun besinsel ihtiyacı sadece beslenme yetersizliği olan fakir topraklarda. Bu durumda, ilkbahar ile başlayan ve Temmuz ayında sona eren ağaç gübrelenir. Erken baharda dut gerekli büyüme için azot, daha sonra yemyeşil çiçeklenme ve meyve vermek için fosforik ve potasyum bileşikleri.

Kışın dut bakımı nasıl yapılır

Kışın dut için nasıl bakım yapılacağını bilmek önemlidir, çünkü Bu türden diğerleri, soğuk algınlığı tolere eder. Dut siyahı ılık bir iklime daha alışılagelmiş bir durumdur, bu nedenle kış mevsimine göre hazırlanmalıdır. Her şeyden önce, dut, sadece yetersiz bir gıda eksikliği belirtileri durumunda, Ağustos ayında, sulama, sonbahar döneminde, sanitize, ağır döllenmiş olması gerekmez.

Dut siyah
Soğuk bir iklime sahip bölgelerde dikim yaparken, fidelerin kök halkası kışı koruyabilmek için toprağa derinleşir. Soğuğa gidememenin yaşanması buna değmez: Dut siyah biyolojik özellikleri açıklayan bir ilginç özelliği vardır. Dut ağacının olgun bir kök ve genç bir mantar arasında bir mantar inşa etme kabiliyeti vardır, buzlanma durumunda ağaç, hayatta kalmamış dokuları atlatır, ancak kış kar olmadan üretilirse ağaç ölür. Bunun olmasını önlemek için, kış için, yakın gövdeli çember, mesela ladin dalları ile sıkıca örtülmüş ve örtülmüştür.

İlginç! Çin prensesinden Xi Liin Shi’nin gözetiminde olmasaydı, dünya ipekin ne olduğunu bilmezdi. Bir dut ağacının gölgesinde bir çay partisi sırasında, Si Liin bir bardağa düşen bir tırtıl kozasını fark etti, sudan bir koza örgüsü parçaları parçalandı ve güneşe güzelce döküldü. Kaynak Çin, yıllardır ipek üretimini tekelleştirerek avantajlarına başvurdu.

Dut siyahı üreme özellikleri

Dut siyahlarının çoğaltılması mümkündür tohum ve bitkisel yöntem.

Tohumların yayılması sırasında, tohumlar, ya doğal, yani kış için ekim, ya da buzdolabında iki ay boyunca ilkbaharda ekimden önce, üç ila dört saat boyunca bir haftada bir ısı transferi ile bir tabakalaşma işlemine tabi tutulur. Ekimden önce, bir büyüme stimülatöründe birkaç saat boyunca tohumları emmek gerekir. Tohum tohumu derin olmamalıdır, ekimden sonra toprak malçla kaplıdır. Fideler, her zamanki yönteme göre eğilimlidir.

Dut siyahı sonuçlarının kesilmeleri pratik olarak yeterince garip değildir, ancak bu tür kök almak ve bu şekilde çoğaltmak istememektedir.

Dutun nasıl ürediğini düşünün. Kök sürgünleri ile çoğaltma: fide donör çalıdan ayrılır ve ayrı bir yere nakledilir. Bakım, genç bir ağaç gibi.

Dikkat lütfen! en Üreme ve kök sürgünlerinin tohum yöntemi, ana ağacın çeşitlilik özelliklerini koruyamayabilir, buna ek olarak, sadece erkek çiçeklerle bir ağaç elde etme olasılığı vardır (dut bir tek bitkidir), bu nedenle en verimli üreme yöntemi aşılamadır.

Dut siyahı aşılama
Çeşit fideleri elde etmek, Kabuğun altında tomurcuklanma ve aşılama aşılama yöntemlerini uygular. Yaz döneminde, tomurcuklanan uyku bir böbrek ve ilkbaharda – çimlenme ile gerçekleştirilir. Kabuğun altında iki böbrek ile kesimler ile büyüyen ağaç üzerinde aşılama yapılır. Kök kesilir, 35 derecelik bir açıyla yapılır, böbrek üstündeki kesikler kesilir – düz, alt kesik – eğik.

Önemli! Dutun üzerindeki aşılanmış sap, diğer bitkilerden farklı olarak, tahtaya değil bir kesime yerleştirilir!

Gelecekte, aşılama genel kurallara göre gerçekleştirilmektedir.

Karadut: yararlı özellikleri

Siyah ipek çok kullanışlı özelliklere sahiptir. Bitki bazlı preparatlar önermekte ve resmi ve geleneksel tıp. İlaçlar mide-bağırsak hastalıklarının tedavisinde, özellikle kalp kapakçığı üzerinde ameliyat edilen hastalar için önerilen kardiyovasküler hastalıklar ile etkilidir. Düzenli tüketim, nefes darlığını azaltır, kalp atımını normalleştirir, kalp kasını güçlendirir.

Çileklerdeki yüksek demir içeriği anemi, dolaşım sisteminin anormallikleri ile yardımcı olur. Dutun içindeki C vitamini soğuk algınlığının önlenmesi için faydalıdır.

Dut siyah
Dut, aşırı kilodan kaynaklananlar dahil olmak üzere birçok hastalık için yararlı olan bir diüretik etkiye sahiptir. Bazı durumlarda diyabetikler glisemik indeksi dikkate alarak, dut kullanımını önermektedir.

Dikkat lütfen! Diyabetliler ve hipertansörler dut meyvelerinin kullanımını azaltmalıdır, çünkü çok sayıda kan şekerini ve kan basıncını arttıracaktır.

İpekböceği aktif olarak kullanılmaktadır ev ve endüstriyel kozmetik. Bitki bazında, şampuan, saç maskeleri ve yüz maskeleri, ovma, banyo köpüğü, sabun, krem, tonik ve makyaj çıkarıcı süt, el ve tırnak bakım ürünleri üretilmektedir.

Şimdiye kadar, antik çağlardan itibaren, dut Bazı müzik enstrümanlarının üretiminde marangozluk ve işbirliği işi. Karadutun meyveleri tekstil ve gıda endüstrisinde boya olarak kullanılır ve bitki ayrıca sitrik asit ve sirke üretiminde de kullanılır.

Diğerlerine göre, dut meyveleri alışılmadık derecede lezzetlidir. Taze yemenin yanı sıra, kış için tatlılar ve içecekler, birçok yemek pişirebilirsiniz.