Yay soğanları: yetiştirmek için pratik ipuçları

Soğan tohumu

Soğan, en sık kullanılan sebzelerden biridir, ancak bir ulusal mutfağı bile hayal etmek güçtür.

Sonuçta, keskin bir koku ve kokuya sahip olmak, ısıl işlem görebileceği zaman çok tatlı notlar alır.

Ancak, bu sebzeyi, tıpta sıklıkla kullanıldığı gibi, antiviral bir ilaç olarak ve yanıklar için bir anestetik olarak pişirmenin bilinen tek yolu değildir.

Böylelikle, en sıradan insanın bahçesini hayal etmeden hayal etmek neredeyse imkansızdır, ancak çoğunun üreme ve dikme özelliklerine dair pek bir şey bilmemesine rağmen. Bu bilgi boşluklarını doldurmak için, aşağıdaki makaleyi ele alacağız.

Sevok nedir ve nasıl ekilir? Bahçıvanların en popüler sorularını cevaplıyoruz

Soğan hasadı oldukça büyüktür.

Sevok aslında tohumlardan yetiştirilen bir yıllık soğan fidanlarıdır. Sadece ilkbaharda ekilirler ve ikinci yılın sonunda çok iyi bir soğan hasadı verirler.

Bu yöntem, BDT ülkelerinin toprakları arasında en yaygın olanıdır ve esas olarak ekimin daha uzun süre tutulduğuna inanıldığı için bu sebzenin en keskin peteklerinin yeniden üretilmesinde kullanılır. Ek olarak, ekim yoluyla soğan ekimi yöntemi, kumlu toprakların varlığında mümkün olan tek şeydir (tohumların üzerlerinde soğanlar yetiştirmek neredeyse imkansızdır).

Ekim yardımı ile, iyi sulanan ve beslenen topraklarda, 10 m2’lik bir alandan 45 kg’a ulaşabilen çok yüksek verim elde etmek mümkündür.

Arasında avantajları Birçok insan kötü hava koşullarında bile fide ve% 100 çekimleri kutlar. Ayrıca, bu durumda, mahsuller daha kısa periyotlarda olgunlaşır: ampul bitki örtüsü, fidenin çimlenmesinden sonra 80-90 gün içinde tamamlanır.

onun ampul önemli bir besin kaynağı ve nem beri Genel olarak, bu yay bile, sulama ve gübreleme büyük miktarda gerektirmez ve eksik iyi gelişmiş kök sistemi ile topraktan elde edilebilir. Ayrıca, bu soğanların yoğun ölçeklerinin iyi bir olgunluğu ve kış mevsiminde uzun süreli korunması da vardır.

Ekim ve ekim soğan ekimi için hangi koşullar önemlidir

Soğan yetiştiriciliği yerini dikkatli bir şekilde hazırlamak gereklidir.

Bütün bitkiler gibi, soğan da güneş ışığına ve sıcaklığa çok düşkündür. Eğer eksiklerse, bu sebze çok yavaş ve biraz büyüyecek, yaprakları ince ve donuk olacak ve sonuç olarak verim çok önemli olmayacaktır.

Bu nedenle, soğan yatağının açık bir alanda olması, uzun bitkilerle dikilmemesi ve benzer bitkilerin yatağın güney veya güney batı kısmından büyümemesi gerekir.

Yatakları hazırlarken, bundan önce hangi bitkilerin büyüdüğünü hesaba katmak gerekir. Özellikle soğan iki ardışık yıldır aynı yatakta yetiştirilemez, sarımsaktan sonra dikilemez.

Soğanlar için kötü selefler salatalık ve havuçtur. Toprağı incelten ve ampul etkileyen mantar zararlıları veya hastalıkları kalabilir, hem de toprakta gerekli besinler soğan eksik olmasıdır çünkü. Bu nedenle, bu bitki en iyi çeşitler, domatesler, beyaz lahanalar ve her çeşit baklagillerden sonra patateslerin yanı sıra ekilir.

Yani, soğanlar çoğunlukla bu ürünlerden sonra yetiştirilir, ekim altında, çok sayıda farklı gübreler, özellikle organik olanlar, ekilir.

Soğanların iyi gelişmesini sağlayan çok önemli bir durum, toprağın türü ve doğurganlık düzeyidir. Bu bitki, balçık gibi hafif topraklar için çok uygundur.

Toprak yeterince verimli değilse, düzeltilebilir, ancak kolay kök büyümesi sağlaması ve nemi kolaylıkla kendi içinden geçirmesi önemlidir. İkincisi, soğanların iyi büyümesi için çok önemli bir durumdur, ancak aşırı zenginliği de zarar verebilir.

Bu nedenle, ilkbaharda toprak yüzeyinin üzerinde bile çıkabilen yeraltı suyu seviyesini dikkate alın (bu durumda, iniş kesinlikle tavsiye edilmez).

Ayrıca, tohumu ekeceğiniz toprağın asitlik seviyesine de dikkat edilmelidir. Bu seviye çok yüksekse – bitki besin maddelerini yeterince ememez ve bununla birlikte, iyi gelişmeyecektir.

Ayrıca, bu tür topraklarda, soğan genellikle bilimsel dünyada bir aktarım olarak adlandırılan tüylü küften etkilenir. Bunu önlemek için asidik toprakların kireç kullanılması tavsiye edilir, bununla da sonbaharda bile yapabilirsiniz.

Fide dikimi için sitenin hazırlanması hakkında bilmek ne önemlidir?

Toprakta mineral gübreler yapabilir

Soğan dikimi için saha hazırlığı onun kazma ve besleme. Ne, ilk olarak genellikle sonbaharda yapılır, toprak kürenin tüm uzunluğu boyunca döndüğünde, daha sonra ilkbaharda tekrarlanan, çok daha kolay ve daha hızlı hale getirecektir.

Arazi daha kırılgan, soğan daha hızlı ve daha iyi büyür. Gerçekten de, gevşeme nedeniyle, toprak büyük miktarda oksijen ile doyurulur ve nemini birkaç kez geçme yeteneğini arttırır.

Ayrıca, agfonun iyileştirilmesi için, gerekli miktarda gübrenin toprağa eklenmesi çok önemlidir. Kazma sırasında onu zaten sonbaharda besleyebilirsin. Kök sökülmüş gübre veya turba kompostu ile temsil edilen organik yapmak çok iyidir.

Zaten bahar aylarında, mineral gübreler nedeniyle toprak verimliliği artmaktadır. Ancak, onları aynı zamanda ve büyük miktarlarda getirmeye değmez, çünkü böyle bir yaya çok iyi tepki vermez. Bunları, toprağı hazırlarken ilk önce 4 parçaya bölmek daha iyidir ve diğer üçü ise büyüme mevsimi boyunca.

Deneyimli bir bahçıvan için tavsiye:

  • soğan ekimi için toprak besleme, taze gübre kullanmak daha iyidir. Sonuçta, bitkinin hastalığına neden olabilir ve yatakta çok sayıda yabani ot üretebilir.
  • Toprağa organik ve kireç uygulamak aynı zamanda mümkün değildir, zira toprağın verimliliği için çok iyi olmayan bir reaksiyona girebilir, topraktaki azot miktarını azaltır.

Bir başka önemli dezavantaj, taze gübrenin, ampulün kendisinin, yani ampulün kendisinde önemli bir hasarla meydana gelen yaprakları olan toprak üstü kısmının büyümesini kuvvetle uyarmasıdır.

İlkbaharda dikim için ampulleri nasıl hazırlamalısınız?

Ampuller dikimden önce kurutulmalıdır

Genellikle pazarda veya mağazada sevoks alırız, çünkü tohumlardan kendiniz yetiştirmek oldukça zahmetli ve kolay değildir. Ancak, satın aldıktan sonra, hemen hiçbir durumda iniş.

Öncelikle, kurutmak çok iyi, soğanlar çok ince bir tabakayı sıcak bir yere gönderiyor (ama piller üzerinde değil, havanın ısıtıcılar tarafından ısıtıldığı yerde değil).

Genellikle 18 ° C’lik bir sıcaklıkta saklanması önerilen ev ekiminde, daha yüksek sıcaklıklarda kurumaya ve ısınmaya değer. Özellikle, ilk olarak 20-20 gün boyunca bir odada yaklaşık 20 ºº sıcaklıkta tutulur. Bu süreden sonra, ampuller 30 ila 40 ºº sıcaklıkta bir odaya yerleştirilmeli, ancak bu tür ortamlarda 10 saatten fazla olmamalıdır.

Bu prosedürler sayesinde, tohumun tüm büyüme kuvvetleri derhal aktive edilir, bu da ekimden sonra köklenmesini hızlandırır. Ayrıca, bu sayede soğan yapraklarının okunmasını önlemek mümkündür. Ancak, diğer yandan, bu tür dikim malzemelerinin aşırı ısınma tehlikesi vardır, bu nedenle kurutma ve ısıtma işlemine dikkat edin.

Büyüme uyarıcıları ve köklerin oluşumu ile ekim soğanlarının işlenmesinin gelişimi üzerine çok iyi bir cevap. Özellikle, ampuller çok yaygın ve bilinen ilaçlar olan Humisol, Grow-1 veya Zircon çözeltileri ile tedavi edilebilir.

Bu tür ilaçlar, mineral gübreler – potasyum tuzu, azot ve süperfosfatlardan yapılan karmaşık bir çözelti ile başarılı bir şekilde değiştirilebilir. Ampulleri böyle bir çözümde tutmak yaklaşık 5 saat sürer.

Son olarak ekim için ekimin hazırlanmasını tamamlamak için, dezenfekte edilmesi de önerilir. Bu, ya da çözülmüş potasyum permanganat su, 10 galon, bu gübre 1 çay kaşığı kullanan ampuller veya zayıf bakır sülfat solüsyonu, düşürülmesiyle gerçekleştirilir.

Deneyimli bir bahçıvanın tavsiyesi: Yeterli zamanınız yoksa ve fideyi ısıtmak için fırsatınız yoksa, erken panik yapmayın. Bu 45-50 ºС ısıtılmış su kullanarak, inişten hemen önce yapılabilir. Ampulleri doldurup 10 dakika bekletmeli, ardından sıcak su boşaltılmalı ve soğuk su ile doldurulmalıdır.

Ekim ekim zamanlamasının özellikleri: Hangi hava durumu özellikleri dikkate değer mi?

İniş zamanı, hava durumuna göre değişir.

Tohumun açık araziye ekilmesi için belirli tarihleri ​​belirtmek çok zordur. Gerçek şu ki, bunu çok erken yapmış ve soğuk toprakta soğan dikmek sadece soğan okunun büyümesini gerçekleştirecektir, bununla değil.

Böylece kök sistemi çok yavaş gelişir ve hatta yapraklar maksimum boyutlarına ulaştıktan ve büyümeyi durdurduktan sonra bile ampul yetişemez.

Ama o zaman toprak kuru olacak, çünkü geç iniş, iyi bir hasat başarılı olmaz olsun ve medyan şerit fabrikasında tam olgunlaşma ve büyüme mevsiminin tamamlanması için sıcak sezonu olmayabilir.

Sıcak ve erken ilkbaharda, ekim Nisan’ın ikinci on yılının sonunda veya üçüncü olarak ekilebilir. Soğuk ilkbaharda, toprak en azından bir parmağın derinliğine kadar ısınana kadar beklemelidir.

Toprak sıcaklığı 12 ° C’nin altındaysa, soğanı dikmeyi düşünün bile buna değmez. Bu nedenle hava şartlarına dikkat etmeli ve sadece sokaktaki hava durumunu değil, aynı zamanda hava tahminlerini de düzenli olarak takip etmelidir.

Ekim yardımı ile soğan ekimi için planın özellikleri: rasyonel bahçe alanı nasıl kullanılır?

Soğanların dikimine geçmeden önce, bahçenin toprağını düzeltmeniz ve onu sıralar boyunca çizmeniz ve ekilecek soğanları kesmeniz gerekir. Böylece, ekim sayısının araziye ne olacağını hemen tahmin etmek mümkün olacaktır.

Bununla birlikte, fideyi doğru şekilde dikmek için, bir yöne doğru büyük ampuller ve ikinci taraftaki küçük olanları birleştirmek gerekir. Hepinizin bir kerede büyük bitkilerin daha büyük soğanlardan alınabileceğini ve bu nedenle aralarındaki mesafenin daha büyük olması gerektiğini tahmin ediyoruz.

Böylece, 1 santimetreden daha küçük bir çapa sahip olan bu ampuller, 4-5 cm’lik bir mesafeye dikilir. Her 5 milimetrelik çapın eklenmesiyle, ampuller arasındaki mesafe 1-3 santimetre artırılmalıdır. Ama satırlar arasındaki mesafeyi unutmayın: 20 santimetreden az olmamak en uygunudur. Böylesi bir alan, soğanların işlenmesini ve bakımını büyük ölçüde kolaylaştıracak ve ayrıca üzerine dereotu ekşimesine izin verecektir.

Böyle bir dikim planı sadece yeterli miktarda besiye sahip olmayan ampuller sağlamakla kalmaz, aynı zamanda birbirini etkilemez, aynı zamanda bahçenizin alanını da en uygun şekilde kullanır. Ayrıca, bitkiler daha iyi havalandırılacak, ciddi bir hastalık olmayacak.

Toprakta ekimin doğrudan doğruya ekilmesi, birbirinden belirli bir mesafede, ampuller basitçe toprağa itilir. Doğal olarak, dipleri altta olmalıdır.

Onları derinden gömmeye değmez, çünkü bu çimlenme sürecini olumsuz yönde etkileyecektir. Fideleri iyileştirmek için ekimden sonra toprak yüzeyi malçla kaplanabilir. Yeşil bir hafta içinde kırılmaya başlayacak ve bir hafta içinde malç kaldırmak mümkün olacak.

Soğanların durumuyla nasıl temizlenebileceğini anlamak nasıl?

Soğanın zaten tamamen olgun olduğunu gösteren işaretler şöyle olacaktır:

  • Genç yeşil yapraklar artık oluşmaz ve yavaş yavaş kurumuş olan yapraklar.
  • Ayrıca, sararma ve kurutma hariç, soğan yaprakları sarkar, asın.
  • Soğan boynundaki açık değişiklikler, dokunuşa daha yumuşak olur ve yavaş yavaş incelir.
  • Ampulün kendisi, çeşidinin karakteristiği olan güzel bir renk kazanır.
Kış soğanlarının inişini okumak da ilginç.

Soğanların bakımı için kurallar: ekim verimini arttırmak ve olası zararlılardan nasıl koruruz?

İyi bir hasat elde etmek için, tımar etmek için çok zaman harcamanız gerekir.

Soğanlar nemi ve suyu severler, çok bol miktarda gereklidir, ancak hava koşullarını dikkate almayı unutmayınız. Özellikle, bitki örtüsü döneminin ilk yarısı, sulama haftada 2 kez yapılır.

Temmuz ayında, sulama daha nadiren yapılabilir, çünkü fazla nem, ampullere zarar verebilir. Ancak, hasat yaklaşımıyla, yani 2-3 hafta önce, sulama tamamen durdurulmalıdır.

Toprağın gübrelenmesi – soğan tarlalarının verimini arttırmak

Soğanların ilk gübrelenmesi, gübreleme solüsyonları kullanılarak dikimden 2 hafta sonra yapılabilir. Aşağıdaki üst pansuman, üç haftadan daha önce yapılmaz.

Mineral gübreler de kullanılabilir, kuru ve mevsiminde bile uygulanabilir.

Soğanı olan yatakları ayıklamak – kara buhar altında toprağı tutmak gerekli midir?

Sorunun cevabı evet. soğan düzenli ve iyice ot ihtiyacı. Sonuçta, bahçede çok sayıda yabani ot varsa, toprakta artan nem oluşur ve bu da mantarların mantar hastalıklarına neden olabilir.

Ayrıca, yabani otlarla kaplı bir tarlada “birlikte yaşamak” olduğunda, ampul boynu çok yoğun ve sulu hale gelir. Bu durumda, kurutulması çok zor olacak, uzun süre depolanacak, aynı zamanda mümkün olmayacaktır.

Toprağı oksijen ile doyurun ve gevşeterek soğan köklerinin büyümesini kolaylaştırın.

Soğanların ilk filizlenmesinden önce bile, toprağın gevşemesi gerekir.

Aksi halde, bitkinin kırılması zor olan kalın bir kabuk oluşturabilir.

Gevşeme, soğanların büyüme periyodu boyunca gerçekleştirilir ve orta büyüklükteki ampullere ulaşma zamanında, küçük bir toprağa ihtiyaç duyarlar.

Bu, daha büyük bir büyüme gücü elde etmeye ve olgunlaşmaya daha çabuk yardımcı olacaktır.

Soğan hastalıklarının önlenmesi: nasıl ve ne zaman işlenecek?

Özellikle soğanların çoğu çeşitli mantar hastalıklarından etkilenir, bu bitkinin bilinen bir mantarı mantar sineğidir. Bu tür hastalıkların spesifik semptomlarıyla uğraşmak zorunda kalmamak için, önleyici tedavileri uygulamak en iyisidir.

Çok etkili bir çözümdür:

  • 1 çay kaşığı bakır sülfat.
  • 1 yemek kaşığı sıvı sabun.
  • 10 litre su.

Bütün bu bileşenler karıştırılır ve böyle bir çözüm yardımıyla soğan yapraklarını püskürtmek mümkündür. Bu işlemin sadece yaprakların uzunluğu en az 12 santimetreye ulaştığında gerçekleştirildiği dikkate alınmalıdır.

Ayrıca, genellikle odun külü ile serpilir. Bu tür tedaviler 20 günlük aralıklarla gerçekleştirilir.