Yararlı marjoram nedir: yararlı özellikleri ve şifalı otlar bileşimi

mercanköşk
Baharat, merhem, çay, yağ – sadece mercanköşkünden yapma. Baharat tüm dünyada ünlüdür ve hiçbir aile yemeği bu olmadan yapamaz. Kullanmak onlarca yüzyıl önce başladı. Ve uygulama yelpazesi olmuştur ve çok büyük kalır. Şimdiye kadar mercanköşk birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılır ve aynı zamanda kozmetoloji ve diğer yönlerde uygulama bulmuştur. Ancak, mercanköşkün tıbbi özelliklerine rağmen, onun da kontrendikasyonları vardır.

Baharat marşramı: kimyasal bileşimi ve besin değeri

Genç mercanköşkün sapları ve yaprakları% 3,5’e kadar uçucu yağ içerir, kokusu kakule ve kekik kokusuna benzer. Eterin bir bileşimi, pinen, borneol, fenoller, tanenler ve diğer bileşikleri içerir. Yağın önde gelen bileşenleri terpenlerdir. Ama kokunun ana taşıyıcısı asla bulunamadı! Uçucu yağ, çiçeklenme sırasında maksimum konsantrasyonuna ulaşır. Belirgin bir koku arılar çeker. Mercanköşk, sadece uçucu yağlarla zengin değildir.

Baharatlar: Mercanköşk
Bitkinin yaprakları makro ve mikroelements içerir: Potasyum, demir, çinko, fosfor, silikon ve diğerleri.

Rutin (% 0,13’e kadar), C vitamini (% 0,45’e kadar), provitamin A (% 0,006’ya kadar) mercanköşkün kaynaklıdır. Bu bitkinin kimyasal bileşimi, tanjenler, pektinler, pentozanlar, koruyucu işlevler gerçekleştirerek tamamlanmaktadır.

Baharatın besin değeri (100 g başına): kcal – 227; şeker – 4.1 g; yağlar – 7.0 g; yağlı asitler – 0.5 g; sodyum – 0.08 g.

Biliyor musun XYI yüzyılında, mercanköşk el yıkandıktan sonra tazelik vermek için kullanıldı.

Mercanköşk, halk hekimliğinde baharatların kullanımı ne kadar yararlıdır?

Eski Yunanlılar marjoram’ın tıbbi özelliklerini ortaya çıkarmaya yardım ettiler. Bu bitkinin yapraklarının yağlı yiyeceklerin sindirimine yardımcı olduğunu, mide ekşimesini, ereksiyon ve hazımsızlığı önlediğini bulmuşlardır. Lejyonerler iksir cesur ve moral verdi.

Bitkiden çıkan yağ, soğuk algınlığı, baş ağrıları ve sinir bozukluklarını tedavi etmek için kullanıldı. Gelecekte, parfüm endüstrisinde marjoram esansiyel yağı kullanılmıştır.

Mercanköşk tereyağı
Halk hekimliğinde geniş bir mercanköşk uygulaması. Bu kramplar, migren, adet ağrıları, diüretik, depresyon, diyabet, ağız boşluğunun inflamatuar hastalıkları olarak kullanılır. Uykusuzluk üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Marjoram merhem romatizmal hastalıkları olan dislokasyonlar, burkulmalar, apseler durumunda, soğuk algınlığı tedavisinde çocuklar için tavsiye edilir.

Onu oluşturan organik asitler iyi bir antiseptik yapar. Bağışıklığı korumak ve kanseri önlemek için kurutulmuş mercanköşk yapraklarının infüzyonu yapılması önerilir. Bir yemek kaşığı ot, 250 ml dik kaynar su dökün, beş dakikadan fazla ısrar etmeyin ve sonra süzün. Bu çorba, günde bir veya iki kez alınması tavsiye edilir. Doğal olarak, halk ilaçlarında marjoram kullanımı farmakolojide kullanımını aşmaktadır.

Biliyor musun Amerikalı bilim adamları, mercanköşk yağının iyi bir antibakteriyel etkiye sahip olduğunu kanıtladılar.

Mercanköşkler tarafından nasıl kullanılır?

Bu kokulu bitki, çok çeşitli kozmetik formlarda kullanılır: taze formda, uçucu yağ gibi, bir ekstrakt şeklinde.
Mercanköşkünden öz ve uçucu yağ, saç bakım ürünleri, losyonlar ve kremlerin bileşiminde bulunabilir.

Sabun ve duş jellerinin popüler bir bileşenidir. Bir özü veya yağı içeren şampuanlar, balsamlar ve saç maskeleri, kafa derisinin kan dolaşımını uyarır, saça parlaklık verir, büyümelerini iyileştirir ve kaybını önler.
Şampuana birkaç damla uçucu yağ ekleyebilirsin. Bu kepek ve başın bazı cilt enfeksiyonlarına karşı mücadeleye katkıda bulunur.

kozmetoloji
Bu katkı maddesi cildi yumuşatan ve tahrişi ortadan kaldıran güçlü bir antiseptiktir. Bu bitkideki uçucu fenolik bileşikler bu etkiyi açıklar.
Akne döküntüleri mercanköşk yaprakları bir özü içeren kozmetik kaldırmak yardımcı olacaktır.

elleri nemlendirmek için banyo yapmak için, mercanköşk kıyılmış kurutulmuş iki çorba kaşığı alıp sıcak kaynamış su bir litre dökün, yaklaşık yarım saat sonra suş bekletin gerekir. Böyle bir banyoda yirmi dakikadan fazla süremezsiniz. Tabi ki, mercanköşk yağının tıbbi özellikleri vardır, ancak diğer yağlarla karışırsanız, harika etkiler elde edebilirsiniz.

Mercanköşk ve diş hekimliği

Bu bitki evrensel olarak kullanılır. Diş hekimliğinde önemli bir yer buldum. İyileşme özellikleri nedeniyle anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Günlük kullanımda mercanköşk, diş minesini ve diş etlerini güçlendirmeye yardımcı olur. Diş ağrısı ile mercanköşk yaprakları birkaç iltihaplı yeri sakinleştirmek için yardımcı olacaktır.

Ayrıca mercanköşk çayı, dişlerin beyazlığını doğal formunda destekler. Çocuklarda molarların gelişim çağında mercanköşk kullanımı ile, büyüyen dişlerin düzgün bir şekilde oluşturulmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olacaktır.
Ağız boşluğunun iltihaplı süreçlerinin tedavisi için ağızları mercanköşkünden çayla okşamak mümkündür. Hazırlanması için 1 litre su başına 30 g kurutulmuş ot demleyin. Yirmi dakika sonra süzün ve durulamaya başlayabilirsiniz.

Önemli! Sürüş sırasında, marjoramın artan kullanımından kaçınmak en iyisidir, çünkü bu durum uyuşukluğa neden olabilir.

Mercanköşk yemek pişirme

baharat
Mercanköşk en yaygın uygulama pişirme oldu. Dünyanın hemen hemen tüm mutfaklarında kullanılmaktadır. Fransa’daki eşsiz kokusu için onu özellikle sevdi. Et ve balık yemekleri ile ideal bir şekilde kombine edilir, çeşitli çorba ve güvelere eklenir.

Ayrıca çoğu sosun ayrılmaz bir parçası ve salatalar için baharat. “Sosis otu” takma adını aldığı sosis yapımında aktif olarak kullanılır. Bira ve şarap yapımında ot kullanmayı severler.

Ayrıca, mercanköşk, şafak-suneli’nin popüler Kafkasya baharatına giriyor. Birçok ev kadını farklı turşulara eklemeyi tercih eder. Mercanköşk, tuzdan arındırılmış bir diyete uyan insanlara yardımcı olabilecek biber ve tuzla mükemmel bir şekilde değiştirilir. Eğer pizzayı pişirirseniz ve sos için kekik bulunmazsa, onu marjoram ile güvenli bir şekilde değiştirebilirsiniz, çünkü tadı çok benzerdir. Marjoramın uygun olmadığı aperatiflere ve yemeklere, mükemmel bir şekilde kombine edilenden daha kolay ad verilir.

Önemli! Hamilelik sırasında sadece marjoram yemekten kaçınmakla kalmayıp, aynı zamanda içeriğiyle birlikte bu esansiyel yağları kullanmayı da reddetmelisiniz.

Tıbbi hammaddelerin hazırlanması

Şifa hammaddeleri iki aşamada toplanır: yaz başında ve sonbaharda. Bu noktada, mercanköşk gibi bu tür otların tıbbi özelliklerin zirvesine ulaştığı noktadadır. Bitkileri çiçeklenmeden önce kesin, böylece sonbaharda tekrar hasat etmek mümkün oldu. Kök yaklaşık 8 cm bırakabilirsiniz.

kütük
Sonbaharda, baharatlar topraktan tamamen ayıklanır, yıkanır, karanlık bir odada asılı olan demetler halinde bağlanır. Mercanköşk kuruduktan sonra, iyi havalandırılmış bir odada son kurutma için tekrar bağlama ve asılı olan hasarlı yaprakları eleyerek toplanır.

Ayrıca, mercanköşk buzlanma uygulanmaktadır. Mercanköşkünü fırında kuruturken, sıcaklık 10 derece yükseldikten sonra 40 derecede muhafaza edilir. Hazırlığı kontrol etmek için eldeki yaprakları sıkın, kolayca parçalanmalı ve karakteristik bir çatlak yayarlar.

Dondurulmuş yapraklar suda yapılır ve daha sonra gerektiği gibi uygulanır. Hammaddeyi hasat ederken, sadece yapraklar kullanılır, sapları oldukça acı olduğu için alınmaz. Hazır, kurutulmuş ürün üç yıla kadar saklanabilir.

Mercanköşk kullanımına karşı kontrendikasyonlar

Bu kadar çeşitli kullanımlara rağmen, baharatın kontrendikasyonları yemeğe sahiptir. Yemek için mercanköşk kullanımı, özellikle erken evrelerde hamilelik sırasında kadınlarda, fitoestrojen hormonlarının içeriğinden dolayı tavsiye edilmez. Artan kan pıhtılaşması ve damar trombozuna yakalananlar için de önerilmez. Beş yaşın altındaki çocuklar kesinlikle kontrendikedir ve marjoram yağı yiyemezsiniz.

mercanköşk
Bu baharata karşı herhangi bir kontrendikasyon ve hoşgörüsüzlük belirtmemiş olsanız bile, kullanımını sınırlandırmanız gerekir. Çok fazla mercanköşeme baş ağrısına ve bazı durumlarda yatıştırıcı etkiye neden olabilir. Ayrıca, tansiyon düşük olan insanlar, tedavi için mercanköşk yağı ve çay ile dikkatli kullanmanız gerekir.