Yararlı kokulu daha: bitkinin bileşimi ve tıbbi özellikleri

iştah açıcı
Kokulu bahçe, kokulu kokulu, fasulye otu – yıllık takriben 20-60 cm’lik bir bitkidir, aile çeşidine ait cinsi bir türdür. Kırım, Türkiye, Orta Asya’da dağıtılan kuru taşlı yamaçlarda, kayalarda yetişir.

Chabra’nın kimyasal bileşimi

bileşim, karvakrol yok kabuk aureus, simen, borneol, sineol, uçucu yağ içeren ve 1 gr Chabrov 257 mcg Retinol, 0.37 mg tiamin, 1, 81 mg piridoksin, C vitamini, potasyum, fosfor, 50 mg demir içeren ve bakır. Ayrıca fitokitler, mineral tuzlar, mukus ve diş etleri içerir.

Chabra’nın kullanışlı özellikleri

Bahçe vahşiliği tıpta kullanılır ve yararlı özelliklere sahiptir.

Erkekler için yararlı bir lezzet

iştah açıcı
Erkek kokusu, potensi artırma yeteneğinden dolayı yararlı olabilir, genitoüriner sistem üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir, vesiculitis, prostatitis, epididymitis tedavi eder. üretrit. Tuzlu, olumlu bir etki ve gastrointestinal bozukluklar vardır fermantasyon işlemini durdurur, şişkinlik gelen kaydeder, sindirimi geliştirmek bu şekilde, mide salgısını uyarır ve bağırsak kurtlarına karşı savaşır. Vücuttaki yağ asitlerinin konsantrasyonunu arttırır, bu da kanser riskini azaltır. Kokunun alkol bağımlılığı ile mücadelede yardımcı olduğu bilinmektedir. alkol için istekleri kaldırmak.

Kadınlar için yararlı bir lezzet


adet döngüsünün normale dönmesi bir şifalı iştah açıcı fayda olarak kadınlar, o pamukçuk ve sistit tedavisinde yardımcı olacaktır, amenore ve algomenorrhea ve menorajili başa çıkacak.
Bundan başka, mide ve bağırsak krampları, bir balgam söktürücü etkiye sahip tuzlu Copes, toksik oksijen radikalleri nötralize a, terletici diüretik ve anti-bakteriyel etki sağlamak, çeşitli iltihabik süreçler ile baş sürekli bir tonda vücudu desteklemek için yardım edebilir.

Biliyor musun Chaber, PMS’in tezahürleriyle savaşabiliyor, bunun için bu süre zarfında bitkinin 2 yaprağı çiğnemek için aç karnına ihtiyaç var.

Çocuklar için chabra’nın kullanışlı özellikleri

Çocuğun sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, beyin aktivitesini, sesleri artırır ve enerji patlaması setleri, aynı zamanda rahatlatır ve kalbin çalışmasını güçlendirir, kolesterol kan damarlarını saflaştırılması, boğmaca çocukları davranır.

Halk tıbbında chabra kullanımı, yararlı tarifler

iştah açıcı
Halk tıbbında, iştahı ve şişkinliğe karşı iştahı arttırmak için iştah açıcı kullanılır. Ayrıca soğuk algınlığı için bir chabradan çay kullanılır. 2 çay kaşığı otlar kaynar su ¼ litre dökmek, 10 dakika ısrar ve yemek yemeden önce yarım saat ısınmak. Semptomları kaldıracak, öksürüğü rahatlatacaktır. Bu çay da kusarken yararlıdır. Ağız ile bir kaynaşma ile ağız boşluğunun durulanması diş ağrısını hafifletir. Bunu yapmak için, bir bardak su içinde kaynatmak için 10 gram kuru otlar gerekir ve günde 3 kez 1 çorba kaşığı alın. Daha fazla tuzlu olan sağlık için yararlıdır – bir soru olabilir. Chabra ile infüzyon hemoroid ve dizanteri yanı sıra, mukoza iltihabı için kullanılır. 20 gram kurutulmuş ham madde bir bardak su içinde karıştırılır, bir ay boyunca kuru ve kuru bir yere konur, sonra 25-30 damla için günde üç kez alınır.

Önemli! Chabra suyu, arılar, eşek arıları ve diğer böceklerin ısırmasıyla ağrıyı ve şişmeyi rahatlatır.

Kozmetikte koku nasıl kullanılır

Kozmetolojide tuzlu uygulama bulundu. Bir chabra esansiyel yağı alopesi için harika bir yardımcıdır, saç köklerini güçlendirir, saçı güçlü ve ipeksi yapar. Onu ve dermatologları kullanması tavsiye edilir. Bitki dermatit, egzama, furuncles, akne tedavisinde yararlıdır. Chabra’nın antiseptik özelliklerini iyileştirmek, mantarla, uyuzlarla mücadele etmek için cildinize uygun bir araç haline getirdi ve cilde etkisi, gençleşme ve yenilenme yeteneği kadınları memnun edecektir.

Önemli! Chabra’nın uçucu yağları, vücudun yaşlanmasını yavaşlatan ve bağışıklığı artıran bir antioksidan etkiye sahiptir.

Yemeklerde chabra kullanımı

Kuliranii'de vahşi
Chabra’nın pişirilmesinde kullanımı karabiberlere benzer baharatlı aroma sayesinde zamandan beri bilinmektedir.

Pek çok ev kadını, kendilerine lezzetli şeyler soruyor: ne tür bir baharat ve nerede kullanılıyor. köfte, biftek, kızarmış patates, güveç, mantar, sosis, breading olarak kullanılan dolgular ile etli börekler için mükemmel bir tamamlayıcı olacak.
Her yerde iştahın kullanıldığı ülke Bulgaristan’dır. “Chubritsa” – Bulgaristan iştahı olarak adlandırdıkları şey – yemekleri özel, muhteşem bir aroma ve harika bir tat veriyor. Ünlü “Bulgar ketçapı” bile lezzetlidir.

Biliyor musun Eski Romalılar, balık ve etin servis edildiği bir chabradan egzotik bir sos hazırladılar ve çok pahalı biberlerin yerini de kullandılar, hatta “biber otu” bile vardı.

Moldovalı mutfağı “chimbru” çeşidini çağırıyor ve Gürcü, Ermeni, tuzlamada, marinadede kullanılıyor ya da taze salatalıklarla salata hazırlıyor ve lezzetli oluyor.
Almanya ve Hollanda’nın bazı bölgelerinde, bitki, yağlı, ağır ve nişastalı yiyecekleri sindirme özelliği nedeniyle “fasulye çimi” olarak adlandırılmaktadır.

Chaiber: Tıbbi hammaddelerin tedariki ve depolanması

Bitkinin toplanması, çiçeklenme arifesinde gerçekleşir, yaprakların gözle görülür bir acılığa sahip oluncaya ve ot kokusunun küratif özellikleri vardır. Kuru havalarda tuzlu kestirin, yerden 15-20 cm uzakta bırakın. Yapraklar birlikte küçük demetler halinde bağlanır, bir gölgelik altına asılır ve kurutulur. Ayrıca tavan arasında demetler halinde bağlamadan da kurutabilirsiniz. Ana şey hava akışını sağlamaktır. Kurutulmuş hammaddeleri gölgeli kuru bir yerde 35 dereceden fazla olmayan bir sıcaklıkta saklayın.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Chaiber sadece yararlı özellikleri değil, aynı zamanda kontrendikasyonları olan bir bitkidir. Yani, örneğin, peptik ülser, atriyal fibrilasyon, kardiyoskleroz, tiroid hastalıkları, alerjiler için kullanılamaz. Hamilelik sırasında almaktan kaçınılmalıdır: rahim kasını azaltır, düşüklüğe neden olabilir.