Yaprakları ve bıyık bıyıklarını düzgün ve düzgün bir şekilde kesmek

çilek
Bitki örtüsü döneminde neredeyse tüm çilek çeşitleri, her yöne yayılan filizleri başlatır.

Bu sürgünlerin çilekleri ne zaman önleyeceği, gerekip gerekmediği ve bıyığın kesilip kesilmeyeceği, ayrıntılarda ortaya çıkar.

Çilek yaprağı ve bıyıklarını düzeltmem gerekiyor mu?

Dikkatsiz bırakılır ve çilek çalıları budama çabuk ve kalın büyümüştür. Bu kalınlaşmanın bir sonucu olarak, bitki çeşitli hastalıklara, böcek saldırılarına daha duyarlı olacak, verim önemli ölçüde azalacak, meyveler ezilecek. Antenler çiçeklenme ile hemen hemen aynı anda gelişir ve ayrıca meyvelerle birlikte, topraktan alınan besinlerin çoğunun kendilerine çekdiği yeni rozetler oluşturur. Bu nedenle, yeni bir fide yetiştirmeyecekseniz, bıyık kesilmelidir.

Acemi bahçıvanlar için bir başka sorun ise: yaprakların çileklerden kesilmesi gerekir.

Baharda birikmesi için güzel yoğun yeşil kütle katkı erime suyu, prikormleny gübre ile nemlendirilmiş bahçeleri ve bol meyve bahçelerinde toprak. Meyveleri taşıyan herhangi bir kültürde, yaprakların aşırı gelişimi meyveyi olumsuz etkiler: meyveler küçüktür, tadı kaliteleri daha kötüdür.
Çilek çırpma teli
Bunun nedeni, toprağa yiyecek emen yaprak döken kütlenin gelecekteki meyveleri yok etmesidir. Verimi azaltmanın yanı sıra, yapraklar nemi biriktirir ve nemli bir ortam mantarın ilk kaynağıdır.

Biliyor musun Çilekler sevgili dut olarak adlandırılır ve Fransa’da ilk düğün gecesinden önce kremalı çilek çorbası servis etmek gelenekseldir. Meyvenin bileşiminde çinko bulunur, bu öğe her iki cinste de cinsel isteği olumlu yönde etkiler ve aynı zamanda gebe kalmaya da katkıda bulunur.

Nasıl yapmalı?

Gelecek hasatlara zarar vermemek için budama yaparken çeşitli kurallara uymanız gerekir:

 • Prosedür kuru havada, sabah veya akşam güneşte daha az aktif olduğunda yapılır;
 • Sürgünlerin kesilmesi tavsiye edilmez: incelikli olmasına rağmen güçlüdürler ve bıyıkla birlikte bir çalı çekebilir, köklerine zarar verebilir;
 • Budama bir budayıcı veya makasla yapılır;
 • Büyüme noktasının altında kesilmesi arzu edilmez, çıkıştan 7-10 cm’lik bir ateş açmanız gerekir.
Önemli! Bıyıkların ve yaprakların çok sıcak havalarda veya ıslak havalarda kesilmesi prosedürünü uygulamak imkansızdır. Bir ısıda, bitki strese maruz kalmaktadır ve bir kesimdeki nemde enfeksiyon gelişebilmektedir.

Ne zaman kesilir?

Anten, meyve vermeden önce büyümeye başlar, hem sonra hem de sonra büyür, bıyığı çileklerden çıkarmak daha iyidir, anlayalım.

Meyve vermeden önce

İlk sürgünler çiçeklenme döneminde ortaya çıkar ve bütün mevsimde gelişimini sürdürür. Yeni fideler gerekli değilse, tüm filizler derhal çıkarılmalıdır. Aynısı yapraklar için de geçerlidir: yeşil kütle, meyve vermenin yumurtalıklarını yemleyerek yok eder, böylece çalıların ayıklanması gerekir.

Meyve verme sırasında

Meyveler sırasında, meyveler zaten oluşturulduğunda bıyık alınır. Onlar henüz olgunluk biriktirmediler, ancak sürgünlerin düzgün budamasıyla, onlara zarar vermek imkansızdır. Bu işlemden sonra, meyveler büyüme için daha yararlı öğeler alacak.

Çeşit çeşitliliği ile bağlantılı olarak, hangi çileklerin sahada dikileceğini anlamak çok zordur. Çeşitlerin Albion Gigantella, Kraliçe Elizabeth, Rus boyut, Masha, Rab marşalsısınız Asya, Festivali, Elsanta, Malvina, Kimberly Zeng Zengana Fresco, Chamora Turusov, Kız, Maxim özelliklerini incelemek gerekir.

Hasattan sonra

Hasattan sonra, çalılar kış için hazırlanmalıdır: yaz aylarında hem zararlıları hem de enfeksiyonları biriktirebilen yaprakları ve bıyığı çıkarın.
En donmuş çalılar temizlenmeden önce, sadece sapları bırakarak, kesiklerin yerleri mantar öldürücü etkiye hazırlıklarla tedavi edilir.

Çilek bıyığının üreme için budama özellikleri

Çilek bıyık aracılığıyla yayılır, bu nedenle bıyık kırpmak zamanı geldiğinde, en zayıf sürgünler kaldırmak üreme bırakarak güçlü ve üretken çalılar ile vurur. Kuralları daha ayrıntılı olarak ele alın:

 1. Üreme için en verimli çalılar işaretleyin;
 2. Onların çiçek açması ve yumurtalıklar oluşturmasına izin vermeyin, tüm güçler anten oluşumuna doğru yönlendirilmelidir;
 3. Sürgünler oluşturulduktan sonra, en güçlüleri, genellikle ilk rozet sırasını, annenin çalısının yakınında bırakın;
 4. Birkaç tane ikinci derece burç bırakabilir, kalan bıyığı kaldırabilirsiniz;
 5. Seçilen güçlü çalılar, üç güçlü yaprak oluşumu donör çalıdan ayrıldıktan sonra, köklenme için yere tutturulur.
Biliyor musun Çilek – vazgeçilmez kozmetik ürün: çilek bileşimde bakır yaş lekelerinin giderilmesinde yardımcı olan, akne oluşumunu tedavi eder, gözenekleri daraltmak için yardımcı ve kollajen oluşumunu teşvik eder.

Çilek bıyık nasıl kesilir

tamamlayıcı tedavi

Çilek dikimleri – çeşitli böcekler için lezzetli bir öğle yemeği, özellikle yaprak dökmeyen ve çalılar budama işleminden sonra savunmasız çalılar. Profilaksi budamadan hemen sonra gerçekleştirilir. İlkbaharda, sürgünlerin kaldırılması ne olursa olsun ilaç “Phytosporin” püskürtün. Peki aşağıdaki araçları serpiştirilmiş:

 • Bakır klorür ve sıvı sabun (her biri 15 gr) 10 litre su ile seyreltilmelidir;
 • Bir yüzde Bordeaux sıvı.

Halk ilaçları, sürgünlerin çıkarılmasından sonra, odun külü kullanılır, tüm arsa ele alınır.

Önemli! Her kırpma işleminden sonra benzer araçlar kullanılır ve püskürtme işlemi sırasında kalan yaprakların her iki tarafı da muamele edilir.

Büyüyen çilek, dikkat ve iş gerektiren bir süreçtir. Herhangi bir nedenle bıyık kaldırma sizin için çok zorsa, çeşitleri sakalsız hibrit büyümeye deneyin: Sarı mucizesi, Rügen, Solemaher, Alexandria, Tatil. Çilek için bakım


Loading...