Yabani sarımsakın yararlı özellikleri, bir tıbbi bitki nasıl temin edilir

ramson
Cheremsha, Soğan ailesinin uzun ömürlü bir bitkiidir. Ampulü ve uzatılmış yaprakları yenir ve ilaç olarak kullanılır.

Pırasının kimyasal bileşimi

Skimish, aşağıdakileri içeren zengin bir kimyasal bileşime sahiptir: kükürt içeren hidrokarbon, allisin, uçucu yağ, protein, glyanosid alanin, lizozim (doğal antibiyotik), filolikitler, çözünür mineral ve ekstraktlar.

Tatlı kiraz vitaminleri bakımından zengindir. Bitkinin yüz gramında aşağıdakiler bulunur:

  • A vitamini, beta-karoten: 4 mg
  • Vitamin B 1, tiamin: 0.03 mg
  • Vitamin B 2, riboflavin: 0.14 mg
  • Vitamin B 3, PP, niasin: 0.48 mg
  • Vitamin B 9, folik asit: 40 μg
  • C vitamini, askorbik asit: 100 mg.

ramson
Uçucu yağ, alilsülfitler, pinecolic asit ve alliin içerir. Yabani sarımsak yaprakları eser elementler bakımından zengindir: demir, çinko, flor, molibden, manganez, alüminyum, krom. Yabani sarımsakta bulunan makrobesinler, kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyumdur. Yabani sarımsak yaprakları içinde, yüksek bir selenyum ve bakır konsantrasyonu gözlenir.

Biliyor musun Mart ayında Alman Eberbach şehrinde bir yıllık vahşi ramshackle festivali düzenleniyor. Büyük bir fuarda bu bitkiden çeşitli yemekler satın: sosisler, et, ekmek, turtalar, soslar. Sen de yapabilirsingeziye çıkmakşifalı otlar bahçesinde ve sarımsak toplama ve hazırlanması tüm sırlarını öğrenmek.

Yabani sarımsak, bitkinin tıbbi özellikleri için yararlı olan nedir

Sadece çok para biriktirmeyen şeyden. Bu bitkiye dayalı ilaçlar antihelmintik, antimikrobiyal, bakterisidal, fungisidal ve antiscorbutic etkilere sahiptir, iştahı arttırır, sindirim bezlerinin salgılanmasını arttırır, bağırsağın motor fonksiyonunu arttırır.

Tıbbi hammaddeler olarak, yabani sarımsak, modern tıbbın içinde ve hemen hemen dünyanın tüm ülkelerinde kullanılmaktadır.
Temel olarak, iştah artışını teşvik eden ve sindirimi kolaylaştıracak tonlama eylemleri hazırlanmaktadır. Aynı zamanda serviks erozyonu için bir yara iyileştirici ajan olarak kullanılır.

Antik Roma’da bile Tuzlu (onun infüzyonları veya et suları) mide ve kanı temizledi. Eski tariflerde bitki, veba, kolera ve diğer enfeksiyonları önlemek için kullanıldı. Birçok insan, soğuk algınlığı için, öksürük için bir balgam söktürücü ve inceltici ilaç olarak bitkiyi cilt hastalıkları için kullanıyor.

Romatizmal ağrı, siyatik ve ateş semptomlarını kolaylaştırır. Bununla birlikte, bu bitkiyi tıbbi amaçlar için kullanmak, onların da taşınması için gerekli değildir. Tatlı kiraz sadece yararlı özellikleri değil, aynı zamanda belirli kontrendikasyonları da vardır. hakkında biraz sonra konuşacağız.

ramson
Cheremsha ham, salamura ve tuzlanmış formda yararlıdır bağışıklığı güçlendirmek, beriberi, anemi ve restoratif olarak. Bileşimindeki yararlı maddeler sayesinde fibrinolitik ve trombolitik özelliklere sahiptir, kolesterol birikimini önler, kalp aktivitesini uyarır, kan basıncını normalleştirir.

Yemekte yabani sarımsak nasıl kullanılır

Çoğu zaman yabani sarımsak ham olarak kullanılır: Salatalarda ve sandviçlerde. Sarımsağın belirgin tadına rağmen, yabani sarımsakların özellikleri tüketimden sonra koku ve kalıntı tat duyumlarını nötralize eder.

Bitki genellikle eklenir ilk tabaklarda; köfte veya köfte ve köfte için kıyılmış et; İkinci dersler için bir baharat olarak, turta ve börek için bir dolgu olarak kullanılır, et ve balık mutfak başyapıtları. Bununla birlikte, ete yumuşaklık kazandırmak için oyunu söndürürler; ampuller, onlara bir not verir ve ev yapımı ekmek pişirmek için soslar eklenir.

Cheremsh, gelecekteki kullanımlar için hasat edilebilir: tuz, marine, kuru, dondurulmuş ve ekşidir.

İlginç bir gerçek! Neolitik yerleşimin kazılarında, arkeologlar yabani sarımsak tohumlarını keşfettiler. O günlerde uzak atalarımız yabani sarımsakların yararlı özelliklerini aktif olarak kullandılar.

Tıbbi hammaddelerin hazırlanması

ramson
Cheremsh ilkbaharın ikinci yarısında toplanmaya başlar. Tıbbi hammaddeler gibi ampuller, çimlerin çiçeklenmesinden önce toplanır – Mayıs ayında. Kazılır, sıralanır, yıkanır ve iyice kurutulur, daha sonra dondurulur veya kurutulur.

Önemli! Tecrübesiz bir toplayıcı vişnenin bir zambağı gibi zehirli bir bitki ile yabani sarımsak ampulünü karıştırır.

Yabani sarımsak yaprakları da kışın saklamak için hazırlanır. Seçim sırasında, kuru ve uyuşukluktan kaçınmak için özen gösterilmeli ve uygun örnekler yıkanmalı ve kurutulmalıdır (doğrudan güneş ışığının etkisi olmaksızın, karanlık ve kuru bir yerde).

Donma sırasında, yapraklar ince bir şekilde kıyılmış ve torbalarda (sıcak demir kullanarak) kapatılabilir ve sıkıca oturan bir kapak ile küçük plastik kaplara katlanabilir. Kuru ot, diğer tıbbi hammaddeler gibi karanlık ve kuru bir yerde saklanır.

Faydalı özelliklerin bazılarını kuruturken, ancak bu bitkinin tamamen işe yaramaz hale gelmediğini unutmayın: Tıbbi amaçlı yabani sarımsak kullanımı için taze ve kuru otlar uygundur.

Tıpta yabani sarımsak uygulaması, popüler yemek tarifleri seçimi

Tıbbi amaçlı yabani sarımsak kullanımı büyük fayda sağlayacak eğer Bitkiyi taze formda, örneğin salatalarda kullanmak. Bir pansuman olarak, ekşi krema veya bitkisel yağ kullanabilirsiniz, böylece A vitamini daha iyi emilir.

Soğuk algınlığı için tatlı kirazlar

Soğan Karidesleri
Soğuk algınlığı tedavisinde 50 gram soğan alın. Taze ise, rendelenmiş, rende üzerine sürülmelidir – bir yulaf ezmesi daha iyidir (bir bıçakla veya bir karıştırıcıda). Ham malzemeyi küçük bir gazlı bez torbada toplayın ve burnunuza yerleştirin. Yani sen burun akıntısını ortadan kaldırır, ve mukozada ıslanan meyve suyu, tüm vücut üzerinde antimikrobiyal bir etkiye sahip olacaktır.

Hipertansiyon tedavisi

Tarif # 1

Bir kıyma makinesinde öğütülün veya yarım kilogram limon, yabani sarımsak ve at turpunun öğütülmesini sağlayın (limon kabuğu da çukurları çıkardıktan sonra da kullanın). Bu karışım iki litre saf su içine dökülür ve bir ay ısrar edilir. Tentür atın, aç karnına günde üç kez bir çay kaşığı gerekir.

Tarif 2

Taze yabani sarımsak çiçek ve yaprakları iyi doğrayın ve votka (tercihen ev) 1: 5 oranında dökün. Karışımı karanlık bir yerde üç hafta boyunca düzenli olarak çalkalayın. Daha sonra sıvıyı ince elek veya gazlı bezle süzün. Bir çorba kaşığı su üzerinde yirmi damla için günde üç kez tentür atın. Tedavinin seyri üç ila dört aydır.

Dikkat lütfen! Aynı reçete uzun bir hastalıktan sonra ve kronik yorgunluk ile iyileşmeye yardımcı olur. Tedavi tentürünün seyri 3 hafta olacaktır.

Siğiller nasıl tedavi edilir

ramson
Siğiller kaldırmak için yabani sarımsak yaprakları taze sıkılmış meyve suyu kullanın. Yapraklar bir yulaf ezmek, bir gazlı bez poşetine yerleştirilir ve meyve suyu sıkılır. Pamuklu çubuk veya disk üzerine uygulanır ve siğillere karşı bastırılır. Birkaç gün sonra sonucu görebilirsiniz: siğiller kararır ve sonunda kararır ve düşer. Aynı zamanda izler yoktur.

Alopesi tedavisi

Tarif # 1

100 gr’lık soğan ampulü, öğütülmüş yulafın üzerine ince bir öğütülmüş öğütülmüş veya ezilmiş. Elde edilen bileşim saç köklerine sürülür. Yeni olanların büyümesini uyarır ve var olan tüylerin köklerini güçlendirir.

Tarif 2

Soğan suyu eklenmesiyle birlikte soğan suyundan elde edilen meyve suyu, erkeklerde kellik tedavisinde ve kadınlarda saç boyama veya kimyasal hasardan sonra geri kazanım maddesi olarak kullanılır.

Yaygın restoratif demektir

Takviye maddesi hazırlamak için, doğranmış soğan ampulünün bir çay kaşığı alın ve 200 g kaynar su dökün, bir saat sonra, bileşiğin iyi beslendiği zaman, filtrelenmesi gerekir. Böyle bir infüzyon, resepsiyondan hemen önce hazırlanır ve iki sette sıcak olmasını sağlayın.

Bitki kullanmamaları gereken yabani sarımsak kontrendikasyonları

Kiraz sadece yararlı değil, aynı zamanda zararlı bir şeydir. Bu bitkinin büyük miktarlarda düşüncesiz kullanımı uykusuzluk, baş ağrısı ve ishali tetikleyebilir. Bir ülser veya gastriti olan insanlar, yabani sarımsak kullanmak sadece bir gastroenterolog ve minimum dozlarda danıştıktan sonra olmalıdır. Hamile ve emziren kadınlar için yabani sarımsak kullanmak istenmeyen bir durumdur ve alerjisi olanlar bu reaksiyonu derhal kontrol etmelidir.

Yabani sarımsakların yararlı özelliklerine rağmen ayrıca kontrendikasyonlar da vardır: hepatit, kolesistit, pankreatit, gastrointestinal sistemin akut inflamatuar süreçleri.