Wisteria (wisteria), açıklama ve fotoğraf ana türleri

wistaria
Wisteria veya wisteria Bu baklagil ailesinin uzun, dendritik, tırmanma bir bitkisidir. Rahat hissettiği güney bölgelerinde yetişir, zengin bir renk verir ve barınmadan hazırda bekletir.

Wisteria, önce bir marjı olan ve daha sonra pürüzsüz olan büyük, tuhaf-pinnate yaprakları vardır. Bitkinin çiçekleri açık mor, nadiren beyazdır. 30 cm uzunluğunda gevşek eller asılı görünür.

Blossom wisteria ilkbaharda ve yaz boyunca ayrı çiçekli fırçalar tutar. Bu, peyzaj tasarımında kullanım için popüler bir örnek haline getirir.

Wisteria’nın iyi şartlara ihtiyacı var. Parlak bir güneşe ve verimli toprağa ihtiyacı var. Bunun için güçlü destekleri donatmak gerekir, çünkü zamanla wisteria iyi yetişir ve geniş bir alanı kaplar.

Wisteria-liana, yapraklar henüz ortaya çıkmadığında çiçek açar. Bitki zaten çiçek açtığı zaman ortaya çıkarlar.

Önemli! Güzel wisteria çiçekleri, hızla solduğu için kesim için uygun değildir. Çiçekli bitkilerin güzelliği sadece doğal bir şekilde yaşanabilir.

Wisteria’nın meyveleri, tüylü fasulye baklalarıdır. Onların uzunluğu 15 cm kadardır, içinde birkaç düz yuvarlak tohum vardır.

Enlemlerde yaygın olan wisteria’nın popüler çeşitleri.

Wisteria Çin

Orta ve doğu Çin’in deniz seviyesinden 500-1800 metre yükseklikte dağ ormanlarında Wisteria Çin büyür. Aynı zamanda Japonya’da da ortaya çıkıyor ve Avrupa’da 1816’da geldi. Wisteria Çin

Bitki 15-25 metre yüksekliğe sahip ahşap lianas oluşur, tabandaki sapları 25-40 cm çapında ve saat yönünün tersine bükümlü, kabuğu koyu gridir.

Wisteria Çin Nisan-Mayıs aylarında çiçek açar. Ağustos-Eylül aylarında belki ikinci bir çiçeklenme. Zayıf bir aroması olan çok mavimsi mor veya beyaz çiçeklerden oluşan racemose çiçek salkımları vardır.

Çiçekler aynı anda çiçek açar. Uzunlukları 2-5 cm, beş yaprakları vardır. Çiçek salkımları dalların üstünde veya iki yıllık sürgünlerin yapraklarının sinüslerinde görülür.

Her türlü Wisteria, fotofil ve toprağa gereksinim duyar: derin verimli, nemli toprakları sever. Kısa süreli sıcaklık düşüşlerini -20 dereceye kadar dayanabilen, dona karşı dayanıklı bir çeşittir. Wisteria Çin kentsel koşullarda oldukça rahat, bu yüzden yaygın olarak peyzaj düzenlemelerinde kullanılmaktadır.

Türün iki bahçe formu vardır:

  • beyaz (alba) – beyaz çiçekler;
  • terry (plena) – terry çiçekleri.

Wisteria Çin parkları dikti. Sonbaharda altın sarısı olan zarif pinnate yeşillik nedeniyle muhteşem. Bir asma şeklinde değil, bir ağaç biçiminde yetiştirilebilir, sistem budama ise, dik. Ayrıca küvetlerde yetiştirmek için uygundur.

Biliyor musun Wisteria tohumlar tarafından çoğaltılabilir, ancak varyant özellikleri iletilmez. Ayrıca tohumlardan yetiştirilen bitkilerde, daha sonra bol çiçekli değildir. Bu nedenle, wisteria kesimleri ve tabakaları yaymak daha iyidir.

Wisteria bol çiçeklenme

Her wisteria bahçelerde yetişmez. Ama listelenen bahçe çeşitleri arasında çiçekli wisteria. Yükseklik, 10 metreye ulaşıyor ve bu da Çinlilerin çok daha az boyun ağrısı. Wisteria bol çiçeklenme

Bol çiçekli veya floribundy wisteria Yaprakları (40 cm kadar), karmaşık büyük – 19 yaprak kadar içerir.
Çiçekler küçük, menekşe mavisi. Çin’in wisteria’sından 2-3 hafta sonra çiçek açar. Çiçekler yavaş yavaş çiçek açar.

Wisteria çiçek açan don-hardy. -23 ° ‘ye kadar dayanır.

Dekorasyon açısından, Çin wisteria’yı geçiyor. Güzel yaprakların bolluğu, rengarenk çiçeklenme nedeniyle bahçecilikte kullanılır. Çiçek salkımları 60 cm uzunluğundadır. Meyveleri muhteşem görünüyor.

Bol çiçekli çiçekli wisteria dekoratif formları:

  • Beyaz (alba) – beyaz çiçekli;
  • pembe (rosea) – soluk pembe çiçekler;
  • mor havlu (violaceo-plena) – mor havlu çiçekleri;
  • büyük fırça (macrobotrys) – 1.5 m uzunluğunda fırçalar, 10 cm kadar bırakır;
  • variegata – alacalı yaprakları vardır.

Wisteria güzeldir

Wisteria güzeldir aslen Japonya’dan. Liana 10 metre yüksekliğe ulaşır, tüylü sürgünler vardır. Yapraklar 10 cm uzunluğunda karmaşıktır, her iki tarafta yoğun tüylüdürler.
Wisteria güzeldir

Çiçekler beyazdır. 15-20 cm uzunluğunda fırçalarla toplanır ve Mayıs-Haziran aylarında çiçeklenmeye başlar. Çift beyaz ve mor çiçekler ile güzel wisteria formları vardır.

Meyveler Kasım ayında olgunlaşır ve kadifemsi kenarı ile 20 santimetre fasulye temsil eder.

Wisteria, küvetlerde büyümek için mükemmeldir.

Wisteria Japonca

Wisteria Japonca aslen Japonya’dan. Beyaz çiçekli bu liana, diğer türler kadar dekoratif değildir.

Wisteria Japonca

Önemli! Wisteria Çin üç yaşında, Wisteria Japonca – on yaşında çiçek açmaya başlar. Bu bitki bekleyebilecekler içindir.

Bu wisteria derecesi daha az don-dayanıklıdır.

Wisteria çalı

Aslen Kuzey Amerika’dan Wisteria çalı. Üç metre yüksekliğe ulaşan bu liana, dalları sarkıyor. Çiçekler menekşe mavisi orta büyüklüktedir. Wisteria çalısının çiçek salkımları 15 cm uzunluğundadır.
Wisteria çalı

Bu güzel bitki diğer çeşitlerden daha az görülür. Büyüyen wisteria yavaşça çalıyor. Küvetlerde yetiştirilebilir.

Wisteria büyük taneli

Wisteria büyük taneli Wisteria çalı yakın bir türdür. O da Kuzey Amerika’dan. Uzun çiçeklenme süresi vardır – 1.5 metreye kadar. Bitki dona dayanıklı olarak konumlandırılmış, ancak bazen donuyor.
Wisteria büyük taneli

Biliyor musun Sonbaharda küvetlerde yetiştirilen Glycinia, sıcaklığın 8-10 derecenin altına düşmediği odalara konulmalıdır. Havadaki nem oranı -% 65-75, aydınlatma parlak olmalıdır. Kışın sulama, bitkinin çok az ihtiyacı var. Mart ayında budama oluşturmak için budama kullanılır.

Bu tür wisterialardan birini evin önünde veya terasta ekerek, çiçeklerin ihtişamını ve kokularını tadabilirsiniz. Ayrıca wisteria bahçe pavyonlarını süsleyecek, çıplak duvarları örecek.