Viola hastalıkları ve zararlıları ile nasıl başa çıkılır

viyola
Viyola (Hercai Menekşe) – Birçok çiçek yetiştiricisi tarafından sevilen yatak ve saksılarda en yaygın bitkilerden biri. Menekşe ailesini ifade eder. Ayrıca loggias, balkon, arbors dekorasyon için kullanılır.

Biliyor musun Eski Yunanlılar ve Romalılar, tatiller sırasında ve akşam yemeği partileri sırasında keman odasını dekore ettiler.

Ancak, yemyeşil çiçeklenmenin tadını çıkarmak için, bitkinin uygun bir şekilde bakımını sağlamak ve ayrıca viyola hastalıklarına ve zararlılarına karşı koyabilmek gerekir.

Çiçek bakımında temel hatalar

Yanlış sulama

sulama
Bitki için en tehlikeli olan uzun süreli bir kurutma olacaktır. Bu nedenle, su tamamen kuru ve sertleşene kadar su beklemeden sulanmalıdır. Ancak aşırı sulamadan da kökler çürümeye başladıkça çiçek ısınabilir. Bu, en iyi seçeneğin orta düzeyde nemlendirileceği, verimli toprak olacağı anlamına gelir. Bu durumda, tesis herhangi bir özel soruna yol açmadan mümkün olduğu kadar uzun süre çiçek açar.

Aydınlatma yönetmeliklerine uyulmaması

Viyola için en iyi seçenek açık güneş bölgeleri olmayacaktır, çünkü günümüzün doğrudan ışınlarından çiçeklerin yanması muhtemeldir. Ve tam tersine – karanlık bir yerde, viyola parçaladı. Bu bitki için en uygun seçenekler, bir çalı, genç bir ağaç, bir ahşap çit tarafından yaratılan yarı gölge olacaktır. Aynı zamanda, sabah ve akşam direkt güneş ışığı viyola iyi transfer edilir.

Bir çiçek dölleme sırasında hatalar

Potash gübreleri
Hercai mevsim en az iki kez, hercai potasyum ve azotlu gübreler ile düzenli takviye gerekir. Ve uzmanlar ilkbaharda ilk dölleme tomurcukları ortaya çıkmadan önce, ikinci – çiçeklenme başında tavsiye. Süperfosfat, amonyum nitrat, 1 m2’lik toprak için 20 g oranında uygulanır. Mineral gübrelerle ya da yetersiz miktarla gübrelemenin yokluğunda, çiçekler sığlaşır ya da viyola hiç açılmaz.

Önemli! Özellikle gübre olmak üzere organik gübrelerin kullanılması önerilmez.

Hercai Menekşe ana hastalıkları

Askoşitlerden bir viyola nasıl tedavi edilir

Ascochitis (mantar enfeksiyonu) viola’nın ana semptomu, geniş kahverengi bir kenarı olan yapraklarda kahverengi lekelerin ortaya çıkmasıdır. Bu lekeler zamanla aydınlanır ve mantarın meyve gövdesi üzerinde gelişir. Hasta yaprakları hızla kurur ve hastalığa neden olan sporlar bitkinin kalıntılarında kalmaktadır.

Bu hastalık ile mücadele etmek için, çiçeklenme dönemi başlamadan önce viyola bakır içeren müstahzarlar ile püskürtülmeli ve sonbaharda çiçek yatağından tüm bitki kalıntıları dikkatlice temizlenmelidir.

Menekşe üzerinde külleme

Viol Hastalıkları
Viyola yaprakları üzerinde beyaz bir mealy kaplama, külleme gelişimini gösterir. Zamanla, kararır ve siyah sklerotia olur. Enfeksiyon düşmüş yapraklar ve çiçeklerde devam eder.

Çiçeklenmeden önce hastalığı önlemek ve tedavi etmek için, çiçeklere bahçe grisi, koloidal kükürt ve ayrıca özel preparatlarla – Ordan, Skor, Horus ve talimatlara göre diğerleri püskürtülür. Askoşit durumunda olduğu gibi, bitki kalıntılarının temizlenmesi gereklidir.

Gri çürümenin nedenleri ve giderilmesi

Pansies, yüksek nem koşullarında çürümekte ve yaz aylarının ikinci yarısında şiddetli yağışlar olduğunda, çiçek yetiştiricileri bu problemle ilgili ne yapmaları gerektiğini merak ediyorlar. Bitki grimsi bir kaplama üretir ve dokunuşa yumuşak ve sulu olur.

Uzmanlar, “Trichoderma”, “Gliocadina” nın sulu çözeltilerini kullanmak için çiçeklenmeden önce tavsiye ederler.

Alirin-B
Gri çürük belirtilerini ortaya çıkarırken, hastalıklı bitkiler toprağın kalıntıları ile birlikte atılır ve yakınlardakilerin altındaki topraklar bol miktarda “Alirin-B” ve “Maxim” preparatlarıyla sulanır. Sonbaharda, viyolonsel kalıntılarını kaldırmak gerekir, böylece hastalık ilerlemez.

Yapraklarda kahverengi lekelerden kurtulmak için nasıl Septoria tedavisi

Eğer yavaş yavaş kuruyan ve çatlayan morlukta küçük çaplı (5-10 mm) kırmızı-kahverengi lekeler ortaya çıkarsa, septoriosis tanısı koymak mümkündür.

Bu hastalığı önlemek için, çiçekler bir Bordeaux karışımı veya onun yerine – bakır oksiklorür ile püskürtülür. Önceki tüm durumlarda olduğu gibi, bitki kalıntıları sahadan uzaklaştırılmalıdır.

Hercai Phallosticosis

Hastalığın ana belirtisi, daha parlak bir ortama sahip büyük koyu sarı-kahverengi lekelerin ortaya çıkmasıdır. Zamanla, sklerotia, tabakanın her iki tarafında görülebilir. Etkilenen bitkiler çabuk solmaktadır. Viyoladaki tüm mantar hastalıkları gibi, bölgedeki sonbaharda bir süpürme gerektirir.

Önemli! Her türlü hantal hastalıklardan en iyi korunma, hasta bitkilerin yok edilmesi ve ekildiği yerin dikkatlice temizlenmesidir.

Çiçek zararlıları ile nasıl baş edilir

Perlamutrovki

Perlamutrovka
Yaz aylarında, viyola sedef tırtılları tarafından saldırıya uğrar – nymphalides ailesinin kelebeği. Zararları, siyah sırtında (sedefin annesi) ya da arkadaki büyük sarımsı bir şeritle ve kenarlardaki kahverengi çizgilerle (geniş orman incisi) karakteristik bir beyaz şeritle tanıyabilirsiniz. Böcekler aktif olarak yaprakları ve çiçekleri yerler.

Haşere varlığının ilk belirtilerinde, hercai menekşeyi uygun insektisitlerle, örneğin Iskra-Bio, Tsitkor, Kinmiks ve diğerleri ile tedavi etmek gerekir.

Gall nematod

Bu böcek, viyolaların kök sistemini etkiler, bunun sonucu olarak kökler üzerinde 5-7 mm’lik bir şişlik oluşur. İçlerinde larvaları yetiştirir, sonra toprağın yüzeyine gider ve çiçekleri yerler.

Önleyici bir önlem olarak, zemini su ile önceden dikerek, 50-55 ° C’ye ısıtılması tavsiye edilir. Ekimden bir hafta önce, azot-asit sodyumun toprağa 1 metre kare başına 150-120 g oranında eklenmesi mümkündür.

Örümcek akarı

Örümcek akarı
Kuraklık zamanında, hercai menekşenin ölüm sebebi bir örümcek akarı olabilir. Zayıflatılmış bitkinin suyunu kurutur ve yakında yaprakların kenarları sararır ve bir tüpe dönüşür.

Bu sorunla başa çıkmak için yardım, kükürt, “Sairen”, “Fufanonnom”, “Aktelik”, “Talstar” dahil olmak üzere kenelere karşı özel ilaçlara yardımcı olacaktır.

Genel olarak, çiçekçilik uzmanlarının temel tavsiyeleri, hastalıkların ve viyola zararlıları ile mücadele için önleyici tedbirlerin uygulanması ihtiyacına ve etkilenen örneklerin bertaraf edilmesinden pişmanlık duymaksızın sorun çıkması mümkün değilse azaltılır.