Üzüm çeşitliliği “Moldova”

Kuru üzüm

Muhtemelen lezzetli üzümlerin hayranları arasında, “Moldova” çeşitliliğini duymamış olanlar olmayacaktır.

Bu üzüm, sadece amatörlerden çok hoşlandığım evrenseldir.

Çok yüksek bir kararlılığa sahip ve umursamaz bir şey.

Çeşitliliğin devasa kümelenmelere ve meyvelere sahip olmamasına rağmen, olağandışı lezzetli ürünlerle kendine dikkat çekiyor.

“Moldova” nın çeşitli üzümlerini övmek, sonsuz olabilir, ancak yüzeysel olmamak için, her şeyi detaylı ve sırayla belirleyeceğiz.

Bu nedenle, üzümleri dikerken ve bakım yaparken ortaya çıkan zorluklardan korkmamanız için, bu sürecin ayrıntılı bir açıklamasına bütün bir bölümü tahsis edeceğiz.

Tüm ihtişamıyla “Moldova”: üzüm çeşidinin tanımı

Bu oldukça eski, ancak popülaritesini kaybetmeyen, üzüm çeşitliliği Moldova’da bir grup yazar tarafından yetiştirildi. “Moldova” nın ebeveynleri “Guzal Cara” gibi çeşitlilik arz ettiği için, “Saiv Villar 12-375” üzüm çeşidi ile geçti. 1987’den beri Ukrayna topraklarında yaygın olarak zonlu.

Aynı zamanda Rusya’nın güney bölgesinde (özellikle Rostov Bölgesi, Krasnodar Bölgesi) iyi verim göstermektedir. Çeşit, Avrupa-Asya bölgesinin türler arası melezi olarak kabul edilir. Bazen bu çeşit “Codrians Geç” olarak adlandırılır.

Üzüm “Moldova” kümelerinin detaylı açıklaması

“Moldova” daki kümelerin büyüklüğü çok büyük değil. En yaygın olanlar orta, her çalılık varlığı ve büyük kümeleri ile karakterize olmasına rağmen. Kümelerin kütlesi dalgalanıyor 350 gramdan 1 kilograma, Çok nadiren bu rakamı aşıyor. Şekillerine göre, kümeler genellikle silindiriktir, bazen “kanat” oluştururlar. Çileklerin yoğunluğu genellikle orta, ama gevşek kümeler de vardır.

Bu çeşidin üzüm meyveleri boyutları oldukça büyüktür. ortalama ağırlığı yaklaşık 6-7 gramdır. Meyvenin ortalama yüksekliği 2.2 santimetre, genişliği ise 1.9’dur. Oval şekilli meyveler koyu mor, neredeyse siyah, ten rengine sahiptir. Ayrıca, bu meyvelerin derisi, yoğun bir mumsu kaplamayla kaplanmış, çok yoğun ve biraz serttir.

Üzüm demet

Kabuğun bu nitelikleri sayesinde, “Moldova” çeşitlerinin meyveleri çok iyi tolere edilir ve uzun süre depolanabilmektedir.
Moldova üzümünün hamurunun yapısı etli, kıkırdaklı. Dutta bulunan tohum sayısı küçüktür, genellikle 2-3 ile sınırlı olmasına rağmen bazen 4 vardır.

Bu meyvelerin tadının yeterince basit ama tatlı olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle, taze üzümün tadı 8 puan olarak tahmin edilmektedir ve zaten tadı, 9 çeşitten bu tür üzümleri tahmin etmelerine imkan veren asitlik seviyesinin düşürülmesiyle tadı yükseltilmiştir. Ayrıca, bu üzüm çeşidinin meyvelerinin kimyasal bileşimindeki yüksek şeker içeriğini de göz ardı edemeyiz.

Ne zaman üzüm suyu “Moldova” asitliği 8-9 g / l, göstergeler şekerin içeriği% 18-19. Bununla birlikte, meyvelerin olgunlaşması yavaş yavaş gelir, çünkü asitlerin azalmasına neden olan şekerlerin birikmesi yavaş yavaş ortaya çıkar.

Bu çeşitliliğin amacı çok geniştir. Uzun bir depolama süresi sayesinde, aynı kalır, dahası, kümelerin yırtılmasından 150 gün sonra bile, tat kalitesini arttırır. Taze yemeye ek olarak, bu üzüm alışılmadık derecede lezzetli bir koruma sağlar – kompostolar ve hatta reçeller.

Olgunlaşma zamanlaması ve üzümün verimi hakkında “Moldova”

Bu sofra üzümleri geç çeşitlere aittir. “Moldova” nın vejetatif dönemi, üzümlerin dağılma anından kümelenmelerin olgunlaşmasına kadar, 155-165 gün sürer. Bu çeşidi daha kuzey bölgelere eklerken, meyveler bitkiye olgunlaşmayabilir, daha çok asidik kalır. Ancak, uzun zamandır beklenen hasat hiç kimseyi memnun etmeyecek: 8-10 yaşındaki çalıdan toplanması mümkün 150 kilograma kadar mükemmel kalitede üzüm.

Moldova üzümlerinin yoğun ekimi ile, bir hektarlık bir tarladan 150-165 santimlik bir verim elde edebilirsiniz. Şarap yetiştiricileri genellikle 1m2 üzüm çekirdeğinden 4 kilogram verim elde ederler.

Bu tür yüksek verim büyük ölçüde “Moldova” üzüm çalısının yoğun büyüme gücü nedeniyle elde edilir. Çok hızlı bir şekilde meyve vermeye başlar: İlk hasatlar 2-3. Sahaya inişten sonra. Bir çalılıktaki meyve taşıyan filizlerin sayısının% 70 olduğu göstergelerle, bu tür bir ateş ortalamalarında oluşan kümelerin sayısı 1.7.

Üzümlerin en yoğun meyvesi, asma tabanının üstündeki 5-6 düğümde yoğunlaşır. Üzüm çiçeğinin çiçekleri biseksüeldir, bu nedenle tozlaşma için diğer üzüm çeşitlerinin çalılarına gerek yoktur.

“Moldova” üzüm çeşidinin başlıca avantajları olarak kabul edilen kalite

 • Çeşitlilik hemşirelikte çok zorlayıcı değildir, kendi kendine tozlaşabilir.
 • Hasat, geç olmasına rağmen, ancak çok yüksek, iyi korunmuş (160-180 gün) ve taşınmaktadır. Ek olarak, demetler çalıda uzun bir süre saklanabilir (eğer donmazsa).
 • Üzüm meyveleri “Moldova” nın evrensel bir masa amacı var.
 • “Moldova” nın küf ve gri küf gibi hastalıklara karşı çok yüksek direnç oranları vardır. Phylloxera gibi, üzümlerin kök formundan etkilenmez, çünkü kendi köklerine inebilir.
 • Bu çeşitliliğin osami meyveleri, çok geç olgunlaştıklarından neredeyse etkilenmez.
 • Bağlar

 • Morozov pratikte korkmuyor, Güney bölgesinde kesinlikle barınmadan hazırda bekletebiliyor. Sıcaklık -22-23 ° C’ye düştüğünde üzüm çalısının odunu etkilenmez. Birçok kişi bu sınıfın -26 ºº’de bile don tehlikesi olmadığını savunuyor.
 • “Moldova” üzüm fidanı budamadan ve zarar görmeden çok iyi yenilenir.

“Moldova” nın dezavantajları: üzüm yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

 • Bu çeşit üzüm bağları, oidium (un çiy) gibi bir hastalıktan etkilenebilir. Bu nedenle, bu tür üzümler profilaksi için iki kez bir mevsim püskürtülmelidir.
 • Olgun üzümlerin çalılıklara uzun süre dayanabilmesine rağmen, zaman içinde kesintiye uğramaması durumunda raf ömrü ve taşıma olanakları önemli ölçüde azalacaktır.
 • Aşırı yük ve düşük yükte asma kovanına çok reaktiftir. Sonuç olarak, mahsulün kalitesi büyük ölçüde azalır.
Ayrıca sonbaharda üzüm kesimlerinin doğru şekilde hasat edilmesi hakkında bilgi almak da ilginç

Dikim üzüm “Moldova” – sapı şımartmak için nasıl değil?

Dikim üzümleri aslında oldukça zahmetli bir süreçtir. Sonuçta, sadece sapı dikmek veya dikmek değil, bir yer ve toprağı doğru bir şekilde seçmeniz gerekir. Yanlış zamanda dikilen üzümler zayıf büyür, çok hasta olabilirler. Ama sırayla her şey hakkında.

 • Üzüm dikimi için toprak, mineraller ve gübreler açısından zengin ışığa tercih edilir. Üzümler nem değişikliklerine çok olumsuz tepki verebilir, bu nedenle mutlaka sahada bir drenaj sistemi olmalıdır. Eğer yeraltı suyu 1,5 metreden daha yüksek bir yerde bulunuyorsa – bitki üzümlerine hiç tavsiye edilmez.
 • “Moldova” nın en yüksek hasadını elde edebilmek, çok güneşli bölgelerde, kuzeyden gelen rüzgarlar tarafından üflenmemesi sayesinde olabilir. Üzümlerin veya çardakların yakınında yatay olarak dikmek en iyisidir, böylece üzümler güney tarafından büyür. Böylece, sadece büyüme için en uygun koşulları elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda gereksiz yere kalınlaşmayacak ve böğürtlenlere en yüksek ağırlığı kazanma fırsatı verecektir.
 • Birçok asma yetiştiricisi, ilkbaharda üzümleri dikmeyi öneriyor. Bu zamanda, ilk kışın donlarından önce en iyi kökleri alabilir ve daha kararlı olabilir. Fakat yine de, sonbaharda aşılanan kesimlerden çok iyi çalılar elde edilmektedir. Dikim sırasında ana kural, hem ilkbaharda hem de sonbaharda, hava sıcaklığı 15 ° C’de az ya da çok kararlı olmalıdır. Toprak sıcaklığı 10 ° C’nin altına düşmemelidir.

Üzüm çalı

“Moldova” notunun üzüm dikimi planı

Bu çeşidin dikimi, çalısının büyüme özelliklerine göre ele alınmalıdır. Aslında, “Moldova” üzümleri çok güçlü bir büyümeye sahiptir ve bunun için kabul edilemez bir kalınlaşma eğilimi vardır. Aşırı kalınlaşma ve çalı büyüklüğü, mahsulün kalitesini ve olgunlaşmasının zamanlamasını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle, çok uzun kollu ve büyümek için boş bir alana sahip bir çalı oluşturmak gereklidir. Üzüm bağları için, 5×4 metre düzeni kabul edilebilir.

“Moldova” üzümlerinin doğrudan dikimi için kurallar

 • “Moldova” in iniş, hem kendi kökleri üzerinde hem de eski stoğa aşılanarak gerçekleştirilebilir.
 • Kesimleri doğrudan toprağa eklerken, kökler beyaz olana kadar suda uzun süre tutulmalıdır. Kesimin kesme noktasının yeşil olması çok önemlidir. Bir üzüm fidanı alırken, köklerin kurumuş veya donmuş olmadığına dikkat edin.
 • Böyle bir kesim iyi hazırlanmış ve döllenmiş bir çukura dikilir. Altta organik gübreler toprağa karışır. Gübrenin başka bir düz toprak tabakası serpin, fide çukura girer ve çok yavaşça düşer. Toprağı kök köprüsüne uygulamamak çok önemlidir – yüzeyin üstünde kalmalıdır.
 • Aşılama için Kesimler kama şeklindeki bir tiple aşağıdan kesilir., alt göze olan uzaklığı sadece birkaç milimetre, ve aynı zamanda bir gün boyunca suya yerleştirilir.
 • Kök, daha önce tırtıllardan temizlenen ve ondan kir çıkardıktan sonra eski stoğun bölünmesine greftlenir. Bundan sonra, gövde çok dayanıklı bir kumaşla sıkıca sıkılır. Bu, kesimlerin ve verilen anaçların köklenmesini harekete geçirecektir.
 • Kesimler daha iyi kök almak ve yeni bir yerde kök almak için, ekimden önce “Humata” solüsyonu içine daldırılması tavsiye edilir. Bunu yapmak için, bu ilacın 10 damladan fazla değil, 1 litre su eklenir ve içindeki kesikler sadece birkaç saniyeliğine düşer.
 • Dikim sonbaharda gerçekleştirilirse – gerekli kupürleri zaparafinirovat. Bu, kışları daha kalıcı bir şekilde hayatta kalmalarına yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için parafini alın ve bir su kabında eritin. Su ve parafinin puf yapmasına izin verilmelidir. Erimiş parafin, suyun üstünde yüzer. Birkaç dakika içinde üzümleri indirip hemen çıkarmanız gerekiyor. Parafin sonrası kesim hemen soğuk suda soğutulur.
 • Hem anaç hem de kökleri üzerine diktikten sonra, sap çok iyi sulanır. En az 3 kova su kullanmalısınız.
 • Ayrıca, ekili üzümlerin yakınında, asma gelişimini yönlendirecek bir destek kazmak gerekir.

“Moldova” üzüm çeşitliliği için uygun bakım

Ekstra özen göstermeyen bu üzüm çeşidi, çalı şeklini şekillendirmek ve budamadan, iyi bir hasat veremez. Kalınlaşma ve çok sayıda kümenin, zaman zaman sulama yapılmadan ve üzümlerin meyvelerini beslemesi de zaman zaman “Moldova” azalacak, hasat zamanla azalacaktır.

“Moldova” nın üzüm otunun doğru sulanması hakkında biraz

Bu çeşitliliğin nemi sadece hayati önem taşır. Bu nedenle, bu durumda çiçeklenme döneminden önce ve sonra bağın standart sulanması vazgeçilmezdir. Üzüm “Moldova” büyürken bu gereklidir Toprağın nem içeriğini sürekli olarak izler. Yetersiz nem ile suya ihtiyacınız vardır. Sulama sıklığı ayda bir kez olabilir ve uzun süreli kuraklık dönemlerinde de artabilir. Fazla su, bu amaç için özel olarak kazılmış hendeklere yönlendirilebilir.

Ahşap yonga satırlarında malçlama

Üzüm toprağının etrafındaki toprağı düzgün bir şekilde nasıl ekilir?

Malçlama, hem üzümlerin büyümesini hem de sert kış aylarında korunmasını olumlu yönde etkiler. Malç kullanmak en iyisidir humus ile karıştırılmış, Üzüm demetinin etrafına serilir. Yaklaşık 1 veya 1,5 metre çapında bir alan işgal edebilirsiniz. Malç tabakasının optimum kalınlığı 3-3.5 santimetredir. Malçlama sadece ilkbahar ve sonbaharda önerilir. Yaz malçlama, üzüm çalı kök sisteminin buharlaşmasına neden olabilir.

“Moldova” üzümünü nasıl ve neden kapsayacak?

Ahşabın donmasını engeller. Onu güney bölgelere yerleştirirseniz, bu çeşitlilik için barınak gerekli değildir, basit malçlama bile yeterli olacaktır. Ancak, her durumda, bir çalı üzerinde kış aylarında kaybetmekten daha çok terlemek daha iyidir. Döşemeden sonra sığınak için tamamen yere konabilir ve bir filmle gizlemek ya da sadece saman. Her durumda, en az bir üzüm çekirdeği korunmalıdır.

Sadece ekilen üzümler mutlaka korunmalıdır. Genellikle tamamen toprakla kaplıdır, altına dipsiz büyük bir gemi yerleştirilir.

Bir üzüm fiunu budamaya başladığınızda ne bilmeniz gerekir?

Asma sünnet her yıl yapılmalıdır. Bu geç sonbaharda ve çok erken ilkbahar için uygundur. Asıl önemli olan asma dinlenmeliydi. Kaide boyunca dikey olarak gerilmiş 3-4 kollu olan “Moldova” üzüm çalılarının meyvesinin yapılması en iyisidir.

Asma en iyi 7-9 gözle, yaklaşık 70 gözün toplam sayısı içinde çalı üzerinde bırakarak. Yüksek bir damgalama ile bir çalı oluşturuyorsanız – sadece 4-6 gözün kesilmesi gerekir.Yalnın aşırı yüklü olmaması çok önemlidir. Bu nedenle, ilkbaharda, sadece sürgünlerin sayısını değil, aynı zamanda üzerlerinde oluşan kümelerin sayısını da kontrol etmek gerekir.

“Moldova” nın asmalarını besliyoruz

Besleme üzümleri, çalı gövdesinin etrafındaki toprağı sürerken, kendiliğinden bile oluşur. Ancak, organik gübrelerin yanı sıra, mineral gübrelerin yardımıyla üzümlerin yetiştiği toprağı döllemek çok iyidir. Toprağın kazılması sırasında iyi toprak penetrasyonu potasyum fosforlu gübreler.

Zararlılardan “Moldova” üzüm çeşitleri nasıl korunur?

Bu çeşitlilik sadece çiğ çiğ gibi bir hastalıktan etkilenir. Hiçbir durumda, bu hastalığın senin çalılıkta görünmesini beklememelisin. Her yıl, yaklaşık Önleyici püskürtme yapmak için iki kez gerekli.

Onlar çiçeklenmeden önce, “siyah” asma ve üzüm çiçeği sonra tutulur. Püskürtme için bir hazırlık olarak, Bordo sıvı çoğu kez kullanılır. Bununla birlikte çok baharatlı olmanız ve% 1’den daha büyük konsantrasyonları kullanmamanız gerekir.