Üzüm çeşitliliği hakkında herşey “Aralık”

üzüm

Sonbaharın başlangıcında, mağazaların raflarında çok çeşitli üzümler görülür. En çok kullanılanlar masa çeşitleridir, ancak hepsinin uzun raf ömrüne sahip olması mümkün değildir. Ancak, uzun süre saklanan çeşitlerden, bu üzümleri “Aralık” olarak ayırt edebilirsiniz. Bu yazıda, bu üzüm çeşidinin temel özellikleri, dikim ve bakım özellikleri incelenecektir.

Üreme hakkında

“Aralık” çeşitliliği nispeten genç ve Moldovalı kökü var. 1961 yılında Moldovan NIIViV tarafından çıkarıldı. Bu çeşit “Villar Blanc” ve “Coarna nyagre” (daha sonra “Moldavian” olarak bilinir) çeşitlerini geçtikten sonra elde edilebilir.

üzüm

Büyük bir yanılgı, çeşitliliğin Aralık ayında olgunlaşması nedeniyle adlandırılmış olmasıdır. Bu böyle değildir: üzümler iklim koşullarına bağlı olarak hem eylül hem de ekim ayında ve hatta bazı bölgelerde Kasım ayında bile olgunlaşabilir. “Aralık” çeşitliliğinin özel bir özelliği, ürünün uzun raf ömrü.

Biyolojik Tanım

Her çeşit biyolojik indeksine sahiptir. Bu üzümün diğer çeşitlerden ayırt ettiğini düşünelim.

Çalılar ve vuruyor

Genç sürgünler, üzerlerinde görünen ilk yapraklar gibi açık bir altın renge sahiptir. Yaprakların orta büyüklükte bir üçgen oval şekli vardır. Kesim zayıf bir karaktere sahiptir ve ortalama 14 x 16 cm boyutunda yaprak büyüklüğündedir. Yaprakları açık havada görürseniz, koyu yeşil renk tonu gösterir.

“Krasnostop Zolotovskii”, “Alfa” şarap üzüm üretilen özelliklerini göz atın, “Isabella”, “Chardonnay”, “Cabernet Sauvignon”, “Riesling”.

Güneşli günlerde genç sürgünler menekşe şarabı rengini elde eder. Bu kültürün büyüme gücü orta ve asma oldukça iyi olgunlaşır.

Video: Aralık üzümleri, ana özellikleri.

Üzüm ve çilek

“Aralık” üzümleri yüksek verimle ayırt edilir. Salkımların yoğunluğu orta, alttan görülebilir. Bahçıvanlar, küme boyutlarını orta veya büyük olarak karakterize eder, çünkü parametreleri farklı şartlarda değişebilir. Demet kütlesi 300 ila 800 g arasında olabilir.

Biliyor musun Üzümler tekrar tekrar yok olma eşiğinde ortaya çıktı, ancak nüfusu düzenli olarak restore edildi. Örneğin, Tamerlane fetihleri ​​sırasında, ya da hala çağrıldığı gibi, Lame Timur, üzüm bağları defalarca yıkıldı.

Çilek yoğunluğu oldukça yüksektir. Meyveleri oval şekilli, orta büyüklükte (16 x 23 mm ve ağırlığı 4 g’ı geçmez) ve bunların rengi, balmumu spreyi ile koyu mavi veya koyu mor renktedir. Meyveleri yapılarında oldukça yoğundur ve 2-3 tohum içerir.

Üzüm özellikle tadı için göze çarpmaz. Bununla birlikte, yeterince hoş bir tadı vardır: çilekler, sulu ve yumuşaktır ve cildi, yoğun bir yapıya sahip olmasına rağmen, ancak kullanıldığında palpe edilemez. Bu üzümün şeker içeriği% 16-18 ve asitliği sadece 8-9 g / l’dir. Tadımcılar bu kültürü 10 üzerinden 8,1 puan olarak değerlendirdi.

Muhtemelen erken, muskat, beyaz, pembe, siyah, masa, sıra dışı, dona dayanıklı ve teknik üzümlerin en iyi dereceleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyeceksiniz.

Çeşitliliğin diğer özellikleri

Üzüm kültürünün daha az önemli özelliği, donma ve zararlılara karşı direnci, mahsulün olgunlaşma oranı ve hacmidir.

üzüm

Donmaya karşı direnç ve hastalıklara karşı direnç

Bu çeşitlilik, örneğin, bir örümcek akarı veya bir yaprak merdanesi gibi çeşitli haşerelere karşı oldukça dayanıklıdır ve ayrıca, çürük ve mantar hastalıklarının gri çürümesi, örneğin küf. Olgunlaşma sürecinde, üzümler arı veya hornetten etkilenmez.

“Aralık” üzümleri, -27 ° C’ye kadar bir sıcaklık düşüşüyle ​​donlardan iyi tolere edilir.. Donmaya karşı dirençli böbrekler, bu çeşitlerin endüstriyel tarımda kullanılmasına izin veren ek barınak gerektirmez. Kışlamadan sonra gözlerin ölümü% 12’yi geçmez.

Olgunlaşma ve verim oranı

“Aralık”, orta olgunlaşmanın yüksek verimine sahip sofralık üzümleri ifade eder. Böbreğin şişmesi başlangıcından itibaren, grubun olgunlaşma süresi 160 ila 165 gündür. Hasat ortalama olarak Eylül ayı sonunda başlar ve bir çalıdan hacmi 14 ila 16 kg arasındadır.

Üzümler dikimden sonra 3 yıl meyve vermeye başlar ve maksimum verim beş yaşındaki çalılardan toplanabilir. Bu dönemde 1 hektardan, 160-170 yüze kadar elde edilir.

randevu

Bu tür taze tüketim için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, “Aralık” ın atıfta bulunduğu sofralık üzümler, meyve suyu, şarap veya diğer içeceklerin yapımında kullanılabilir.

Biliyor musun “Ampeloterapi” terimi, sadece meyveleri değil aynı zamanda üzümleri, odunu, yaprakları ve diğer kısımlarını kullanırken, üzüm ile muamele anlamına gelir.

Bu çeşitliliğin beslenmesi, bileşimi içindeki meyve suyu ve vitaminlerin yüksek kalorik içeriğine bağlıdır. Terapötik özellikler, vücut tarafından kolayca emilen yüksek oranda üzüm şekeri, demir, vitaminler ve organik asitlerle ilişkilidir.

üzüm

Büyüyen koşulları

Bu çeşit üzümler yetiştirme koşulları için yüksek talep açısından farklılık göstermez. “Aralık” için ideal bölgeler Moldova, güney Ukrayna ve Kuzey Kafkasya’dır.

Üzüm kültürü yetiştirmek için toprak humus açısından zengin seçim yapmak daha iyidir. Sığ bir yeraltı suyu masasında kullanılan bu yumuşak toprak, yüksek verim sağlayacaktır. Bu durumda yeraltı suyu 2,5 metreden az olmayan bir derinlikte olmalıdır.

Ayrıca önemli olan aydınlatma derecesidir – gölgenin ağaçlardan veya binalardan düşmediği yerlerde, iyi aydınlatmaya sahip alanlara tercih edilmelidir. Ayrıca, bu üzüm çeşidi soğuk rüzgarlardan korunmalıdır.

Kurallar ve iniş sırları

Dikim için iyi gelişmiş kök sistemi ile fideleri seçmek daha iyidir. Bununla birlikte, yapışma derecesinin kontrol edildiği aşılanmış fideler de kullanılabilir.

Önemli! Üs boyunca eşit olarak dağılmış üç veya daha fazla kök ile fideleri seçin, sonra üzümlerin iyi bir hayatta kalmasını sağlayın.

Bitkinin doğruluğu, mahsulün% 80 hayatta kalma oranını garanti eder. Arazi ve toprak seçimi ile, şimdiden anladık, şimdi fidan dikimi ana sırlarını öğreneceğiz.

“Aralık” dikimi erken ilkbaharda fidelerin çimlendirilmesinden önce veya don başlangıcından önceki sonbaharda yapılabilir. 80 ila 80 cm ve 80 cm derinlikte kuyu içine ekilen sarmaşıklar. Amacıyla gelecekteki çalı, sorunsuz genç fidan desteği fonksiyonunu yerine getirecek kuyular delip merkezi kazığı, büyüdü.
üzüm

Deliğin dibinde, 8-10 cm kalınlığında çakıldan bir drenaj tabakası döşenir ve üst toprak toprakla kaplanır ve bolca sulanır. Bu mineral ve organik gübreleri kullanarak üzümlerin daha iyi yaşamalarına katkıda bulunur. Ardından verimli toprağı bir höyük şeklinde doldurun ve üstüne fide yerleştirilir ve kökler düzgün hareketlerle yüzeye yayılır.

Eğer çiçeklenme sırasında üzüm bakmak isteyip kontrol etmek yararlı olacaktır, nasıl nakli için incik kemiği ve üzüm büyümeye ve üzüm, ne zaman ve nasıl toplamak ve nasıl üzüm aşılama ve çimdik zarar vermez nasıl.

Artık deliği toprakla doldurabilirsiniz, 3 göze sahip bir fide ise yüzeyin üstünde kalır. Yeryüzünde yoğunlaşmış, bol su ile sulanmış ve nemin hızla buharlaşmasını önlemek için bir malç tabakası döşemiştir.

Bakım ipuçları

Üzümlerin çalıları ilk meyvelerini vermeye başlamadan önce, uzun süre bununla ilgilenmek gerekir. Dikimden sonra ve özellikle de çimlenme döneminde, üzüm kültürünün düzenli sulanmaya, sarmaşıklar çevresinde ortaya çıkan yabani otların çıkarılmasına ve toprağın gevşemesine ihtiyacı vardır.

Hastalıkların ve üzüm zararlılarının nasıl önleneceği ve bunlarla nasıl mücadele edileceği hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ederiz.

İlkbahar ve sonbahar budanır ve asmaya bir şekil verir. Gerekirse, sürgünler, doğal malzemelerden yapılmış sicim kullanılarak desteklere bağlanır. Büyüme sürecinde, genç sürgünler kırılabilir ve böylece büyüme yönünü düzenler.

Önemli! Çiçekli meyve sürgünlerinden bir hafta önce, besinlerin dağılımını gelecekteki meyvelerin oluşumuna yönlendirmenize olanak veren çimdik.

Her baharda kök sistemini güçlendirmek için, 20 cm’den fazla derinlikte yetişmeyen ince kökler üretilir, ayrıca hem mineral gübrelerin hem de organik gübrelerin düzenli olarak beslenmesini unutmayınız. Zararlıların veya hastalıkların varlığı için kültürün sürekli bir kontrolü, üzümlerinizi koruyacak ve gelecekteki hasadı koruyacaktır. Parazit organizmaları veya mantarları tespit ederken, hemen kültür yapılmalıdır.

üzüm

Avantajları ve dezavantajları

“Aralık” çeşidinin üzümleri pek çok bahçıvan tarafından değerlenir:

  • stabilitesi ile ayırt edilen iyi verim;
  • üzümün güzel estetik görünüşü ve mükemmel lezzet özellikleri;
  • Mükemmel sağkalım oranı ve iyi asma büyüme oranı;
  • kış dönemi için asma barınak gerektirmeyen iyi don direnci;
  • zararlılara ve hastalıklara karşı yüksek direnç;
  • mahsulün yüksek bir depolama süresi (buzdolabında saklandığında, meyveler tadı ve görünümü 3-4 aya kadar koruyabilir);
  • özellikle soğuk mevsimde gerekli olan zengin bir besin maddesi yelpazesi;
  • Farklı yemekler için bir set olarak kullanım imkanı.

Yetersizlikler arasında düşük taşınabilirlik ve kuşları yeme yeteneği bulunmaktadır.

Önemli! Kaba ve uzun nakliyatla, meyveler, üzümün sunumunu bozan demetlerden düşebilir. Bunun nedeni, meyvelerin pedinküllere kötü şekilde bağlanmasıdır.

Üzüm “Aralık”, onun iddiasızlığı, iyi hayatta kalma ve yüksek verim ile ayırt edilir. Bu özellikler, sadece deneyimli bahçıvanlar ve şarap üreticileri için değil, aynı zamanda yeni başlayanlar için de çekici hale getirir. Herhangi bir bağ veya bahçeye harika bir ektir.

üzüm

Ağdan yorumlar

Sana katılıyorum. Hastalıklara karşı yüksek direnç. Donma direnci test edilmedi (belirtilen -27), gömüldü. Üç çalı – vtorogody, iki düzlemli bir kafes üzerinde tam bir ekim vermiştir.
Kendi kökleri güçlü. Donmaya karşı direnç onaylanırsa – çardakta güvenle kullanabilirsiniz. “tembel insanlar” için sorunsuz bir çeşitlilik. Çocuğun eğitim kabiliyeti zayıftır.
Hemen hemen tüm üzümlerde üç çiçeklenme yer alıyor.
İki çiçek üzerinde normalleştikten sonra, bire bir çiçeklenme üzerinde. Bu yaklaşımla, tam olgunlaşmadaki fark 3 hafta idi. Dnepropetrovsk şehrinde, Ekim’in ilk haftasında boşaltılmış bir çalı sonuncusuna doldu.
Tadı basit ama hoş. Et, sulu ve gevrekten daha etlidir. Cilt zayıftır ve yemek yerken kendini hissetmez. Dutta bir çift küçük tohum bulunur. Bir tuhaflık fark ettim: tohumlar, eğer daha doğru dendiği gibi, o kadar keskinleştirilirler, fakat kolayca çiğnenirler ve tadı bozmaz.
Üzümler küçüktür: 300-600 gram, düzgün geometri ve meyveler, küçük de olsa seçim seviyesi için olduğu gibidir. Son demetler kasım ortasına kadar sürdü. Meyveler düşmedi, ama peduncle’a olan bağları zayıfladı. Buzdolabındaki üzümler iki hafta boyunca saklandı, bundan sonra memnuniyetle yenildi. Kuruma süresi boyunca, taraklar kururlar ve özellikle de yıkanırken, meyvelerin dökülmesini önemli ölçüde etkileyen diziler gibi ince hale gelirler.
Aralık, her ne kadar bir pazar çeşitliliği olmasa da, aile için, orta-geç bir çeşit olarak, çok fazla bir şey bile yok.

Saygılarımla, Oleg Chaika

Hitcher
http://forum.vinograd.info/showpost.php?p=98645postcount=8