Üzüm çeşitliliği “Aleshenkin”

Üzüm Aleshenkin

Sofralık üzümler nefis tadı ve muhteşem görünümü ile ayırt edilir.

Olgun asılı salkım zamanı geldiğinde, ağzınıza bir meyve koymadan geçmek imkansızdır.

Ve kehribar rengi ve büyük meyvelerin “Alesha” nın muhteşem tadı kimseyi kayıtsız bırakmayacak.

Çeşit açıklama

Üzüm “Aleshenkin” de “Alesha” veya “No. 328” isimleri altında bulunabilir. Tablo çeşitlerine aittir ve bağcılık, hem tat hem de dış özellikler için mükemmel bir örnektir. Doğu’nun çeşitlerinden bir polen karışımından, çok sayıda değerli özellik taşıyan “Madeleine Anzhevin” ile üzümden kaynaklanır.

Çeşitli özellikleri

Karşılaştırma üzüm meyveleri

Burçlar güçlü büyümede farklıdır. Yapraklar orta büyüklükte, koyu yeşil renkte ve medyan bir yüzeye sahip, beş loblu bir şekle sahip diğer çeşitlerden farklıdır. Çoğu zaman, çekimlerin iki adet salkımı vardır. Çiçek biseksüel. Asma üzerinde meyve tomurcukları yıldan yıla serilir. Çelikler oldukça iyi bir şekilde yeni bir yere yerleşir ve hızla kökleşir. Sürgünler iyi bir yaşlanma seviyesine sahiptir ve üzümlerin kolları 6 yıla kadar meyve taşıyan bir döneme sahiptir.

üzüm

Bu çeşidin üzümleri genellikle konik şekil, nadiren dallanmış, hafif gevrek. Çok büyük ağırlıkta, bazı örnekler iki kilograma ulaşır ve ortalama kümenin ağırlığı yaklaşık 500 gramdır. Bir meyvenin ortalama ağırlığı 4,5 g’dır. Vinogradki açık kehribar rengi açık sarı renkli, hafif oval.

Hamur sulu, tatlı, hoş ve gevrek. Meyve suyu içeriği% 20, asitlik – 7 g / l’ye ulaşır. Tatma skalasına göre, “Aleshenkin” çeşidinin tadım derecesi 8,8 puana ulaşır. Bu üzümün fırçasının, tohumsuz% 40’a varan meyveleri vardır.

verimlilik

Bu çeşit üzüm, yüksek verimli çeşitler anlamına gelir. Bir yetişkin çalıdan 25 kg’a kadar olgun demet toplamak mümkündür. Asmanın yıldan yıla başarılı bir şekilde başarılı olmasını sağlamak için, aşağıda ele alacağımız bağ bakımının tüm temel kurallarına uymak gerekir.

Olgunlaşma süresi

Üzüm “Aloshenkin” 118 gün geçmeyen olgunlaşma çok erken çeşitleri belirtmektedir zaman SAT en az 2000 ° C (aktif sıcaklık toplamının – sezonun belirli bir kesimi için tüm günlük ortalama sıcaklık toplamı). Genellikle, hasat zaten Temmuz ayının son günlerinden yaz sonuna kadar hasat edilebilir.

haysiyet

Çeşitli “Aleshenkin” in başlıca avantajları, meyvelerde yüksek verim, şaşırtıcı tat, az miktarda kemik, kesiklerin iyi köklenmesi ve kötü yıllarda bile üzümlerin iyi olgunlaşmasıdır.

Çalılar Aleshenkin çalılar

eksiklikler

“Aleshenkin” in temel dezavantajı, yer altında bulunan üzümlerin köklerinde donmaya karşı düşük dirençtir. Bu yüzden bu türün donmaya dayanıklı anaçlara ekilmesi önerilir. Ancak, toprağın yüzeyinin üzerinde bulunan asma kısmının bir kısmı, kış donlarından yeterince yüksek bir tolere edilebilirliğe sahiptir. Olgun fırçalar yüksek oranda bezelye içerir, bu nedenle bir büyüme uyarıcısı kullanarak işlenmeleri gerekir. Fungal hastalıklara karşı ortalama direnç gösterir.

Iniş özellikleri

Her ne kadar üzüm farklı koşullarda yetişen iddiasız mahsuller olarak düşünülse de, yine de bu çalılıklara dikkat edilmeye değer. Hafif ve sıcak yerlere çok düşkün, ve ayrıca, toprakta aşırı neme zayıf tepki verir. Tabii ki, vahşi doğada bu kültür fakir bir toprakta yetişir, ama iyi bir hasat ve bağınızın uzun bir ömrüne ulaşmak istiyorsanız, toprak analizleri kesimleri ekmeden önce gereksiz olacaktır.

Seçili sitede kompozisyonun ne tür olduğunu öğrenin, sadece gerekli, çünkü mineral bileşen bağın nitel gelişimi için çok önemlidir. Durumda Toprak çok kil içerirse, Daha sonra, arazinin araziye hakim olması halinde, ilave bir drenaj tabakası gereklidir, bu durumda bu tür bir kumun kumla seyreltilmesi gerekir. Fazla kum bulunan bölgelerde toprak kompostunda veya humusta karıştırılarak uygulanır.

Önlemek gerekir – bunlar solonchak ve bataklık bölgeleridir. Bu şartlarda üzümler ölür.

Toprakla, anladık, şimdi seçim zamanı bağın kırılacağı yerdeki yer. İdeal seçenek güney veya güneybatıya bakan hafif bir eğim olacaktır. Üzüm çalıları dikmek için böyle bir seçenek yoksa, o zaman binanın duvarının yakınındaki yeri seçin.

Taştan inşa edilen bina, sıcaklığını büyüyen üzüm bağına verecektir. Yüksek düzeyde yeraltı suyu ve soğuk hava durgunluğu olan bölgelerde çalılıkların yetiştirilmesine izin verilmemektedir. Bir yere karar verdiğinizde ve üzerine bir bağ dikmek için bir yer bulduğunuzda, araziyi hazırlamanız gerekir. Bunun için, olası bir dikimden iki hafta önce bir siteyi kazmak ve kireçle (200 g / 1 m2’lik arsa) aşırı asitli toprak karıştırmak gerekir.

Üzümlerin çiçeklenme

çok kötü don tahammül “Aloshenkin” Asma zemin kısmı olduğundan, dayanıklı anaç aşılama gereklidir ve yeni konuma kadar güçlü ve çalı iyi yetiştirilen kök sistemi kış üzüm için ilkbaharda dikti. Yani, zaten yeterince ısındı, toprak sıcak ve hazırlıklı, yer seçildi, başlangıç ​​ve bitki çalıları.

• Kesimler için delikler açmaya başlayacağız, önerilen değer 85-85-85 cm;

• Kazılan oyukta, çakıl, çakıl veya diğer küçük taşlardan oluşan drenajı boşaltırız. Normal drenaj kalınlığı 10 cm’dir, ancak daha büyük olabilir,
Yeraltı suyu yakınsa;

• kuyu ortasında sabitleme desteği (ya da kalın PEG uydurma) ve üç kova gübre veya gübre / 100 g potasyum tuzu / küçük odun külü / yaklaşık 300 g Süperfosfatlar bir oranda drenaj düşüş uykuda ve gübre tabakasının yer katmanı;

• Dikim çukuruna iyi dökün;

• Depresyonun 1 / 3’ünü doldurmak için yerde uykuya dalmak;

• mandalın etrafında, bir toprak höyüğü yaparız ve fideyi sabitleriz;

• Depresyonun dibindeki kökleri düzleştirin ve toprağa yukarı doğru uyuyun, böylece greft seviyesi veya dal sürgünleri toprak seviyesinin 3 cm üzerinde daha yüksektir;

• Yavaşça, köklere zarar vermemek için, dünyayı ellerimizle sıkıştırırız;

• tekrar bol su;

• toprağı turba ya da humus ile malçlayın.

Dikim için üzümleri seçerken, sağlıklı, gelişmiş köklere ve yeterince olgunlaşmış filizlere sahip bir veya iki yaşındaki çalılara dikkat edin. Onları ekmeden önce, fide dibinde ana kökleri 15 cm kadar kısalın. Kötü gelişmiş kökler kullanıldığında eğimli iniş tekniği, Bu çimlenme için tüm nodülleri verir. Kesme ve fidenin kendisi, en büyük dört böbrekten dörde kadar bırakıyor.

Eğimli iniş tekniği

Hazırlanan çalıyı dikim için bir su kabına koyun. “Aleshenkin” üzümleri, çalıların altındaki donları tolere etmediği için, 50 cm derinliğe kadar olan bir oluğun kazılması tavsiye edilir. Böylelikle, üzümlerin ve kök sisteminin yeraltındaki kısmı iyi bir şekilde derinleşecek ve aşırı donmaya maruz kalmayacaktır. Kültürler arasındaki mesafenin yaklaşık 1,5 m olduğundan ve üzüm sıraları arasındaki mesafenin 2 metreye kadar olduğundan emin olun.

Eğer üzümler yapının duvarı boyunca dikilirse, duvardan fidere kadar olan mesafenin yaklaşık 50 cm olmasına izin verilir, zira çatıdan gelen su, çalıların üzerine düşmez. Üzümlerin büyümesiyle, tüm bükülmüş sürgünler çitin üzerine sabitlenir.

Dikim şartları

Bu üzüm çeşidinin dikim zamanı baharı seçmek için daha iyidir. Sadece zeminin kuru olması ve arazinin sahada ısınması beklenir. Güneyde, mayıs ayı sonunda yaklaşık 15 Mayıs ve kuzeyde, biraz daha sonra.

bakım

Zengin bir hasat ve sağlıklı bir üzüm elde etmek için, asma arkasında doğru bakımı organize etmeniz gerekir. İşte bazı özellikler:

1. Bu çeşitlilik, kışlar için frosts kötü bir şekilde tolere ettiğinden dolayı yalıtılmalıdır;

2. mahsulün normalleşmesini gerektirir;

3. mantar hastalıklarından ve zararlılardan ek koruma gerektirir;

4. fidelerin bahar ekimini tercih eder;

5. uzun veya orta budama ihtiyacı vardır;

6. Diğer üzüm çeşitleri gibi, toprak nemi ve ek gübreleme talep ediyor.

sulama

Dikimden sonra, fide çok fazla sulama gerektirir, böylece kök sistemi hızla yeni bir yer alır. Bu olduğunda, nemin artık gerekli değildir.

Fazla su toprağa girdiğinde, eldeki meyveler patlamaya başlar, bu da onların görünümünü ve ticari değerini kötüleştirir.

Sulama olarak adlandırılan son bol sulama, hasattan sonra sonbaharda harcanır, böylece asmaya hazırda bekletme hazırlanır.

Nemin kök sistemine erişimini iyileştirmek için dar oluklar oluşturabilir, daha sonra nem burç etrafında yayılmaz. Sulama sonrası ayrıca zemini gevşetirse, hava girişini iyileştirir ve nemi daha uzun süre koruyacaktır. Bir sulama programı hazırlarken, aşağıdaki özellikleri unutmayın:

• Bölgede hava nemi ve yağışları;

• ortalama günlük sıcaklık;

• Sahadaki toprağın mineral bileşimi;

• Yeraltı suyunun yakınlığı.

Üzümlerin malçlanması

Tüm özellikleri dikkate alındığında, kumtaşı üzerine dikilen çalıların daha sık sulanması ve ağır killi topraklarda yetişen üzümlerin nadiren ve daha fazla su olduğu sonucuna varılabilir.

malçlama

Neden toprağı kestirmeye ihtiyacın var ve ne var? Ihtiyacınız varsa

• çalı köklerini dondan koruyun;

• Daha iyi asma beslenmesine katkıda bulunmak;

• Kök sisteminin yarıçapı içindeki nemi muhafaza etmek;

• Yabancı otların büyümesini bastırmak veya tamamen önlemek;

• çalıların büyüdüğü yamaçta, etrafındaki toprağın süzülmesini azaltır;

• Kök sisteminin oksijene erişimini engelleyeceğinden, gövdenin etrafında yoğun bir kabuk oluşmasını önleyin;

• şiddetli soğuk havalarda, köklerin ve üzümlerin yeraltı kısımlarının donmasını önler, daha sonra toprak malçlama yöntemini kullanır.

Kusmaya karşı mükemmel koruma sağlayan malç, ladin ve çam pençeleri kullanılabileceği gibi, bakteri ve küfün üzüm üzerinde gelişmesini engelleyen, kapak altında ek hava sirkülasyonu oluşturur.

Ayrıca uygun gübreler (çürümüş gübre, humus ve kompost), kuru çim kupürleri, turba çöp, talaş, kamış ve diğer malzemelerden (haşaratın veya hastalık bulaşmış değilse) kışın bitkilerin kökleri, dökülen yapraklar besleyen ek sağlamak . Malçlanması ve homojen (çeşitli malzemelerin çeşitleri oluşan) bir araya getirilmiş olabilir.

Bilmeniz Çok Önemli, malçlamanın bazı durumlarda olumsuz bir tarafı vardır. Samanı veya talaşı malç olarak seçtiyseniz, önceden önceden kompostlanmış olmaları gerekir. Aksi halde, içlerindeki yüksek miktarda karbonhidrat, mikroorganizmalarla topraktan azot alımını artıracaktır. Böylece, bu gerekli elemanın kök sistemini mahrum bırakıyor. Bu durumda, ek azotlu gübrelerin eklenmesi de yardımcı olacaktır.

Kış için üzüm hasat

Bilgili üzüm yetiştiricileri her yıl malç kullanmayı tercih ederler çünkü yüzeyde toprak çevreye oldukça duyarlıdır: sıcaklık, kuruluk, don ve yağış. Sıcak malç, çevre çemberinin toprağı ile karıştığı zaman ve çalılık kışın hazırlandığı zaman, toprağın üst tabakasına yerleştirildiği ve böylece kök sisteminin beslenmesini iyileştirdiği hatırlanmalıdır.

• Çünkü Malçlamanın temel avantajı, toprak yüzeyinin kurumasının önlenmesidir., Bu, bu agro-tekniğin aşırı derecede nemlendirilmiş topraklarda uygulanmasının arzu edilmediği anlamına gelir. Özellikle kullanımı, kumlu tınlı ve hafif kumlu toprakların yanı sıra çok kurak olan yerlerde de kendini göstermektedir.

salgı

Asmada don nedeniyle hasar görmesini önlemek için gizlenmelidir. kaplamak için vs en iyi seçenek Bu amaçla, uygun çeşitli materyaller :. Eski paçavra, yağ bezi, toprak, talaş, çam iğneleri, tamamen aynı zamanda, uprevaniya üzüm yol değildir ve havanın serbest akışını sağlamak çam ve ladin dalları vardır kuyuya iyi oturur.

budama

Dikkate alınan üzüm çeşidinin asma budama 8-10 göz uzunluğu için yapılmalıdır, bazen 5-6 göz için sürgünlerin ortalama budama izin verilir. Bu üzüm çeşidi çok iyi meyveli olduğundan, rasyona tabi tutulmalıdır. Tüm zayıf sürgünler ve sürgünler-ikizler için ne kesilir.

gübre

Bu çeşit gübre için en çok kullanılan gübreler mineral (potasyum tuzu ve süperfosfat) ve organik (odun külü, kompost ve humus) ‘dir. En iyi sonuç için, sulama sırasında sıvı gübreler ile gübrelenmesi tavsiye edilir. Asma kök ve yapraktan ikmali kullanabilirsiniz.

Ayrıca en iyi beyaz üzüm çeşitleri hakkında okumak için ilginç

koruma

Üzüm “Aleshenkin” mantar hastalıklarına karşı düşük bir dirence sahip olduğundan, sistemik araçlarla iki kat tedaviye ihtiyaç duyar. Koruyucu maddeler olarak, insanlar ve kimyasal pestisitler için güvenli olan haşere kontrolü için her iki biyolojik maddeyi seçmek mümkündür. Birincinin dezavantajı, haftalık kullanımlarının yanı sıra, ekonomik ve zaman alıcı olan çökeltme işleminden sonra asma işleminin tekrarlanmasının gerekliliğidir. İkincisinin dezavantajı, insan vücudu üzerindeki olumsuz etkisidir. Toksisite seviyesini azaltmak için, püskürtme için düşük toksik (IV derece) ilaçların kullanılması tercih edilir. Birçok deneyimli şarap üreticisi, çalıları korumak için kireç çözeltisini kullanır.