Üzüm Çeşitleri “Ataman”

Ataman üzümleri

Günümüzdeki üzümler egzotik ya da erişilemez bir şey olmaktan çıktı.

Bu bitkinin hem görünüş hem de tat bakımından birbirinden farklı birçok çeşidi vardır.

Bunlardan biri de Ataman’dır.

Daha ayrıntılı olarak konuşalım.

Üzümlerin tanımı Ataman

Bu, amatör ıslahın, Rizamat ve Talisman çeşitlerini geçerek elde edilen bir melezin sonucudur. Görünüm gelince, kümeler yeterince büyük, silindirik bir şekle, ortalama yoğunluğa sahiptir. Kütle 600 ila 800 g arasında değişebilir, ancak bazı demetler 1200 g ağırlığa ulaşabilir.

çilek büyük veya çok büyük olabilir, birinin kütlesi 12 ila 16 g arasında değişir.
Bu çeşit, kırmızı-menekşe meyvesi uzatılmış oval şekli ile karakterizedir. Güneşte, renk değişir ve koyu mor olur. Çilekler hafif bir balmumu kaplamasıyla kaplı yoğun bir cilttir. Üzüm Ataman’ın sulu bir hamuru vardır ve hoş bir ahenkle ayırt edilir.

Bu çeşit için karakteristiktir ortalama olgunlaşma süresi, 130-145 gün.
Ataman’ın güçlü bir büyüme gücü var. Burçlar, sürgünlerin yarısından fazlası meyvesi olan çok sayıda filiz ile güçlüdür.

haysiyet

• Ataman meyvesi en büyüklerden biridir.

• Salkımların yüksek ticari nitelikleri vardır, kolayca nakliye taşımacılığı

• Yaban arısı hasarı ortalama bir derece ile tahmin edilmektedir.

• Elverişsiz hava koşullarında bile çeşitlilik yüksek verime sahiptir.

eksiklikler

Kış için sığınak ihtiyacı var.

Dikim üzümünün özellikleri

Ekime gelince, bir yıllık lignified fidanlar veya yeşil bitki bitkileri ekilebilir. Bu bağlıdır ve yatılı zaman. İlk durumda, iniş zamanı nisan ortası-mayıs ortası, mayıs-mayıs-haziran ayı sonu. Ataman, diğer her çeşit üzüm gibi, sıcaklığı da sever, bu nedenle uygun iklim ile diğerinden daha hızlı olgunlaşır.

Bir evin veya başka bir binanın duvarının yakınında üzüm yetiştirmek istiyorsanız o zaman çalılar güney tarafında daha iyi yerleştirilir. Böylece asma geceleri ilave ısı alacak ve sonuç meyvenin daha erken bir görünümü olacaktır. Bahçede bir üzüm bağı yapmaya karar verirseniz, ağaçların köklerine bağlı olarak, Ataman’ın kökleri nemin yokluğundan dolayı, bu tür üzümlerin ağaçlara yakın çalılıklarını dikmemelisiniz.

Ataman’ın dayanabileceği minimum sıcaklık -23 ° C’dir, bu nedenle kışın çalılıkların dikkatlice kapatılması gerekir.

En iyi teknik üzüm çeşitlerini okumak da ilginç

Üzüm bakımı

1. sulama

Üzüm, özellikle sıcak mevsimde, nem gerektirir, bu nedenle çalıları belirli bir sırayla sulamak gerekir. Bağların sulanması, suyun kök sisteminin tam derinliğine yayılması için gereklidir. Bu nedenle, yaklaşık su akışı 7-10 kova olacak. Ayrıca, toprağın üst tabakasını burcun altından gevşetmek de mümkündür, böylece hava köklere daha iyi akar.

2. malçlama

Bağlar, yumurtlamadan önce bir mevsime serpilmeli, böylece fideler verimli topraklarda yetişmelidir. Zemin malçlamadan önce ısınmalıdır. 10-12 ° C sıcaklığa ihtiyacınız olana kadar bekleyebilir veya üzümlerin kendilerine bakabilirsiniz. Gözlerin açıldığında, malçlanabilirsin. Malçlama, turba, saman, gübre, siyah polietilen ve diğer malzemeler kullanılabilir.

Üzüm demet

3. salgı

Kış mevsiminde çalıları tutmak için sığınak yapılmalıdır. Toprak, film ve diğer malzemelerle kaplanabilir. Barınakta, asmayı yere yatırmak, kuru yaprakların üzerine koymak ve onu toprakla doldurmak veya plastik bir örtü ile örtmek gerekir. Çalıların köklerini daha iyi koruyabilmek için burcun başı dikkatlice toprakla serpilmelidir. Bir film ile örterken, hava açmak için bir yarık bırakmak ve filmi açmak için çözdürme sırasında gereklidir.

4. budama

Ataman gibi bu tür üzümler, kapağından önce kesilmelidir. Çalığa yük 55-60 göz, meyve taşıyan asma kırpması 8-10 göze yapılmalıdır.

5. gübre

Bu çeşidin üzüm bağı, nitrojen, fosfor, çinko ve diğerleri gibi besin maddelerini gerektirir. Gübre gibi gübrelerin yanı sıra, potasyum klorür, amonyum nitrat, süperfosfat ve diğerleri gibi mineral gübreler de kullanılır. Gübre uygulamasının süresi ile ilgili olarak, bu durum kışın açılmasından önce ve çalıların çiçeklenme ve olgunlaşması boyunca çalılıkların açılmasından önce ilkbaharda yapılmalıdır.

6. koruma

Ataman’ın mantar enfeksiyonlarına karşı ortalama bir direnç göstermesine rağmen, her şeyden önce, kurslar oidium gibi bir mantar hastalığına karşı güvence altına alınmalıdır. Enfeksiyonun ana işareti yapraklarda beyaz bir kaplamadır. “Tedavi” için hem biyolojik yöntemleri hem de kimyasal yöntemleri kullanabilirsiniz. Biyolojik yöntemler arasında, bir sülfür süspansiyonu, saman ve diğer su infüzyonları ile püskürtme çalıları bulunmaktadır.

Kimyasal yöntemlerde, strobi, vectra, baseazol ve diğerleri gibi fungisitler kullanılır.

Ayrıca Ataman üzümleri en tehlikeli mantar hastalıklarından korunmalıdır – küf. Bir işaret yapraklarda sarı yağlı lekelerin oluşmasıdır. Bu hastalık ile mücadele için bakır içeren ilaçlar kullanılır: Bordo karışımı, bakır klorooksit ve diğerleri.