Ülkemizde kendi ellerimizle topraklama yapmak, bağlantı diyagramları

topraklama
Modern yazlar, sadece yazın kısa dinlenmek için bir yer olmaktan çıkmış, ancak insanların çok fazla zaman harcadığı büyük evlerle arsalara dönüşmüştür. Ve yaz aylarında, bazı yaz sakinleri bile orada yaşıyorlar. İnsanlar, ülke evlerini konfor düzeyini artıran gerekli tüm cihaz ve cihazlarla donatmaya başladı. Bazı cihazların yaz sakinleri için tehlike oluşturduğu dikkate alınmalıdır, bu nedenle böyle bir soruyu topraklama olarak atlamak imkansızdır.

Topraklama ne için?

Topraklama, insanların kendilerini ve tüm varlıkları olası elektrik çarpmasından koruyabilmeleri için gereklidir. Topraklama meselesinin ne kadar önemli olduğunu anlamak için, okul programını fizikte hatırlamak gerekir.

Bu nedenle cihazın gelen tel ya da delinen yalıtım kırık ise, elektrik akımı dışarı kaçacaktır ve mevcut her zaman sıfır eğiliminde olduğu için, çok düşük direnç alanı arayın. topraklama cihazı yokluğunda bu insanlar için güvensiz kıvılcım.

Önemli! Evlerde bulunan bazı panel evler, elektrik tesisatındaki arıza veya yüksek yük durumunda, evdeki elektriği kesen özel otomatik cihazlar ile donatılmıştır. Uzmanlar, bu tür makinelerin kurulmasını önerir, çünkü bu, insanların elektrik çarpmasına ve kablolamayı tutuşturabilmelerine engel olur.

Video: neden topraklamaya ihtiyacınız var

Ne tür bir ev ekipmanı topraklanmalıdır

En yoğun enerji gerektiren cihazlardan biri bir kazandır, bu nedenle mutlaka toprak döngüsüne bağlı olması gerekir. Önemli bir gerçek, kazanın elementlerinin ve parçalarının çoğu zaman sıfır akım arayışında gezintiye karşı zayıf bir direnci olan paslanmaz çelikten yapılmış olmasıdır.

Bu akım, duş alan veya kazanın çalışmasını düzenleyen kişiyi kolayca etkileyebilir. Çamaşır makinesini, yüksek nemli ortamda sürekli olarak topraklamak da gereklidir. Kişisel bir bilgisayar da insanlar için bir tehlike kaynağıdır.

Evin dışından nasıl ve nasıl yalıtılacağını, kendi elleriyle evin nasıl kör hale getirileceğini ve ayrıca özel evlerin cephelerinin nasıl bitirileceğini okumalıyız.

Güç kaynağı ünitesinin, akımın zarar görmesinin çamaşır makinesinden bile daha büyük olabileceği bir yapıya sahip olmasıdır. Büyük bir kapasiteye sahip elektrikli pişiriciyi unutmayınız ve bu nedenle yüksek bir arıza olasılığı vardır.
Topraklanması gereken ev aletleri

Topraklama sisteminin prensibi

Çoğu zaman, tüm elektrikli aletler tek fazlı bir şebekeden çalışır. Böyle bir ağdaki elektrik devresinin iki ana iletkeni vardır – bir faz ve sıfır değerine sahip bir tel.

Biliyor musun İnsan direnci 1 kilo-ohm’dur ve iletkenin direnci sadece 4 ohmdur.

Elektrikli bir aletin bir vazounun nüfuz etmesi durumunda, elektrikli bir cihazı tutan bir kişi, bir elektrik iletkeni, bir kişi iletken olarak kullanarak yere gideceğinden, ciddi bir elektrik şoku alacaktır. Bir topraklama sisteminin varlığı, akımın, direncinin bir kişinin direncinden çok daha az olan bir iletken tarafından çekilmesine izin verecektir.
topraklama

Hangi topraklama şemaları yapılamaz?

Bugüne kadar, yanlışlıkla çalıştığı ve etkili olduğu düşünülen bazı topraklama sistemleri vardır. Bu tür sistemler, güvensiz oldukları için bir kişiye telafisi zarara neden olabilir.

Muhtemelen ülkedeki su temini için en iyi olanın ne olduğu, kuyu bölgesinde su nasıl bulunacağı ve kuyudan nasıl bir su borusu yapılacağı hakkında okumak isteyeceksiniz.

Bu tür sistemler aşağıdaki seçenekleri içermelidir:

 1. Uygun olmayan malzemelerden bir musluk olarak kullanın. Kontürler oluştururken insanlar herhangi bir metal ürünü kullanmanın kendilerini koruyabileceğini düşünürler. Aslında, bu durumdan uzak. Sistem ısıtma, daha önceden suyla birlikte temin edilen borular ve bileşimlerinde plastik elemanlar bulunan borular kullanmayın.
 2. Sokete özel bir jumper takılması. Bu durumda, olayların öngörülemeyen gelişimi ve elektrikli cihazların yüzeyinde tehlikeli bir gerilim oluşması mümkündür.
 3. Topraklama devresi olmayan bir koruyucu cihaz RCD’nin elektrik şebekesinde kurulum. Topraklama durumunda, böyle bir cihaz, sızıntının meydana geldiği devrenin alanını ayırır.

Topraklama şeması

Toprak değeri

Topraklama çevrimini kurarken, topraklama elemanının hangi toprakta kurulacağını düşünmek gerekir, çünkü farklı zeminlerin direnci farklı değerlere sahip olacaktır.

Eğer ülke sitesine dekore etmek istiyorsak güzel bir bahçe salıncaklar, kuru dere, şelale, çeşme, gabyonlar, dağ slayt yapmak hakkında okumak tavsiye ve gül bahçesi rockeries.

Toprak direnci doğrudan bileşimde baskın olan bileşenlere bağlıdır:

 • sert kil – 50 Ohm;
 • kum – 1000 Ohm;
 • siyah toprak – 200 Ohm;
 • plastik kil – 20 Ohm;
 • plastik balçık – 30 Ohm;
 • kumlu balçık – 150 Ohm;
 • Loesslike tınlı – 100 Ohm.

Topraklama için toprak

En küçük dirençli katmanların çok derin olduğuna dikkat edilmelidir.

Topraklama ile başarılı bir sonuç elde etmek için, aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

 1. Bükmeyi mümkün olduğunca derine daldırın, sonra direnç mümkün olduğunca düşük olacaktır.
 2. Ana elektrotlar arasındaki mesafeyi artırın.
 3. Dikey tipte özel ek elemanlar ekleyin.
 4. Kesiti daha geniş olan daha geniş kıvrımlar kullanın.
Kafes örgüleri, çitler, gabyonlar, tuğlalar ve dokuma çitlerinin nasıl yapıldığını okumanızı tavsiye ederiz.

Temel topraklama şemaları

Uzmanlar, banliyö alanları için standart ve kanıtlanmış topraklama şemalarının kullanılmasını önermektedir. Bu, bu tür şemaların birkaç yıldır test edilmiş olması ve güvenilirliklerini ve güvenliğini kanıtlamış olmalarıyla açıklanmaktadır.
topraklama

En güvenilir şemalar:

 1. Yapının etrafına yerleştirilen metalin derinlikli anahatları. Çoğunlukla, dokunmak için ana malzeme klasik yapı parçalarıdır. Armatürün çubukları birbirine kaynaklı bir metal çubuk ile bağlanır.
 2. Bahçıvanlar arasında, çelik bir şeritle birbirine bağlanan üç elektrotun zemininde de yaygın bir yerleşim düzeni vardır.
 3. En basit şema, çok uzun bir dalın, en az 6 metre olması gereken, önemli bir derinliğe yerleştirilmesidir.
  Önemli! Geri çekilme işlevini yerine getiren topraklama elemanlarının boyanması, iletkenlik özelliklerini bozar.
 4. Temel topraklama anahtarı. Bu şema çok kapsamlıdır, çünkü metal bir ızgara şeklinde kaynaklanmış kapalı bir döngüdür. Uzmanlar, bu tür bir şebekenin temeldeki takviye alt sırasına konmasını tavsiye etmektedir. Bu topraklamanın kurulumu sadece temelin inşası sırasında mümkündür.

Topraklama şemaları

Fabrika kitlerini kullanma

Yazlık evler için hazır topraklama çözümlerinin kullanılması, yüksek seviyede güvenlik sağlarken, aynı zamanda sistemin çalışması için belirli garantiler de sağlayacaktır. Bununla birlikte, tüm kitler yüksek güvenilirliğe sahip değildir ve çoğu zaman bazı modifikasyonlar gerektirir. Topraklama şemalarının neredeyse tüm fabrika varyantları yüksek kaliteli malzemelerden yapılmıştır.

Ellerinle yapmak için her şeyi ister, biz, sıcak bir zemin yapmak hakkında okumak kaynağı çıkışına ve anahtar gibi süpürgelik tutkal tavsiye, pokleit Duvar kağıdı gibi tavandan duvarlardan boya ve badana kaldırmak kınına gibi bir kapı ile alçıpan duvar nasıl alçıpan duvar.

Bugüne kadar, şu tür hazır topraklama kitleri bulunmaktadır:

 • bakırlanmış; Topraklama seti
 • galvanizli; Topraklama seti
 • paslanmaz çelik seti. Topraklama seti

Her setin adı, musluğun yapıldığı malzemeye ve sistemin bazı elemanlarına bağlıdır. Fabrika takımlarının montajı ile ilgili çalışmalar, bu alanda uzun süredir çalışan uzmanlara en iyi şekilde emanet edilmelidir.

Bu, bu tür sistemlerin kırılması veya yanlış kurulması çok kolay olduğu ve maliyetlerinin oldukça yüksek olmasıyla açıklanmaktadır.

Işin sırası

İş en iyi uzmanlara emanettir, ama eğer her şeyi kendi ellerinizle yapmak için büyük bir istek varsa, bu oldukça gerçektir.

Sistemin unsurları

Topraklama sisteminin ana elemanları şunlardır:

 • bir kaçak akımın kaldırılması için zemine batırılan topraklama – eğilmeler;
 • Bağlantı malzemesi – topraklama anahtarlarını tek bir yapıya bağlamak için kullanılan elemanlar. Bunlar bir tel, bir şerit veya bir köşe olabilir;
 • Elektrikli bronzdan yapılmış topraklama lastikleri. Bu otobüsler tüm iletkenleri birbirine bağlar;
 • çeşitli bağlantı elemanları.

Topraklama elemanları

Topraklama derinliği

Standart topraklama sistemi, çıkışların yaklaşık 3 metre derinliğe kadar tıkanmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Bazı şemalar pimlerin daha derin bir şekilde yerleştirilmesini gerektirir (bu gibi durumlarda, derinlik 6 metredir).

Biliyor musun Oxford Üniversitesi’nde 1840 yılından beri çalışan elektrikli bir çan var. Onu besleyen elemanlar hava geçirmezlik için kükürt ile su basar, böylece kimse nasıl düzenlendiğini tam olarak bilemez.

Toprak yoğunluğu, eğimlerin istenilen derinliğe yerleştirilmesine izin vermezse, gerekli direnç elde edilene kadar miktarı artırılır.
topraklama

Montaj süreci

İlk adım, konturun yerini belirlemektir. İdeal seçenek, eğer devrenin güç kalkanından 10 metre uzağa yerleştirilmesidir.

Şimdi, bu aşamalara bölünmesi gereken çalışmaya devam edebilirsiniz:

 1. Bir isosceles üçgen şeklinde bir temel çukuru kazmak. Çukurun her ikisi de şerit temelinin altında olmalıdır, çubuklar arasındaki mesafe en az 1 metre, genişliği yaklaşık yarım metre ve derinlik – yaklaşık 1 metre olmalıdır. topraklama
 2. Ardından, üçgenin bir köşesinden güç kalkanına gidecek bir hendek kazmalısınız.
 3. Bir sonraki aşamada, üçgenin köşelerine yerleştirilmesi gereken pimleri zemine batırmak gerekir. Bazı durumlarda, toprağı (toprak yoğunsa) delmek gerekir.
  Önemli! Uzun elektrotlar daha kısa pimlerle değiştirilebilir, ancak bunların sayısı artırılmalıdır. Bu durumda, topraklama sisteminin özellikleri ve verimliliği aynı olacaktır.
 4. bunlar zemin üzerinde görünür şekilde çubuklar zemine tahrik edilmelidir. Bu elektrotlar otobüsü ile birlikte bağlanabilir sağlamaktır. elektrotların etrafında boşluğu, elektrotların direncini azaltır, ancak metallerin aşınmasının hızlanır, tuz, toprak ile doldurulabilir. topraklama
 5. Daha sonra çemberin elektrotlara kaynaklanması gerekir, böylece bir üçgen oluşur. topraklama
 6. Bundan sonra, siper şeridini panoya aktarmanız gerekir. topraklama
 7. Daha sonra, önceden kaynaklı bir cıvata kullanarak iletkeni kanala takın.
 8. Kontrol etmeyi unutma. Direncin bir ohmmetre ile kontrol edilmesi kesinlikle gereklidir. Güvenli bir gösterge 4 ohm. Bu rakam elde edilirse, o zaman uykuda siper alabilirsin. Gösterge 4 Ohm’den fazlaysa, doğru direnci elde etmek için birkaç tane daha musluk takmanız gerekir.

Video: nasıl bir topraklama yapmak

Sonunda, topraklama sistemini kendi ellerinizle kurmanın oldukça kolay olduğunu söylemek istiyorum. Asıl mesele, elektrikli aletlerle güvenlik önlemlerini ve iş güvenliğini gözlemlemektir.

Ağdan yorumlar

Bu 2metra yarım ve ortada bir ve hep birlikte kaynaklı ve daha sonra yeterli ohm vidaya kaynaklı ve bir deneyin bir ampul yanacak takmak için ve bir ağ olarak svechka.mozhna nötr teli almak için nasıl göreceksiniz sonra üst iyi bir topraklama pimleri uzunluğu 2metra4 adet delip kareler olurdu buna aynı ufuk ancak üçüncü tel euro prizine değiştirilebilir atmak değilse hat akımındaki tellerin kopma noktasındaki vurabilir ve her çıkış yere sokağa teli getirmek etkileyecek

1. kategori
https://www.chipmaker.ru/topic/135876/page__view__findpost__p__2314944