Ülkede dikim için soğan çeşitleri

soğan
Halk hekimliğinde olduğu kadar yemek pişirme konusunda da büyük bir öneme sahip olmak, soğan ve sarımsak çeşitlerinin yetiştirilmesinin tüm sonuçları için alışılmışın dışındadır. aslında, yenilebilir bitki süs türler vardır – her bahçıvan veya yetiştiricisi dikkatle sitelerinde onları yetiştiriyor kendinizi ve sevdiklerinizi besleyici gıda, aynı zamanda bahçe veya sınırın harika dekorasyon sadece memnun etmek nedeni budur. Bu makale, her türlü soğan ve sarımsak ile avantajlarının ve dezavantajlarının ayrıntılı bir tanımını sunmaktadır.

napiform

Belki soğan her şeyden en yaygın olanı, ama buna rağmen, çeşitleri ile de etkileyicidir. Görünüşe göre aynı sebzenin aynı anda batması ve onun bir temsilcisi, ama farklı bir türden – sulu, keskin ya da sert.

soğan

Biliyor musun Soğan, çok saygın bir çağın bitkisidir ve şöhretin kökleri antik Mısır’a bile ulaşır. Burada, bu kültürün görüntüleri mezardaki en eski tablo üzerinde bulunmuştur (MÖ 2.800).

Soğan ailesinin tamamı arasında yaz sakinleri neredeyse her zaman türü tercih ediyor. Çoğu zaman, tohumlardan kendi başına veya özel bir mağazada elde edilebilen soğan ekiminden yetiştirilir. Ekimden hemen sonra iyice ısınması ve kurutulması gerekir, böylece sıcak ve kuru bir yerde ince bir tabaka halinde yayılması gerekir. Daha sonra hazırlanan materyal, büyüme uyarıcısı tarafından işlenir ve dezenfekte edilir, daha sonra ekime hazır hale gelir.

Önemli! Isıtılmamış topraklarda soğan dikimi tavsiye edilmez, çünkü o zaman o sadece oklara gider. Bir iniş ile uzun süre beklemek de buna değmez. Aksi halde yeşil tüyler çok çabuk gelişecek ve soğan gelişimde geri kalacaktır ve aynı küçük boyutta kalacaktır.

soğan
Yataklarda fide dikimine ihtiyaç vardır, aralarında yaklaşık 20 cm’lik mesafeyi gözlemlemeyi unutmadan, dikimden daha iyi havalandırıldığından emin olmak ve bunları işlemek daha uygun olur. Ve ağların kendileri birbirinden 5 ila 10 cm uzaklıkta olmalıdır, doğru rakam, hazırlanan ampullerin çapına bağlıdır. Daha sonra onları toprağa sıkıca sıkıştırır ve üst kısımdaki malçları (katman 3 cm) örter.

İlk sürgünler, kural olarak, dikimden bir hafta sonra ortaya çıkar. Düzgün gelişim için, şimdi iyi bakılmalı ve her şeyden önce, bu, haftalık sulama için geçerlidir. Sıvı gübrelerin de hatırlanması önemlidir. Soğanları çok severler ve gübrelemeden uzun süre yeşil kalmazlar. Toprak gevşetme haftada birkaç kez gerçekleştirilir ve gerektiğinde ayıklama yapılır.

Ve yaklaşık Eylül ayında hasat hakkında düşünebilirsiniz, ampuller zaten güzel altın rengi olduğunda ve tüyler uzun bir süre görünmediğinde bunu yapmanız gerekir. Bütün kültivasyon ve bakım koşulları yerine getirildiğinde, tasarladığı tüm soğan ve sarımsak türleri mutlaka ekonomik arazi kullanıcısı tarafından filizlenecektir.

soğancık

soğancık

Shalot, çokkültürlü bir çeşittir. Adını Avrupa’da, Ukrayna’da kuschevka, Rusya ve Moldova’da aile olarak almıştır. Bir yuva arpacık 10 ’50, tüy 3 ila 20 soğancık ağırlık diğer türlere göre çok daha yumuşak ve daha ince vardı geliştirmek ve oldukça zayıf balmumu sahip olabilir.

Aileyi doğru şekilde yetiştirmek ve bakımını yapmak, Bu işlemlerin bazı özelliklerine dikkat etmeniz gerekir:

  1. Hazırlanan toprağa dikilmiş, nispeten ortasına kadar sıkıca soldurulmuş ve dona karşı tamamen kayıtsız olduğu için mümkündür.
  2. Arpacık için en iyi topraklar haklı olarak nemli humus-kum tınlıları olarak kabul edilir.
  3. Dikim materyali daha sık güncellenmelidir, böylece ampuller gri çürük olarak adlandırılan bir enfeksiyon birikmez.
  4. Bu tür yeşillik kullanmak için büyürseniz, o zaman dikim deseni soğan soğan ekim ile hemen hemen aynıdır, satırlar arasındaki mesafe 20 cm, soğan arasında – 10 cm.

soğancık

Hasat, “aile”, güneşli ve ılık bir günde tüylerin% 50’sinden fazlasına sahip olduğunda meydana gelir.

Sadece sağlıklı ampulleri 1-3 derecelik bir sıcaklıkta saklayın, bu amaçla bir kutu veya kutu seçilir. Soğan yuvalarının depolama sırasında paylaşılmayacağını hatırlamak önemlidir.

Bu iddiasız ve henüz sıradışı görünümü uzun ve en önemlisi arpacık hazırlamak için basit bir yüksek tat kalitesine, çünkü, tüm dünyada gurme kalpleri vurdu ve – bu yedikten sonra hoş olmayan koku olmayışıdır.

pırasa

pırasa

Pırasa, bilişler arasında en çok yönlü bitki olarak kabul edilir ve bunların hepsi soğuk direnci, yüksek verimi ve en değerli biyokimyasal bileşimi sayesinde. Hemen hemen tüm ekolojik koşullara uyum sağladığından, dünyanın her tarafında, ılıman iklim bölgesinde büyürler. Bu tohumlar toprağa ekim yaparak veya fideler yoluyla yetiştirilir.

Bölgemizde sadece ikinci yöntem kullanılmaktadır, çünkü ilk önce çok uzun bir bitki örtüsünü içermektedir. Pırasa iyi bir gelişme için toprak gevşek ve yüksek verimli olmalıdır, orta tınlılar açıklama için idealdir. Saha hazırlığı için zemin genellikle sonbaharda ekilebilir tabakanın derinliğine kadar kazılır. Bu güçlü sebzenin en iyi öncülleri baklagiller, patates, salatalık ve lahanadır.

Önemli! Bitkinin soğan kültürü ile yetiştiği bir arazide, onun kültürü ile ilgili olarak büyüyemezsiniz. Aksi takdirde, gelecekte hastalıklar ve sıradan çürükler tarafından takip edilebilir.

pırasa

Soğan bitkisinin diğer çeşitleri gibi, pırasaların zamanla nemlendirilmesi gerekir, en etkili yol ise karıkların üzerinde sulanır. Bakım açısından, o tamamen iddiasız, her şey standart – gevşetme, ayıklama ve beslenme göre yapılır. Ancak, ek olarak, botanik bitkiler ve turba dikmek malçlamak için iyi bir fikir olacaktır – bu, nemin korunmasına katkıda bulunacak ve yabani otların gelişimini engelleyecektir.

Biliyor musun Pırasa Galler’in ulusal bir semboldür ve 1 pound sterlin sikke üzerinde tasvir edilmiştir.

Soğanları gerektiği gibi hasat edin (bittikten sonra), bir kürekle kazın, sallayın ve prefabrike kutulara dikey veya bağlı bir biçimde koyun. Toplanan bitkilerin kirli ve hasarlı yaprakları çıkarması ve ayrıca kökleri ve yaprakları üçte bir oranında kesmesi gerekir. Bu güçlü vitamini depolamanın en iyi yolu plastik ambalajın içinde sarılıp buzdolabına yerleştirmektir. En uygun depolama sıcaklığı -2 ila +2 ° C arasında olmalıdır ve mümkün olduğunda aynı seviyede tutulmalıdır.

sözünü tutmamak

sözünü tutmamak

Soğan balığının türü, türler üzerinde bilinen tüm bilinenlerden pratik olarak farklı değildir, ancak bu tür, ampul hiç oluşmadığı için yalnızca yeşil almak için yetiştirilir. Pirinç, 40 cm’ye kadar ve 2 cm’ye kadar uzayabilen oldukça geniş yapraklara sahiptir.

Bu soğanın yaklaşık 10 yıldır aynı yerde yetişmesine rağmen, ekimden 3-4 yıl sonra hala en yüksek performansı göstermektedir.

Pirinç ve soğan “ailesi” nin geri kalanı arasındaki bir başka hoş fark, en yüksek donma direnci seviyesidir, çünkü sadece 11-12 derecelik bir sıcaklıkta ev yapımı bir film serası hazırlayabilirsiniz. Ve bu bulaşıcı olmayan bitkinin tohumları zaten iki derecelik ısıda çimlenebilir, ancak en hızlı çimlenme için en iyi seçenek, tabii ki, yaklaşık 20 derecedir.

Güçlükler veya tohumlarını ekmeye değil Batuna iniş özellikle farklılıklar erken bir baharı var ve hatta Şubat penceresinde ve bu durumda, Temmuz ayı zaten mevcut lezzetli yaprakları.

Üreme, bitkisel bir şekilde gerçekleşirse, bu türün çok yıllık çalıları, derninka başına yaklaşık beş bitki olmak üzere parçalara bölünmelidir.
sözünü tutmamak

İlkbaharda erken bir ürün için, nakil Ağustos ayı ortasından önce yapılmalıdır.

Önemli! Erken ilkbaharda tohumlama için, tohumlar kuru ve kalibre edilmelidir, eğer tekrarlanırlarsa, tohumlar önceden hazırlanmalı, tek bir gagalama yapılıncaya kadar bekletilmelidir.

Inme durumunda, satırlar arasındaki tavsiye edilen mesafe 30-40 cm, ve ekim derinliği – yaklaşık 2 cm olmalıdır.

yetiştirme tipine bağlı olarak iki şekilde soğan hasadı toplayın: Bitki yıllık olarak planlanması halinde, ilkbaharda tohumlarını ekmeye, sonra da tamamen kazılıp ve eğer bir yıllık olarak – yeşiller ilkbaharda bir veya iki kez kesilir ve sonbaharda daha sonra aynı.

Kesim yaprakları, uzunlukları 20 ila 25 santimetre olduğunda olmalıdır. Daha önce bir plastik torbaya yerleştirilmiş olan buzdolabındaki dilimleri saklayın.

schnitt

schnitt

Pirinç durumunda olduğu gibi, soğan bitkisi şnitti sadece lezzetli ve taze otlar elde etmek için yetiştirilir. Sibirya’da, Rusya’nın kuzey kesiminde, soğanda ve güneyde hızlı veya haraç olarak adlandırılan bir kesme veya rezun adı verilir. Vatan shnitta Kuzey Çin ve Moğolistan’dır.

Ne yazık ki, bu bitki bölgemizde çok düşük değerde ve bu nedenle nispeten küçük miktarlarda büyüyor. Ancak, çeşitli vitamin ve elementlerin gerçek bir deposu ve genellikle böbrek ve kardiyovasküler hastalıkları olan kişiler için terapötik diyetlere dahil edilir.

Bir diğer önemli avantaj shnitta’nın mükemmel donma dayanımıdır, genç sürgünleri hafif donlara karşı kolaylıkla dayanabilir, yetişkin bir bitki sıcaklığı bile -8 dereceye kadar aktarabilmektedir.

Bu sıra dışı ürün için bakım temelde diğer türler için aynıdır, hıdrofiliktir ve organik ve mineral gübrelerden en iyi pansumanı sever.
schnitt

Bu örnek ampuller oluşmaz, ancak aynı zamanda dallanma için büyük bir kapasiteye sahiptir. Kök sistemi tüylü, iyi gelişmiş ve genellikle yaz ortasında güncellenmeye başlar.

Tohumlar frenk soğanı eleme başlangıcı nedeniyle nedeniyle küçücük tohum çekimleri için, toprağı hazırlamak odaklanır önce küçük bir döngü olarak, başlangıçta çok zayıf göründüğünden, yabancı otlara karşı korumak için çok dikkatli olmalı.

Ekim 2 cm derinlikte oluklar yürütülür ve sıralar arasındaki mesafe 45 cm maksimum olmalıdır. Ayrıca humus, turba veya talaş malç için en iyi zaman kırpar, taze lahanası ortaya çıkmasını engellemedi ağır bir yağmur sonrası oluşan çamur kabuk zamanında gevşeme unutma .

18-20 derecelik bir hava sıcaklığında, shnitta yaprakları çok hızlı büyür ve 12-14 gün sonra kesilmeye hazırdır. Hasat temizliği genellikle, şemsiyeler kırık kutuları ve siyah tohumları açıkça göründüğünde başlar. Havalandırılan bir odada montaj ve kurutma işleminden sonra, ağız sulandıran yapraklar buzdolabında saklanır.

Slizunov

Sümüklü Yayla

Soğan-slime banliyö alanlarında nadiren bulunabilen otsu çok yıllık bir bitkidir. Bu türün bu tutumu haklı değildir, çünkü slime aslında çok yararlı ve değerli bir örnektir. Ayrıca, diğer türlerden tadı tamamen farklıdır, bunu kullandığınızda, iyi algılanabilir bir sarımsak notu görebilirsiniz.

Bitkinin kendisi çok güzel bir dekoratif görünüme sahiptir, bu yüzden göze hoş gelmesini sağlamak için bahçe arazilerine kolayca dikilebilir.

Balçık çok güçlü dona karşı dayanıklılık özelliklerine sahiptir ve sert 40 derecelik sıcaklığa dayanabilir, ayrıca zararlılara karşı kesinlikle kayıtsızdır ve 5 yıl boyunca mahsul verir.

Büyümek için toprak, kumlu balçık veya biraz tınlı seçim yapmak için daha iyidir, böylece hiçbir şekilde durgun ve yeraltı suyu bulunmaz, bu da hava girişini engelleyebilir ve ampulün ölümünü provoke edebilir. Sonbaharda, arazi standart mineral gübreleri unutmadan, gübre ve humusla doldurulmalıdır.
Sümüklü Yayla

Daha hızlı bir verim verdiği için, sümüklü böcekleri genellikle vejetatif olarak çoğaltın. Ağustos ya da eylül ayında ya da erken ilkbaharda alabilirsiniz. Bunu yapmak için, üç yaşındaki çalıları kazmanız ve rizomun parçalara bölünmesi gerekir; bununla birlikte, her parçanın bir parçası ve 3-4 ampul olduğundan emin olmanız gerekir.

Tohum yayılma Nisan kış fide ucu yaklaşık olarak 1 cm girintiler açık toprağa ekilir, bu amaç için. Daha sonra hafifçe, zeminin ince bir tabaka ile serpilir, ıslatılır ve atomizör folyodan sahiptir, oluk, gerçekleştirmek için kolaydır.

Balçık bakımı, diğer soğan türleri için bakımdan farklı değildir. İlk yılda, çalı sadece birkaç tüy oluşturdu, ikincisi, çiçek açar ve üçüncü – yaprakların tam teşekküllü bir kesimini düzenlemek mümkün.

Yüksek raflı

Çok katmanlı soğan
Çok katmanlı soğan, son derece yararlı, çok yıllık bir bitkidir ve dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilmektedir. Bitkisel yetiştiricilerimizde, biyolojik olarak aktif yapıda, diğer soğan türlerini ciddi şekilde geride bırakmasına rağmen, bu tür bir dağılıma sahip değildir.

Bitkinin yaprakları içi boş, kemerli ve uzun bir süre için manzarayı kurtaramıyorlar. Yeraltı soğanı ampulünkilere çok benziyor, ama aksine, normal olarak olgunlaşmak için zamanım yok, ve kural olarak, çok kötü bir şekilde saklanıyorlar, fakat yüksek tadı kaliteleri var, ve masadaki mevcudiyeti sahiplerine ve misafirlerine keyif verecektir.
Çok katmanlı soğan

Polyhedra çok dona dayanıklıdır, küçük bir kar halısı ile tutar ve hatta kırk derece sıcaklıkta ve genç yaprakları -5 ° C’lik bir sıcaklığa dayanabilir. Toprak için iddiasız, ama asidik olmamalı. Öncüler organik gübrelerin uygulandığı bitkiler olabilir.

Genellikle mutlaka bir yatakta mesafeler bağlı kalarak, yaz sonunda veya erken sonbaharda katmanlı soğanları dikildi yaklaşık 10-15 cm. Soğan ekim sonuna kadar kurallara aksine, bu tür, o zaman daha hızlı ve daha iyi yerleşmiş ve bu nedenle, yağmurdan sonra hemen dikilmiş gerekiyor de yer altı koşullarda perezimuet.

sarımsak

sarımsak
Banliyö bölgesinde sarımsak ekimi, bahçıvanı sadece mutfak anlamında değil aynı zamanda diğer bahçe bitkilerinin tırtıl ve sümüklü böcek gibi zararlılardan uzaklaşmasına da yardımcı olur.

Tüketiciler arasında iki ana tip tüketici çok popüler: ilkbahar ve kış sarımsak. Kültivasyon teknolojisi oldukça basittir, ancak bazı ilginç kurallara da uyulmalıdır. Örneğin, kültürün toprağa karşı çok titiz olduğu unutulmamalıdır, bunun sadece nötr bir kumlu tınlı ve tınlı zemin üzerinde büyütülmesi gerekmektedir. Işık seven sarımsakları unutmak da takip etmiyor.

Onun için iyi komşular çilek, çilek, salatalık, soğan, domates, bektaşi üzümü, ahududu ve siyah üzüm ve çiçek olmak – gül, lale ve gladioli: siyah nokta onları korur.

Sarımsakların yayılması sadece vejetatif bir şekilde mümkündür, çünkü tohumlar hiç oluşmaz. Yay, ampuller ve kış – dişler ve hava ampulleri ile bir ampul yardımıyla çoğalır. Dikimden hemen önce, dişler kalibre edilir ve dezenfekte edilir ve istenirse, büyüme hızını hızlandırmak için hafifçe çimlenebilir.
sarımsak

Bahar sarımsak genellikle Nisan veya Mayıs aylarında, toprak en az +5 ° C’ye ısındığında ekilir. Dikim derinliği, 2 ile çarpılan ve genellikle 5-6 cm olan dişin yüksekliğine bağlıdır. Sarımsak dikiminden hemen sonra, bahçe yatağı sarılmalı ve dikimler arasındaki mesafe yaklaşık 18-20 cm olmalıdır.

Bahar sarımsağı sürgünleri genellikle 3-4 ° C’lik bir sıcaklıkta görülür ve donmaya tepki vermez. Bölgedeki yazlar oldukça sıcaksa, toprak hafif malzeme ile sürülmelidir. Sulama farklıdır ve büyüme dönemine bağlıdır: Aktif fazda, olgunlaşma fazında – orta düzeyde, bol miktarda nemli olması ampul ampullerine ve gereksiz hastalıkların gelişmesine yol açabilir.

En iyi giyinme 2 kez yapılmalıdır: bahar – inek gübresi ve yaz aylarında – sıradan bir kül çözeltisi. Sarımsak toprağı gerekli malçlama ile, gevşetme ve ayıklama unutulabilir ve zaman zaman sulama düzenlenebilirliği azaltılabilir.

Kış sarımsağının ekimine gelince, sonbaharın ortasında gerçekleştirilir ve özellikle dişlerin erken dönemde büyümemesine ve soğuk dönemde daha dirençli olmasına neden olmaz. sarımsak

dikim için Kara kaba kum veya kül tabakası dökmek kolaydır tabanı da olukları, yapmak için gerekli önceden hazırlamak gerekir. Derinlik iniş kış sarımsak, yaklaşık 15 cm daha belirgin olmalıdır. Yataklarının üst, bileşimi turba yosun veya talaş içerebilir dona karşı dişleri korur malç yatıyordu gerekir. Bu tür Bakım Yarov için aynıdır.

Ne yazık ki, büyüme mevsiminde sarımsak, siyah küf, farklı çürük veya tüylü küf gibi hastalıklar alabilir. Saldıran zararlılar ayrıca sakin büyüyen, genellikle soğan sinekleri, larva veya dört bacaklı sarımsak akarı ile karışabilir. Bütün bu sorunlara karşı ana korunma, seçilen sağlıklı ekim materyalinde ve hastalıklı bitkilerin bertarafında toprağın uygun şekilde hazırlanmasıdır. Ve zararlıların saldırısını önlemek için her zaman sarımsağından kalkulaya veya hindibaya yardım eder.
sarımsak

Şimdi, bu makaleden bilgileri kullanarak, herkes, hatta bir acemi bahçıvan-fan kolayca çünkü fotoğraf ve adları ile bunların ayrıntılı açıklamanın soğan ve sarımsak türleri arasında ayrım yapabilmek ve kendinizi ve sevdiklerinizi harika ve ödüllendirici hasat memnun edecektir.