Ukrayna’nın yenilebilir mantarları: TOP-15

mantar
Birçok mantar aşkı kendileri toplamayı tercih eder, ancak sadece deneyimli bir mantar seçici yenilebilir olanı yenilmezden ayırabilir ve zehirlenme ile hastaneye giremez. Bu makaleyi okuduktan sonra, güvenli mantarların en yaygın temsilcilerinin neye benzediğini ve zehirli olanlardan nasıl ayırt edileceğini öğrenebilirsiniz.

Beyaz mantar

Beyaz bir mantar (ya da bir çörek adı da denir) tüm mantarların kralıdır ve bu yüzden inanılmaz bir ete sahip olarak adlandırılır.

Yenilebilir mantarların en popüler türlerini görün.

Çörekin görünüşü oldukça basittir:

 • yetişkin mantarı, 10 ila 30 cm arasında bir kahverengimsi veya kahverengi bir kapağa sahiptir Bazı ülkelerde, beyaz mantarlar, genellikle yağışların oluşması ve iklimin çok hafif olması koşuluyla, 50 cm’lik inanılmaz bir çapa ulaşabilir. Olgun bir genç mantarın şapkası genellikle hoş, “kadifemsi” ve yağmurlu bir günde, yüzeyinde gevşek şeffaf bir mukus görülür;
 • mantarın ayak yoğun, kalın (yaklaşık 5-7 cm çapında), beyaz veya açık kahverengi, apeks ile nispeten küçük (10-12 cm yüksekliğinde);
 • “Mantarların kralı” nın eti inanılmaz derecede aromatik ve lezzetli, çok etli ve yoğun.

Beyaz mantar
Bu mantar tüm ormanlarda mevcut yedi (Avustralya’da – Antarktika’da çok sıcak ve kuru, çok soğuk) beş kıtada yetişir. Mantarın büyüme zamanı doğrudan habitatına bağlıdır: sıcak bölgelerde, ilkbaharın sonlarında görülür – yaz başında, ve geç sonbaharda mantar toplayıcıları istemekten vazgeçerler. Soğuk kenarlarda, hazirandan ekime kadar gözüküyor. Bu mantarın büyüme fazı o kadar hızlı ki, bir hafta içinde boletus tamamen olgunlaşır, bu da kendine özgü bir özelliktir.

Ne tür ceplerin mevcut olduğunu, nasıl yararlı olduklarını, kış için beyaz mantarların nasıl hasat edileceğini ve gerçek bir beyaz mantarın yanlış birinden nasıl ayırt edileceğini öğrenin.

Bu tür mantarları toplarken dikkatli olmanız gerekir: kolayca birbirine benzeyen fakat bazı farklılıklara sahip olan safra mantarı (yanlış boletus) ile karışırlar:

 1. Beyaz mantarın en karakteristik farkı kesimin rengidir: mantar beyazdır ve zamanla kararmaz, yanlış temsilci ise sarı veya beyazdır, fakat rengini hızla değiştirir.
 2. Yenilebilir mantarın bacağında “ağ” yoktur.
 3. Boru şeklindeki alan (kapağın alt iç kısmı) yalancı furovikte pembedir ve şu anda beyazdır.
 4. Ökaryotların sahte temsilcisi, yenilebilir furovik’e özgü olmayan acıyı tadar.

Beyaz mantar şüpheleri
Özellikle “Kralın” temsilcisi herhangi bir biçimde kullanılabileceğini ve bu madde ile yemeklerin seçenekleri sayısız: Biz (tereyağı ve soğan), turşu (otlar veya etli) bir salata yapabilir ondan, et veya patates kızartma , güveye ve çok daha fazlasını ekleyin.

Biliyor musun Ortalama olarak, çarkın yaşam döngüsü sadece bir hafta, en fazla 10 gündür. Ancak, 15 gün boyunca “yaşadığı” ve bu süre zarfında iki kattan fazla büyümeyi başaran nadir istisnalar vardır.

İstiridye mantarı

İstiridye mantarı (istiridye mantarı, istiridye mantarı, gibia) son derece değerli bir buluntudur, çünkü bu mantar çok lezzetlidir ve yazlık yazlığınızda çoğaltmak kolaydır.
İstiridye mantarı
İstiridye mantarlarının görünüşü çok karakteristiktir, bu yüzden onu başka türlü karıştırmak oldukça zordur:

 • Topağın yumruları kişinin kulağına çok benzer, mat bir yüzeye sahiptir ve beyaz veya küllü olabilir. “Üst” çapı 5 ila 25 cm arasında değişmektedir, dal gruplar halinde büyürken, mantar kapaklar komplekste çok katmanlı bir fan oluşturur. Çok hoş kokulu bir aroması var, ama inanılmaz derecede hoş;
 • Topakta yan bacaklar, kısa (2-3 cm), neredeyse algılanamayan, açık renk;
 • istiridye mantarı çok yoğundur, hoş bir aromaya ve zengin tada sahiptir, yemekleri daha sulu yapar.

İstiridye mantarları, çürümüş kütükler ve ölü ağaçlarda karışık, yaprak döken ve iğne yapraklı ormanlarda birçok ülkede büyümeyi tercih eder. Ağaçların, söğütlerin veya aspenslerin yakınında bir fan bulmak en kolay yoldur.

Önemli! Birçok ülkede, bu mantar toptan olarak yapay olarak yetiştirilmektedir.

İstiridye mantarları, ısı durgunluğu sırasında, yani Eylül sonu ile Aralık sonu arasında görünmeyi tercih ederler çünkü bu türler yüksek sıcaklıklara tahammül etmez.

Sıradan istiridye aynı ailenin diğer temsilcileri ile karıştırmak çok kolaydır. Örneğin, turuncu bir istiridye istiridyeye çok benzer, ancak şekil ve genel görünüm tamamen aynı olsa da renk verecektir.
İstiridye mantarı
Ukrayna’da istiridye mantarlarının zehirli analogları mevcut değildir, bu nedenle toplanmada bir gölgeye dikkat etmek yeterlidir. Sadece açık veya grimsi temsilciler lezzetli olacak.

İstiridye mantarları da evde yetiştirilebilir ve dondurulmuş veya kış için kurutulabilir.

onlar (kızarmış marine, salamura) herhangi bir biçimde kullanılabilir, bu nedenle yemekleri seçerken bunların, lezzetli ve güzel kokulu mutfak başyapıtlarından bir sürü yapabilirsiniz çünkü herhangi hostes, zararına olacak: Glyvy ökaryotlar çok yönlüdür.

Beyaz dalgacık

Beyaz çil (veya beyaz, kabarık beyaz) inanılmaz hoş bir tadı ve cazip aroması olan Mlechnikov ailesinin bir üyesidir. Beyaz dalgacık
Bir mezgitle tanışmak o kadar da kolay değil, o yüzden nasıl göründüğünü bilmelisin ki kaçırmıyorsun:

 • 5-8 cm çapa sahip bir ışık (beyaz veya krem) renk tonu. Ucun ters tarafı genellikle daha koyu, ancak aynı renkte. Dalgacık, özellikle yanlarda, kabarık bir kapağa sahip olan tek mantardır;
 • Bacak orantısız olarak kısa (3-5 cm), genellikle beyaz renklidir ve ayrıca hafif bir fırfır da vardır;
 • Et genellikle sert, oldukça sulu, beyaz değildir.

Bulanık ökaryotlar huş ağaçlarında veya karışık ormanlarda yetişir, bir huş ağacı sık görülen bir ağaçtır. Mantar genellikle Ağustos sonundan Eylül sonuna kadar görünür.

Çillerin nerede büyüdüğünü ve meslektaşlarına nasıl girilemeyeceğini öğrenin.

Mezgit beyaz yüke ve pembe dalgasına çok benzer. Beyaz arka aydınlatmaBeyaz arka aydınlatma
Bu ökaryotlar yenilebilir ve mezeye tat olarak çok benzerdir. Onları podgruzdka’dan ayırmak çok basittir – ikincisinin şapkası pürüzsüzdür ve karakteristik “villi” ye sahip değildir ve pembe dalganın pembe bir rengi vardır.

Yemeklerinde sadece turşu olarak ve sadece önceden ıslatma ve kaynatma ile kullanılabilirler. Tuzlamada, kaput el değmemiş kabarık kalır ve hoş bir hassas tadı alır.

Mantarlar gerçek

Gerçek bir mantar (ya da beyaz, ıslak, ıslak veya sağ), Rus ailesinin en lezzetli mantarlarından biridir:

 • Gnaws şapka genellikle 5 ile 20 cm arasında bir çapa sahip, ortasında bir huni ile. Deri mukozası, süt veya beyaz, genellikle toprak veya çim parçacıkları ile;
 • Yükün ayağı genellikle, bir silindir şeklinde, dokunuştan hoş, beyaz veya sarımsı renkli küçüktür (3-7 cm). Bu mantarın bacaklarının içinde bir boşluk vardır;
 • Et, oldukça yoğun, oldukça yoğun, beyaz renkte ve hoş bir meyve aromasına sahip.

Mantarlar gerçek

Önemli! Mantarların yüzeyindeki kahverengi lekelerin ortaya çıkması, bunların çok eski olduklarını düşündürmektedir.

Bu mantarla karışık veya yaprak döken ormanlarda buluşabilirsiniz. Bu mantarların büyümesinin temel koşulu, huş ağacı, titrek kavak veya kireç ağaçlarının bulunduğu ortamdaki varlığıdır. Genellikle küçük gruplar halinde büyürler ve arkasındaki mantar toplayıcıları gerçekten avlanırlar. Krep yemeyi isteyenler, güneş doğduğunda hemen çıkmanız gerekiyor. Bu temsilciler için en uygun zaman Temmuz, Ağustos ve Eylül.

Bir mantarı başka bir mantarla karıştırmak, kapağının tuhaflığı, yani çok huni sayesinde oldukça zordur. Mantarlar gerçek
Dünyanın birçok ülkesinde bir mantar yenmez bir mantar olarak kabul edilir, bazı BDT ülkelerinde şartlı olarak yenilebilir ve sadece tuzlama için uygundur. Aynı zamanda uzun bir süre için ıslatılmış olmalılar, ancak böyle mükemmel bir tat için kesinlikle buna değer.

Hangi mantar türlerinin bulunduğunu, mantarların ne kadar yararlı olduğunu ve mantarları kış için uygun şekilde nasıl hazırlayacağınızı öğrenmenizi öneririz.

Kızılçam

Kızılçam (veya Lactarius deliciosus) bir mantar inceliktir. Bu gerekli değildir, onu bile ıslatamazsınız ve çiğ yiyebilirsiniz:

 • O düzensiz yuvarlak şeklin büyük bir kırmızı kafa vardır. Renk açık kırmızı tonlardan doygun renklere kadar değişebilir;
 • Bacak alçaktır, ancak kapağa kuvvetle uzanır. Kalıp, nervürlü, boru şekillidir;
 • Etli posa çok yoğun, lezzetli ve lezzetlidir. Pek çok kollektör onu ormanda yemektedir.

Kızılçam
Bu lezzetler çam ağaçlarının yanında, çam iğnelerinde yetişir. Yaz ortasında ortaya çıkarlar ve kış başlangıcına kadar durmazlar.
Redhead’lerin şemsiyelerle karıştırması kolaydır. Bu sağlık için tehlikeli değildir, ancak mellifer böyle bir tadı ve aroması yoktur.
Kırmızı balıkla, her şeyi pişirebilirsiniz, ama en iyisi sadece taze tuzlanmış mantarlardır.

Biliyor musun Bilim adamları mantar krallığının 400 milyon yıldan fazla bir süredir var olduğunu kanıtladılar ve bu da dinozorlardan daha yaşlı oldukları anlamına geliyor.

Kızılçam

Kürek gri

Blewits gri (blewits çizgi, küçük fareler (fare, sıçan), podsosnovik, gri sandpiper, Lactarius flexuosus podzelonka) – yenilebilir mantar, aile Ryadovkovyh aittir:

 • Mantarın yaklaşık 15 cm büyüklüğünde koyu gri bir kaputu vardır, genellikle ucun ortasındaki koyu gölgeli ışın şeritleri vardır. Ökaryot yaşlandıkça, yüzey daha az çekici olur;
 • Gövdenin uzunluğu orantılıdır, beyazdır;
 • Et genellikle gridir, bir unlu tadı ve hoş bir ihale kokusuna sahiptir.

Kürek griKürek gri
Fareler, diğer soğuk mantarların olmadığı zamanlarda, özellikle soğuk mevsimlerde çam ormanlarında yetişir. Alt grup, yosunta bağımsız olarak veya küçük gruplar halinde büyür.

Gri bir kalabalık aynı türden bir temsilci ile karıştırılabilir – çok tehlikeli olan bir fare kürek, çünkü son mantar zehirlidir. Ancak, aralarında oldukça farklı farklılıklar vardır: gri kürek kapağın daha belirgin bir konturuna sahiptir. Zehirli fare kürekçileriZehirli fare kürekçileri
Fare inanılmaz bir bulgudur, çünkü ondan herhangi bir yemek pişirebilirsiniz, ancak ön-işlemden geçirilmesi gereklidir (20 dakika kaynama).

Champignon sıradan

Champignon sıradan (ya da gerçek bir mantar, mantar çayır, bir pechenica) – belki de herhangi bir süpermarkette kolayca satın alabileceğiniz en yaygın mantar:

 • Pecherits koyu nervürlü bir tabana sahip geniş bir yuvarlak beyaz renkte şapkaya sahiptir. Boyutlar farklıdır (2-7 cm);
 • Başlık, şapka ile aynı renkte orantılı, hatta liflidir;
 • Et, yoğun ısıl işlem sırasında hoş bir hafif fungal aroma ve zengin bir tada sahip olmakla birlikte oldukça yoğundur.

champignons

Önemli! Champignon’un tadı çayırla çok az ortak. Çayır çok daha doygun ve kokulu. Bununla birlikte, deneyimli mantar toplayıcıları bile her zaman mantar seçmezler, çünkü onlar grebe ile karıştırılmaları çok kolaydır.

Wild beast, yaz başlangıcından sonbaharın sonuna kadar yetişir, ancak mağazadaki varyant tüm yıl boyunca meyve taşıyabilir. Sıradan orman mantarı döllenmiş toprağa çok düşkündür, bu yüzden hayvanların meralarının yakınında buluşması en kolay yoldur. Genellikle ormanda bulunmazlar, ortak mantarlar için en yaygın habitatlar çayır ve tarlalardır.

Evde nasıl petrol yetiştirileceğini öğrenin.

Pecheritsy – sinsi mantarlar, çünkü onlar tehlikeli bir akraba – solgun toadstool çok benzer. Tiftik mantarın en önemli farkı, kurbağanın sadece ormanda ve kuru olarak mantarda yetişmesi ve zehirli mantarın bir mukoza tabakası olmasıdır. Çift champignon
Her şeyden yemek pişirebilirsiniz: aperatifler, sıcak birinci ve ikinci kurslar. Bu mantar inanılmaz bir et suyu üretir. Peçerin çorbasının en parlak ve zengin tadı olduğuna inanılmaktadır.

Mantarlar hakkında geribildirim

Ve aktif olarak petrol topladım, asla zehirlenmedim. Nasıl bilmiyorum, ama “bizim” zehirli olanları yenilebilir kardeşlerinden çok farklı: en ufak bir dokunuşla sarıya dönüyorlar ve aşağılık bir koku alıyorlar …

donchanin
http://forum.toadstool.ru/index.php?/topic/1719-/#comment-117639

Kozlyak

Keçi (veya ızgara) iğne yapraklı ormanlarda büyümeyi tercih eden bir mantardır ve birinci sınıftan olmayan bir mantardır, ancak griboedov’da belli bir popülerliğe sahiptir:

 • ızgara şapka oldukça büyük (kırmızı veya kahverengi renk tonu, 5 ila 12 cm) oldukça büyüktür. Üst kısımdan yoğun bir boru tabakası vardır;
 • Keçinin bacağı (5-12 cm) şapka ile orantılıdır, fakat biraz daha kısa olabilir, bu da daha az fark edilir kılar;
 • Et – sarı veya kahverengi, kesildiğinde pembe bir renk kazanma özelliğine sahiptir.

Kozlyak
Izgarayı sadece nane ile karıştırın, ancak keçinin nasıl göründüğünü bilen deneyimli bir mantar seçici, muhtemelen delicinin çok daha küçük olduğunu fark eder ve tadı ızgara yapıcıdan farklıdır (acılıdır).
Bu üründen pişirilebilen yemekler çok çeşitlidir, ancak et kullanımdan önce ısıl işlemden geçirilmelidir.

Önemli! Keçi, marine veya asitleme için uygun değildir.

Sonbahar nadas

Sonbahar nadas (veya gerçek) bu aileden en popüler türdür. Tuhaflık, bir ağaç üzerinde yetişmesidir.

 • bu mantarların kapağı genellikle 10 cm’lik bir çapa ulaşır (nadir durumlarda – 15 cm), şekil, küçük ölçekler ile kaplanmış bir açık kahverengi renk tonunu andırır;
 • Bacak orantılı olarak büyük (7-12 cm), beyazımsı kahverengimsi bir taban ile çizilir;
 • Bu hediyenin eti genellikle yoğun, tadı besler.

Sonbahar nadas
Bal mantarları yaz sonunda ortaya çıkar ve sonbahar ortasına kadar kaybolur. Hem yaşayan hem de ölü ağaçlarda yaşamayı tercih ederler (çoğu zaman sert ağaç, özellikle huş ağacı gibi). Bütün aileleri yetiştirir ve Ukrayna genelinde oldukça yaygındır.
Pişirme işlemi herhangi bir şekilde yapılabilir, her şey için uygundur, ancak bundan önce ürün mutlaka termal işleme tabi tutulmalıdır.
Bal mantarı ve yanlış bal agarisi

Chanterelles sıradan

Chanterelle sıradan (gerçek, sarı) – mantar ailesinin bir temsilcisinin çok parlak, unutulmaz tadı.

 • chanterelles parlak sarı veya paslı bir renk tonuna sahiptir, apeksin çapı 4-10 cm.Ortada karakteristik bir huni vardır ve kenarları net bir taslak (düzensiz şekilli mantar) yoktur;
 • Bacak şapka ile aynı renge sahiptir. Bacak ve üst tübüler eti bağlar. Bacağın uzunluğu 4-7 cm, hacmi oldukça geniştir;
 • eti oldukça yoğun, tadı inanılmaz derecede hoş, kokuda meyveli bir nota sahiptir.

Yazın başından sonbaharın sonuna kadar her tür ormandaki chanterelles’i büyütün. Sıklıkla iğne yapraklı ormanlarda bulunurlar.

Biliyor musun Chanterelles, solucanlardan korkmayan birkaç ökaryottan biridir.

Gerçek Cantharellus cibarius ile çok az ortak noktaya sahiptir, fakat yanlış bir cibarius, yoğun bir gövdeye sahip sarı bir kerevitten farklı olarak turuncu bir şapkaya ve içi boş bir sapa sahiptir.
Chanterelles birçok yemek için uygundur, istediğiniz gibi pişirebilirsiniz. Bununla birlikte, tecrübeli mutfak uzmanları bu ürünü kızartmasını tavsiye eder, çünkü bu işlemle tadı en üst seviyeye çıkarılır.

Chanterellerin nerede büyüdüğünü ve yanlış mantarlar için nasıl düşmeyeceğini öğrenin.

Chanterelle ve sahte bir Cantharellus

Chanterelles hakkında geribildirim

Chanterelles, aslında, “saf” mantarlardır. Onların solucanları anlamında neredeyse göz ardı edilir.
AMA. İnsan vücudunda neredeyse sindirilmemişler …
yani onları yiyecek için kullanın – zararsız, ama tamamen işe yaramaz bir prosedür.
İnanılmaz?
Ve onlara “girişte” ve “çıkışta” bakar ve karşılaştırırsınız
Genel olarak, aktif olarak solucan yiyen mantarlar, genellikle en besleyicidir!
Örnekler açısından değil, mantar türleri anlamında.
Solucanlar mantarlar hakkında çok şey biliyor

Kazan
http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=15:49589:122#122

kahverengi kap mantar türü

Huş ağacı gibi birçok mantar, ancak bir podberezovik bu ağacın altında özel olarak bulunabilir:

 • genellikle, yuvarlak olmayan bir yuvarlak şekilli kahverengi bir renk olan küçük, oldukça hacimli bir şapka (5-12 cm);
 • Bacak uzun, hatta biraz daha dar, apex’e daha yakın;
 • Hamur gevşek, havadar, kokusu ve tadı için hoştur.

Alttan kapAlttan kap
Genellikle yaz ortasından sonbahar ortasına kadar ağaçların yakınında yaprak döken ormanlarda bir poderezozovik vardır. Yaygın bir kürtaj zehirli bir konjenital – bilge mantar ile karıştırılması çok kolaydır.
Bu mantarları keserken, safra kesesi hemen kırmızımsı bir renk alırken, yenilebilir yenilebilir mantar renginin değişmediği açıkça görülmektedir.

Bu ürün herhangi bir biçimde pişirilebilir, kızartılmış ve marine edilmiş veya tuzlu olarak lezzetlidir.
Bölümde Bilier mantarBölümde Bilier mantar

Podisinovik sarı-kahverengi

Podisinovik sarı-kahverengi (veya obobok raznokozhy) – pullu ayakları ile diğer yenilebilir akrabalardan ayrılan, ökaryotların sıra dışı bir temsilcisi:

 • kapak büyük, 20 cm’ye ulaşıyor, çok kenarlı, sarı-kahverengi, eşit kenarlı değil;
 • pullu ayak genellikle büyük, kalın, orantısal olarak yüksektir. Siyah pullar, uygun bir şekilde beyaz bir ayak tahsis eder;
 • Boletusun eti etli, lezzetli, ama belirgin bir kokusu yok.

Genç yaprak döken ve karışık ormanların genç yaratıcılığını tercih eder ve Haziran ayında ortaya çıkar ve Ekim ayında kaybolur. Genellikle, mantar toplayıcılar Eylül ayı ortalarında en büyük hasatı hasat eder.
Podisinovik sarı-kahverengi
Podisinovik sadece kendi ailesinden mantarlara benziyor ve sadece renginde farklılık gösteriyor.
Bu ürün, denizcilik için mükemmeldir. Tuzlu veya salamuralı çörek daha kötüdür, çünkü şekillerini kaybederler.

Yarı beyaz mantar

Yarım beyaz bir mantar (çörek otu, yarı beyazlatılmış çörek) mantar türlerini ifade eder:

 • Yarım-beyaz biclet kapağı büyük, çapı 20 cm ulaşır. Oldukça hacimli, killi veya açık gri renklidir;
 • Bacak orantısız bir şekilde kısa (10 cm), kalın, yoğun, kahverengimsi bir baz ile sarı;
 • Mantarın eti yoğun, sarı ve kesildiğinde renk değişmez. Özel bir hoş mantar aroması ve tadı vardır.

Bolet sıcaklığı sever ve bu nedenle sadece yazın kozalaklı ve karışık ormanlarda (meşe, kayın gibi) yetişir. Boletusu beyaz mantar ile karıştırmak kolaydır. Yarım beyaz bir bale, bir beyaz mantardan bir karbolik lezzet ile farklıdır.

Bu mantar en fazla yemek pişirmek için kullanılabilecek türlere aittir. Kızartılmış, haşlanmış, fırınlanmış, marine edilmiş, tuzlanmış ve en önemlisi – birçok ürünle mükemmel bir şekilde kombine edilebilir.
Yarı beyaz mantar

Biliyor musun Büyüme sırasında, ortaya çıkan engel üzerindeki baskısı 7 atmosfere ulaşabilir. Küçük bir mantar, mermeri bile kolayca delebilir.

Polonya mantarı

Polonyalı mantar (veya kestane volan, kahverengi, pansky mantar), gurmelerle çok popüler olan ikinci kategori mantarların bir temsilcisidir:

 • Volan kapağı oldukça geniştir ve 20 cm’lik bir çapa ulaşır, yarım küre ve kahverengi doygun mat bir renge sahiptir. Yağmurdan sonra karakteristik bir parlaklık belirir;
 • Bacak orantılıdır, 14 cm uzunluğundadır. Açık kahverengi renktedir. Eğer üzerine basarsanız – daha sonra koyu kahverengi olan mavimsi lekeler vardır;
 • Hamur yoğun bir kıvama, çok hoş bir meyve aromasına ve tatlı bir tada sahiptir. Genellikle beyaz veya sarı bir gölge.

Pansky mantarı, karışık veya iğne yapraklı ormanların asidik topraklarını tercih eder. Genellikle oaks yakınında bulunabilir. Hem yazın hem de yaz ortasından sonbahar sonuna kadar aileler tarafından büyüyorlar.
Polonya mantarı
Kestane volanı, bu türün diğer temsilcileri ile kolayca karışır. Hamurun renginde farklıdırlar. Doğru kahverengi volan, herhangi bir kirlilik olmadan beyaz veya sarımsı bir ete sahiptir.
Bu mantarı istediğin gibi pişirebilirsin, hem kızartmak hem de margarini yapmak çok lezzetlidir.

Kızıl köknar

Kırmızı ladin (veya elovik) – mantar russula ile ilgilidir:

 • şapka küçük, maksimum boyutu 8 cm, ortada hafif bir böcek ile, dışbükey bir şekle sahiptir. Apeksin uçları hafifçe kenarlara doğru düşer. Kuru havalarda yüzey düzgün ve kırmızı renktedir;
 • Bacak orantısaldır, yüksekliği 2 ila 6 cm arasındadır, görünüşte oldukça yoğun, ancak kolayca kırılır. Renk, kapağın rengiyle çakışır;
 • Hamur, koku ve tadı karakteristik meyve notları ile, turuncu.

Ladin balıkları ile sadece iğne yapraklı ormanlarda buluşabilir ve orada birçok iğne yapraklı iğnenin parçalandığı ve bir çöpün oluştuğu yerlerde. Yazın görünmeye başlayınca ortalara doğru kaybolacak – sonbaharın sonu.
Bir kızıl saçlıyı diğer mantarlarla karıştırmak oldukça zordur.

Biliyor musun Dünyanın birçok ülkesinde bu tür yenmez olarak kabul edilir, ancak Rusya ve Ukrayna’da tuz ve marine kabul edilir.

Bu ürünü kullandıktan sonra idrar kırmızımsı bir renk tonu haline gelir.
Kızıl köknar
Mantarlar çok yararlı ve değerli bir üründür ve Ukrayna’da çok sayıda büyür. Ancak, ne kadar yenilebilir mantarların neye benzediğini ve neyin karışabileceğini bulmak için “sessiz avlanma” dan önce çok önemlidir, çünkü onlar çok sinsidirler. Bir takım zehirli temsilciler bir kişiyi kolayca öldürebilir.