Turp üzerinde turpgiller çiçeği ile nasıl baş edilir


Turpgillerin en tehlikeli böceklerinden biri, “turp pire” olarak adlandırılır. Her yerde yaşıyorlar, böylece her bir bahçıvan onlarla buluşabilir.

Bakalım, haşerelerin turpla ne yapabildiklerini ve bunlarla mücadele etmenin yolları nelerdir.

Haşere açıklaması

Turpgillerden oluşan pire çok küçük bir boyuta sahiptir – en fazla 3 mm. Çoğunlukla çiftçiler bunlara dikkat etmez, çünkü böcekler toprağa karışacak kadar küçüktürler. Siyah renk onlara görünmez kalmasına yardımcı olur, ancak bazı pire türlerinin sırtlarında sarı şeritler vardır.

Böcekler, kışın toparlandığı anda kışın sonra uyanır. İlkbaharda yetişkinler çoğunlukla yabani otları (yabani turp, tarla filetosu, turtledose ve diğerleri) ve daha sonra kara pire turpgiller ailesinin turp ve diğer ekili bitkilerine geçer.

Biliyor musun Adlarını, yemek yemeyi sevdikleri bir bitki ailesinden aldılar – acımasız.

Böcek larvaları, esas olarak ekili bitkilerin köklerini ve kök bitkilerini tüketir. Larvadan tam bir pire dönüşümünden sonra, böcek yüzeyden ayrılır ve yapraklara ve büyüme noktalarına zarar verir.

Olası sonuçları

Turplar için pire çok tehlikelidir – ince ve narin yaprakları deliklere bırakır, sonra kururlar. Çok sayıda pireler bahçedeki tüm turpları 2-3 gün içinde yok edebilir: yetişkin böcekleri yapraklarını yiyip, deriyi kökler üzerinde yiyip, larvalar ise bitkinin köklerini tahrip edecektir.

Turpgiller çiçeği üzerinde, fark ettikten hemen sonra turp çiçeği üzerinde savaşmak ve bitkinin ekimi sırasında onu önlemek için daha iyi bir şey gerekir.

Biliyor musun En büyük turp İsrailli bir çiftçi Nissan Tamir tarafından yetiştirildi. 10 kg ağırlığında ve Guinness Rekorlar Kitabına girdi.

Turp üzerinde bir turpgiller çiçeği belirtileri

Turp bitkisi ile turp kontaminasyonunun ana belirtileri şunlardır:

 • Yaprakları rahatsız ederseniz, her yöne sıçrayan küçük böceklerin bitkisinin varlığı;
 • bitkinin yaprakları ince ve iskelet vardır;
 • yapraklar üzerindeki deliklerin varlığı;
 • Yaprakların madenciliği (yapraklar yapraklardan kemirilir).

Bu belirtilerden herhangi biri tespit edilirse, bitkinin bitkinin ölümünü engelleyebilen pire işlemesi gereklidir.

Mücadele yöntemleri

Bu böcekler hem kimyasal hem de halk ilaçlarıyla mücadele ediyor. Sitenin sahibi nadiren kulübe aitse, pire ile savaşmak için kimyasal araçlar kullanması daha uygun olacaktır.

Ancak, sürekli olarak sahada bulunan bahçıvanlar, böcekleri ve halk ilaçlarını yenebilir.

Büyüyen turp, hastalık ve zararlılarla mücadele ve faydalı özellikler hakkında bilgi edinmeniz yararlı olacaktır.

Halk ilaçları

Turplarda çiçeklerden kurtulmak için her zamanki gibi bir masa sirkesi gibi bir araç kullanabilirsiniz. Bir kova suda, bir şişe sirkeyi sulandırmanız ve etkilenen kültürü kuru havada tedavi etmeniz gerekir. Karahindiba ve su kovalarının 500 g kök ve yapraklarının haşere tentürünün kontrol edilmesinde iyi bir yardım.

Önemli! Turp – erken olgunlaşan kültür. Gerekli değilse, kimyasal ürünler kullanılmamalıdır, çünkü bunlar tesiste birikebilir.

Ayrıca çalılar ekilebilirse elde edilebilecek bir domates ya da patates yaprağı kaynağının serpilmesi için uygundur. Bu çorbada bir parça öğütülmüş çamaşır sabununun yarısını eklemeniz gerekiyor.
Domates üstlerinin infüzyonu
Çok sayıda (2-4 kg) taze veya kuru domates veya patates yaprağı 10 litre su içinde dört saat bekletilmeli, sonra kaynatılmalı, soğutulmalı ve süzülmelidir. Sonra suyu 1: 1 suyla seyreltin.

Ekstra hazır bir et suyu varsa, dökülmez, ancak bir sonraki mevsime kadar muhafaza edilir, kapağını bir kapakla sıkıca kapatır.

İyi toprak çökeltisi, hangi turpta yetiştiğine, odun külü, naftalin veya tütün tozuna yardımcı olur. Bu toz, pire ve aynı zamanda yararlı bir gübre karşı iyi bir koruma olacaktır. Her 4-5 günde bir en az üç kez yapılırsa prosedür etkili olacaktır.

Bir turp üzerinde çiçeği diğer birkaç halk ilaçları ile aşılabilir. Bitki bitkileri, karabiber ya da sönmüş kireç ile çiğneme üzerine sabahın erken saatlerinde serpilir. Deneyimli bahçıvan böcekler için çeşitli tuzaklar icat etti.

Çoğunlukla alt kısımları yapışkan bir şey (katran, tuz, reçine) ile bulaşan yataklar üzerinde özel kanopiler vardır. Birkaç gün sonra pire tuzağa düşecek ve yeni bir tane ile değiştirilmek zorunda kalacak.

Önemli! Naftalinle yapılan turp parlatma sırasında, buharları insan sağlığı için tehlikeli olduğundan koruyucu maskeler kullanmak gerekir.

Böcekleri kontrol eden sürücüler, eski otomotiv yağı ile nemlendirilmiş bez parçaları kullanabilirler. Bez parçaları 2-3 gün boyunca turp yatakları arasında karton tabakalar üzerine yerleştirilir. Diğer tarafa dönüp aynı dönem için ayrılmaları gerekiyor. Tuzaklar birbirinden 4 metre uzaklıkta düzenlenmiştir.

kimyasal maddeler

Turp, pire gelen böcek ilaçları ile sıçramaya başlamadan önce, doğal yollarla savaşmaya değer. Eğer yardım etmemişlerse, özel ilaçların kullanımına gidebilirsiniz.

Savaşan böceklerin en etkili kimyasalları şunlardır:

 • “Aktellik”;
 • “Decis”;
 • “Intavir”;
 • “Akhtar”;
 • “Bankole”;
 • “Karate”;
 • “Sherpa”;
 • “Tabazol”;
 • “Kaiser”;
 • “Zolon.”

Gözlemciler, köpekler için pire şampuanının da bu zararlılarla iyi başa çıktığını fark ettiler. 1-2 bir şampuan kapağı, bir kova su üzerinde seyreltilmeli ve bitkilerle püskürtüldüğünde.

Önemli! Böcek öldürücüler, sadece orta boy çeşitlerin (25 gün olgunlaşan) ve sadece sürgünler genç olana kadar kullanılır. Aksi halde, yüksek ürün kaybı olasılığı vardır.

Her zaman paketler üzerinde yazılı olan ve tüm maddeler için farklı olan doğru ilaç konsantrasyonunun dikkate alınması önemlidir. Örneğin, 20 ml “Actellik”, 10 litre su içinde seyreltilmelidir. Karate kullanıyorsanız, aynı miktarda su için yeterli ve 2,5 ml olacak.

Tüm sürgünleri işlemeden önce, hazırlığı bir fabrikada kontrol etmek gerekir. O zaman işlenmiş turp gününü gözlemlemelisiniz ve eğer durum kötüleşmemişse, kültürü geliştirmeye devam edebilirsiniz. Güneş zaten ayarlandığında, genellikle akşamları kimyasallarla püskürterek.

Ayrıca thrips, scoop, spider mite, whitefly, yaprak bitleri, mealy solucanlar, yaprak silindirleri, false-nippers gibi bitki zararlıları hakkında bilgi edinmek için yararlı olacaktır.

Günün bu saatinde, turunç pire, bir huzur durumunda, turpun yaprakları üzerinde oturur. Kuru havaların olduğundan emin olmak için gece ve ertesi gün hava tahminlerine bakmanız tavsiye edilir. Yağış hala geçerse, işlem işlemini tekrarlamanız gerekir.

Kendinizi zehirlememek ve kimyasal yanıklara neden olmamak için, bitkilerin kimyası ile muamelesi sırasında tüm güvenlik kurallarına uyulmasını hatırlamak önemlidir. İşlenmiş olan turp toplayın ve yiyin, püskürme gününden sadece bir ay sonra yapabilirsiniz.

Zararlı Önleme

Turpgiller üzerinde turpgillerden oluşan bir çiçeğin ortaya çıkması, tüm güçlerle savaşmaya çalışmaktan daha kolay önlenebilir. Turpgiller pire çok çeşitli kokulardan korkarlar. Bir böceğin görünmesini önlemek için, turp bu bitkilerle çevrelenmelidir:

 • solucan otu;
 • kişniş;
 • kimyon;
 • kırlangıçotu;
 • latin çiçeği;
 • dereotu;
 • domates;
 • patates;
 • sarmısak.

Dikkati turptan uzaklaştırmak için, bu ürünle sitenin çevresi boyunca riskli bir basamağa ve bitkili yabani otlara başvurulabilir. Ancak, çoğu bahçıvan, aksine, haçların yanında yetişen yabani otlarla savaşmak için şiddetle tavsiye ediyor.
Turp üzerinde pire saldırısını önlemek için, daha erken bir zamanda, pire henüz uyandığında ya da daha sonra bu türden ciddi bir zarara neden olmadığında inişini daha erken bir zamana aktarabilirsiniz.

Biliyor musun Turp çok fazla askorbik asit içerir. 250 gr turp yedikten sonra vücuda günlük C vitamini verebilirsiniz.

Bloklar ıslak yerlerden hoşlanmazlar, bu nedenle onlara turp yerleştirilmelidir. Sonbaharda bahçedeki tüm toprağın kazılması gerekiyor. Böylece kışın yere gömülen pire, yüzeyde olacak ve donlar sırasında ölecek.

Turp beslemek, düzenli olarak su beslemek ve yetiştiği araziyi gevşetmek önemlidir. Bu yüzden gelişimi çok daha hızlı ilerleyecek, yapraklar daha pürüzlü olacak ve pire önemli bir zarar vermek için zamana sahip olmayacaktır.

Turp, hava, ışık ve sudan kolayca geçebilen, ya da genç bitkiyi böceklerin saldırılarına karşı koruyan bir spinbond veya lutrasil ile kaplamayı deneyebilirsiniz.

Turpgiller pire, genç bir turp için çok tehlikeli bir böcek. Ancak, onların oluşumunu engellemeyi ve onlarla mücadele etmeyi öğrendiklerinde, bir bitkinin ölümünü önlemek mümkündür.


Loading...