Tohumları evden kivi büyümek

kivi
Kivi, hemen hemen tüm mağazaların raflarında bulunabilen en popüler egzotik meyvelerden biridir. Bu yeşil tüylü meyveleri seviyorsanız, sizin için iyi haberlerimiz var: kivi evde yetiştirilebilir. Bu makalede, sadece meyve tohumlarını kullanarak bunu nasıl yapacağınızı söyleyeceğiz.

Evde kivi yetiştirmek için gereklilikler

Bitkinin gelişmesi ve gelişmesi için verimin yanı sıra belirli şartlara uymak önemlidir:

 • kivi ışık ve sıcaklık sever, bu yüzden pot güneşli tarafta pencere üzerinde yerleştirilmelidir;
 • taslaklardan korunduğundan emin olun;
 • bitki nemi seviyor, bu nedenle günlük olarak püskürtülmesi tavsiye edilir;
 • Toprağın da daima nemlendirildiğinden emin olun, ancak filizi doldurmayın.

Tohum Kivi

Önemli! Kivi büyümek için liana hızla büyür ve kalabalık haline gelebilir ve ürünün görünüm tarihi belirsiz olarak hareket edebilir gibi geniş bir oda seçmek için.

Kivi’nin egzotik bir meyve olduğunu ve normal gelişimi için doğal olanlara en yakın koşulları yaratmanın gerekli olduğunu unutmayın.

Yetiştirme süreci

Kültivasyon süreci, her biri önemli olan ve bitkinin verimini etkileyebilen çeşitli aşamaları içerir.

Evde ve guava, longan, annona, feijoa, kefalet gibi egzotik bir meyvede büyümenin mümkün olup olmadığını öğrenin.

Ekim için tohumların hazırlanması

Meyve tohumlarını ayıklamak için, iyi olgunlaşmış taze kivi seçmelisiniz.

İşlem aşağıdaki adımları içerir:

 • Etli hamur bir çatalla yoğrulur;
 • Ortaya çıkan yoğurdu daha önce 2-3 tabaka halinde katlanacak olan bir gazlı bez torbaya hareket ettirin;
 • Eti tamamen alıncaya kadar torbayı yıkayın;
 • Gazlı bezin içinde kalan tohumlar çıkarılmalı ve bir kâğıt tabakası üzerine konulmalıdır; yaprak oda sıcaklığında bırakılır, böylece tohumlar düzgün bir şekilde kurutulur, doğrudan güneş ışığı almadığından emin olun.

Kivi tohumları

Tohumların çıkarılmasından sonra, bunları katmanlaştırmaya başlarlar. Bunun için ekim malzemesi kumla karıştırılmalı, kapalı bir kaba konulmalı ve sebze bölmesinde buzdolabında 2-3 ay bırakılmalıdır.

Bu süre zarfında kumun her zaman ıslak olmasını sağlamak önemlidir, zaman zaman konteynırı havalandırmaya değer. “Yapay kış” tamamlandıktan sonra ekim malzemesi ekim faaliyetleri için kullanılabilir.

Tohumları ekmeden önce, onları filizlendirmek gerekir. Uçağın üzerinde sıcak su ile önceden ıslatılmış bir pamuk disk koymak gerekir. Üzerinde tohumları düzgün bir tabaka halinde yayarlar.

Tohumların filizlenmesi için, sera koşullarının oluşturulması gerekir. Levhayı polietilen ile örtmek gerekir ve geceleri çıkarılması gerekir, ve sabah tekrar batırılmış disk üzerine biraz su dökülür. Yaklaşık 2 hafta sonra, tohumlar filizlenecek – bu, toprağa iniş yapma istekliliğini gösterir.
Kivi tohumları

Toprak hazırlığı

Tohum dikim için orta boy bir tencere seçmelisiniz. Düşük asitliğe sahip kivi uygun hafif verimli topraklar için idealdir. Toprak özel mağazalarda satın alınabilir veya bağımsız olarak hazırlanabilir.

Bunun için aynı oranlarda humus, kum, turba, yaprak ve çim karıştırılmalıdır. Başlamadan önce, karışım ısıl işlemden geçirilmelidir.

Çimlendirilmiş tohumları toprağa dikmek

Dikim süreci aşağıdaki adımları içerir:

 1. Altta drenaj tabakasını döşeyin.
 2. Drenajın üzerine hazırlanan bir toprak karışımı dökülür.
 3. Toprakta, derinliği 5 mm’den fazla olmayan delikler yapılır.
 4. Deliklerde ekim malzemesini serpiştirin, ince bir toprak tabakasıyla doldurun ve biraz nemlendirin.
 5. Tencere veya kap, sıcak ve aydınlık bir odaya yerleştirilmiş bir polietilen film ile kaplıdır.

Rostock kivi

Biliyor musun 1992’de Yeni Zelanda’da yeni bir çeşit kivi elde edildi. Alışılmadık bir altın hamuru ve yüksek maliyeti ile ayırt edilir.

Her gün barınak kaldırılmalı ve iniş havalandırılmalı, sulama yapılmalıdır.

Kivi bakımının incelikleri

Filiz üzerinde 4 hafta sonra birkaç yaprak görünecektir. Bu süre zarfında toplamanın gerçekleştirildiği – fidelerin ayrı küçük kaplarda ekimi. Kivi çok hassas bir yüzeysel kök sistemi ile ayırt edilir, bu yüzden fideleri ortak kaptan dikkatlice ayırmak gerekir.

Kökler hasar görürse, bitki ölebilir.

Kivi tencere içine aktarıldığında, hazırlanan toprak karışımına biraz kompost eklemek çok önemlidir. Mart’tan eylül ayına kadar her 2 haftada bir, daha fazla gübreleme yapılmalıdır.
Tohum Kivi
Bu mineral gübre için idealdir.

Mineral gübreler aynı zamanda “Kemira” gibi kabul edilir için “Sudarushka”, “Amofos”, “Plantafol”, “Usta”, “NPK”.

Kivi, nemi seven bir bitkidir ve toprağın kurumasına izin vermemesi çok önemlidir.

Her zaman nemli olmalı, fakat taşmalar çürüyen köklere yol açabilir. Fazla suyun yere kaçmasına izin vermek için drenaj deliklerine sahip tencere seçin.

Suyun tavada durmadığından emin olun. Sıcak bir dönemde, bitkinin günlük olarak püskürtülmesi tavsiye edilir.

Hasat için, uygun seviyede aydınlatma, düzenli nemlendirme ve uygun besleme sağlanmasına ek olarak, diğer faaliyetlerin yapılması gerekmektedir.

Bir destek yapmak zorunludur. Liana’nın yukarı çıkabilmesi için onlara ihtiyaç vardır. Dallanmayı geliştirmek için bitkileri düzenli olarak çimdiklemek gerekir.
Tohum Kivi

Bir mahsulün üretimi için, erkek ve dişi çiçeklerin çapraz tozlaşmasını gerçekleştirmek için gerekli olduğunu unutmayın. Gerçekleştirildiği takdirde, ilk meyveler ekimden 6-7 yıl sonra toplanabilir.

Kivi vejetatif üreme

Tohumlardan büyüyen kivi ek olarak, başka üreme yöntemleri vardır. Onları daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Yarıkta sertleştirilmiş sapta

Bu yöntemi kullanmak için en az 3 böbrek içeren sertleştirilmiş çeliklere ihtiyacınız vardır. En düşük pochechkoy altında eğimli bir alt kenarı kesin ve üstte 1 cm mesafe bırakmak için emin olun.

Önemli! Sonbahar ve kış dönemlerinde, toprağın nemlendirilmesi sadece yüzey tabakası tamamen kuruduktan sonra yapılmalıdır, aksi takdirde kök sisteminin çürümesi meydana gelebilir.

Tohum Kivi

Bundan sonra, dikim materyali suya konulmalı ve bir büyüme uyarıcısı (“Kornevin” ilacını kullanabilirsiniz) ilave edilmelidir. Su ile kapta, bitki en az 12 saat kalmalıdır.

Daha sonra, alt kısımda bir drenaj tabakası yerleştirerek fideleri hazırlamanız gerekir – aynı parçalarda turba ve kum içeren hazırlanmış bir karışım.

Daha sonra, kesimler bir kapta dikilir, nemlendirilir, cam kavanozlarla doldurulur ve iyi bir aydınlatma ile karanlık bir yerde bırakılır.

Her gün bir kavanoz almanız ve fideleri püskürtmeniz ve gerekirse suyla doldurmanız gerekir. 3-4 hafta sonra fidelerin kök sistemi olmalıdır. Bu andan itibaren drenaj tabakası ve özel olarak hazırlanmış toprak ile ayrı saksılarda ekilebilir.

Yeşil saplı bir yarıkta

Bu yöntemi uygulamak için, yaz budama sırasında hasat edilen yeşil kesimler kullanmalısınız. Mutlaka 2-3 böbrekleri olmalı.
Tohum Kivi

Alt kesim 45 derecelik bir açıda yapılır ve üst kısım tam olarak en üst böbreğin 1 cm yukarısında gerçekleştirilir. Daha sonra kesimler suyla (4-5 cm) bir kaba konulmalı, kağıt ile örtülmeli ve 24 saat bekletilmelidir.

tomurcuklanma

sıcaklık +10 ° C üstünde olması kaydıyla, ilkbahar ve yazın içinde gerçekleştirilebilir çünkü aşılama (aşılama) için en kolay yol, popo bir tomurcuklanma olan Her şeyden önce, bitki stokunu almanız gerekir. 40 cm alanını tomurcuklanan Aşağıda tüm yaprakları ve sürgünler kaldırmak için gereklidir.

Scion ile, sadece birkaç taze sürgün kesmelisiniz ve zaten tomurcukları olması önemlidir. Stokta 45 derecelik bir açıda, uzunluğu 6-7 mm olan bir kesimin yapılması gerekir, daha sonra ikinci kesimi 3 mm daha yüksek yapar.
tomurcuklanma

İlkine katılacak şekilde aşağı doğru yönlendirilmelidir. Scionun kesimlerinde, aynı prosedürü uygulamak faydalıdır, sadece böbreğin sarkıtın ortasında yer alması gerekir. Böbrek ile kın ana gövdede bir kesime yerleştirilmeli ve bir polietilen bant ile sarılmalıdır.

Bitki neden ölür

Ölümün ana sebepleri şunlardır:

 • yetersiz hidrasyon veya aşırı sulama;
 • zayıf aydınlatma;
 • toprakta yararlı elementlerin eksikliği;
 • mantar hastalıkları ve zararlıları olan bitkilere zarar verir.

En yaygın hastalıklar şunlardır:

 • böcekler ölçek;
 • yaprak bitleri;
 • araknoid akarlar.
 • Etkilenen tüm yaprakları ve gövdenin kısımlarını çıkarmak için;
 • bitkiyi tanktan alın, kök sistemini yıkayın ve çürümüş kısımlarını çıkarın;
 • temiz toprakta kivi nakli gerçekleştirmek;
 • Bitkiyi püskürtün ve toprağı mantar öldürücü bir çözelti ile sulayın.

Tohum Kivi

Biliyor musun Kivi, hasattan sonra bile olgunlaşabilme yeteneğine sahiptir.

Kivi zararlıları ortaya çıktığında:

 • solmuş ve solmuş yaprakların kesilmesi;
 • tüm parçaları bir çamaşır sabunu çözeltisi ile yıkamak;
 • sarımsak, soğan, tütün veya solucan içeren özel bir infüzyon ile püskürtme;
 • Püskürtme infüzyonundan etkinliğin yokluğunda, insektisitlerin kullanımına başvurunuz.

Evde yetişen kivi çok uzun bir süreçtir ve eğer bir ürün elde etmek için bir hedef belirlerseniz, üzerinde çok fazla zaman harcamalısınız. Ama kendinden yetiştirilmiş egzotik meyveden övünebilirsin.

Ağ kullanıcılarından geri bildirim

fideler 0,5-0.8 güçlü sarmaşık olarak kalın “dallar” büyür 2-3 yıl içinde tohum ekmek bkz. erkek veya dişi, yüksek kalitede kesme alın ve “Wildings” “uçta” yöntemi veya nakil yapılan böbrek üzerine aşılanmaktadır.
Kivi uzun yıllar çoğalır.
Bu yazının subtropiklerde açık zemin için çok güçlü bir liana olduğunu yazmıştım.
Ya da çok büyük seralar için.

Nimfea
https://forum.bestflowers.ru/t/kivi-iz-semjan.52068/#post-374615
Bir site zaten 4 goda.Sama büyüyen Mey kivi azından o ben tabii ki, hasat hayal bile ne olacağı semechka.Ni onu vyzhivaet.Vyrastila merak ediyorum.
Kış boyunca tüm geçen yılki sürgünler donduruldu, ancak haziran başında ve bazı güçlü olağanüstü güzel sarmaşıklar, kürklü, mor tsveta.A tüm yapraklar aynı purpurnymi.Proshloy bahar kivi sert kışı etmediğini geldi bana olan düşmeye üretir yaz aylarında canlanır, Haziran ayında söküp istedi ve ağlamaya başladı (ve Onunlayken) .Usadila tekrar bitki canlandı ve Ağustos ayında bakım için tüm yaz yerleştirmek için, ama ben obkladyvayut krase.Na kış boyunca raskolositsya için zamanım olmadı kuru yosun, çul ile kaplı ve daha iyi fark etmek için üst lapnikom lo kar.

Svet_Lana
http://dacha.wcb.ru/index.php?s=showtopic=12396view=findpostp=225239