Tohumlardan lyuffa nasıl yetiştirilir: agronomistlerin tavsiyesi

lif kabağı
Luffa nedir, faydaları ve uygulamaları hakkında bir kaçını ve hatta daha fazlasını öğrenin. Ancak egzotiklere gitmek isteyenler için, balkabağı ailesinden gelen bu harika bitki sadece gerekli.

Sırrı, meyvelerin eşsizliğinden dolayı, dekoratif olarak çok fazla değildir. Onlardan lezzetli yemekler ve doğal bezler hazırlayın. Ve tüm bunları evde yapabilirsin. Tohumlardan lyuffa’nın nasıl yetiştirileceğini, bakımda ne olduğunu ve kullanımının ne olduğunu anlamaya çalışalım.

Fideler için tohumlama

Botanikçiler Luffa’yı bir çimenli lianas cinsine sınıflandırırlar. Asya’nın doğal tropiklerinde, yüksekliği 5 metreye kadar yükselir ve ılıman iklimlerde, bitkinin büyümesi daha fazla kısıtlanır. Ancak, uzun bir bitki örtüsü ile karakterizedir.

Sonuç olarak, tarımcıların egzotik bir kültürün yetiştirilmesi sırasında fide yöntemine öncelik vermeleri tavsiye edilir. Böylece erken cömert ürünler gerçek oluyor.

Biliyor musun Çeşit çeşitliliğine bağlı olarak, öğün meyveleri, yemek pişirme ve çeşitli endüstrilerde kullanılır. Örneğin, bir sebzenin tohumlarında büyük miktarlarda bulunan yağdan yakıt üretilir, hamuru sabun yapımında kullanılır, lifler endüstriyel suyun temizlenmesi için filtreler olarak kullanılır.

lif kabağı

Ekim için en uygun zaman

Erken meyvelerin elde edilmesi için, tohumlar üzerinde sert kabuklu sert kabuklar verildiğinde, kışın ortasında tüylenmeye başlanmalıdır. Şubat ayının ilk haftasında, ekim için tohumlar hazırlayabilirsiniz ve küçük filizler onlardan çıkar çıkmaz, sadece karaya inmeniz gerekir.

Ortalama olarak bu süre iki haftadan fazla sürmez. Ancak “büyüyen sünger” in bazı sahipleri, Nisan ayında tohum ekim deneyimini paylaşıyor. Bununla birlikte, bu varyantta hasat daha sonra olacaktır. Her durumda, tüm çalışmaları ay takvimi referans alınarak planlayın.

Dikim için tanklar ve toprak

Asya sıcağı seven konuk, toprak ve dikim şartlarına sahip balkabağı ailesinden sıyrılıyor. Kültürün transplantasyondan hoşlanmadığı ortaya çıkıyor, sadece verimli ve gevşek bir zemini tercih ediyor.

Uzmanlar plastik kaplarda kaprisli bir bitkiyi filizlendirmeyi tavsiye ediyorlar. Ancak bunları seçerken, gelecekteki fidelerin hacimleri dikkate alınmalıdır, 7 cm’ye kadar çapa sahip bir kabın kullanılması tavsiye edilir.
fide

Önemli! Luff yatak ekmiyor. Bir ailenin ihtiyaçları için iki bitki yeterlidir.

Fideler için toprak, eşit miktarda yaprak toprağı, nehir kumu ve üst tabaka turbalarından hazırlanır. Ancak birçok ev kadını bu yöntemi biraz modası geçmiş ve daha uygun bir teknoloji önerdi.

Satın alınan turba tabletlerinin veya kapların kullanılmasından oluşur. Lyuffa için, bu tür yetiştirme teknikleri, fidelerin kalıcı bir yere nakledilene kadar gerekli beslenmeyi sağlayacak, işyerinde filizlerin ve köklerin yanı sıra zarar görmeyecektir.

Tohum hazırlama

Luffa’dan bir lif kabağı yetiştirmek için, tohumlar ekim için dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Sonuçta, elverişsiz bir ortamda olmak, filizlenmeye hiç neden olamaz. İlk ziraat mühendisleri inokulumu ıslatmak için birkaç gün tavsiye eder.

Bunu yapmak için, zayıf bir potasyum permanganat, aloe suyu veya büyüme uyarıcısı olan sıradan ılık su kullanın. Son madde olarak, “Emistim”, “Kornevin”, “Ecosil” ve diğer hazırlıklar uygundur.
lif kabağı

Önemli! Çok fazla fide luffy ağrılı bir yere kalıcı bir yere ağrılı bir şekilde uğrar. Zira tencere filizlerinde olmak, besin eksikliğinden muzdariptir ve zayıflıktan dolayı sahada olmak yeni koşullara uyum sağlayamaz.

Islatma için, tohumlar gazlı bez veya pamuklu bez içine yerleştirilir ve bir düğüm içinde bağlanır. Daha sonra hazırlanan ılık sıvıya indirilir ve batarya ya da diğer ısıtma cihazının yakınında kalır. 7-14 gün sonra tohumlar dökülür.

Tohum ekim

Fildişi üzerinde lyuffa ekim yaparken, tohum tohumlama süresini belirleyecektir. Hazır olduklarında ekime başlayabilirsiniz. Bu amaçlarla turba tabletleri satın aldıysanız, şişmeden önce iyice önceden nemlendirilmelidir.

Daha sonra tohumları ekmek için 2 cm derinliğe kadar. Üstte, bir tablet içeren bir cam, sera etkisi yaratmak için aynı kap ile kaplıdır.

Tankı hazırlanmış toprakla doldurmayı planlıyorsanız, ekim önceki versiyondaki gibi yapılır. Çalışmanın sonunda potu filmle veya plastik şeffaf bir kapakla kapattığınızdan emin olun.

Çimlenme koşulları

“Sera”, her zaman sıcak ve bol miktarda ışığın bulunduğu güney pencere pervazına yerleştirilmelidir. Açıklıkların ve açık hava çıkışlarının yakınında taslaklara izin vermeyin. Uygun koşullarda, sürgünler 3-4 gün boyunca görünmelidir.

Önemli! Havalandırma için her gün luffa tohumları açılmazsa, camdaki toprak küfle kaplanacaktır.

Tohum bakımı

Luffa ekim ve bakımında salatalıklara benziyor. Daha fazla gelişme için balkabağı egzotik de çok gerekli bir nemdir. Ama asıl şey aşırıya kaçmamak.

Genç fidanların sulanması sadece camdaki alt tabakanın üst tabakası kuruduğunda gereklidir. Hiçbir durumda onu bataklık kurumuna getirmeyin.

Luffın büyüdüğü odadaki sıcaklık en az 20 derece olmalıdır. Liana hızla büyür ve oda koşullarında yaklaşık Mayıs ayına kadar ekilir.
lif kabağı

Fidelerin sertleşmesi

Yetişkin sürgünleri sertleştirilmelidir, aksi takdirde daha şiddetli koşullarda ölebilirler. İlk sertleştirme, saat 16’dan sonra güneşli sıcak bir günde gerçekleştirilmek istenmektedir. Bu dönemde, sokak havası yeterince ısınacak ve bitki gerilmeyecek.

Her gün sokaktaki bitkinin taşınması arzu edilir. Bir apartmanda bir çırpma atmayı planlıyorsanız ve bir şehir dairesinde fide yetiştiriyorsanız, açık bir balkon veya pencerelere tencere koyun. Açık hava fidelerinde 5-6 saat kalabilir. Bunu sadece yavaş yavaş yapmalısın.

Biliyor musun Meyve ve yapraklarda, A vitamininin luffları havuçlara göre 1.5 kat daha fazladır.

Açık zeminde fidan dikimi

Isı seven bahçe “moydodyr” toprak, iklim ve bakımdaki değişikliklere çok duyarlıdır. Yaz sakinlerinin ana hatalarını analiz edelim ve lyuff’un doğru bir şekilde nasıl dikileceğini anlayalım.
lif kabağı

Dikim için en uygun zaman

Beşinci yaprak asma üzerinde geliştiğinde, fideleri açık zemine nakletme zamanı. Sokaktaki gündüz sıcaklığını hesaba katmak önemlidir, çünkü tropikal kültür kesinlikle soğuğa uyarlanmamıştır.

Termometrenin sütununun 15 ° C’nin üzerine çıkması ve avluda sabit sıcak hava oluşması arzu edilir. Mayıs ayından önce bir transfer planlamayın.

Büyümek için bir yer seçmek

Fide dikim için siteye, fide, pencere üzerinde ısı ile içerik olsa bile, önceden bakılmalıdır. Ve hepsinden ötürü, nakil öncesinde bir hazırlık çalışmaları kompleksi var.

Tropikal liana, sadece kuzey rüzgarlarından ve taslaklarından iyi aydınlatılmış ve korunan bir bölge tarafından aydınlatılabilir. Çevresinde ağaç yok, istenirse, liana meyveleri yaralar, sonuçta gövdede çürür.

Önemli! Luffa, soğuk yağmurlu yaz mevsimi olan bölgelerde yetişmeyecek.

lif kabağı
Toprak, besinlerle zenginleştirilmiş nötr bir asitle, ideal olarak gevşek bir çikolata veya kumlu bir tınlıya ihtiyaç duyar. Eğer bir taneniz yoksa, seçilen alanı düzeltmeniz gerekecektir.

Fide dikimi için bir bölge seçerken, selefleri ve büyüyen kültürleri de dikkate almaya değer. Luff’un kavun ve kabuğundan sonra köklenmesi tavsiye edilmez – aynı beslenme ve patojenik mikroorganizmalara karşı aynı hassasiyete sahiptirler.

Dikimden önce sitenin hazırlanması

Seçilen sahadaki tüm hazırlık çalışmaları, toprağın eksiksiz bir şekilde kazılmasını, gerekirse gübrelemesini, ayarlamayı ve sarmaç için bir desteğin yapılmasını içerir.
Öncelikle bölgeyi kazınmalı ve pH cevabını kontrol etmelisiniz.

Bunu yapmak için, 20 santimetre derinliğindeki bir toprağa sıçrayan masa sirkesini kullanabilirsiniz. Tıraş ve köpük alkali bir ortamı gösterir.

Çok oksitlenmiş substratlar dolomit unu, çimento tozu veya sıradan kireç ile düzeltilir. Metrekare başına yaklaşık 150 ila 300 g madde uygulanır.

Biliyor musun Lüften lif, sadece doğallık için değil, aynı zamanda ölü hücrelerin cildi ve eş zamanlı masajın temizliği için de takdir edilmektedir.

Toprağın özelliklerine bakılmaksızın, hazırlanan bölge 1 kova humustan (kompostla değiştirilebilen) bir besin karışımı, 2.5 yemek kaşığı süperfosfat ve 1 yemek kaşığı üre ve potasyum sülfat ile döllenmiş.
lif kabağı
Arazi kumsa, daha fazla humus eklemeniz gerekir. Ağır topraklarda nehir kumu, parke ve kompost ihtiyacı olacaktır.
Tüm çalışmalar zeminle tamamlandığında, kafes veya diğer desteği kurmaya devam edebilirsiniz. Şimdi bunu yapmak önemlidir, çünkü nakilden hemen sonra kültürün bağlanması gerekecektir.

Fidan dikimi: Düzeni ve derinliği

Lyuffa’nın bir asma olduğunu ve elverişli koşullar altında büyüdüğünü zaten biliyorsunuz. Bizim iklimimizde, sapları 7 metre yüksekliğe ulaşabilir.

Bu nedenle, ekim yaparken, komşu bitkiler arasındaki mesafeyi gözlemlemek önemlidir. Ziraatçılar, 1 metreye çekilmelerini tavsiye etti.

İniş, derinlik ve genişliği bayonet süngerine eşit olan deliklerde yapılır. Altta humus veya kompostun eşit parçalarının bir karışımını dökün ve fideleri köklendirin. Bunu yaparken, bir bardak dikkatlice kesmeli ve bir filiz ile toprak bir yumru ile dışarı itmek gerekir.

Turba hapları durumunda bunu yapmak çok daha kolay. Bows filizi, kotiledon yapraklara kadar tavsiye edilir.

Önemli! Düzenli besleme olmadan, liana dekoratif etkisini kaybeder. Yapraklar solgun ve cansız olur.

lif kabağı

Lyuffa’ya nasıl bakılır

Bahçe bezleri, salatalık gibi, ılımlı nem, ısı, düzenli gübreleme, güvenilir destek ve çalı ayarı gerektirir. Her şeyi yolunda bulacağız.

Bu tür egzotik şeyler evde yetiştirmek hakkında öğrenmek ilginç: yenidünya, kavak, bamya, zizifus, cadı ela.

sulama

Luffa nemli havayı ve toprağı sever. Bu nedenle onu bir bahçe hortumundan veya yağmur tesislerinden sulamak istenebilir. Bir bitkinin sulama sayısı, toprağın özelliklerine ve hava koşullarına bağlıdır. Toprağın üst tabakasının hafif nemli olması, ancak pişirilmemesi önemlidir. Ekimden hemen sonra, fideler haftada bir kez sulanabilir ve asma çiçekleri açıldığında su prosedürleri yoğunlaşır.

Gelecekte, kuyuya yakın deliklerin durumuyla yönlendirilirler. Tecrübeli sebze yetiştiricilerine, çalıları Haziran ayından ikinci eylül ayına kadar haftada üç kez sulamaları önerilir. Sonra bitki örtüsünü azaltmak için sulama en aza indirgenir. Uzmanlara göre, bu kurnaz meyvelerin hızlı olgunlaşmasını teşvik ediyor.

Çok fazla su dökmenize gerek yok. Kabuğun kök sistemi, kabakta olduğu gibi yüzeyde yer alır, bu yüzden 15-20 cm ıslatmak yeterli olacaktır.
lif kabağı

Önemli! Gece sıcaklığı 5 santigrat dereceye düştüğünde, luffa içeren tüm meyvelerin çıkarılması gerekir. Aksi takdirde, antraknoz hasarına bağlı olarak, kullanım için uygun değildirler.

besleme

Bir mevsim için bitkinin beş gübreye ihtiyacı var. Aylık olarak iki kez sıklıkta gerçekleştirilir. Kural olarak, 10 litre su 1 kg sığırkuyruğu ve 250 gr odun külü ile çözülmüş çalıları sulayarak kök yöntemine başvurunuz.

Alternatif olarak, 10: 1 oranında pişirilmiş yeşil çim veya tavuk gübresi infüzyonu kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, iki çay kaşığı üre ve bir kova sudan oluşan azot içeren bir çözelti de uygundur.

Prishchipka ve çalı oluşumu

Luffa, gelişim sürecine sürekli müdahale gerektirir. Meyvelerin eşit şekilde oluşturulduğundan emin olmak için, yanal süreçleri kaldırmak ve merkezi çekimi 4 m’lik bir seviyede sıkıştırmanız tavsiye edilir.

Ve ayrıca haziran ortasından beri ekstra bir yumurtalık çıkarmak için gereklidir. Uzmanlar 5-8 yeşil yaprak bırakarak diğerlerinin üstleri tüketmemesini tavsiye ediyorlar.
Liffey

Desteğe jartiyer

Meyveler deforme olmuş ve asma üzerinde bozulmaya başlıyorsa, büyüme koşullarına dikkat edin. İlk olarak, büyüyen kirpiklerin desteğe düzenli olarak bağlanması gerekir. İkincisi, asmayu düzeltmek önemlidir, böylelikle yumurtalık çarpandan serbestçe salınır. Ancak o zaman sebzeler büyük ve hatta olacak.

Biliyor musun Olgun luffa meyveleri birkaç yıl boyunca saklanabilir.

hasat

Yemek pişirmek için genç sebzeler olgunlaşmasını beklemeden sarmaşıktan çıkarılır. Daha sonra meyvenin içindeki lifler tadı yumuşak ve hoştur. Temizlik zamanını kaçırırsanız, luffa tabaklarını denemeyin. Deneyimli ev hanımları kışın donmuş kütükleri yeşil şeylerden yapıyorlar.

Kaşık yapmayı planlıyorsanız, sadece olgun sebzeleri çıkarın. Kaba, çok sert, yanmış bir cilde sahipler. Zamanla, kurumuş lifleri terk ederek, kurur ve kolayca arındırır. Kabuğun kesilmesini hızlandırmak için 20 dakika kaynar suya daldırın. İç kısım çok sıcak suda durulanır ve kurutulur.

Böyle bir sünger 6 aydan fazla sürmeyecek. Tohumyu da hasat etmek için olgun sebzelere ihtiyaç var. Ekim ayında toplanırlar. Olgunlaştırılmış tohumların bir işareti içeride özel bir zildir.
lif kabağı

Luffa türleri

Bilim adamları sadece yaklaşık elli çeşitliliğin ayrıcalıklarını ayırt ederler, fakat bu çeşitlilikten sadece keskin bir şekilde fırçalanmış ve silindirik olanlar kültüre eklenir, çünkü kalan türler çok küçük meyvelidir.

Luff keskin kıllı (Luffa acutangula) 35 cm uzunluğunda nispeten küçük meyveler ile otsu bir asma olup, farklı kaburga ve elastik deri ile konik bir şekil ile ayırt edilir. Onu yıkmak neredeyse imkansız. Türler ağırlıklı olarak mutfak amaçlarına yönelik olarak yetiştirilir, sadece genç yeşiller mutfağa ulaşır.
lif kabağı

Biliyor musun Uzun yıllar boyunca, sentetik materyallerin ortaya çıkmasından önce, luffa meyvesi yakıt ve hava filtreleri olarak kullanılmıştır.

Bu lianasların tuhaflığı, sadece geceleri geceleri çiçek açmaları ve gece güveleri tarafından döllenmeleri gerçeğinde yatmaktadır. Ziraatçiler, türlerin çok iddiasız olduğunu, herhangi bir toprağa kolayca uyum sağladığını ve patojenik mantarlara çok dayanıklı olduğunu belirtiyorlar.

Luffa silindirik esas olarak süngerlerin hazırlanması için yetiştirilmektedir. Günlük hayatta “mochevalnaya” denir. Çeşitlilik, 70 cm uzunluğunda, meyveli ince bir hamuru ve kolayca dökülen ince bir cildi olan büyük meyvelere sahiptir.
Liffey

Uygulama ve Yararları

Bilim adamları bugün bitkinin zararlı nitelikleri hakkında hiçbir şey bilmedikleri için Luffa’nın faydaları çok uzun bir süre için söylenebilir.

Ancak, olgun sebzelerin liflerinden hazırlanan doğal süngerlerin kan dolaşımını uyardığı, alerjik reaksiyonlara ve cilt tahrişlerine neden olmadığı, lenfatik drenaj etkisine neden olduğu ve selülit ve streç problemlerini çözmeye katkıda bulunduğu zaten kanıtlanmıştır.

Biliyor musun Çin, Tayland, Japonya, Amerika, Orta Asya, Endonezya, Hindistan dünyanın en büyük luffa üreticisidir.

Liffey
Harika sebzeler hakkında aşçılara, tasarımcılara ve hekimlere olumlu yanıt verir. Örneğin, ilk önce narin hamuru, çiçek ve yeşillik eşsiz mutfak başyapıtlarından yemek yapmayı öğrendi.

İkincisi, bitkinin toplumdaki potansiyelinin hala hafife alındığını söylüyor. Meyvelerin liflerinden benzersiz vazolar, plaketler, tencere, ekranlar ve hatta bazı mobilya unsurları pişirebilirsiniz.

Dekorasyonda bilgili insanlar için lyuffa, ana tabiatın gerçek yaratımıdır. O, bir asma gibi, ustaların yetenekli ellerinde çok beklenmedik ama eşsiz bir nesneye dönüşebilir.

Doktorlar kültürün iyileştirici özellikleri hakkında konuşurlar. Meyve suyu konjonktivit, cilt problemi, anemi, nazofarenks ve akciğer hastalıkları ile tedavi edilebilir. Ayrıca, luffın antipiretik, tonik ve immün sistemi uyarıcı etkileri de kaydedilmiştir.
Liffey
Bitki ve eczacıların yararları hakkında konuşun. Satışta, bu egzotik davlumbaz ve yağlar dayalı bir çok ilaç bulabilirsiniz.

Açıkçası, Luff hakkında konuşacaklar. Bu arada, güzellik, manevi ve bedensel zevk için bize doğanın bize verdiği şeyi küçümsemeyelim. Yukarıdaki tavsiyelere uyarak, egzotik kültürün iyi bir şekilde toplanacağını ve eşsizliğinden emin olacaksınız.