Tohumlardan lithops nasıl büyür

Lithops
Çakılların neye benzediğini ilk gören kişi, canlı taşların olduğuna inanabilecektir. Kesin olarak, çeviri olarak, bu Güney Afrika bitkisinin adı “dışa taş gibi” (“taş gibi”) anlamına da gelir. Aslında, bu bitkiler hepimiz Karadeniz sahillerinde gördüğümüz pürüzsüz bir çakıl taşı gibidir. Ve bu şaşırtıcı egzotik şeyler, küçük bir çaba ile, doğrudan pencerenize ve hatta açık zemine ekilebilir. Tohumlardan lithops nasıl yetiştirilir, aşağıda okuyun.

Tohum malzemesi için gereklilikler

Bu bir mala tahsis edilmiş çiçekli taş tohum satın almak en iyisidir, ancak (Lithops tohumları bakmak olarak kendini fantezi tabii ki,) tohum kendini toplamak veya bu zaten şeye benzemeyen bu büyüyor bunu kim yapmak isteyebilir güçlü bir istek o bitkiler.

Önemli! Tohumlar bir pencere üzerinde yetişen yalnız bir bitkiden elde edilemez, bu şekilde çoğaltmak için en az iki kopyasına (tabii ki aynı türlere) sahip olmalısınız.

Lithops

Hoş haberler: diğer birçok bitkinin aksine, “yaşayan taşlar” ın tohum malzemesi onlarca yıldır ekim için uygun kalır, bu yüzden çıkardığınız tohumların tazeliği konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Biliyor musun Ve henüz tohumların yaşı önemlidir: yeni toplanmışlar, kötü bir şekilde filizlenmişler. çimlenme uzun süreli depolamadan sonra azalabilir. İdeal tohumun üç yıllık bir yaşta olması gerektiğine inanılmaktadır.

Eğer tohumları kendin toplarsan, Onları fetüsün (kapsül) tam ortasında saklamak en iyisidir. Bu durumda, meyveyi ekmeden önce, tohumları dikkatli bir şekilde yırtıp ayıklamak veya meyve suyunu düşürmek yeterlidir – tohumlar kendilerini ayıracak ve dibe batıracak, sadece suyu tahliye etmek ve ekim malzemesini kurutmak için gerekli olacaktır.
Lithops

Ekim için optimum zaman

İlkbaharın başlangıcından yaz sonuna kadar litoloların ekimi yapılabilir, ancak deneyimli “yetiştiriciler” bu prosedürü soğuk mevsimde de başarıyla gerçekleştirdiklerini iddia ederler. Bunun kendi anlamı vardır, çünkü eğer yazın denize gidecekseniz, o zaman genç ve henüz yetiştirilmemiş bitkiler uygun bakımdan ölebilirler. Lithops’ların ekilmesinden sonraki ilk aylar, dikkatli bir şekilde bakım yapılmasını ve gerekli tüm gözaltı koşullarına uyulmasını gerektirdiğinden, bu yakışıklı erkekleri yetiştirmeye başlamadan önce, acil planlarınızı önceden düşünmeye değer.

Biliyor musun Lithops çok fazla ışık yakar, bu da dikim için en uygun zamanın seçimini belirler Işık günü mümkün olduğunca uzun olmalıdır. Ancak filizlere yapay sürgünler sağlayabiliyorsanız, kış aylarında bile ekim yapılabilir.

Ayrıca, tohumların en iyi çimlenen ve önemli günlük ortalama sıcaklık dalgalanmalarıyla güçlendirildiği de not edildi. Normal şartlar altında, sıcak bir yaz olmasını sağlamak zordur, bu yüzden sezon dışı için seçiminizi durdurmak daha iyidir.
Lithops

Kapasite gereksinimleri

“Yaşayan taşların” çimlenmesi için çok derin bir kap seçilmemelidir. Konvansiyonel fideler için kullanıldığında geniş kapların yüksekliğini 5-10 cm daha iyi takın. Bu kabın dibinde kalın bir drenaj tabakası döşemek ve onu kumla serpmek tavsiye edilir.

Toprak karışımı seçimi

Sulu meyvelerle uğraştığımız için, özel bir mağazada kaktüsler için bir alt tabaka satın alabilirsiniz. Ama mümkün ve hayal kurmak.

Önemli! Toprak karışımında kum mevcut olmalı! Karışıma küçük taşlar, çakıl, ezilmiş tuğla veya genişletilmiş kil eklemek de iyidir.

Diğer kısımlar – turba veya humus katkılı sod veya kil toprak.

Suyun durgunlaşmayacağı liyakat aşk ışığı, az yağlı toprak.
Lithops

Ekimden önce tohumların hazırlanması

Bitkinin tohumları, dikimden önce, bir dezenfektan çözeltisinde birkaç saat beklemek gerekir.

Önemli! Tohumları uzun süre nemli bir ortamda bırakmayınız, aksi takdirde çimlenmeye başlayacaklardır ve gelecekte ilk köklere zarar verme riskiniz vardır. Ayrıca, tohumlarını ıslattıktan sonra kurutamazsınız.

Herhangi bir özel müstahzarın (örneğin, mısırevinin) ıslatılması için, bir aloe’nin bir yaprağından sıkılmış olan sıradan manganez veya meyve suyu, yaklaşacaktır.
Lithops

Tohum ekim süreci

Lithops – Yeterli kaprisli bitkiler ve onların inişleri bir ritüel.

Öncelikle, hazırlanan toprağı sürekli olarak sıcak suyla sulandırarak hazırlamak gereklidir.

Önemli! Ekimden önce toprak, oda sıcaklığına kadar soğumaya bırakılmalıdır!

Şimdi en inişe geçiyoruz.

Biliyor musun Lithops tohumları toprağa gömülmez, ancak yüzeyine serilir. böylece filizlenecekler!

Şişmiş tohumlara zarar vermemek için, bir iğne veya bir bıçak kullanabilirsiniz: ucu suya daldırmak, her bir tohumun üzerine “yapıştırmak” ve yaklaşık yarım santimetre mesafeden yere sermek.
Lithops

Tohum da çarpma: Plumeria, yaban mersini, Hint soğan, Lisianthus, Cleve, Adenium, roka, üvez (chokeberry), Kara üvez, Erica caryopteris, hellebore, Fitton, Afrika geyiği, rezene ve aglaonemoya.

Ekim bittiğinde, tencereyi suyla dolu daha geniş bir kaba koyunuz, böylece toprak nemli kalır, yapıyı yukarıdan film veya cam ile sıkarız ve iyi aydınlatılmış bir pencere pervazına yerleştiririz. En az günde bir kez, film birkaç dakika için çıkarılmalıdır, aynı zamanda, kurumasını önlemek için yavaşça püskürtün.

Biliyor musun Filmi tarımsal lif veya hava geçiren hafif bir bezle değiştirirseniz, havalandırma koşulları daha az sıkı tutulabilir.

Tüm koşullar yaratılırsa ve tohum malzemesi yüksek kalitede ise, “çiçekli taşlar” ortalama bir buçuk hafta sonra “yaşamaya” başlar.

Bitkiler için koşullar ve bakım

Lahananın ortaya çıkışı – rahatlamak için bir fırsat değil, ekimden sonra lithops’a özen göstermesi çok dikkatli olmalıdır. Konteynerin üzerindeki film en az bir ay kalmalı, ancak genç sürgünlerde havaya çok daha fazla ihtiyaç duyulmalıdır. Birincisi, yavaş yavaş sıcak yatağın dışında yaşama alıştırmalı ve ikincisi, oksijene erişmeden, bitki küflü hale gelebilir. Bu nedenle, gün boyunca 15-20 dakika boyunca en az üç kez, film çıkarılır, zemini kurur, püskürtüldükten sonra tekrar örtülür.

Önemli! Bu süre zarfında genç fideler çok hassastır, bu yüzden sulanmamalı (sadece sprey, toprak, bitki değil) ve filmsiz uzun bir süre bekletilmemelidir (dairenin kuru havası onları mahvedebilir). Ek olarak, tüm fotofilisiteleri için, doğrudan güneş ışığından dolayı, filizlerin korunması gerekir.

Sürgünlerin ortaya çıkışından bir ya da iki hafta sonra, film sadece gece bırakılabilir, odadaki sıcaklık düştüğünde (gündüz ve gece sıcaklıklarında güçlü bir fark, genç litozların hızlı gelişimi için ideal bir seçenek).
Lithops

Biliyor musun Bazı tohumlar filizlenmemişse umutsuzluk yapmayın: Dünya yüzeyinden çok dikkatli bir şekilde çıkarılabilirler, kurutulurlar ve bir yıl içinde inmeye çalışırlar.

Fidelerin koşulları ve bakımı

Filizler biraz büyüdüğünde, film tamamen çıkarılabilir. Bu aşamada, su dolu paleti çıkarmanız ve sulama yoğunluğunu azaltmanız gerekir, çünkü genç bitkilerin kökleri suyla dolu bir ortamda çürümeye eğilimlidir (unutmayın, kaktüslerin en yakın akrabalarıyla uğraşıyorsunuz). Odadaki hava yeterince sıcak olmalı – en az 20 ° C ve daha iyi – daha da yüksek.

Nem ve sıcaklığa ek olarak, canlı taşların büyümesi büyük ölçüde aydınlatmadan etkilenir.
Lithops

Biliyor musun Genç bitkiler yukarı doğru uzanmaya başlarsa Onlara ışık eklemek için bir fırsat. Aşırı aydınlatma, renkte kırmızıya ve büyümede bir duraklama ile belirtilebilir.

Lithops’un evde bakımında önemli olan bir özelliği daha var: Dış koşullardan oldukça istekli olmak, aynı zamanda Bir yerden diğerine sık sık çok fazla harekete tolerans göstermez. Bu nedenle, bu “egzotik” çiçekleri deneyimleyemeyeceğiniz için sıcaklık rejimini, nemi ve ışığı önceden iyi düşünmek çok arzu edilir.

Sadece yumuşak suyla (erimiş kar çok uygundur) litotları sulayabilirsiniz ve bitki yetişinceye kadar gübreleme ve asitlemeden kaçınmalısınız.

nazikçe taşları empoze kullanışlı güçlü sürgünlerin Oldu: ilaveten estetik görünümüne de dikey halde fideleri destekleyecektir (bitki, ne yazık ki, sık sık olur, zemin üzerinde düşmek mümkün olmayacaktır) ve çimlenen yabani otlardan toprağı korur. Çakıl yerine, kaba taneli kum da kullanabilirsiniz.

kaktüs, gippeastrum, krizantem, orkide coelogyne, begonviller, frezya, hurma, Alstroemeria, tuzlu, limon kokulu ve plektrantus gibi bu kapalı bitkiler kapalı konfor ve rahat bir atmosfer yaratmak tsiniya.

Lithops

Küçük litrelerin transplantasyonu: Gerekli mi, değil mi?

Küçük lithopack’lere transplantasyon gerekli değildir. Genç fidelerin dalışı, tohumlar çok fazla yükseldiğinde zorlu bir prosedürdür ve gereksiz numuneleri atmak kolay değildir. Bitki için bu kadar zor bir prosedürden kaçınmak için, tohumların hemen yumurtlanmaması daha iyidir, o zaman, bazı sıkışıklarda bile, çimlendirilmiş her şeyi kaydedebilirsiniz.

Transplant ve yetişkin olarak lithops için bakım, yaşamın ikinci yılı ile başlar.

Lithops – inanılmaz güzel ve orijinal bitkiler, ve onları tohumların dışında yetiştirmek sıkıntı verici bir iştir ve bazen ilk kez başarıya götürmez, bu görev tamamen herkesin gücü dahilindedir ve sonuç kesinlikle çabaya değerdir!