Tohumlardan bahçe çileği fideleri nasıl yetiştirilir

çilek
Pek çok bahçıvan, kırmızı meyveleri yetişkinler ve çocuklar tarafından sevilen araziler üzerinde çilek yetiştirir, fakat çilekler, çileklerin “hemşire” si bahçelere sık sık ziyaret etmez. Bugün, birbirinden farklı çilek çeşitlerini ve tohumlarını evde yetiştirmekten bahsedeceğiz. Tohumun nasıl filizleneceğini ve açık alanda toplanması için güçlü bir sağlıklı fide almayı öğreniyoruz.

Dikim materyali için gereksinimler

En iyi dikim malzemesinin seçimi ile başlayalım, bu mevsimi tüm mevsimi bozan bir patchwork çileği alacağız.
Açık alanda daha iddiasız ve daha iyi meyveler oldukları için sadece küçük meyveli çeşitlerden seçmeniz gerekir.

Çilek tohumları

Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Alexandrina;
 • Ali Baba;
 • Beyaz ruh;
 • Alpin yeniliği;
 • Sarı mucize.

Eğer daha pahalı büyük meyveli Çilek satın alırsanız (ve aslında – çilek), yığın baskı sonrası fazla 10-15 tohum yok olduğunu göreceksiniz, çimlenme çok arzulanan bırakır. Ayrıca daha büyük meyvelerin daha kötü tat nitelikleri ve vitamin bileşimi olduğunu hatırlamaya değer. Bu nedenle, bu tür tohumların edinilmesini önermiyoruz.

Çilek “Victoria” çeşitliliği hakkında okumak ilginç.

Sonra, zaten çilek ekili tohum toplamak o çeşitleri, değil hibrit satın almak istiyorsanız hibrit tohumlar değil anne nitelikleri (birçok çiçek ve meyve ağaçları üretken yolu üreme olduğu gibi) iletilir, çünkü bu konuda ileride olduğunu hatırlamakta yarar var.

Önemli! “Milka” ve “Mevsim” sıraları bıyıklı küçük meyveli çileklere işaret eder.

Toprak ve toprak işleme kapasitesi

Çekirdekli çilekler, tohumlardan yetiştirildiğinde, belirli bir substrat ve tuhaf bir mikro iklimi sürdürmenin mümkün olduğu uygun bir kap gerektirir.

Toprak olarak, orta doğurganlığın hafif toprağı, kum ve humus ile eşleştirilir (3: 1: 1 oranında). Substratta fidelere erken bir aşamada yardımcı olacak birkaç ıslatılmış turba tabletleri yerleştirilebilir. Herhangi bir ağır killi toprak kullanmak kesinlikle yasaktır, çünkü bunlar, mantarın gelişimini olumlu yönde etkileyen durağan bir nemdir.

Mantardan korunma hakkında konuşmak, kapasitenin seçimine rahatça gidin. En iyi seçenek herhangi kapaklı sığ şeffaf konteyner. Mantarın gelişimi herhangi bir ışık tarafından önlendiği için bu kapasite en uygunudur. İdeal kapasiteyi bulmak için çok fazla zaman harcamayın, çünkü ekim için süpermarketten normal güneşlenme terası uygundur.

Dikimden önce, kabı alkol veya manganezle dekontamine edin, fazla nemi serbest bırakmak için altta birkaç delik açın.

Önemli! Düşük kaliteli plastik, genç çilekleri olumsuz etkileyebileceğinden, ambalajın en ucuz sürümünü satın almayın.

Ekim için kapasite ve toprak

Ekim şartları

Şimdi çileklerin tohumlarını fidanlara ne zaman ekeceğinden bahsedelim.
Mümkün olan en erken zamanda lezzetli ürünler alma isteğinize bağlı bölgesel zamanlar ve çilek yetiştirme çabalarının beklenen harcamaları vardır.

İlk seçenek erken ekimi içerir Şubat başında, Böylece aynı yıl genç çalılıklardan lezzetli bir meyvelerin tadını çıkarmak mümkün oldu. Bununla birlikte, bu ekimin uzun bir ışık ve ısınma gününün sağlanmasıyla ilgili ek faaliyetler yürütmenizi zorunlu kıldığını ve tohumların çimlenmesinin ikinci versiyondan biraz daha kötü olacağını anlamak önemlidir.

İkinci seçenek bahar inişidir. Ekim yapılır Mart sonu-nisan başında. Bu durumda, ilk yıl içinde bitmiş ürünler almayacaksınız, ancak fidelerin bakımı için harcanan mali maliyetler ve zaman, çimlenmemiş tohumların yüzdesini önemli ölçüde azaltacaktır.

Fide yöntemini kullanarak istenilen hasatı daha hızlı almamızı sağlar. Yetiştirilen fidelerin yardımı ile: domates, Bulgar biberi, parsnips, patlıcan, kabak, soğan, pancar, savoy, renkli ve beyaz lahana.

Tohum hazırlama

Tohum çileğini fidanlara ekmeden önce, çimlenmeyi iyileştirmek için hazırlıklarını yapmalısınız.
Tohumları hazırda bekleme durumundan çıkaracak ana işlem tabakalaşmadır (nem ve negatif sıcaklığın tohumların koruyucu tabakası üzerindeki etkisi).

Tohumların tabakalanması

Çekirdek materyali nemden koruyan tohum malzemesinin katı koruyucu kaplamasını doğal bir yolla yok etmek için tabakalaşma gereklidir. Yani, katmanlaşmadan tohumlar, kabuk çökünceye kadar bir yıldan fazla bir süredir yerde kalabilirler. Bu nedenle ek eğitim olmaksızın çalışmayacaktır.

“Hazırda bekletme” durumundan inokülumu eşit derecede iyi bir şekilde salgılayan 2 çeşit tabakalaşma vardır.
Kar ile tabakalanma (doğal varyant). Hemen size kar birkaç yılda düşer güney bölgelerde yaşıyorsanız, tabakalaşma yöntem müteakip tohum çimlenmesi bakımından çok farklı değil çünkü özellikle bunun için bakmak gerekmez söylemek gerekir.

Bu seçenek varsayılmaktadır eylem dizisi:

 1. Saydam bir konteynır alır ve onu bir toprak karışımıyla doldururuz, kenara yaklaşık 2-3 cm bırakırız.
 2. Toprağın üzerinden kar dökürüz ve az ya da çok yüzey elde etmek için hafifçe sıkıştırın.
 3. Tüm inokülümleri karda eşit aralıklarla bırakıyoruz. Tohumlara basmanız veya karda gömmeniz gerekmez.
 4. Kapasiteyi buzdolabına koyarız (dondurucuda değil!) Üç gün boyunca.

Bu yöntemi kullanarak, iki kuşu tek bir taşla öldüreceğiz: koruyucu kabuğunu yok ediyoruz ve tohumları gereken derinliğe batırıyoruz. Kar eritme sürecinde, topraktaki tohumlar, çileklerin doğal şartlarda içine düştüğü bir derinliğe kadar sıkılır.

Tohum ekim

Kondensat kullanarak “Teknik” tabakalaşma. Bu durumda, özellikle Mart ayı sonlarında veya nisan başlarında ekim yaparken, her zaman bulunamadığından, kar kullanmadan yapacağız.

Biz böyle bir eylem dizisi:

 1. Konteynırı toprağa doldurun, kenara yaklaşık 2 cm bırakın.
 2. Toprağın yüzeyindeki tohumları birbirinden eşit mesafeye yayıyoruz ve hafifçe yere bastırıyoruz. Tohumların kumla karıştırılması ve yüzeye yayılması da mümkündür, ancak bu durumda ekinlerin yoğunluğunu kontrol etmek daha zor olacaktır.
 3. Konteyneri bir kapak veya birkaç tabak film tabakasıyla kaplayın ve buzdolabında üç gün boyunca yerleştirin.

Tabakalaşma için geçerli olmayan üçüncü bir yöntem var.
Tohum, iki gün boyunca kar eriyen suda ıslatılabilir. Bunu yapmak için tohumları pamuk yünü içine koyarız, küçük bir kaba koyunuz ve içine soğuk su ve kar dökünüz. Sonra, hepsini bir filmle örtün, ısıya koyun ve süreci izlemek için çimlendirilmiş tohumları dikmek için zamanında. Pamuk yününün kurumuş olmadığını dikkatlice izleyin.

Önemli! Islatma, tanelenmiş veya önceden işlenmiş tohumlara tabi değildir.

Fideler için tohumlama

Yukarıda tohumların toprağa gömülmediği, yüzeye çıktığı, fakat dikim sürecini daha ayrıntılı olarak tartışmaya değdiği hakkında konuştuk.
Bundan başka, aynı zamanda ayrı 1.5-2 cm bir mesafe ile yerleştirilmiş sığ oluklar çilek vysejat hazırlanabilir geleneksel pridavlivaniya ardından kum ya da toprak ile eşleştirilmiş kar, üzerinde ekim.

Ekim yöntemine bakılmaksızın, her zaman şunu hatırlayın ekim malzemesini toprakla kaplamak kesinlikle yasaktır. En güçlü tohumlar bile, ışığı kırmak için toprağı kaldıramaz.
Konteynırdaki toprak düzleştirilmeli ve hafifçe nemlendirilmelidir. Nemlendirme damla sulama (bir şırınga veya parmak kullanarak) ile gerçekleştirilir.

Biliyor musun Çilek ve çilek meyvesi Bu yanlış bir meyvedir veya daha ziyade çünkü tohumlar (küçük fındıklar) meyvenin yüzeyindedir ve içeride değildir.

Bitkilerin bakımı

Tohumları katmanlaştırdıktan sonra, kabın sıcak ve parlak bir yere taşınması gerekir. Oda sıcaklığı, 20 ° C’nin altında olmamalıdır ve 25 ° ˚ C Işık yeterli olmalıdır yukarıda Ancak, toprak kurumasını önlemek için kap üzerinde düşmemelidir öğle zaman içinde doğrudan güneş ışığına.

Sadece günışığı yeterli olmayacağından, kabın yanına bir flüoresan lamba yerleştirilir, bu da 6 ila 11:00 arasında “çalışmalıdır”.
Her gün kapak almalısın Nemi kontrol etmek ve havalandırmak için (kapak veya film). Havalandırma sırasında yoğunlaşma silinmelidir.

Önemli! Kapağın veya filmin üzerinde yoğunlaşma olmaması nemi azaltıyor. Buna göre, toprağın nemlendirilmesi gereklidir.

Tüm parametreler karşılanırsa, ilk sürgünler, çeşitliliğe bağlı olarak 2-4 hafta içinde görünecektir.

Fidelerin bakımı

Ayrıca çimlenmekte olan tohumlardan güçlü bir fide çileği yetiştirmeyi öğreniyoruz.
Fidelerimiz büyüdükten sonra, kapakta / filmde hava sirkülasyonu için delikler açmanız gerekir. 3-4 gün sonra barınak tamamen kaldırılır, bitkiler yavaş yavaş dış ortama alıştırılır.

Yüksek ve yüksek kaliteli bir hasat elde etmek için, çileği bu hastalıklara ve zararlılara karşı korumak gerekir.

Fidelerin büyümesi sırasında aynı sıcaklığa (20 ° C’den düşük olmayan) ve nemli toprağa ihtiyacı vardır. Sulama çok dikkatli yapılmalıdır, Bir şırınga veya pipet kullanarak. Sıvı, kabın duvarları boyunca, tohumların toprağa yıkanmaması için “alçaltılmış” olmalıdır.

Ayrıca ek aydınlatma hakkında da unutma. Yeşillikler toprağın dışına itildikten sonra, doğrudan (sabah, öğleden sonra veya akşam) doğrudan güneş ışığı, yaprakların hemen yanması nedeniyle son derece tehlikelidir.
Böylelikle, fidelere bakım, ürünlere bakılmaktan çok farklı değildir. Sıcaklık rejimini gözlemleyin ve fideleri sağlıklı kılmak için günlük muayeneyi unutmayın.

Biliyor musun Kökeni merkezi ve çileklerin ilk gelişimi Doğu Asya’dır.

Çilek fidesi

Dalış filizi

Seçimler 2-3 yaprak oluştuktan sonra yeni bir yerde (ayrı kaplarda) yapılır. bu süreç çok karmaşık, Transplantasyon sırasında genç bitkilere zarar vermesi çok kolaydır. Kök veya köklerdeki herhangi bir hasar, solgunluğa neden olacaktır.

En kolay yol, plastik cımbız kullanarak basıncı bir noktada yoğunlaştırmayacak olan pamuklu çıkartmalarla nakletmektir. Her bitki kırılgan kökleri güreşmek için değil, yerden özütleme sırasında dikkatli bir şekilde tutulur.

Önemli! Kök sistemi yukarı doğru bükülürse, çilekler yeni yerde kök salmazlar.

Yeni bir yerdeki toprak, öncekiyle aynı göstergelere sahip olmalıdır. Ağır toprakların kullanımı hala yasaktır.
Bireysel kaplarda dikim sırasında, fideler, nakil öncesinde olduğu gibi aynı derinliğe kadar kesilmelidir.

Birkaç gün sonra fideler, toprak büyüme noktasına ulaşacak şekilde yatıştırılır. Bu prosedür, bu yeryüzünde kök toprak daha iyi bir ankraj için ek kökleri izin ve tüm kök sisteminin hacmini arttırmak amacıyla gerçekleştirilir.

sertleştirme

Fidan yetiştirme sırasında sera koşulları açık yerde tekrarlanamaz, bu yüzden genç bitkiler sertleşmeye ihtiyaç duyar.
Genç bitkilerde 4 yaprak oluştuktan sonra çilek sertleştirilebilir.

Bu, aşağıdaki şekilde yapılır: yeşil ile tüm konteynerler, ani değişiklikler olmadan sokağa sıcak hava girdiğinde kapalı, havalandırmalı bir balkona taşınır. Bu uygulama günlük olarak tekrarlanır, fidelerin sera koşullarının dışında bulunduğu zaman artar. Açık zemine inmeden birkaç gün önce, söndürme işlemini tamamlamak için tüm gün caddeye götürülmelidir.

Önemli! Sıcaklık veya taslaklarda keskin bir düşüş filizleri yok edecektir.

Açık zeminde fidan dikimi

6 gerçek yapraklı açık zemin taşıma fidelerinde sabah. Burçları büyük bir ağacın geniş taç altına yerleştirmek en iyisidir, böylece bitkiler güneş yanığına maruz kalmaz. Böyle bir düzenleme mümkün değilse, filizlenen fidelerin ilk 2 haftasında gölgeleme gerekir.

Bitkiler arasındaki mesafe 20-30 cm arasında olmalıdır, böylece topraktan eser elementler ve besinlerin emilmesi için yeterli alan vardır.
Toprağın nemini yakından izlemek, düzenli olarak sulama yapmak ya da püskürtmek (sadece güneşin olmadığı zamanlarda ya da akşam saatlerinde) faydalıdır.
Hava koşulları bahçelerde elverişli ise, meyve taşıyan 4-5 ay içinde dikilecektir.

Önemli! Topraktaki azot fazlalığı, fetus oluşumunu yavaşlatır, sürgünlerin büyümesini ve çilek yapraklarını hızlandırır.

Bu, çileklerin tohumlardan yetiştirilmesi ile ilgili tartışmayı sonuçlandırır. Bu süreç fide satan satıcının, bütünlüğü üzerinde direnç ve çilek verimi bağlıdır ve uzun ve oldukça zaman alıcı, ama iyi senin çabaları olduğunu bilmektir. Talimatları izleyin ve evde çilek çeşitlerini büyütebilirsiniz.