Tırmanış gülü “Rosarium Yutersen”

Rosa Tırmanma Tesbih Utersen
Bakım ve kaprislerdeki bazı zorluklara rağmen, süs bitkilerinin sıra dışı çeşitleri gün geçtikçe daha popüler hale gelmektedir. Bu türlerden biri gül güveci olarak adlandırılabilir. Bu bitki hepimizin bildiği güllere çok benziyor, ancak dışsal düzlemlerin düşey peyzajı için ideal bir dekor haline gelmesi nedeniyle büyük bir avantajı var. Bu yazıda, bu şaşırtıcı çiçek ile tanışacağız, aynı zamanda bakımın temel kurallarını ve üremesini tanımlayacağız.

Tarihsel Arkaplan

Tırmanma güllerinin vatanı resmi olarak Güneydoğu Asya bölgeleri olarak kabul edilir, bu yüzden XYIII. Yüzyıla kadar Avrupa, bu bitki çeşitleri bilinmemektedir. Büyük coğrafik keşifler çağında gezginler Batı ülkelerine bir kıvrılma gülü getirmeyi başardılar ve aktif olarak popülerlik kazanmaya başladı. Önümüzdeki iki asır boyunca, bu çiçek yavaş yavaş egzotik olmayı bırakır ve neredeyse her yerde büyümeye başlar.
Rosa Tırmanma Tesbih Utersen

Biliyor musun İlk tutunan güllerden biri, 1793’te Büyük Britanya’dan Lord McCartney’e yapılan büyükelçi sayesinde Avrupa’ya geldi.

Popülerliğin en büyük patlaması, 20. yüzyılın ikinci yarısında bir tırmanma gülüydü, aynı zamanda “Rosarium Yutersen” çeşidi tanıtıldı. Bitki, en popüler süs güllerinin birbirini seçmesinin bir sonucuydu. Çiçek üzerinde çalışmak, Almanya’dan Cordes ailesinin çabaları sayesinde birkaç yıl boyunca gerçekleştirildi. Yenilik 1977’de piyasaya sürüldü.

Botanik açıklaması

“Rosarium Yuthersen”, dağcı grubunun çeşitlerini ifade eder. Bu yaklaşık 3 metre yüksekliğinde dallı, büyük çiçekli bir bitkidir. Çiçeklerinin çapı 10-12 cm, dört eşit parçaya ayrılırlar, bu nedenle türler eski çift sarılı güllerle karıştırılır. Yaprakların dalgalı bir şekli vardır, bir çiçekteki sayıları 100 parçaya ulaşabilir. Çiçekler tek başına dikilebilir veya 5-6 parça kümelerde toplanabilir.

Tırmanma gülüne nasıl iyi bakacağınızı öğrenin.

Açılışta, yapraklar güneşte yanabilir, ancak bu onların dekoratif değerini bozmaz, aksine, gençlerin parlaklığını ve güzelliğini vurgulamaya yardımcı olur. Çiçeklenme sırasında çeşitlilik, bir elmanın ışık notalarını görebileceğiniz karakteristik bir hassas aroma üretir.

Biliyor musun Bugün, tırmanma gülleri, dikey bahçecilikte kullanılan en popüler bitkilerin listesini oluşturmaktadır. Ve bu boşuna değil. Sosyolojik araştırmalara göre, bu güller tüm bahçe bitkileri arasında en güzel olarak kabul edilir.

Yapraklar bitkinin üzerinde yetişir, zengin yeşil renk tonu ve parlak bir yüzeye sahiptirler. Çeşitliliğin filizleri, herhangi bir sayıda çiçeklere dayanabilecek güçlük çekmeden sıklıkla düz, güçlüdür. Çiçeğin etrafındaki çalılar oldukça geniştir, yetişkin bir bitkide yaklaşık 1.5 metreye ulaşabilirler.Yaklaşık Yutersen Haziran ayı başlarında çiçek açar ve çiçeklenmenin zirvesi Temmuz ayının ikinci yarısında görülür.
Rosa Tırmanma Tesbih Utersen
Çiçeklenme her zaman bol, Eylül başında ilk sonbahar soğutma ile biter. Buna ek olarak, çeşitlilik, olumsuz çevre koşullarına karşı oldukça dirençlidir, bu nedenle güçlü rüzgarlar veya ağır yağmurlar durumunda bile geçerli kalır.

Peyzaj tasarımında uygulama

Bugün için güller, manzara sanatının klasikleridir. Yüzyıl önce olduğu gibi, bu çiçek dikey nesneleri süslemek için aktif olarak kullanılır. Çoğu zaman, sıcak bir süre boyunca gözü memnun edebilen her türlü çiçekli kemeri yaratmak için kullanılır. Bu amaçla, birkaç yıl sonra gül tamamen çevreleyebilen özel bir çerçeve inşa edilir.

Biliyor musun Genel kabul görmüş bir terminolojinin varlığına rağmen, tırmanma güllerinin resmi bir sınıflandırması yoktur. Bu, modern botaniğe göre, “plethost” un sadece sürgünlerin bir özelliği olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca, bu çiçek, diğer bahçe yapıları dekorasyon için yaygın olarak kullanılır. Bahçe evi, çardak veya verandaya cansız bir tuğla duvar olabilir. Burada, bitki genellikle güvenilir ve dayanıklı bir destek rolünü oynayabilecek sütunlar veya diğer yapılar boyunca dikilir. Genellikle, “Rosarium Yuthersen” bahçe çiti boyunca bulunabilir.
Rosa Tırmanma Tesbih Utersen
Sadece birkaç yıl içinde çiçek, bu mimari formu tamamen kapatarak, gri çite parlak renkler verir. Böyle bir gülden bir çit yaratabilirsiniz, ancak bunun için çalıyı desteklemek için güçlü ve dayanıklı bir çerçeve yapmanız gerekir.

Bakım özellikleri

Diğer bahçe görünümleri gibi, Tesbih Utersen bakım için uygun bakım ve iyi şartlar gerektirir, ancak bu durumda sağlıklı bol çiçekli bitki elde edebileceksiniz. Daha sonra, bunu daha ayrıntılı olarak ele alacağız ve bu tür güllerin varlığı için en uygun koşulları nasıl oluşturacağımızı öğreneceğiz.

Çiçek bahçenizde farklı türde güller yetiştirebilirsiniz – Floribunda, Kanada, çay, İngiliz, çalı, buruşuk ve toprak örtüsü.

Iniş özellikleri

Dikim için hazırlık birkaç hafta içinde yapılmalıdır, bunun için toprak kireçli, humuslu turba ile zenginleştirilmeli ve iyice kazınmalıdır. Yukarıdakilerin yokluğunda, 1 km. M. Başına 0,5 kg hesaplanarak, toprağı odun külü ile dölleyin. Toprak kabuğunu ve sulu inek gübresi ve kil çözeltisini (1: 2) zenginleştirin. Bu sıvının 1 kova içinde, 3 tablet fosforobakterin çözülmelidir. Aşırı asidik toprağa sahipseniz, bu rakamı toprağa dolomit unu ekleyerek geliştirebilirsiniz.

Önemli! Bir gül dikmeden önce, site enkaz ve yabancı otlardan iyice temizlenmelidir, aksi takdirde çiçeğin gelişimini ve büyümesini kötüleştirebilir.

Bitki dikmeden önce, kökleri ve sürgünlerin uzunluğu 20-30 cm içinde olmalıdır, bu güllerin büyümesini yoğunlaştırmak için yardımcı olacaktır. Dilimlerin daha hızlı iyileşmesi ve patojenlerle ciddi şekilde enfekte olmamaları için, bahçe boyası ile kaplanması gerekir. İniş çukurunun büyüklüğü kesinlikle gözlenmeli, kare şekli 50×50 cm ve derinliği 70 cm olmalıdır.
iniş
Daha sonra alt mayınları shingle drenaj ve toprak ve humus karışımı dökülmüş, ve çukur derinliği 30 cm olmalıdır. hazırlanan delik dikilmiş çiçek ve 10 litre su ile sulandırılmış, toprakla kaplı. Ilıman bir iklimde, sürecin en iyi zamanı Eylül’ün sonudur – Ekim ayının ilk yarısı veya Mayıs ortasıdır.

Yer ve aydınlatma

En iyi güller bahçenin iyi aydınlatılmış bölgelerinde yetişir, kuzey rüzgârından ve rüzgardan korunur, fakat çiçek yatağı her zaman iyi havalandırılmalıdır. Arazi küçük bir eğime sahip olmalı ya da bir tepede olmalı, çalıyı aşırı nemden korumak mümkün olacaktır. Çiçeğin tükenmesini önlemek için “Rosarium Yutersen” in 50 cm’den daha az bir mesafede derin bir temel ile veya diğer bitkilerin yanında bir duvara 50-60 cm’den daha yakın bir bitki dikmesi tavsiye edilmez.

Önemli! Tesbih Utersen kategorik olarak ağaç kronlarının gölgesinde, düşük, karanlık ve aşırı nemli alanlarda yetişmesi önerilmez, çünkü bu bitkinin genel gelişimine engel olur.

sıcaklık

Rosalium Yuttersen’in gül çeşitliliği, yeterli sayıda sıcak günler ile subtropikal veya ılıman bir iklimi tercih eder, ancak bu durumda mümkün olan en fazla sayıda çiçek yetiştirmek mümkün olacaktır. Ancak, buna rağmen, türler dona karşı direncin 5. bölgesinde iyi gelişebilir ve gelişebilir, bu da gülün -30 ° C civarında dona karşı dayanıklı olduğunu gösterir.
gül

Nem ve sulama

Yukarıda belirtildiği gibi, bu bahçe bitkisi aşırı nemi sevmez, bu nedenle sulama yapılmalıdır. Çoğu deneyimli çiçekçi, prosedürü ayda en fazla 2 kez gerçekleştirmeyi tavsiye eder. Bir yetişkin ortalama çalı için su norm, sulama başına yaklaşık 10-12 litredir. Ama bitki örtüsünün başında gül, daha sık nemlendirme gerektirir, bitki 5-6 günde bir sulanır. Kuru sonbahar, nem yükünün üstesinden gelmelidir, bunun için gerekirse, her bir çukurun yanında bir delik kazın ve 20 litre su ile besleyin.

Hanelarda, maya, ısırgan otu, amonyak ile geleneksel olmayan gübreleme yöntemleri giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Toprak ve gübre

Bu bitki için ideal toprak, 5.6-7.3 aralığında asit-baz reaksiyonu olan nemli, iyi drene edilmiş bir toprak olacaktır. Bu nedenle bu göstergeyi izlemek için özel bir cihaz edinmeniz gerekiyor. 30 cm’den daha az olamaz humus tortu tabakası, ve yer altı derinliğinin yüksekliği oranında bir başlangıç ​​substrat gübre, yaprak toprak, kum ve turba karışımı ile dolgunun gerektiği gibi 1.5 m ‘den büyük olmalıdır 3 :. 2: 2: 1 . Yılın sıcak döneminde toprak periyodik olarak yaklaşık 5-8 cm derinliğe kadar gevşetilmelidir.
gübreler
Büyüme mevsimi boyunca, bitki birkaç kez beslenir:

  • Mayıs başında – üre çözeltisi ile (10 litre suya 30 gr toz);
  • Mayıs ayının ikinci yarısında – karmaşık bir mineral gübresi;
  • tomurcuklanma başlangıcında – çiçekli bitkiler için fosfor içeren gübreler;
  • Temmuz ayının ilk yarısında – Mullein çözümü;
  • Eylül başında – fosfor-potasyum gübreler.
Önemli! Mineral gübreler, üreticinin tavsiyelerine göre kesinlikle uygulanmalıdır, çünkü aşırı besleme, gülün büyümesini ve çiçeklenmesini olumsuz yönde etkileyebilir.

üreme

Bitki iki yolla çoğalır – kesimler ve tabakaların köklenmesi. Her ikisi de eşit derecede etkilidir, ancak tamamen farklı bir prosedür ve uygulama şeması vardır. Onları daha ayrıntılı olarak ele alalım.

graftage

Çelikler sadece soluk bir bitkiden kesilir. Bunun için çalı ortasından seçilen sürgünler kullanılır. En az 4 sağlıklı böbrek olmalıyken kesmenin uzunluğu 30 cm’den fazla olmamalıdır. Çelikler, iyi döllenmiş bir substrat ile bir tencereye ekilir. Bahar ile zamanında gevşetme ve sulama ile, kalıcı bir yerde dikim için ideal fide yetiştirmek mümkün olacaktır.
kesimler yayılımı

Katmanların köklenmesi

Tabakaların köklenme erken ilkbaharda gerçekleştirilir. Titizlikle seçilen atış yere basılır ve kenarı gömülür ve sonra bolca toprakla kaplanır. Ana bitki ile birlikte, kuluçkahane de sulanır ve beslenir. Bir sonraki bahar transplante edilebilir. Bu amaçla, yerden 20-30 cm yükseklikte, ateş yukarıdaki yönteme göre kesilir ve ekilir.

“Pembe Sezgi”, “Yeni Şafak” olarak tırmanma gül bu tür göz atın, “Pierre de Ronsard”, “Cordes ” İbrahim Darby ” Mavi Parfüm” ve ‘Graham Thomas’.

Hastalıklara ve zararlılara karşı koruma

Bu bitkinin korunmasının ana ölçüsü, çalı mevsimi boyunca çalıların fungisitlerle düzenli olarak işlenmesidir. İlkbaharda, böbreklerin ortaya çıkmasından önce, bakır klorür çözeltisinin% 0.4’ü bütün çalılıkların tam püskürtülmesiyle gerçekleştirilir. Aktif bitki örtüsü döneminde daha yumuşak maddeler kullanılır, kül sabunu çözeltisi veya analogları olabilir.

Biliyor musun Mantar ilaçları insan tarafından bir yüzyıldan uzun süredir faaliyetlerinde kullanılmaktadır. M.Ö 1000-800 yıllardan kalma Homer’in hikayelerinde bile. E., rot, pas ve yamalar ile mücadele etmek için gri bitki çeşitlerinin fümigasyon sürecini tarif eder.

Gülün bitki organizması için genel bir güçlendirme rolü oynayan% 1’lik bir koloidal sülfür süspansiyonu ile püskürtülmesi yararlı olacaktır. Ek bakteriyel koruma için, ilkbaharda ve sonbaharda odun külü, mevsime göre 2 kez, 1 m / dak başına 100 mg hesaplanması önerilir. Eylül ayının ikinci yarısında, çalı,% 3’lük bir demir sülfat çözeltisiyle işleme tabi tutulmalıdır.
fungisitler ile çalı tedavisi

budama

Aktif bitki örtüsü döneminde, “Rosarium Yutersen” türü sürgünlerin uzunluğunu 3 metreye çıkarabilmektedir, bu nedenle bu bitki mutlaka hijyenik budama gerektirir. Geleneksel olarak, prosedür Mayıs başında başlar, bu sırada gül dondurulmuş ve zayıf sürgünlerden kaydedilir. Ikinci kez çiçek uzunluğunu kaldırmak için yaz ortasında kesilir. Bushun en kabul edilebilir form vermesi durumunda gerekirse dekoratif budama yapılır.
budama

Kış için hazırlık

Kış için güllerin hazırlanması Eylül ayı başlarında başlar. Bu aşamada, bitki açılmamış tüm tomurcukları, genç, yaşlı ve hasarlı sürgünleri kaldırır. Ana sürgünler 10-15 cm kısaltılır ve sıkıca birbirine örülür. Donmadan önce, çiçek zarar görmemesi için birkaç aşamada mümkün olduğunca yere kadar eğilmelidir. Bunu yapmak için metal yaylar, tahtalar vb. Kullanın. Donmaya yaklaşırken, çalı herhangi bir kaplama malzemesiyle kaplanır ve ladin dalları veya talaş da kullanılabilir. Çalığın tabanı toprak veya toprak ve turba karışımı ile kaplıdır.

Önemli! Sürgünler ve toprak arasında küçük bir yer tutulması gerekir, aksi halde gül yasaklanır ve ıslanır, bu da ölümüne yol açacaktır.

Büyümedeki zorluklar

Tırmanma büyürken hem yeni başlayan hem de deneyimli bir bahçıvanın karşılaşabileceği başlıca zorluklar Rosary Yuthersen:

  • Bitkinin Yavaş gelişim: işlemi birkaç nedeni olabilir, genellikle dikim için bir site (toprağın yanlış tipi, güneş radyasyonunun yetersiz miktarda karartıcı su rejimi vs.) seçiminde bir gaf sonucudur;
  • Çalıların zararlılar ile enfeksiyonu: işlem, toprağın aşırı su basması sırasında çalılığın havalandırılmaması nedeniyle gerçekleşir;
  • Çiçeklenme aktivitesinin azaltılması: fenomen, yemlemeye yakından bağlıdır, bu nedenle bitki aktif bitki örtüsü döneminde beslenmelidir;
  • kalitesiz dikim materyali: kesimler veya tabakalar sağlıklı bir görünüme sahip olmalı ve yüzeylerinde en az 3-4 canlı böbrek olmalıdır.

Gül tırmanma çeşitleri “Rosarium Yutersen” – zarif ve eşsiz bir bitkidir. Çeşitlilik, herhangi bir cansız alan yetiştirme yeteneğine sahiptir, parlaklık verir ve aroma ile şaşırtıcıdır. Ancak, çalımızın uzun bir süre sadece neşe getirmesi için, gül, büyüme mevsiminin ilk aylarında dikkatli bir bakım ve günlük dikkat gerektirir. Sadece bu durumda, bol ve uzun çiçekli çalılar bekleyebilirsiniz.