Thuya West Brabant: dikim, bakım, peyzaj tasarımında kullanım

Thuya batı Brabant
Thuja occidentalis “Brabant” – hızlı büyümesi ile karakterize edilen, batı arborvitae, bir tür, yüksekliği 20 m, taç çapı -. 4 m aksine büyüme oranı Thuja “Brabant” sadece ikinci karaçam, ancak, ile, atın etmez kış için bırakır. Crohn mazı kompakt, dallanma, yere indirilmesi edilebilir ve kabuğu genellikle kırmızımsı-kahverengi renktedir soyulmaktadir.

Mazı “Brabant” İğneleri, bazen altın ipuçları ile yeşildir. Kış aylarında bile renklerini korur. Bu tür bitkiler için nadir bir özellik, genellikle soğuk algınlığı başlangıcı ile sarı döner.

Thue “Brabant” hakkında en ilginç ve yararlı bilgiler aşağıda ele alınacaktır.

Tui “Brabant” ın özellikleri ve özellikleri

Selvi ailesinden Tui “Brabant” akrabaları arasında bir “dev” olarak kabul edilir. Ayrıca yemyeşil bir taç vardır. İğnelerin kendileri, dikey olarak büyüyerek 0.4 cm kadar büyük ölçeklere benzemektedir. Kaçmak için sıkıca bastırıldılar.

2-3 yılda bir kez, iğneler dalları ile birlikte düşer. Thuya Brabant’ın konileri, bir yumurta şeklinde 12 mm’ye kadar küçüktür. İki düz tohumlu ince tabaklardan oluşurlar. Tohumlar – iki kanatlı sarı.

Batı Çayı
Yıl boyunca batı kısmı 30 cm yüksekliğe ve 10 cm genişliğe kadar büyür. Hassas bir aromaya sahip, reçineli işlemlere eğilimli olmayan, sağlam hareketlere sahip, sağlam bir ahşaba sahiptir. Tui Brabant’ın kök sistemi çok kompakt.

Bu çeşitlilik güneşi sever, ancak gölgede kolayca büyür. Yeraltı sularına ve yoğun olarak nemlendirilmiş alanlara çok iyi gelir. Mükemmel şekilde oluşturulmuş bir kök sistemine sahip yetişkinler normal olarak kuraklığı ve donu tolere ederler. Tui “Brabant” kentsel koşullarda kolayca kökleşir.
Tacın orjinal şekli, tek ve grup dikimleri arasında, peyzaj tasarımında batı thui kullanımına yol açmıştır.

Biliyor musun Thuya tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm hazırlıklar için bitkinin tüm kısımları kullanılır: çam iğneleri, ağaç kabuğu, dallar, koniler, polen.

Satın alırken sağlıklı fide nasıl seçilir

Mazı fidanları “Brabant” en iyi şekilde alışılmış haliyle satın alınır. Her bir bitki, gübre ile ayrı bir kapta olmalıdır. Bu yaklaşım sayesinde, fidelerin kök sistemine zarar vermesi gerekmemektedir. Yere inişten sonra mutlaka alışacaklar.

Thuji Western
Mayıs ayının sonunda ya da haziran ayında tuya fideleri satın alabilirsiniz, bu sayede bitkinin ölü numunesi yaşamanız için size verilmeyecektir.
Sağlıklı fidelerin sulu, kurutulmuş yeşil iğneler tarafından ayırt edilmesi kolaydır. Kahverengi veya sarı hasta bitkinin belirtisidir. Sağlıklı bir fidenin kök uçları beyazdır ve 1 ila 3 mm arasında bir kalınlığa sahiptir.
Fide yetiştiği toprak nemli olmalıdır. En fazla 20 cm yüksekliğe kadar bitkiler 1 m’ye kadar satın almak en iyisidir.

Thuyu “Brabant” nasıl ekilir

Mümkün olduğunca uzun süre Tui “Barbant” ın yeşil büyüsü ve muhteşem aromasının tadını çıkarmak için, fidelerin ekim kurallarına uymalısınız. Bu, bitkinin sağlıklı büyümesinin ve uzun ömrünün garantisidir.

Bitki için en uygun zaman

İlkbahardan sonbahara kadar ekim dikimi mümkündür ve fideler en iyi nisan-mayıs aylarında kurulur. Bu aylarda ucuz fideleri kullanmak faydalıdır. Daha sonra, tüm yaz boyunca konteyner fideleriyle ilgilenebilirsiniz. Büyük ihtimalle, tüm bitkilerin alışık olacak. Ama kendinizi hissetmek daha iyidir, bahar kopyaları daha az hastalanır ve aktif olarak büyür.

İniş için bir yer ve toprak seçimi

Tui için ideal toprak ıslak ve hafiftir. Kuru ve killi bir toprağa ekilirse, kuruma ve sararma ihtimali yüksektir. Thuya, gölge ve rüzgarı sevmez, aynı zamanda kavurucu güneş ile yalnız kalmaya değmez. En iyi seçenek yeterli ışık ve gölgeye sahip korunaklı bir yerdir.

Dikimden önce toprak hazırlığı

Dikimden önce, 60 × 60 × 80 cm boyutlarında çukurlar kazın.Yüzey ve ağır ise, küçük taşların, kırık tuğlaların, büyük çakılların veya molozların 20 – 30 cm’lik bir tabakayla drenajı yapılmalıdır.
Mazı ekimi
Mazı için besin karışımı toprak, kum ve turbadan oluşur (1: 2: 2). Bitkiyi ilkbaharda veya yazın başında dikerseniz, her çukura 200 g kompleks gübre dökün. Yazın sonunda veya sonbaharda iniyorsanız 250 g süperfosfat ekleyin.

Fidan dikimi için kurallar

Dikim sırasında thujas arasındaki mesafeyi gözlemlemek çok önemlidir.
Mazı “Brabant” fidelerinin 0,5 ila 3 m arasında bir mesafede dağıtılması. En uygun dikim derinliği 60 ila 80 cm arasındadır. Drenaj – 15 – 20 cm.

Doğrudan dikim için hazırlık çalışmalarından sonra devam edebilirsiniz. Thuja Brabant’ın kök sistemi, besin karışımına, fidenin boynunun toprağın seviyesinde olacağı şekilde yerleştirilmelidir. Kökleri bir karışımla köklendirin ve hafifçe karıştırın.
Mazı ekimi
Bunlar Tui batısı “Brabant” ın genel kuralları. Ama sonbaharda “Brabant” mazı ekmeye karar verirseniz, o zaman yılın bu zamanı için bazı özellikleri bilmelisiniz.

  1. Son başvuru tarihlerini karşılamanız gerekiyor: açık köklü fidanlar “Eylül ayının başından ekim ayına kadar” toprağa ihanet edip, bir kapta büyümüştü – ekim sonuna kadar.
  2. Sonbaharda ekim yaparken, kök büyümesini uyaranlar dışında hiçbir gübreleme yapılmaz.
  3. Kökleri ısıtmak için malç kullanılması tercih edilir.
  4. Genç bir bitkinin tepesini kavurucu güneşten ve donlardan korumak gerekir.

Yetiştirme sürecinde mazı “Brabant” için nasıl bakım

Mazı bakımı ve yetiştirilmesi bir bahçıvan için en kolay görev değildir. , Gübreleme, malçlama, uygun sulama, budama, gübreleme ve biçme: Bitki güzel ve sağlıklı buydu, sen büyüme sürecinde kendilerine bakmakta kurallarına riayet edilmelidir.

Toprağın sulanması, gevşetilmesi ve malçlanması

Toprağın malçlanması
Dikimden sonra bolca her fide dökün. Daha sonra her ağacın ağaç gövdesini 10 cm’lik bir kat ile malçlayın. Malç, toprakta nemi daha uzun süre tutmaya yardımcı olur, aşırı ısınmasına izin vermez, yabani otların yetişmesine izin vermez ve ayrışır, kök sistemini besinlerle besler. Kışın malç, mazı’nın köklerini dondan korur ve toprağın sıkıştırılmasına izin vermez.

Malç, turba, iğne yapraklı bitkilerin kabuğu, yaprak humus ve kompost uygun olacaktır.
Ekimden sonraki ilk ayda, nem eksikliği, genç sürgünlerin solması ve taçların incelmesi nedeniyle her gün bol su sulanması gerekir.

Önemli! Mazı kökleri kurumamalı ve kuvvetli bir şekilde nemlendirilmemelidir.

Ayrıca, thuya, toprağın 10-15 cm derinlikte düzenli olarak gevşemesine ihtiyaç duyar.

Gübrelerin uygulanması


Mazı “Brabant” için gübre bu bitkinin diğer çeşitleri için besleme farklı değildir.

Eğer mazı ilkbaharda ya da yaz başında ekilirse, o zaman eylül ayında bitkiyi fosforlu potasyum gübreleri ile beslemeyi düşünmeniz gerekir. Takip eden yıllarda, tojuju, baharın başlangıcında, Kemira-evrensel veya hidro-kompleksin kuru beslenmesiyle beslenir. Prosedür iki hafta sonra tekrarlanır. Sonbaharda, bitkinin fosfor-potasyum karışımları ile gübrelenmesi gerekir.

Budama ve kesme

Gerekirse, ilkbaharda, bahçıvanlar, Taylandlı, hastalıklı ve hasarlı dalları kaldırıldı. En etkili saç kesimi tuja “Brabant” Haziran ayında olacak. Çekim uzunluğunun 1 / 3’ünden fazlasını kaldırmayın.

Biliyor musun Tuja bir hedge oluşturmak için, genellikle “Brabant” çeşididir. Onun iddiasız ve iyi tolere edilmiş saç kesimleri nedeniyle popüler.

Peyzaj tasarımında korunma ve kullanım

Mazı “Brabant” büyüyen ne kadar hızlı ve çitlerin için uygun olup olmadığı: Acemi bahçıvanlar genellikle acaba? arborvitae Bu çeşitlilik diğerlerine göre çok daha hızlı büyür, bu kentsel koşullara dayanıklı, bu nedenle sık sık peyzaj ve yaşam duvarlarını oluşturmak için kullanılır. Mazı “Brabant” harika ilginç kompozisyonlar oluşturmak için izin selvi, doğu ladin, baldıran Avrupa karaçam, küresel ve açık ardıç, küresel ve oval çam, Mikrobiyota, bağcıklı larches ve birçok diğer bitkiler ile kombine.
Ağır Çit
Peyzaj tasarımında iki tür çit vardır: serbest büyüyen ve kesilmiş. Tui için “Brabant” en iyi bir form için uygundur.
Eğer soruyla ilgileniyorsanız: bir hedge için Tayland’ı nasıl keseceğinizi, o zaman yılda iki kez yapmak en iyisidir – Mart ve Ağustos aylarında. Dalların birbirine karışması sayesinde bitkiler yoğun bir duvar oluşturacaklardır.

Zararlılarla ve hastalıklarla nasıl baş edilir

Mazı batı “Brabant”, tüm bitkiler gibi, onun hastalıklarının bir listesi vardır.

Mantar. Kahverengi sürgünler ağaçta göründüğünde teşhis edilebilir. Bu gibi dalları fark ederseniz, mantarın bitkinin sağlıklı bölgelerine yayılmaması için çıkarılması gerekir.

Önemli! Uzak bitkileri, bir mantarla enfekte edin, böylece diğer bitkilere geçmez.

Mazı sonraki tedavisi için, ilaç “Fundazol”% 0.2 kullanın. Bitkiyi her iki haftada bir sonbahar ortasına kadar püskürtün.
Mantar önlenmesi için, kireçtaşı ağacın köklerine bırakın.

Coccidae
Coccidae. Ağacın gövdesinde sarı lekeler görüldüğünde teşhis edilir. Bitki zamanında iyileşmezse lekeler büyür ve mazı ölecektir. İlaçları “Carbophos” veya “Rogor” kullanın.

Bitki görünür bir neden olmaksızın sarıya dönmeye başlarsa, kök mantar olabilir. Bu sorunla başa çıkmak için size “Fundazol” yardımcı olacaktır.
İki zararlı böcek, tuja için daha az tehlikeli değildir.

Touille köstebek parmağı. Minik kelebekler Mayıs ayı başlarında uçmaya başlar. Bu haşere tarafından tayin edilen hasarı teşhis etmek oldukça basittir: yapraklar kahverengileşir ve üst kalıntılar olur. Güve görünümünü önlemek “Tsipermetrinom” ağacının işlenmesine yardımcı olacaktır.

Toucan yaprak biti Çok tehlikeli bir böcek. Koyu kahverengi böcek sürgünlerin dibinde yaşar. Zararlıyı yok etmek için “Carbophos” kullanın.

Kışlık Tui “Brabant”

Bitkiyi kışa hazırlamak için, kordonu sicim ile bağlamak gerekir, bu onu rüzgar ve kardan koruyacaktır. Genç ağaçların koruyucu malzeme ile kaplanması gerekiyor. Bu amaçla uygun lapnik, beyaz dokunmamış sentetik malzeme veya kraft kağıdı.