Temel buğday çeşitleri ile tanışıyoruz

karabuğday
Karabuğday nedir, hatta kendi tarımsal faaliyetlerinde tarımla ilgisi olmayanlar bile bilirler. Her şeye rağmen, gıda işleme endüstrisinin en önemli kültürü, kabuğu çıkarılmış tane ve un üreten bir tahıldır. Ayrıca, birçok ürün için iyi bir selefidir.

Kültürün yapraklarından ve çiçeklerinden, PP vitamini elde edilir ve bitkinin işleme atığı – sinek, saman ve tahıl kabuğu – çiftlik hayvanları için bir yem olarak kullanılır. Doğu ülkelerinde, yastıkların üretiminde tahıl kabukları kullanılıyor. Ek olarak, bitki bir mead olarak değeri vardır: 1 hektardan yaklaşık 100 kg bal ve hatta daha fazla elde etmek mümkündür.

Karabuğdayın anavatanı Doğu ve Güneydoğu Asya’dır. Bitki, yaklaşık 4 bin yıl önce, “siyah pirinç” olarak adlandırıldığı Hindistan ve Nepal dağlarında kültüre getirildi. Grechishnyh ailesine atıfta bulunur ve en önemlisi tarım için olan çeşitli türler tarafından temsil edilir – karabuğday kültürü. İki alt türe ayrılır: çok yapraklı ve sıradan. Gıda endüstrisinin temel önemi sıradan.

Biliyor musun Karabuğday kültürü, 7. yüzyılda Bizans’tan getirildikten sonra Slavlar tarafından lakaplandı. Başka bir versiyona göre, “karabuğday” adı, kültürün uzun yıllar manastırlarda Yunan rahipleri tarafından yetiştirildiği için ortaya çıktı. Şimdi Avrupa ülkelerinde karabuğday “kayın fındıklı tohumlarının benzerliğinden dolayı kayın-buğday” olarak adlandırılmaktadır. Buradan da Latince cins adı gelir: Fagopyrum – “kayın-şekilli nutlets. “

Bu makalede, buğday endüstrisinin yetiştirilmesinde en yaygın olan buğday tarımsal çeşitleri açıklanmaktadır.

Diploid buğday çeşitleri

Karabuğday diploit ve tetraploid çeşitlere ayrılır. Aralarındaki fark, diploidin 16 kromozomu ve tetraploid olanları – 32 olmasıdır.

olursa olsun, hava ve diğer dış faktörlerin iyi bir verim sağlamak için, genellikle bir kısım halinde karabuğday, en az iki veya üç çeşit ekilir.

Önemli! Daha önceki ürünlerin altında herbisitlerin eklendiği alanlarda buğday ekimi yapamazsınız.

“Vlad”

karabuğday

Karabuğday çeşitleri “Vlad”, bir diploid dik bitki olup, nervürlü gövdesi 1 metreden daha yüksek bir yüksekliğe ulaşır. Yapraklar kalp şeklinde, üçgen, yeşil renkli, hafif tüylü, sapın tepesine atış şeklindeki, sapsız olarak dönüyor. Çiçeklenme racemose, çiçekler küçük, açık pembe.

Meyve üçgen, uzamış, koyu kahverengidir. Ana farklılıklar – düzeltilmiş saplar, iyi dallanma, meyvelerin çiçeklenme olgunlaşması ve ayrıca tohumların ve barınakların dökülmesine karşı direnç. Ekim, gelecekteki mahsulün kaybına yol açtığı için gecikmeden kaçınılmalı, erken yapılmalıdır.

Ortalama verim, BDT ülkeleri arasında en yüksek değer olan 16,5 c / ha’dır – 28,1 c / ha (2007). Bitkinin bitki örtüsü süresi yaklaşık 83 gündür. Teknolojik ve tahıl nitelikleri için değerli sayılırlar. Bu çeşit karabuğday tanelerinin tane boyutu eşitleme indeksi% 90.4; tahıl verimi -% 75.6; tahıl kerneli -% 61.8. Yulaf lapasının tadı 5 puan olarak tahmin edilmektedir.

“Dikul”

Çeşit Dikul

“Dikul” çeşidinin karabuğdayı “Vlad” çeşidine benzer morfolojik özelliklere sahiptir. Kök kısa, hafif bir tüylenme ile, renkli açık yeşil, 70-95 cm yüksekliğe ulaşır. Yapraklar hafif bir tüylenme ile, küçük, üçgen kordat, yeşildir. Çiçeklenme racemose veya corymbose, çiçekler beyaz-pembe.

Meyve orta, ince, kahverengi renklidir. Çeşitlilik orta olgunlaşma olup, bitkisel dönemi yaklaşık 80 gün sürer. “Dikul” iyi verime sahip bir tür olarak kabul edilir. Ortalama gösterge 16.1 c / ha, maksimum ise 25.8 c / ha’dır (2003). Yüksek teknolojik ve tahıl kalitesine sahiptir. Tahıl tesviye endeksi% 75’tir; tahıl verimi -% 70, tahıl -% 53. Yulaf lapasının tadı 5 puan olarak tahmin edilmektedir.

“Yağmur”

karabuğday

Karabuğday “Yağmur” türünü, çekimin tepesinde bulunan corymba yerine tek bir fırçanın varlığı ile karakterizedir. Çiçeklenme büyük, 7 cm uzunluğa ulaşır, fazla çiçek yoktur. Bitkiler yaklaşık 4-6 knot olan iyi gelişmiş bir ana çekim var.

Karabuğday için, en iyi öncekilerden biri olacak: patates, lupinler, datura.
Karabuğdayın kendisi yulaf, şeker pancarı ve patates için mükemmel bir öncül olacaktır.

Çeşitlilik büyük gövdeli, orta olgunlaşma ve barınmaya karşı dayanıklıdır. Bitki örtüsü dönemi 70-80 güne kadar sürer. Tahıl verimi% 73, protein içeriği% 16.3’tür. Karabuğday “Yağmur” maksimum verim – 27,3 c / ha (1991). İyi olgunlaşır, bir biçerdöver ile doğrudan hasat için uygundur. Verimli topraklarda en yüksek verim elde edilir.

“Carmen”

karabuğday

Karabuğday çeşitleri “Carmen” – diploid çeşitlerin başka bir temsilcisi, determinant, dik dik. . Tebeşir sapsız, zayıf ve balmumu kaplama tüylenme olmadan – 86 cm yeşil yapraklar, sap kalp şeklinde, üçgen şeklinde, üst ortalama yüksekliği ulaşan zayıf tüylenme ile içi boş bir sapı vardır.

Uzun peduncles üzerinde bulunan yoğun çiçek, racemose. Çiçek soluk pembe, küçüktür. Meyve üçgen, rhomboid şekli, koyu kahverengi rengi vardır. Ortalama verim, 17.3 c / ha’dır; kaydedilen maksimum – 24,7 c / ha (2003). Büyüme mevsimi yaklaşık 79 gündür.

Hububat üretimi -% 67.7, hububat -% 65, yulaf lapasının tadı 5 puan olarak tahmin edilmektedir. Dikey olarak duran saplar, iyi dallanma, çiçeklenme ve meyvelerin olgunlaşması ile karakterizedir. En uygun hasat yöntemi iki fazlıdır.

“Klimovka”

Zirveye Vintage

Karabuğday “Klimovka” orta olgunlaşma, barınmaya karşı dayanıklı ve büyük meyveler (tahıl) ile karakterize edilir. Büyüme mevsimi 79 gün sürer. Kökün boyu 98 cm olup, bu çeşit buğdayın verimi oldukça yüksektir, ortalama indeks 17.4 centner / ha’dır. Klimovka için en iyi öncüler baklagiller, döllenmiş kış mahsulleri ve yıllık çimlerdir.

“Safir”

karabuğday

Bitkiler içi boş bir krank mili 75 cm yüksekliğe ulaşan kök nervürlü var. Yaprak, şekil olarak boy, yeşil, kalp şeklinde, üçgen orta tüylenme ve balmumu birikimi olmadan, sedanter, dalgalı dönüşüyor. Çiçeklenme uzun bir peduncle üzerinde, racemose, çiçek büyük, beyaz-pembe değildir.

Meyve üçgen şeklindedir, elmas şeklindedir, kahverengi. Bu çeşidin ekim karabuğdayı, Mayıs ayının ilk on yılında, gecikme hariç, hasat kaybına yol açacak şekilde yapılmalıdır. Tanenin iyi çiçeklenmesi ve olgunlaşmasıyla ayırt edilir. Tohum ve barınak dökülmesine orta derecede dayanıklıdır.

Karabuğday “Sapphire” mükemmel bir hasat sağlar, ortalama rakam 22,5 c / ha’dır; maksimum 42,6 c / ha’dır (2008). Bitki örtüsü dönemi yaklaşık 86 gündür. Kalitede “Safir”, değerli çeşitleri ifade eder ve iyi teknolojik ve tahıl nitelikleri ile karakterize edilir. Tahıl büyüktür, eşitlik seviyesi yüksektir -% 91. Tahıl verimi% 73.3, tahıl kepeği -% 56.7’dir. Yulafın tadı 5 puan, krup% 14.5 protein içerir.

“Karaoğlan”

karabuğday

Karabuğday çeşidi “Smuglyanka”, tek bir fırça ile biten dik oluklu içi boş bir gövdeye sahiptir. Bitki 72 ila 102 cm yüksekliğe ulaşır Yapraklar bütün gövdeli, kordat-üçgen, yeşil, mumlu plak ve tüysüzdür.

Çiçek salkımına racemose, bir fırça içinde 8-14 adet uzun peduncles üzerine oturun. Çiçekler soluk pembe, tahıl üçgen, çıplak, elmas şeklindeki, siyah ve çikolata rengidir. Bitki ortalama verimle, 14.3 c / ha ile karakterize edilir.

“Chokeberry”

karabuğday

“Siyah-dut” karabuğday “Jubilee-2” derecesinden bireysel seçim yöntemiyle elde edilir. Bu erken olgunlaşma çeşidi, bitki örtüsü süresi 75 günden fazla değildir. Bitkinin sapları, iyi dallanma ile, yaklaşık 100 cm boyunda, uzun boyludur. Çiçeklenme iyi, dost canlısı, çiçekler beyazdır.

Karabuğday Meyve Siyah-dut »orta büyük, siyah,% 14 ila 17 protein içerir. İyi teknolojik ve tahıl kalitesine sahiptir, tahılların üretimi% 77’ye kadar çıkmaktadır. Tesis, barınmaya orta derecede dayanıklıdır. Tarımsal tavsiyelerin uygun şekilde yerine getirilmesiyle, neredeyse tüm iklim bölgelerinde herhangi bir toprakta yüksek verim elde edilir.

Karabuğday Tetraploid çeşitleri

Karabuğday tohumu tetraploidleri, yüksek verimde, büyük tane büyüklüğünde, meyvelerdeki yüksek protein içeriğinde farklılık gösterir, zayıf bir barınak ve yanılabilirliğe sahiptir. Hangi türlerin tetraploid olduğunu düşünelim.

“Alexandrina”

karabuğday

ev buğday “Aleksandrina” 89 cm arasında bir ortalama yüksekliğe ulaşır içi boş gövde, yivli sahip olan bitkiler. yaprakları sapsız, tüylenme geçen, kalp şeklinde, ok şeklinde, yeşil ve balmumu kaplaması. Uzun peduncles bulunan çiçeklenme corymbose, çiçekler büyük, soluk pembe. Meyve uzamış, üç köşeli, koyu kahverengi renktedir. “Alexandrina” çeşitinin ortalama verimi 18.1 c / ha’dır; maksimum – 32,7 c / ha (2004).

Bitki örtüsü dönemi 87 gün sürer. Teknolojik ve groat özellikleri yüksektir. Tahılların üretimi -% 68,2, hububat -% 63.7. Bu çeşitliliğin buğdayın erken büyüdüğü, ekim tarihinin Mayıs ayının ilk on gününden daha geç olmamak kaydıyla tavsiye edilir. Diyet yaparken diploid ürünlerden izole etmek gereklidir. En uygun hasat yöntemi iki fazlıdır. Hububatın dosdoğru çiçeklenmesi ve iyi olgunlaşmasıyla, tahıl dökülmesine ve barınmaya orta derecede dirençli olmasıyla ayırt edilir.

“Bolşevik-4”

karabuğday

“Bolşevik-4” çeşidi, 1 metreye ulaşan güçlü, yüksek bir sap ile karakterize edilir. Tahıl büyük ve hizalı (% 91-100), yüksek teknolojik özelliklere sahiptir. Tahıl çökmeden önce,% 86’ya varan oranlarda hububatın iyi bir verimini sağlayan fraksiyonları yeniden ayırmak gerekli değildir.

Yulaf lapasının tadı 5 puan olarak tahmin edilmektedir, tahıllardaki protein içeriği oldukça yüksektir -% 15-16. Ortalama verim 19.1 c / ha, maksimum 32.2 c / ha ise 2008 yılında kaydedildi. “Bolşevik-4” orta olgunlaşan, büyüme mevsimi 68 ila 78 gün arasında sürüyor. Soğuk algınlığı, konaklama ve tahıl dökülmesine karşı artan direnç ile karakterizedir.

“İlyas”

karabuğday

“Elijah” çeşidi dik tip bir bitkidir, nervürlü içi boş bir gövdeye sahiptir. Yapraklar kordat-üçgen, yeşil renkli, ağdalı plak ve tüylenme olmadan sapsız süpürme içine çeviriyor. Çiçeklenme racemose, çiçekler büyük, açık pembe. Tahıl, büyük, elmas şeklinde, üçgen, koyu kahverengi renktedir.

Ortalama verim 17.1 c / ha, maksimum verim 33.2’dir (1997). Hububat üretimi için endeks% 73-74’tür.
Bitki iyi çiçeklenme ve olgunlaşma ile karakterize, konaklama ve dökülmeye orta dirençlidir. Optimal temizlik yöntemi ayrıdır. En iyi verim, buğday ekimi ve 1,2 milyon adet / ha ekim normu ile, geniş sıra ekim ile, orta tınlı ve hafif topraklar üzerindedir.

“Lena”

karabuğday

Karabuğday “Lena” dik tip bir tetraploid determinant bitkisidir. Güçlü, yivli içi boş bir gövdeye sahiptir, renginde açık yeşil, 95 cm yüksekliğe ulaşır. Yapraklar tüysüz yeşil, dalgalı, kordat-üçgen şeklindedir. Çiçek salkımları yoğun, racemose, uzun peduncles, çiçekleri beyaz-pembe.

Meyve rhomboid, büyük, üçgen, kahverengi. Çeşitlilik olgunlaşma dönemidir, büyüme mevsimi 88 gün sürer. Tahılın ortalama verimi 13.8 c / ha’dır; maksimum 25,5 c / ha’dır (2003). Teknolojik ve tahıl özellikleri yüksektir, tahıl seviyesi mükemmeldir -% 99. Tahılların üretimi -% 72, tahıl -% 55.

Yulaf lapasının tadı 5 puan olarak tahmin edilmektedir. Bu tür için Mayıs ayının ilk veya ikinci on yılında erken bir ekim dönemi tavsiye edilir. En uygun hasat yöntemi iki fazlıdır.

“Marta”

karabuğday

“Marta”, yeni tetraploid buğday çeşitlerinin temsilcilerinden biridir. Bitki belirsiz, dik, gövde içi boş, nervürlü, 1 m yüksekliğe ulaşıyor. Yapraklar orta ve yeşil, kordat, üçgen, dalgalı, tüysüz ve balmumu plaksızdır. Çiçeklenme racemose, çiçek büyük, soluk pembe renktedir.

Meyve üçgen, rhomboid, koyu kahverengidir. Ortalama verim 19.1 c / ha, maksimum verim 35.7 c / ha’dır (2008). Bitki örtüsü süresi uzun – 94 gündür. Çeşitlilik değerlidir, yüksek teknolojik ve tahıl niteliğine sahiptir.

Karabuğday genellikle bu tür zararlılar tarafından saldırıya uğrar: May böceği, fareler, tel kurtları ve nematodlar.

Tane büyüktür, yassılaşma seviyesi yüksektir -% 97.9, hububat verimi% 72, tahıl kepeği -% 74.8’dir. Yulaf lapasının tadı 5 puan, protein içeriği -% 14 olarak tahmin edilmektedir. Ayrıca, hasat zamanlarında kaybetmemek için, erken ekim zamanının, bir gecikmeye izin verilmemesi tavsiye edilir. Diploid çeşitlerden izole edilmesi gerektiğinde gereklidir.

“Inhabitant”

karabuğday

Karabuğday “Minchanka” türünü, “Istra” çeşitliliğinin çok verimli örnekleri ve torunları çoktan seçmeli yöntemiyle türetilmiştir. “Minchanka” bitkileri uzun boyludur ve iyi dallara sahiptirler. Çiçekler büyük, beyazdır. Tahıl büyüktür.

Ortalama verim 12.3 -25.4 c / ha’dır. Bitki olgunlaşma ortalarında, bitki örtüsü dönemi 79 ila 90 gün sürer. Yüksek teknolojik ve tahıl kalitesine, tahıl verimine -% 73, protein içeriğine -% 16,8 sahiptir. İyi çiçek açar ve olgunlaşır, barınmaya karşı dayanıklıdır.