Tavukların cinsi süper harko

Süper harkoKümes hayvancılığını daha karlı ve daha az maliyetli bir hale getirmek, eşsiz bir tavuk türüne yardımcı olacaktır – süper harko.

Bu yüksek verimli katmanlar, büyük çiftlikler ve özel evler için en uygun çözüm olacaktır. Özel tavuklardan daha süper harko, düşünelim.

cins deducing

Tavuklar, bu cins güçleri türetilen Macaristan’dan yetişen üreticilerin gururudur. Kuşların üreme sürecindeki ana rol Macar şirketlerinin temsilcileri tarafından oynanmıştır. Babolna TETRA Kft., Etkili bir hibrid elde edebilen, iki yönde etkili bir şekilde çalışan yumurta ve et. Seçim sürecinde, yerel Macar tavuğu ve tetra türünün et kuşlarının en iyi temsilcileri yer aldı. Sonuç olarak, dünya atalarının en iyi özelliklerini birleştiren yeni bir et-yumurta yönü cinsi gördü.
Süper harko

Tanım ve ayırt edici özellikler

Tavukların vücut yapısının anatomik özellikleri süper harko ve siyah renklerinin akrabalarının dış verileriyle hemen hemen aynı – tavuklar harko. Bununla birlikte, eskiden daha ağır bir ağırlığı vardır, zira bunlar genellikle geleneksel piliçlerle karıştırılmaktadır.

Haç loman kahverengi, usta gri, hayseks, hubbard, kızılcık, Macar dev, yulaf da yüksek et-yumurta verimliliği ile karakterize edilir.

Görünüm ve fizik

Bu cins tavukların görünümüne gelince, olağanüstü benzersiz özellikleri yoktur. Süper Harco gurur meme, yuvarlak mide ve orta ölçekli kanatları, vücuda tam oturmasını projelendirme, kabartma, güçlü kaslar, yuvarlak kalça masif, ince uzun dikdörtgen vücut var. Kuşun ortalama büyüklükteki kafa, bu küçük, hafif yuvarlak gaga rengi gri, gri renkli küçük kulak memesi, pembe yuvarlak küpe bulunur. Kafasında bir yaprak şeklinde pembe renk bir tepedir. Kuyruk güzel, yoğun, dik. Kuyruktaki musluklar büyük uzun örgüler oluşturur.

Kuş, geniş, aralıklı, sarı-gri veya gri tüylü güçlü, güçlü uzuvlar tarafından ayırt edilir. Tavukların rengi yeşilimsi renkte siyahtır. Göğüste boyun ve yele altın kapanımlardır.

Horoz ortalama ağırlığı 4,5 kg, tavuk 3.8 kg.
Süper harko

karakter

Doğası gereği, hibrit süper harko neredeyse mükemmel. Tavuklar hepsini bir araya getirdi “genetik temeli” nin en iyi özellikleri:

 • stres direnci – Tavuklar, stresli durumlarda, örneğin sıcaklık değişimleri, tutukluluk koşulları, vb.
 • huzurlu, dost canlısı – Kuşlar hiçbir zaman bir kişiye ya da akrabalarına karşı saldırganlık göstermez, kavga ve sökme işlemlerine girmez;
 • koşullara uyum – Süper harko çeşitli habitatlara mükemmel uyum sağlar, kolayca kafesteki içeriği yaşar.

Kuluçka İçgüdü

Tavuklar çok sert mükemmel bir şekilde tavuk içgüdüsü. Yavruları bağımsız olarak doğururlar ve sonra yetiştirirler. Kuşların cinsel olgunluğu 4-4.5 aylıkken ulaşır. Tavuklar 20-21 günlük inkübasyonda yumurtadan çıkar ve 40 gr’dan fazla ağırlığa sahip değildirler. Gençlerin yüzdesi çok yüksektir ve% 95’tir. Yavrular küçük beyaz lekeler ile siyah tüylü ile kaplıdır. Yetişkin tüyleri nispeten geç kaldığı için, yavrular lambanın altında, sıradan ırkların civcivlerinden çok daha uzun süre ısınmak zorundadırlar.
Tavuklar süper harko

Üretken göstergeler

Hızlı temsili, yaşamın ilk yılında yüksek verim ve etin mükemmel tadı ile karakterize edilen türün temsilcileri süper sert bir şekilde karakterize edilmiştir.

Büyüme ve kilo alma

Genç bireyler dinamik olarak gelişir, iyi kiloları vardır. Zaten iki ay içinde horozlar 2 kilo ağırlığında ve tavuk – 1,7 kg kazanıyor. Bu göstergeler, iki ay sonra, yumurtlama dönemine kadar neredeyse iki buçuk kat artar.

Yumurtlama döneminin farklı ırkların tavuklarında ne zaman başladığını ve tavukların kötü aceleye getirdiği ya da küçük yumurtalar taşıdığı, yumurtaları gagaladığı durumlarda ne yapılacağını öğrenin.

Kaç tane süpürmeye başladıktan sonra ve yılda yumurta üretimi nedir?

Süper harko – tavukların erken cinsi, 21-22 haftalıkken başlayan duvarcılık. Bir yumurtanın ağırlığı ortalama 60-65 g’a ulaşır Bir kuşun yoğun yumurta yumurtlama periyodu yaklaşık bir yıl sürer ve bunun için 230-240 adet yumurtayı yıkabilir. Yumurtalar, güçlü kahverengi bir kabuk ile orta büyüklüktedir.

Bir yıllık hayattan sonra, yumurta üretim oranları düşmeye başlar. Ve 2-2.5 yıl sonra, kuş genellikle yumurtaları getirmeyi bırakır. Bu nedenle yumurta üretiminin ilk yılından sonra tavukları kesime göndermeniz önerilir.

Önemli! Yumurtaların kalitesi ve sayıları doğrudan kümes hayvanı ve besin değerini koruma koşullarına bağlıdır. Bu rakamlar ne kadar yüksek olursa, verimlilik de o kadar yüksek olur.

Mevsimlik sonbahar moult sırasında, yumurta döşeme yaklaşık 1.5-2 ay durur. Bu dönemde, kümes hayvancılığı yapan çiftçilere, kuşun diyetine daha fazla miktarda besin almaları tavsiye edilir ve bu da debriyajı hızlı bir şekilde geri kazanmaya yardımcı olur.
Tavuklar süper harko

Ne beslenir?

Bir melez süper sert büyümek zor değil. Temel kurallardan biri dengeli, doğru ve yeterli bir beslenme düzenlenmesidir.

Biliyor musun Tavuklar çok zeki kuşlardır. Karmaşık problemleri çözebilir, bilgiyi aktarabilir ve geleceği konusunda endişe duyabilirler.

tavuklar

Tavukların gelişimlerinin başlangıcında, haşlanmış yumurtaya dayalı olması gereken iyi bir beslenme ihtiyacı vardır. İyi ezilmiş otlar, ezilmiş tahıllar ile karıştırılır. Günlük menüde, kemiklerin oluşumu ve tavuk iskeleti için gerekli olan, kalsiyum ve protein açısından zengin düşük yağlı peynirleri de içermesi önerilir.

On güne kadar, yiyecekler ılık bir sıvı formda verilir. Her zaman civcivlerde olması gereken temiz, temiz suları unutmamalıyız. Suya ek olarak, genç büyüme glikozu, zayıf bir papatya infüzyonu, hafif demlenmiş çay da verebilirsiniz.
Tavuklar süper harko
Civcivlerin yoğun gelişimi sırasında, 1.5-2 ayda, temel diyet özel olarak yapılmalıdır. Et-yumurta yönü ırkları için amaçlanan karma yemler. Bu yem, kuşun normal gelişimi için gerekli olan elementleri ve vitaminleri içerir.

Karma yem, hayvanların beslenmesi için tasarlanmış ezilmiş tahıllar, baklagiller, baklagiller, yağlı tohumlar, saman, vitamin-mineral takviyelerinin dengeli bir karışımıdır.

Yetişkin tavuklar

Yetişkin tavuklar beslenme konusunda titiz değildir ve neredeyse her şeyi yiyebilir. Bununla birlikte, kuşların beslenmedeki fizyolojik ihtiyaçlarını dikkate alarak, maksimum yumurtlama ve kilo alma elde etmek mümkündür.

Fabrika koşullarında, çok sert, çoğu durumda, özel karışık yemler ile besleniyorlar. Bunlar şunları içerir: tahıllar, yemek, kemik unu, tebeşir ve diğer hayati bileşenler.

Hanelerde tavukların rasyonları Islak karıştırıcılar, tahıl, tahıl ve sebze karışımı. Özellikle iyi kuşlar, kabak, yeşil soğan ve salatalık ilavesiyle kıskaçlara tepki gösterir. Menünün zorunlu bileşeni yeşil: bitki üstleri, yaz aylarında ısırgan otu, kışın saman ve pelet. Kuşları, çeşitli gıda atıkları, meyveler ve hatta meyveleri ekleyen yiyeceklerden almayın.
Tavuklar için Meshchanka
Yumurtlama döneminde, diyet protein gıda, vitamin ve mineral takviyeleri ile zenginleştirilmelidir. Kış aylarında, yiyecek hacmi% 15 oranında artar ve kalıplama sırasında beslemenin besin değerini arttırır. Ortalama olarak, günlük civcivler 100-150 g yem tüketirler.

Biliyor musun Kanatlı çiftliklerinde yetişen kuşlar, yüksek oranda protein içeren özel yiyecekler için özel olarak beslenirler. Bu nedenle, kuşlar çok daha hızlı ve aktif olarak kilo alırlar ve etleri geliştirilmiş tat nitelikleri kazanır. Ev yapımı püre ne kadar iyi ve kaliteli olursa olsun, tavuklar daha yavaş kilo alırlar.

İçeriğin özellikleri

Melezin özelliği, temsilcilerinin farklı gözaltı koşullarına hızla uyum sağlamaları ve stresli durumlara karşı yüksek direnç göstermeleridir. Hem kafeslerde hem de henhouse’da harika bir şekilde kavuşuyorlar.

Yürüyüşte henhouse

Kuşun donma direncinin iyi olmasına ve düşük sıcaklıklarda bile taşınabilmesine rağmen, kümes içinde +10 ila +14 ° C aralığında sıcak ve elverişli bir mikro iklim sağlamak daha iyidir.
Tavuklar süper harko
Bu tür göstergelere ulaşmak için zemini en az 7 cm kalınlığında talaş, saman, talaş kumu ile ısıtmaya yardımcı olacaksınız. Yumurtlayan yumurtalar için 12 saatlik bir ışık günü düzenlemeleri gerekiyor. Bu nedenle, kışın, örneğin, flüoresan ışıklar veya akkor gibi yapay ışık kaynaklarının takılması konusunda endişelenmelisiniz.

Önemli! Çok uzun bir gün, kuşlar kuşları daha da sıkmaya zorlar ve bu onlar için tahammül edilemez bir yük haline gelir. Sonuç olarak, tavuklar tüm doğal kaynaklarını ağrmaya, tüketmeye ve harcamamaya başlar.

Tavuk kümesindeyken iyi bir havalandırma sağlamak gereksizdir, ancak taslakların yokluğunu kesinlikle izlemelisiniz. Kanatlı kümeslerde düzenli olarak temizlemek, ıslak çöpleri çıkarmak, özel müstahzarlarla veya zayıf bir potasyum permanganat çözeltisiyle dezenfekte etmek gereklidir.

Sadece bir tavuk kümesi seçmek ya da kendiniz yapmak değil, aynı zamanda doğru bir şekilde yapmak önemlidir.
düzenlemek, roost yerleştirmek, yuva yapmak, ısıtma sağlamak.

Katmanların sürekli kürek çekmesi sadece kuşun sağlığını olumlu yönde etkiler. Bu durumda, topraklar korunamaz, çünkü bu tavuklar nasıl uçacaklarını bilmiyorlar ve bunu yapmaya çalışmıyorlar.
Hulk süper harko

Kafeslerde üreyebilir miyim

Çok sayıda tavuk yetiştirilmesi planlanıyorsa ve yürüyüş için yeterli yer yoksa hücresel içerik en uygun çözüm olacaktır. Bu durumda, belirli bir sıkışıklığa rağmen, yumurtaların yumurtlanması, acı çekmez. Üstelik, bu bakımda kuş, küçük harekette enerji giderinin azaldığı gibi, daha az yem yemektedir.

Tavukları kafeslerde tutmanın ve kümes hayvanları için kendi kendine yapılan kafesleri yapmada artıları ve eksileri hakkında da bilgi edinin.

Hücrelerin yerleştirileceği oda sıcak, iyi havalandırılmış, kuru ve temiz olmalıdır. İdeal sıcaklıklar + 20-27 ° С, nem oranı -% 50-60 arasındadır. Hücrenin belirli gereksinimleri de karşılaması gerekir:

 • içenlerin ve besleyicilerin kullanılabilirliği;
 • yumurtalar için özel bölme;
 • kanatlı ürünleri için özel bölüm.

Yumurtaların mümkün olduğunca sık temizlenmeleri tavsiye edilir, böylece kuşlar onları gagalamaya başlamaz.

Önemli! Bir melez yetiştirmenin asıl amacı mümkün olduğu kadar kısa sürede et karkasını almaksa, bir aydan başlayarak genç tavuklar kafeslerde tutulmaya ve yüksek proteinli gıdalarla beslenmeye başlar.

Cinsin avantaj ve dezavantajları

Cinslerin tavukları superhark – bu sürekli bir fayda, çünkü onlar tarafından karakterize edilir:

 • yüksek verimlilik;
 • sert iklim koşullarına dayanıklılık;
 • herhangi bir gözaltı koşuluna uyum sağlama yeteneği;
 • Beslenmede iddiasız, “omnivor”;
 • bir tavuğun iyi nitelikleri;
 • hızlı büyüme ve gelişme;
 • güçlü bağışıklık ve birçok hastalığa karşı direnç.

Süper harko
Arasında eksileri Hibrid kümes hayvanları yetiştiricileri, tavukların çok sıcak tutulması için uzun bir süre ihtiyaç duyduklarını belirtiyorlar.

Süper harko – tavukların en başarılı ırklarından biri, sayısız avantajlar küçük dezavantajlarla örtüşüyor. Kuşlar, diğer haçlarla tek bir çatı altında birleşirler, nadiren hastalıklara yenik düşer, çevre koşullarına mükemmel uyum sağlar ve en önemlisi, yüksek yumurta üretim oranlarıyla sahiplerini düzenli olarak memnun edebilirler.