Tavuk yumurtası puanlaması

yumurta
Herkes, kümes hayvanı çiftliklerinde yetiştirilen tavuklardan yumurta satın almak istemiyor. Bu anlaşılabilir bir şey. Yumurta almak için ev tavukları – masanızda kaliteli bir ürün garantisi.

Ve bazı durumlarda, yerli tavukların yetiştirilmesi ek bir gelir haline gelebilir – bir aile mini-işletmesi, çünkü bir ev yumurtasının bir fabrika yumurtasından daha pahalıya mal olması.
Bunu yapmak için bir odaya, bir ahıra, iyi bir yem tabanına, bir kuş cinsi yumurta almalı ve bunun için uygun koşullar yaratmalısınız.

Biliyor musun Yumurta yönünde tavuklar büyük bir vücut ağırlığına sahip değildir – ağırlığı genellikle 2,5 kg’ı geçmez. Aynı zamanda uzun kuyruk tüyleri, süpürme kanatları ve oldukça güçlü bir düz dentat kretiyle “zengin” tüylere sahipler.

Ayrıca tavuklar için hızlı bir gelişme ile karakterize edilir – 100-140 gün arasında zaten tamamen yetişkin, yumurta taşımak için hazır oluşmuş.

Kendileri veya küçük işletmeleri için hangi yumurta tavuklarını seçecekler? Kayalara genel bakış ve özellikleri.

Beyaz Leggorn

Türün yerli toprakları – İtalya, XIX yüzyıldan beri bilinmektedir. Bu yumurta yönü cinsi en popüler olanıdır ve neredeyse tüm modern yumurta ırklarının öncüsüdür.
Beyaz Leggorn
Yıllarca süren bir ıslahın sonucu olarak çeşitli ırklar ortaya çıkmış, ancak orijinal olarak iyi huylu tavuklara dayandırılmıştır – Leygorn. Bu, yeni başlayan kümes hayvanı yetiştiricileri için bile en dayanıklı, iddiasız, üreme kolaylarından biridir.

Bu durumda, dikkate almanız gereken bu tavuklar çok utangaç ve gürültü stresine maruz. Gürültü arka planı yüksekse – indirilmesi gerekir. Ancak tavuklar mükemmel bir şekilde iklimlendirilmişlerdir, bu sayede hem güney hem de kuzey bölgelerinde üreme için eşit derecede iyidirler.

Tavuğun tam olgunlaşması 140-145 gün içinde gerçekleşir – ilk yumurtalar her zaman küçüktür, bir sonraki 60-62 gram kütleye sahiptir. Patlıcan beyaz beyaz leggorn: yılda ortalama 300 tavuk. Cins sadece yaygın olarak değil, aynı zamanda endüstriyel kümes hayvanları yetiştiriciliği de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Önemli! Lychegory tavukları çok aktif bir ırktır, yürümeye ihtiyaç duyarlar, esaret altında tutulursa yumurta üretiminde bir kayıp olur.

Breukelen

Belçikalı tavuk cinsi cinsi – Güçlü bağışıklık ile Hardy, aktif, iddiasız. Yalnızca hücresel veya aviary içerik için uygun değildirler – bir padoksa ihtiyacınız vardır. Tavuklar sadece güzel değil, aynı zamanda dekoratif nitelikleri ile, hızlı büyüyen.
Breukelen
Tüyleri yoğun – beyaz-gümüşi siyah veya siyahla altın-kahverengi. Tüy deseni, alternatif dalgalar halinde. İyi gelişmiş kanatlar ve uzun kuyruk tüyleri. Brekel en büyük yumurta taşıyan ırklardan biridir, tavuk ağırlığı 2.5-2.7 kg olabilir. Yılda tavuk 180-220 yumurtadır. Yumurtanın ağırlığı 62-63 gr.

Loman Brown

Vatan – Almanya. Üreme tarihi, son yüzyılın 70’lerinin başlangıcıydı. Kararlı bir bağışıklık görünümü ile son derece üretken, iddiasızdır. Onlar 120 gün erken bir gelişme var. İyi soğuk direnç ile ayırt edilirler – soğumada yumurta üretimi azalmaz. Kuzey bölgelerimiz için harikalar. Loman Brown
Tavuklar loman kahverengi – en iyi tabakalar (yılda 320-330 yumurta). Yumurtanın ağırlığı 63 g’dır. Onun için ana üreme materyali Plymouth ve Eiland cinsi kayaçtı. Kuşun kahverengi-beyaz tüyleri vardır. Tavuk ortalama 1,9 kg ağırlığındadır. Paddock arzu edilir, ancak gerekli değildir. Bu hücresel veya aviary bir içerikse, aşırı kalabalıklaşmadığından emin olmanız gerekir.

Önemli! Loman Brown tavuk cinsi yeterli protein, mikro ve makro elementler ile yüksek kaliteli bir tam besleme gerektirir. Yüksek besleyici karma yem, türün yüksek verimliliği için gerekli bir koşuldur.

Minorka

Bu bir İspanyol cüce, dekoratif, yumurta taşıyan tavuklar. Tavuklar, yoğun, genellikle siyah tüyleri olan, mobil, zarif, küçük, beyaz da vardır. Karakteristik bir özellik beyaz küpeler ve bir bere şeklinde hafif sarkan bir krettir.
Minorka
Tabakanın ağırlığı 2.5-2.6 kg’dır. Tavuk minorca cinsi çeşitli alt türlere sahiptir – Amerikan, İngiliz, Alman. Nesushki 155 günde olgunlaşır. Cinsin üretkenliği yılda 175-185 yumurtadır. 65-70 g ağırlığındaki beyaz renkli yumurta.

Rus beyaz

Ya da Kar Beyazı. Anavatan – Rusya, daha doğrusu SSCB. Cins kaldırmak için, beyaz leghorn ve yerel evcil tavuklar temel alınmıştır. Son olarak, cins, son yüzyılın 60’larında kuruldu ve 1970’lerin ortalarında, Birliğin endüstriyel üretim için önde gelen yumurtası haline geldi.
Rus beyaz
Yoğun beyaz tüyler, uzun kanatlar, güzel bir uzun kuyruk, sarı pençeleriyle karakterizedir. Tavuk ağırlığı – 1,8-1,9 kg. Yumurta üretiminin başlangıcı 150 gündür. 55-57 gr ağırlığında beyaz renkli yumurtalar Patlıcan – yılda 190-200 yumurta.

Biliyor musun Her yıl 220-230 yumurta yumurta üretimi ile Rus beyazı ayrı seçim türleri vardır.

Yüksek hat

Vatan – Amerika Birleşik Devletleri. Güçlü bir bağışıklık kuşu ile iddiasız, iddiasız, sakin. Tüylerin rengi beyaz veya kahverengidir. Ağırlık – olgunlaşan yaklaşık 2 kg – 170-180 gün. Bunlar yumurtalar için iyi tavuklar, üretkenlikleri – Her yıl tavuk başına 250-340 yumurta. 62-65 gram ağırlığında yumurta Ayrıca, türün yararları arasında yüksek kaliteli yumurtalar ve kümes hayvanı yemlerinin nispeten küçük bir miktarı bulunmaktadır. Yüksek hat

Biliyor musun High Line şu anda hem endüstriyel ıslahta hem de yerli üretimde kanatlı yumurtaları arasında liderlerden biridir. Bu ekonomik olarak avantajlı ırklar arasında liderlerden biridir.

Haysex Brown

Anavatan – Hollanda. Cins (çapraz) 1970 yılında sabitlenmiştir. Bunlar aktif ama savaş değil, sakin tavuklardır. Tüyün rengi kahverengimsi altındır. Katmanların olgunlaşması – 140 günde, ağırlık – 2,1-2,2 kg. Haysex Brown
Patlıcan – yılda yaklaşık 300 yumurta. Yumurtanın rengi kahverengidir, birinin kütlesi 61-62 gr olup, üreme iddialı değildir, iyi bir hayatta kalma, ama ışık sevendir. Sabit performans için ışık gününü en üst düzeye çıkarmanız gerekir.

Haysex beyazı

Ya da haysex beyazı beyaz tüylü Hollandalı bir alt türün alt türü. Bu haç daha küçüktür, ağırlığı – 1,7-1,8 kg. Yaytsenoskost – 140-145 gün ile. Verimlilik yılda 290-300 yumurtadır. Yumurtanın ağırlığı 61-62 gr, kabuğun rengi beyazdır. Haysex beyazı

Önemli! Yüksek yumurta üretimini sürdürebilmek için yumurta tavuğu haysex ırkları geniş, kuru, hava geçirmeyen, iyi aydınlatılmış ve havalandırmalı bir oda gerektirir.

Çek altın

Anavatan – Çek Cumhuriyeti. Bizde bu cins, XX.yüzyılın 70. yıllarından bilinmektedir. Tavuklar minyatür, dekoratif, çok güzel, sıradışı renk – sarı-altın kahverengi. Tavuk ağırlığı – 1,5-1,6 kg. Vade 150 gündür. Çek altın
Patlıcan – yılda yaklaşık 180 yumurta. Yumurta ağırlığı 53-56 gr, kabuk kahverengi kremadır. Cinsin iddiasız, utangaç değil, ama çok hareketli, aktif – bir alana ve bir padok’a ihtiyaçları var.

tıraş makinesi

Anavatan – Hollanda. Cins dostu, iddiasız, cesur, aktif. Üç alt türe ayrılmıştır – tıraş makinesi siyahı, tıraş makinesi kahverengi, tıraş makinesi beyazı. Tüylerin renginde ve bazı dış tür özelliklerinde farklılık gösterir. tıraş makinesi
Ama genel olarak, tavuk shaker ağırlığı 1.9-2 kg, 150-155 gün acele yumurta üretimi – yılda 340-350 yumurta. Yumurtanın ağırlığı 57-65 g’dır. Yumurtalar kahverengi veya beyazdır.