Tavşanlar dandelions ile besleyebilir miyim

Tavşanlar karahindiba yemek
İlkbaharın başlangıcında, karlar tarlalardan ve çayırlardan düştüğünde ve güneşin ısınmasına başlarken, karahindibalar ortaya çıkar. Onların parlak yeşillikleri sadece kış griğinden değil, aynı zamanda tavşanlardan da yorgun olan insanları memnun ediyor. Uzun kulaklı hayvanlar bu bitkisine tapıyorlar, ama soru ne kadar yararlı olduğu, çünkü karahindibaların iyi olandan daha fazla zarar verebileceği yönünde bir görüş var.

Karahindiba verebilir miyim

Tavşanlarda, bu bitki ana lezzetlerden biridir. Tecrübeli çiftçiler bu kemirgenlere karahindiba verilip verilmediğinin sorusu üzerine, olumlu cevaplar vermeli, ancak dikkatli olmanın gerekli olduğuna dikkat edin.
Hindiba

Geleneksel tavşanlar

Bu çiçek, sadece genç hayvanlar için değil, yetişkinler için de kalsiyumun ana kaynağıdır. Ek olarak, çok sayıda A, B2, B4, C, E, demir ve fosfor vitamin içerir. Ayrıca karahindibada tavşanların genç yavrularının normal büyümesine katkıda bulunan terpenoidler, glikozitler, karotenoidler gibi önemli maddeler vardır.

Önemli! Ördekler diyetinde, karahindiba, toplam yeşillik hacminin 1 / 3’ünden daha fazla olmamalıdır.

Bu bitkinin kökleri kullanılır:

 • iştahı arttırmak,
 • sindirimin normalleşmesi için
 • Koksidiyoz için bir profilaktik olarak.

Bununla birlikte, besinlerin en büyük miktarı sapları ve yapraklarıdır. Laktasyon döneminde özellikle kadınlar için bir karahindiba yararlıdır. Bir diüretik gibi davranırken süt üretimini teşvik eder. Bu bitkinin sadece genç yavruların yaşamının 3. haftasında diyete dahil edilebileceği unutulmamalıdır.
Tavşan ve karahindiba
Yeşilleri ilk olarak tavşanların önüne koyduysanız, önce merakla davranırlar ve sonra büyük bir keyifle yiyebilirler. Başlangıç ​​olarak, genç hayvanların günde bir ya da iki çiçek vermesi ve daha sonra yaprakları ve kökleri ekleyerek normu kademeli olarak arttırması gerekir. Bu durumda, hayvanın genel sağlığını izlemek gereklidir.

dekoratif

Egzotik tavşanlar için karahindiba, sıradan tavşanlar kadar faydalıdır. Onlar büyük zevk ile kökleri ve yaprakları hem de kökleri olan çiçekleri yiyin. Ama bu yiyeceğin hacmini kesinlikle izlemelisiniz. Karahindibaların aşırı kullanımı, tavuğun büyümesinde gecikmeye neden olabilir. Ve ayrıca – düzensiz idrar ve sistit gelişmesine neden olmak.
Dekoratif tavşanlar

Düzgün nasıl beslenir

Karahindiba – Bu öncelikle bir tıbbi bitkidir, bu nedenle beslenme kurallarını ve diyetin oranını izlemek çok önemlidir.

 1. İlkbahar ve yaz aylarında günde 3 kez, beslenme için en uygun zamanla birlikte verilebilir – 06:00, 15:00 ve 19:00. Sabahın erken saatlerinde, normların 1 / 3’ünün ortasındaki günlük normunu ve akşamın kalan kısmını beslemek için akşam vermek gerekir.
 2. Kış aylarında, beslenme için zaman dilimi hafifçe kaydırılır (08:00, 12:00, 17:00), ancak tüketim gereksinimleri korunur.

Bitkiler ekolojik olarak temiz alanlarda (yollar ve zararlı üretim tesislerinden uzakta) toplanmalıdır. Ayrıca kullanmadan önce önceden hazırlanmalıdır. Taze çekilmiş karahindibalar sıcak suda iyice yıkanır (kaynar suda değil), ardından dikkatlice kurutulur. Bunun için bitki iyi üflenecek gölgeli bir yere asılır. Tüm nem yüzeyden buharlaştıktan sonra ezilebilir veya bir bütün olarak verilebilir.

Önemli! Bu tür yeşillikleri sık sık yiyerek, hayvandaki idrar kırmızı renkte olabilir, ancak bu panik için bir neden değil, normal bir fenomen.

Çiçekli üstler

Karahindiba çiçeklenme iki döneme ayrılabilir: sarı ve beyaz (seminal) çiçekler ile. Tavşanlar için en büyük fayda sarı çiçeklerdir, ancak hacimleri en az olmalıdır. Bu, bitkiyi yırtarken, acı bir tada sahip olan süt sıvısını serbest bıraktığı ve bütün hayvanların bunu sevmemesi gerçeği ile açıklanabilir.
Bir karahindiba üstleri
Tavşanlar için sadece çiçek açan bitkileri seçmek en iyisidir. Onları kırmak, maksimum miktarda yararlı polen bulundurmaya dikkat etmelisin. Çiçekli üst dişler için yararlı olan bir çok kalsiyum ve mineral tuzları içerir.

Biliyor musun Karahindiba doğru bir “chasomer” dir. Sarı çiçeği saat 06: 00’da açılır ve saat 15: 00’de kapanır, aynı anda hata artı ya da eksi birkaç dakikadır.

Bir yetişkin için yaz aylarında çiçekli üst tüketiminin tüketimi, günde 100 gramdan fazla çiçek değildir. Bununla birlikte, onları yırtıp götürmemek, ancak her bir tavşanı tüm bitkiye tamamen vermek ve böylece vücuda maksimum fayda sağlaması tavsiye edilir.

Yaprakları ve sapları

Tavşanlar için bu, karahindenin en sevilen kısmıdır ve büyük bir iştahla tüketirler. Bu tür yeşillikleri hem saf halde hem de doğranmış (diğer gıdalarla karıştırılmış) olarak verebilirsiniz.
Karahindiba yaprakları
Yaprak ve gövdelerde bulunan besin maddeleri, böbreklerin ve karaciğerin işleyişini teşvik eder, böylece toksik maddeleri hayvanın vücudundan uzaklaştırır. Bu incelikli yaz döneminde tüketim normu günde 600-800 gr.

Diğer yayınlarla birleştir

Diğer yeşillikler ile karışık bir karahindiba vermek en iyisidir. İdeal olarak bir muz, solucan veya solucan ile birleştirilmiştir. Bu otlar kombinasyonu iyi bir antiparaziter etkiye sahiptir. Bu karışımı haftada 1-2 kez tavsiye et. Bu, evcil hayvanınızı bu bitkide çok fazla bulunan kalsiyumun aşırı dozundan koruyacaktır.

Ayrıca, tavşan gibi bitkiler gibi: ısırgan, kuzukulağı ve Kudüs enginar.

Diğer bitkilerle karıştırılarak, oranların gözlenmesi gerekir: bu karışımda karahindiba içeriği% 30’u geçmemelidir. Buna ek olarak, kaba lif ihmal etmeyin, bu yüzden saman her zaman tavşan için kullanılabilir.
Tavşanlar yiyor

Toplama ve depolama kuralları

Dandelions, diğer bitkiler gibi, sadece onların bol büyüme sırasında değil, aynı zamanda hayvanın vücudunun ek vitamin ve besin maddelerine ihtiyaç duyduğu zaman da verilebilir. Ancak, sadece toplama ve depolama kurallarına uyarak, bu yeşilliklerin maksimum faydasını kaydedebilirsiniz.

Nasıl hazırlanır

Daha önce de belirtildiği gibi, çevresel temiz bir yerde karahindiba toplamak gereklidir. Bununla birlikte, tavşanlar için özel olarak küçük bir alan ekebilirsiniz – bu durumda negatif faktörlerin etkisini en aza indirgeyebilirsiniz. Bağımsız olarak büyürken, bu ottan kurtulmanın çok zor olduğunu, çünkü nüfusunu hızlı bir şekilde geri yükleyebildiğini unutmamalısınız.

Biliyor musun Çiçeklenme okunun ortaya çıkmasından önce toplanan karahindibalar, en besin maddelerine sahiptir. Bu nedenle, önce böyle bir bitki verilmelidir.

Kışın yeşil yiyecekleri hasat etmeye başladığınızda kışın yaz sonunda geçmesi gerekiyor. Yapraklar üzerindeki çiy zaten kuruduğunda gün boyunca bunu yapmak en iyisidir. Yeşilleri toplarken, aşağıdakileri dikkatlice izlemelisiniz:

 • datura,
 • düğün çiçeği,
 • sütleğen,
 • hellebore,
 • kırlangıçotu ve diğer zehirli bitkiler.

kırlangıçotu

Hasat sonrası, hasat prensibi, hemen hasat edilecek taze hasat edilmiş bitkilerle aynıdır:

 • sıcak su ile durulayın;
 • Hafif bir çekişin olduğu gölgeli bir yerde kurulayın;
 • depolama ve daha fazla besleme kolaylığı için öğütme.

Bitki kapalı alanda kurutulabilir, ancak toz ve küf içermemelidir. Kurutma işlemini hızlandırmak için ek havalandırma yardımcı olacaktır.

Nasıl saklanır

Kurutulmuş karahindiba, temiz bir hava sirkülasyonunun olduğu ve nemin olmadığı kuru bir odada saklanmalıdır. Ezilmiş bitki başka bir çim ile karıştırılabilir ve kurutulmuş bütün samana eklenebilir.
Kurutulmuş dandelions
Bazı çiftçiler bu çiçeğin yeşilini una öğütmeyi tercih ederler. Bu formda, püre eklenmesi ve besin özelliklerini kaybetmeden hızlı sindirilirken kullanılması uygundur.

Önemli! Karahindiba kurutmazsanız veya nemli bir odada saklarsanız küflü olabilir. Fungus kalıpları tavşanlarda tehlikeli bir hastalığa neden olur – aspergilloz, bir hayvanın solunum sistemini etkiler. Genç bireylerdeki ölüm oranı çok yüksektir.

Tavşan için karahindiba sadece lezzetli bir tedavi değil, aynı zamanda yararlı vitamin ve besin kaynağıdır. Bununla birlikte, bunu diyete sokarak, tavşanların sağlığını yakından izlemeniz gerekir, çünkü yiyeceklerde çok seçici değildirler ve bu bitkinin büyük bir kısmı hayvanın büyümesini yavaşlatabilir. Hazırlık ve depolama kurallarına uymak da gereklidir.


Loading...