Tavşan kepeği olabilir: kullanım nedir, nasıl verilir

kepek
Bran, genellikle çiftlik hayvanlarını beslemek için kullanılır, çünkü bunların elde edilmesi için küçük mali maliyetlerle, bunlar koğuşların iyi doygunluğudur. Aslında, bunlar, arpa, buğday, karabuğday, çavdar, vb. Gibi tahılların sert bir kabuğu olan öğütme üretiminin atık ürünleridir. Bütün bunları tavşanların diyetine ve mümkün olanın normlara uyması mümkün mü? Bu makalede okuyabilirsiniz.

Tavşanlara kepek verilebilir

Bazı yetiştiriciler, kulaklı hayvanların düzenli olarak beslenmesi için kepek kullanmamaları veya diyete sadece az sayıda sokmaları tavsiye edilmez. Bununla birlikte, belirli ihraç kurallarına uyarak, böyle bir ürün sadece mümkün olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm türlerin hayvanın organizması üzerindeki olumlu etkisiyle açıklanmış olan beslenmede de kullanılması gerekir.

Tavşan yetiştiricilerine evde tavşan beslemenin tüm inceliklerini göz önünde bulundurmaları tavsiye edilir.

buğday

Bu tür kepçenin kalorik içeriği, 100 g ürün başına 296 kcal’dir ve bu da uzun süre doygunluk hissi sağlar. Ürünün bileşimi, daha az değerli fosfor ve B vitaminlerinin bulunmadığı büyük miktarda yararlı lif içerir Bu tür bir kepek esas olarak besi için tavşanların beslenmesi için kullanılır; Obeziteyi önlemek için genç kadınlara vermek tavsiye edilmez.
Buğday kepeği
İhraç şekli çok çeşitlidir:

 • bağımsız bir ürün olarak;
 • silaj, pulpa ve posa ile birlikte.

Önemli olan, önceden sıcak su ile nemlendirmektir.

Önemli! Kepek ile kılların buharlanması gereken miktarın hesaplanması için çok önemlidir. Biraz ayakta durduktan sonra, bu tür yiyecekler bozulabilir ve kurbağalar yedikten sonra sindirimle ilgili problemler yaşayacaktır.

arpa

Arpa kepeğinin kalorik içeriği, buğdayınkinden bile daha yüksektir ve 100 gr için 337 kcal’dir. Ürün ayrıca vücut lifinde kolayca çözülebilen büyük miktarda içerir – diğer tüm kepek türlerinden daha fazladır. Tabii ki, evcil hayvanlarda obeziteyi önlemek için, kullanılan kepek miktarını dozlamak, ürünü alışılmış mashroomlara eklemek veya sulu yemler ile karıştırmak gereklidir.
Arpa kepeği
Selüloza ek olarak, kalori içeriğini önemli ölçüde etkileyen önemli miktarda manganez, çinko, kobalt, demir ve nişasta da vardır.

Muhtemelen tavşanlar, burdolar ve wormwood’un tavşanlara verilip verilmeyeceğini ve tavşanlar için ne tür bir çimlerin beslenebileceğini bilmek faydalı olacaktır.

çavdar

Bu seçenek, 100 gr çavdar kepeği sadece 200 kcal için hesaplandığı için nispeten diyet olarak adlandırılabilir. Bununla birlikte, tavşanlar sadece daha besleyici türlerin yokluğunda ve daha sonra küçük miktarlarda kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Diğer gıdalarla birlikte çavdar kepeği aşırı kilo almasına izin vermeyerek hayvanın dysbacteriosis, karaciğer problemleri ve sindirim sistemi bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.
Çavdar kepeği
Ürünün bileşimi bu tür yararlı bileşenler içerir:

 • fiber (yaklaşık% 40);
 • mineral maddeler, özellikle kalsiyum, potasyum, demir, fosfor, magnezyum, manganez, iyot, selenyum ve krom;
 • B, A ve E grubu vitaminleri;
 • enzimler;
 • yağlı ve organik asitler, amino asitler.

Kimyasal bileşimi ve besin değeri açısından bakıldığında, çavdar ürünü buğdaya çok yakın olmakta, ancak hala beslenmede daha düşük kalmaktadır.

Biliyor musun Tavşanlar yiyecekleri o kadar hızlı çiğner ki, çeneleri bir iki kere iter.

karabuğday

Bir başka oldukça yüksek kalorili ürün, çünkü 100 gramda 365 kcal kadar. Ancak bu, hayvanların ağırlık kazanacağı anlamına gelmez, çünkü daha az gluten vardır. Aynı zamanda, karabuğday kabuğu bir çok lif içerir (% 34-48), fakat sorun zayıf sindirilmiş olması ve tavşanların sindirilebilirliğiyle ilgili problemleri olabilir.
Karabuğday kepeği
Pozitif özelliklerden çok sayıda amino asit ve protein tahsis edilmesi, bu nedenle buğday ve arpa kepeği bulunmaması durumunda, bu ürünün diyette az bir miktarını sunabilir.

Tavşanlar ile beslenemeyen bitkilerin listesini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Yukarıdaki kepek türlerinin tümü, hayvanın genel iyiliğinde önemli bir rol oynamaktadır, çünkü dozajın doğru hesaplanması ve teslimat normlarına uygunluğu ile aşağıdaki sonuçların elde edilmesi mümkündür:

 • vücutta metabolik süreçleri geliştirmek;
 • Sindirim, sinir, kardiyovasküler ve kas sistemlerinin aktivitesini normalize eder;
 • cilt ve yün örtüsü tavşanlarının görünümünü iyileştirmek, doku rejenerasyonu;
 • Vücudun koruyucu fonksiyonlarını arttırır.

tavşan
Ek olarak, bu tür bir besin takviyesinin makul bir miktarının düzenli olarak kullanılmasıyla, bağırsakta ve kalın bağırsakta onkolojik problemlerin olasılığı azalır.

Biliyor musun Yazın çok sıcak olduğu ortaya çıktıysa, tavşanların büyük bir yavruları bekleyemez. Genellikle bu gibi durumlarda, erkekler dişiler başarıyla dölleme yeteneğini kaybeder ve sadece soğuk algınlığı ile döner.

Besleme kuralları

Yaşamın farklı dönemlerinde, tavşanlar farklı miktarlarda besin gerektirir, bu nedenle kepek üretimi için tek bir standart olmadığı şaşırtıcı değildir. Genç hayvanlar, yetişkinler, hamile ve emziren kadınlar için doz tüketimini düşünün.

Hangi yaştan itibaren

Bu konuda bir fikir birliği yoktur, ancak birçok çiftçi genç kepeğin hayatın ikinci ayından beslenme olasılığından bahsetmektedir. Tabii ki, büyük dozlar yoktur, ancak sulu yemlerle karıştırılmış aynı buğday ürünü oldukça yararlı olabilir.
tavşan

Nasıl verilir

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kepek hem kendi formunda hem de nemli stilts bileşimlerinde verilebilir, esas şey hayvanların tazeliklerini ve zamanında tüketimini izlemektir. Yani, kış aylarında, bir yetişkin tavşanı, 50 gram kadar çeşitli kepek, haşlanmış patates veya diğer etlerle karıştırılabilir (ürün servis edilmeden önce ılık suda ıslatılır).

Önemli! Tavşanlarý asla zehirli bitkilere yerleþtirmeyin: savurgan, yüksükotu, güderi, zehirli süt, hemlock, kolchicum. Bir ya da bir başka otun güvenliği konusunda emin değilseniz, tehlikeli olduğunu düşünmek daha iyidir.

1-3 aylık küçük tavşanlarda 15-25 gr yem, gebe dişi – 60 gram ve hemşirelik tavşanı normu günde 100 gram verir.

Bu değerleri aşmak kesinlikle tavsiye edilmez, çünkü vücuttaki aşırı besinler eksikliklerinden daha az tehlikeli olamaz.

Tavşanlardaki ırkların dekoratif, et, kürk ve aşağıya atıfları hakkında da bilgi edinin.

Kontrendikasyonlar

İnsanlarda ve tavşanlarda olduğu gibi, kepek tüketimine yönelik ana kontrendikasyon, özellikle diyare olmak üzere sindirim sistemi ile ilgili problemlerdir. Buna ek olarak, vücutta yüksek tuz içeriği olan tavşanlara ve safra kesesinin rahatsızlıklarına başvurmaları önerilmez.
tavşan
Evcil hayvanların kepek ile uzun süreli beslenmesi de sindirim organlarının zayıflamasına yol açabilir, bu nedenle bu ürünü kesintisiz olarak vermeyin.

Hangi tavşanların sıvı seçmeyi tercih ettiğini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Tavşanlar başka ne besleyebilirsin?

Tavşanlar çok süslü hayvanlar değildir, bu yüzden diyetlerinin seçiminde herhangi bir sorun olmamalıdır. Kulaklı menülerin temeli:

 1. Yem karışımları. Bu gruptaki tavşanların favori ürünleri yulaf, arpa ve mısır olmakla birlikte, buğday ve darı yemeye oldukça istekli olmalarına rağmen. Yemlik baklagiller ve bezelye sadece yetişkin bireyleri beslemek için kullanılır ve daha sonra ezilmiş bir formda, genellikle haşlanmış patates ve kepek ile birlikte kullanılır. Tavşanlar için özel olarak geliştirilmiş ürünler hariç, hemen hemen her yem karışımı uygundur. Yem, vücudu hızlı bir şekilde doyurur ve besin maddelerini yenileyerek açlık hissini bastırır. Yem karışımları
 2. Sulu yemler. Genellikle kulaklı kulaklarda böyle bir yiyecek, patates ve yem pancarıyla temsil edilir, bunlar genellikle beslenir ve havuç olurlar. Bütün bu sebzeler, vitamin ve mineral bakımından çok zengindir ve hem ham hem de haşlanmış formda kazanılarak üretilebilir – ancak, bu ikincisi daha çok patates ile ilgilidir. Sulu yemler
 3. Silaj beslemesi. Bu tür yemlerin en popüler çeşidi – 1: 1 oranında bir yem lahana ve bir havuç üstünden havuç-lahana karışımı. Ana şey yeşil kütleyi iyi öğütmek ve onu yerleştirirken dikkatli bir şekilde sıkıştırmaktır. Uygun şekilde hazırlandığında, silaj meyveli bir kokuya ve zengin bir yeşil renge sahip olmalıdır. Silaj yemleri, özellikle kış mevsiminde, taze vitamin kaynağı olmadığı zaman, kulaklı menüyü çeşitlendirmenin iyi bir yoludur. Silaj besleme
 4. Kaba yem. Saman, kuru dallar, saman ve saman içerir. Çoğunlukla, bu tür gıdalar protein, vitaminler ve mineraller açısından çok zengindir, ancak bunların sayısı hasatın doğruluğuna bağlı olacaktır: samanı mümkün olan en kısa sürede keçiler, piramitler veya vecierlere yerleştirmek kurutulmalıdır. Örneğin, 1 kg yonca samanı 35 mg karoten, vitamin B1 – 2.5 mg, B2 – 19 mg, PP – 41 mg içerecek, kötü çayırlarda ise karoten miktarı 8 mg’ı geçmeyecek, B1 – 1.1 mg, B2 – 9 mg, PP – 38 mg. Yaprak döken ağaçların kuru dallarında samandan daha az besin maddesi vardır, bu nedenle diyetteki payı% 30-40’ı geçmemelidir. saman
 5. Yemek atıkları Ev masasındaki kalıntıların yardımıyla, kulaklı hayvanları doyurmak ve onları kalan beslemelerin ağır bir kısmı ile değiştirmek mümkündür. Bu amaçla ekmek kabukları, tahıllar, patates kabukları ve hatta ilk derslerin kalıntıları sıklıkla kullanılır. Yem türüne gelince, hayvanlar hem çiğ hem de haşlanmış veya kurutulmuş gıda tüketirler; Ana şey – ekşi ve kalıp belirtileri yoktu. İstenirse, sıvı gıda kalıntılarına karışık yem ekleyebilirsiniz. Gıda atıklarının tavşanlara verilmesinin düzenlenmesi haftada birkaç kez geçmemelidir. hapsedilme
 6. Yeşil yem (yonca, yonca, tatlı yonca, bezelye, yulaf, çavdar, kırağı lahana, karahindiba, muz, ısırgan otu ve hatta yapay olarak ekilen otlar). Sindirim süreçlerini iyileştirirken, içerdikleri tüm yararlı maddeler ve vitaminler bütünüyle emilir. Yaz aylarında, çim neredeyse sınırsız beslenir, genellikle diyet atık sebze yetiştiriciliğinde kullanılır (örneğin, pancar ve havuç üstleri). Mide rahatsızlığından kaçınmak için, bu yiyeceklerin diyetteki oranı kullanılan toplam gıda miktarının 1 / 3’ünü geçmemelidir. yonca

Gördüğünüz gibi, tavşanların beslenmesinde kepek sadece ek bir besin kaynağı olarak düşünülebilir ve eğer gerekliyse kolaylıkla başka yiyecekler ile değiştirilebilirler. Her durumda, yetiştiricinin tüm ürünlerin kalitesini kontrol etmesi gerekir, çünkü bu durumda, yalnızca bu durumda, kulak sağlığının zararsızlığını garanti edebilir.


Loading...