Tatlı soğan veya frenk soğanı: iyi bir ekin yetiştirmek için düzgün ekim ve bakım nasıl yapılır

Frenk
Shnitt-soğan veya soğan yakında erken vitamin ve sulu yeşillik hayranlarını büyümeye bayılıyorum. Almancada, “shnitt” ismi “yeşili kesmek için bir bitki” anlamına gelir. Bununla birlikte, kültür genellikle sadece tüy yeşili üretmek için değil, aynı zamanda dekoratif amaçlar için yetiştirilmektedir. Shnitt-onion, Mayıs ayının başından itibaren çiçek açan, leylak pembe küresel çiçek salkımına sahiptir. Schnitt-onion tarım makinelerinin iddiasızlığını ve sadeliğini farklı kılar, bu nedenle yetiştirme ve bırakma, bahçıvanların başlangıcında bile özel çalışma yapmayacaktır.

Biliyor musun Schint-bow’in birkaç ismi vardır: her ülkede kendi. Örneğin, Portekiz ve İtalya’da “İngilizce yay” denir; güney Avrupa’da “Tribulka”; Bulgaristan’da “Scorodite”; ve Ukrayna’da “doğrama” veya “rezun” olarak bilinir. Bugün, kültür her yerde sadece Avrupa’da değil, aynı zamanda ABD, Hindistan, Çin, İran, Japonya ve Rusya’da da büyümüştür.

Yay hızı: açıklama ve biyolojik özellikler

Shnitt-soğan, Soğan ailesinin çok yıllık bir bitkisidir. Uzun, 25-40 cm uzunluğunda, dar biçimli yaprakları vardır, ampuller uzamış, dikdörtgen, oval, 2-4 cm uzunluğunda, yanlış bir sapa dönüşür. Bu, büyük ölçüde kimyasal bileşimi nedeniyle çok değerli bir soğan türüdür. arginin, histidin, lisin, metionin, triptofan, soğan yaprak bor ve demir içeren mineral tuzları birikir vb: 10-12 kadar protein% 3.9 kuru madde% yaklaşık% 3 şeker, aynı zamanda değerli amino asitleri içerir. , kalsiyum, potasyum, manganez, molibden, sülfür, çinko, ve diğ., aynı zamanda, C vitamini (40 ila 140 mg /%), karoten (3.3 ile 6 mg /% si).

Shnitt-soğan
Soğanlar, diğer soğanlar gibi fitokitler içerir, bu yüzden yararlı özellikleri çok değerlidir ve enfeksiyöz hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılır.
Bitki yüksek don direnci dahil olmak üzere bir dizi biyolojik özelliklere sahiptir. Örneğin, Soğan, Doğu Sibirya’da ve Kuzey Kutbu’nda bile açık zeminde kışı iyice tolere eder. Bu özellik nedeniyle, orta enlemlerde bulunan frenk soğanı yeşillikleri, geç sonbaharda ve hatta bazen Aralık ayında bile elde edilebilir.

Tek bir yerde, soğan 10 yıla kadar büyüyebilir, ancak en zengin hasat 2-3 yıllık ekim ile elde edilir. Kültür bitki örtüsünün ikinci yılında çiçek açar ve çiçek okları 30-50 cm uzunluğunda incedir. Çiçekler – küçük, küresel, lila, pembe ve mor. Soğan çiçekleri, örneğin, yeni “Elvi” çeşidinde, beyaz renkte olabilir.

Biliyor musun Frenk soğanı beyaz çiçekleri, sadece İskandinavya dağ çayırlarında çok nadirdir. Efsaneye göre, İsveç’in kuzey kısımlarında Elvie adlı güzel bir elf yaşıyor. saflık ve büyü prensesi. Onun onuruna, ve beyaz çiçekli çeşitli chives seçildi. Gün batımında beyaz çiçekler bitkiler incinin güzel annesidir ve ay ışığında gümüş bir renk tonu vardır.

Dikim için yer ve toprak

Bitki için toprak sonbahardan hazırlanır. Soğan ekmeden önce, zemin 30 cm derinliğe kadar kazılmıştır ve 7-10 kg / mg organik madde elde edilmiştir: humus, kompost ve ayrıca mineral gübreler: 1 çorba kaşığı süper fosfat ve üre. 1 m² toprakta kaşık. İlkbaharda, dikimden hemen önce, alanın düzleştirilmesi gerekir, toprak iyi ayrılır ve sıkıştırılır. Shnit-soğan, kireç açısından zengin ıslak, gevşek, verimli, iyi süzülmüş, bataklık olmayan, tınlı topraklarda iyi yetişir. Güneş seçmek için bir yer daha iyidir, iyi ısıtılır.

Önemli! Kuru kumlu topraklarda, nemi tutmaması ve bitkinin harap kalması nedeniyle frenk soğanı dikmek gerekli değildir.

Tohum ekim

Frenk
Schnitt-soğan, çok küçük tohumlara sahiptir, iki kat daha küçüktür, Bir ürünün tohumdan yetiştirilmesi, toprak ve dikim malzemesinin hazırlanmasını gerektirir. Tohumlar periyodik olarak değiştirerek, büyüme uyarıcı veya suda bir gün için ıslatılmalıdır. O zaman tohumları al ve onları kurutmalısın. Aşağıdaki şemaya göre ekim malzemesi ekilirler: 45-50 x 25-30 cm, 0.7-1.5 cm derinliğe kadar ekilirler, ekildikten sonra hafifçe sıkıştırılmış nemli toprağa serpilir ve tekrar gevşek toprağa serpilirler.

Fideler ekimden yaklaşık bir buçuk hafta sonra ortaya çıkar. Göründükleri anda, kökleri oksijen ile doyurmak için koridorlardaki toprağın gevşetilmesi gerekir. İlk yaprağın fazında fideler, aralarında 10-15 cm’lik bir mesafe bırakarak inceltilir. Bitki örtüsünün ilk yılında, bitkiler sulanır ve ayıklanır ve mevsim sonunda talaş, turba ve pirinç kabuğu ile malçlanırlar.

Yaz ve kış aylarında tohum ekebilir, ancak bunu ilkbaharda yapmak en iyisidir. Nisan ayı sonlarında – Mayıs ayı başında, zemin yeterince sıcak olduğunda, soğan ekebilirsiniz.

Frenk soğanı vejetatif üretimi

İlkbaharda kültürün vejetatif yayılımı. Bu durumda, yetişkin çalılar 4-5 dal içeren iniş birimlerine ayrılır. Başa zeminde yüksekliği yaklaşık 15 cm olacak şekilde Ekimden önce kökleri ve yaprakları budanır ve 7-8 cm köklerin uzunluğu tohumları :. 45-50 x 25-30 cm aynı şekilde dikim malzemesi ekilir derinleşti kuyular. Dikimden sonra, etraftaki toprak bol miktarda sulanır ve sulanır.

Frenk soğanı yetiştiriciliği

Mineral Gübreler
Frenk soğanı yetiştirmek için gerekli olan zirai teknikler, mahsullerin bakımı için standart önlemlerden oluşmaktadır: Sulama, ayıklama, toprağı gevşetme ve besleme.
Bitki örtüsünün ilk yılında şnittion seminal eklendiğinde, hasat kaldırılmaz ve bölünme ile ekilen yapraklar, mayıs sonunda veya haziran başında selektif olarak kesilir. Ayrıca, toprağı periyodik olarak gevşetmek, yabani otları çıkarmak, okları kesmek ve frenk soğanı ölü yapraklarını çıkarmak gerekir. Sulama, sezon başına 2-3 kez yapılmalıdır: Yaprakların her kesiminden sonra, çok miktarda su kullanılmalıdır. Karmaşık mineral ve organik gübrelerle beslenen dikimleri, kendi aralarında sırayla değiştirin.

Soğan hastalıkları ve zararlıları

Frenk soğanı etkileyen en yaygın hastalıklar şunlardır: servikal bozunma, bakteriyel çürüme ve tüylü küf. Servikal bozulma, mekanik hasarla dokuya uzanır; Yaprakların sararmasında ve dokuların ölümlerinde bakteriyel bozulma görülür. Mantarın neden olduğu etli küf, frenk soğanı için çok tehlikelidir ve yaz ortasında, olgunlaşma zamanına daha yakın görünür. Enfeksiyon, hastalığın taşıyıcısı olan etkilenen ampulde kalır. Toprakta ekilene kadar ampulün çürümesi olmaz. Bu hastalıklarla mücadele etmek için fungisitler kullanılabilir, örneğin “Benlat”% 0.7. Ampuller, depolama için depolamadan önce 20 dakika süreyle süspansiyona yerleştirilir, daha sonra kurutulur. Ayrıca etkili, ekimden önce tohumları tedavi eden “Tigam” fungisittir.

Frenk soğanı için zararlı böceklerin, soğan sineği, ilkbaharda ekimine saldıran en tehlikelidir. Zararlısı, genellikle turba topraklarında nadiren kumlu tınlı ve tınlı topraklarda yaygındır. Soğan sineğine karşı önleyici bir önlem olarak, yeni soğan ürünlerini geçen yıllardan izole etmek ve ayrıca soğan sıralarını havuçla değiştirmek gerekir. Vejetasyon sırasında havuç yaprakları paraziti korkutup fitokitler üretir. Mümkün olan en erken zamanda, açık zeminde frenk soğanı dikimi de etkili sayılır. Bir sinek ortaya çıktığı zamandan beri, daha önceden dikilmiş soğanın daha kuvvetli ve kabalaşmak için zamanları olacaktır, larva bitkilere nüfuz edemez.

turba
Soğan sineklerini korkutmaya yardımcı olan turbadaki frenk soğanı sıralarının kesilmesi tavsiye edilir. Naftalin (1: 1 kum ile), temiz tütün tozu veya kireç ile karışık yarısı, kül (10 m² başına 1.5-2.0 kg) gibi güçlü bir koku ile ilaçların kullanılmasına yardımcı olur. Etkilenen bitkileri periyodik olarak çıkarmak ve yakmak gerekir.

Dikim tütün infüzyonu ile püskürtülebilir: 24 saat boyunca 10 litre suda 400 gr ezilmiş tütün infüzyonu. Sonra süzün, 40 rendelenmiş sabun ekleyin ve karıştırın.

Yeşillik temizlik

Lukshnitt, mayıs ayında yeşillikler için temizleniyor. Çiftliklerde, toplu yetiştirme ile, soğan hasat genellikle ampuller ile birlikte gerçekleştirilir: topraktan bitki özü, paketi ve satış için gemi. Frenk soğanı verimi hektar başına 50 tona ulaşabilir.

Bahçeler ve banliyö bölgelerinde, yeşillikler, soğan soğanı olmaksızın çıkarılır, ancak çiçeklenmeden önce, büyüme mevsiminde 2-3 kez büyüdükçe taze yaprakları keserler. Kesimden sonra ek gübre yapmak ve kültürü sulamak gerekir. Yetiştiriciliğin son yılında, soğan sonbaharda çıkarılır, hemen soğanlar çıkarılır. Frenk soğanı, plastik torbalarda paketlenmiş, buzdolabında -1 ° C sıcaklıkta kesildikten veya saklandıktan sonra kullanılır. Saklanan taze otlar en fazla 10-12 gün.

Frenk soğanı uygulama ve kullanışlı özellikleri

Yeşil soğan
Neredeyse her mutfak uzmanı, chive-soğan ne olduğunu ve besin değeri ne kadar zengin olduğunu bilir. Yeşil soğan, salata, çorba, balık, et ve sakatat için garnitür gibi çeşitli yemeklerin dekorasyonunda kullanılır. Bu soğanın tat, yararlı ve besin özellikleri bu ailenin diğer tüm temsilcilerini aşmaktadır. Otların tadı çok sulu, acı değil, tadı tatlı bir tadı vardır. Birçok mutfak uzmanı, kütükleri yeşillerden yapar: tuzlanmış, kurutulmuş ve hatta ekşidir.

Aynı zamanda, scurvy-soğanın faydalarının insan vücuduna getirilmesi de tartışmasızdır. Örneğin, ile ateroskleroz, kardiyovasküler sistem hastalıkları, karaciğer ve böbrekler, yanı sıra safra kesesi ile ilgili sorunlar.

FrenkShnitt-soğan hafif bir afrodizyak olarak kabul edilir, bu da cinsel iktidarsızlıktan kurtulmak için daha güçlü ilaçlarla birlikte kullanılabileceği anlamına gelir. Soğan gastrointestinal sistemin anormallikleri ile yardımcı olur, iştahı uyarır. Kilo vermek isteyenlerin diyetine kültürü dahil etmenizi sağlayan düşük kaloridir.

teşekkürler Kompozisyonda bol miktarda C vitamininin varlığı, Shnitt-soğan, mevsimsel soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarından sonra vücudu geri kazanabilir ve bağışıklığı güçlendirebilir.