Tatlı patates – egzotik tatlı patates

tatlı patates
Batato, tadı tatlı patates gibi tadacak tropikal bir bitkidir. Güney kökenli olmasına rağmen, orta şeritte mükemmel bir şekilde kök salmıştır.

Büyüme sırasında, kökleri üzerinde koyulaşan bir liana gibi yere yayılır. Bu yumrular toplanabilir, pişirilebilir ve yiyebilir. Kendi bahçenizde böyle bir mucize nasıl büyüyebilir ve hasatı koruruz, daha fazla konuşacağız.

Tatlı patates çeşitleri

Dünyada çok sayıda tatlı patates çeşidi yetişir, fakat hepsi iklimimizde ekim için uygun değildir. Yerli sebze çiftçileri 90-110 gün bitki örtüsü olan bitkilerin erken olgunlaşmasına dikkat etmelidir.

tatlı patates
Ancak bu koşullar altında bile, hamur, kabuk ve tadı renginde çok çeşitli verimler alabilirsiniz. Bu arada, bazı çeşitler hafif tatlı bir tada sahiptirler, diğerleri belirgin şekilde tatlıdır. Sıradan patateslerden kolayca ayırt edilemeyenler vardır, ancak hafif bir tadı olan yumrular vardır.

Bu nedenle, tam olarak ne tatlı patateslerin tadı zor olduğunu söylemek. Kısaca orta şeritte büyüyen ana çeşitleri hakkında konuşalım:

 1. “Mor” ısıl işlemden sonra bile korunmuş olan hamurun koyu mor rengi için isimlendirilmiştir. En iyi sıradan patatesler gibi tadı. Yaz ortasında, ortalama olgunluk dönemi, çiçek açar. Yaşamı uzatan maddeler içerdiğine inanılmaktadır.
 2. “Japon” Patateslere benzeyen tadı hafif bir kremsi ete ve kırmızı bir cilde sahip, ama daha tatlı ve kuru.
 3. Taynung T-65 Tayvan’da çekildi. Bu, oldukça büyük yumrular oluşturan en iyi erken çeşitlerden biridir. Tatlandırıcı sarı bir ete ve pembe bir cilde sahiptir. Hastalıklara ve zararlılara karşı dayanıklıdır.
 4. “O’Henry” – Kuru, sarı etli ve açık krem ​​tenli bir ten ile tatlandırın. Hastalıklara dayanıklıdır. 90 günde olgunlaşır.
 5. tatlı patates

 6. “Victory-100” Enlemlerde yayılmış, kurak mevsimlerde bile mükemmel hasatlarda bulunur. Aynı zamanda sarımsı bir eti ve tatlı bir tadı vardır.
 7. Ginseng Kırmızı eti beyaz-sarı olmasına rağmen, beyaz-pembe bir cilt için isim aldı. Oluklu yumrular iyi verim sağlar.
 8. Mançurya Kırmızı bir cilt ile kaplı parlak sarı tatlı bir ete sahiptir. Büyüme ve verimin doğası küçük alanlar için mükemmeldir.
 9. “Beyaz” klasik çeşitlerin soyundan gelen, en az tatlılığa sahip olan, sıradan patateslere en benzer olanıdır.
 10. “Lal” ABD’de popülerdir ve çocukları hamurun turuncu rengi ve mükemmel bir tatlı tadı için seviyoruz. Doğru, verim çok yüksek değil.
 11. “Mücevher” iyi iklim koşullarında kök alır. Yoğun portakal, ıslak tatlı hamur bakır renkli zımpara ile kaplıdır.
 12. “Beauregard” – hastalıklara ve zararlılara dayanıklı klasik bir Amerikan çeşidi. Yumruların çok az çatlamasıyla yüksek verimle karakterizedir. Bu, 110 güne kadar olgunluğa sahip erken bir çeşittir. O tatlı bir koyu turuncu ete ve bakır renkli bir cilde sahiptir.
 13. “Carolina’nın Ruby’si” yakut kırmızısı bir cilt ve yakından portakal eti için seçildi. Tatlı, ıslak, nadiren hasta.
 14. tatlı patates

 15. “Vardaman” Parlak turuncu ete ve açık tatlılığa sahip olmasına rağmen, sıradan patateslerin tadına benzer.
 16. “Covington” portakal renginin yoğun tatlı etinden farklıdır. Yumrular düz bir yüzey ile karakterize edilir. Mükemmel depolanmış.

Evde büyüyen lahanası

Tatlı patatesin yayılmasının ana yolu, kök bitkilerinden kesilmiş olan filiz veya üzümdür. Hala tohumlardan yetişme olasılığı vardır, ancak tüm çeşitler bunları yeterli miktarlarda vermez. Bu nedenle, tohumlar, özellikle çok sert çimlendikleri için, esas olarak üreme için hasat edilir.

Önemli! Patates, çok fazla ısı alması gereken uzun bir bitki örtüsüne sahiptir. Yerli iklimlerde bu tür şartların sağlanması zor olduğu için, yumrular ile dikilmiş, içine girmeyi başaramamaktadır. Bu nedenle, tatlı patates sadece fideler ile yetiştirilmektedir.

Yumru dikme zamanı, onu nereden aldığınıza göre değişir. Dükkanda ise, dikimden 2-4 ay önce çimlenir. Patates bitkilerinden alınan yumru 1-2 ay boyunca atılır.

Fidanlara bir yumruyu iki şekilde ekebilirsiniz: yatay veya dikey.

yetiştirme
Ilk durumda Drenaj delikleri olan hazne buğulanmış toprakla doldurulur, kum 1-2 cm kadar (bazen talaş ile) doldurulur. Yumru, yarıya doğru yanyana çöker, toprak bolca sulanır.

Konteyner 20 ° C’nin üzerinde bir sıcaklıkta yerleştirilir ve sürekli sulanır. Filizler belirdiğinde, konteyner iyi aydınlatılmış bir yere alınabilir. Sürgünler 10-15 cm’ye ulaşana kadar bekleyebilir, ama sonra ışığa yavaş yavaş öğretilmesi gerekir.

Biliyor musun Yumru çürümüşse, bozuk parça kesilir ve kesim yeri “yeşil” ile işlenir.

Dikey uyum Bahçede büyüdükçe yumru köklerinin doğal bir yerini varsayar. Bu çimlenmenin birkaç yolu vardır.
Seçim, tatlı patates çeşitliliğine bağlıdır.

Hızlı bir şekilde filizlenirse, yumru yatay bir yöntemde ekildiği zaman kuru çimlenme kullanılabilir, ancak dikey olarak kurulur ve sulanmaz.

yetiştirme
“Islak” çimlenme ile, suda 1/3 oranında dikey olarak daldırılır. Bu yöntemle, yumru kökünü enine kesmek ve yarım ile çimlenmeye izin verilir. Aynı zamanda hafifçe aşağıya doğru bir kesim ile suya batırılabilir veya aktif karbonla kesilebilir ve hazırlanan toprağa hafifçe bastırılabilir.

Filizler ortaya çıktığında, en az 15 cm uzunluğa ulaştıklarında beklerler ve mikrop içerisinde 2-3 tane dahili damarı bulunur. Onları suya koyup köklenme için beklerler.

aydınlatma

Bitkinin çok güneş seven olduğunu bilmek önemlidir. Üzerinde küçük bir gölge bile feci bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, fideler ve tatlı patatesleri sadece güneyden ve iyi aydınlatılmış alanlarda yetiştirmek gerekir.

Önemli! Batat bir yumruyu bağlamayacak ve yeterince sıcak olmadığı yerde yetişmeyecek. Bu nedenle, yetiştiği yerin ısınmasını organize etmek önemlidir. Aynı nedenden ötürü, çok sayıda güneşli günler – iyi bir büyümenin garantisi değil. Alınan ısı miktarı önemlidir.

Toprak ve gübre

tatlı patates
Tatlı patatesler için ideal toprak – suyun içinde iki metreden daha fazla derinlikte bulunan kumlu, tınlı, kumlu tınlı. Toprağın kazılması gerekir, çünkü bitki toprağın gevşekliğini sever, ancak 20 cm’den daha derin olmamalıdır, aksi takdirde kökler çok uzun ve ince olacaktır ve kök bitkileri üzerinde büyümeyecektir.

Toprak gübreleme Bitkiyi sonbaharda dikmek gerekiyor. Bu sırada, gübre ile 3 kg pereprevshego gübresi veya 5-6 kg kompost, 20 gr süperfosfat, her metrekarede 15 gram potasyum sülfatla sindirilmelidir.

Sulama ve üst pansuman

Bitki kuraklığa karşı dayanıklıdır, ancak ilk aylarda tatlı patatesin yoğun bir şekilde büyümesi durumunda bolca sulanmalıdır. Ancak, elbette, sulama hacimleri azaltılmalı ve hasattan iki hafta önce hiç durulmamalıdır.

Bitki örtüsü döneminde organik gübrelerle bir veya iki ek gübreleme yapılmalıdır. Ağustos ayı ortalarında, potasyum içeriği ile üst pansuman yapmaya çalışırlar, çünkü o zaman bir ürün ekilir. Organik üst pansumanlara iyi tepki veriyor.

Biliyor musun Bitkinin yaprakları için dikkat edin. Mor bir renk aldıysa, kırmızı ya da sararmışsa – bu tatlı patatesin potasyum içermediğine dair açık bir işarettir.

Açık yerde fide dikmek nasıl

tatlı patates
Şimdi yere ne zaman tatlı patates ekeceğimizi anlayalım. Cevap basittir – kökler yaklaşık 5 cm uzunsa, toprak açık zemin için hala çok soğuk ise, fideler topraklı bardaklara yerleştirilebilir, ancak uzun süre orada tutmazlar, böylece kökler gelecekteki hasadı bozmazlar.

Açık toprakta ekim yaparken buna dikkat edin. Kökler çok kalınsa, kesilebilirler. Sürgünlerin yere göre neredeyse yatay olarak yerleştirilmesi tavsiye edilir. Daha sonra kök bitkileri yüzeye yakın yerleştirilir ve yaklaşık olarak aynı boyutlara sahiptir. Ama her durumda, yere 2-3 knot yüklenmelidir.

Bitki, açık zeminde bitki, toprak 18 ° C’ye kadar ısındığında, son dondan sonra olabilir. 15 ° C’lik bir sıcaklıkta, büyümeyebilir ve 10 ° C’de genellikle kaybolur.

Yatakların toplu olarak yapılması arzu edilir, çünkü yumrular yüksek bir uzunluğa sahiptir. İlk önce, tercihen şeffaf bir filmle örtülmelidir. Böylece bitki ısı dozunu alacak ve havaya erişimi olmayan yabani otlar ölecek. Önceden filmin altındaki sulama sistemini düşünün.

Önemli! Filmi kullanmazsanız, tatlı patatesin internodlarda kök salmadığından emin olun, aksi takdirde düşük bir ürün elde edersiniz. Bunu yapmak için periyodik olarak satırlardan geçin ve dallarını yükselterek genç kökleri kesip atın.

Ürünlerin hasat ve depolanması

tatlı patates
Yeşillik yeşile dönmeye başladığında hasat yapılabilir. Tipik olarak, dikimden sonra 90-110 gün. Ancak toprak sıcaklığının 11 ° C’nin altına düşmemesi önemlidir. Kazma sırasında, yumruların artık çok kırılgan olduklarını ve çalılardan önemli bir mesafede bulunabileceğini unutmayın.

Hasat sonrası, hemen fideler için kök bitkileri seçin, bir potasyum permanganat çözeltisi içinde yıkayın. Hasarsız orta boy yumru olmalıdır.

Bir başka soru da tatlı patatesi nasıl saklayacağımızdır, böylece “emtia” görünümünü korumak için uzun bir süre dayanır. Başlangıçta, 30 ° C’lik bir sıcaklıkta ve periyodik olarak havalandırılan% 90-95’lik bir bağıl nemde bir hafta boyunca muhafaza edilmelidir. Bu yumruların içinde yıkanmamış kalmalıdır. Böyle bir işlemden sonra, yumruların cildi daha kaba hale gelir, çizikler sıkılır ve hasat iki yıla kadar saklanabilir.

Özel bir koşul yoksa, ılık bir yerde iki hafta boyunca dururlar, sürekli filizlenmediklerini izlerler. Yumrular temiz bir şekilde kutulara aktarılır ve kuru, karanlık, havalandırılmış bir yerde 12-20 ° C sıcaklıkta saklanır. Islak koşullarda, sadece çürüyebilir.

Tatlı patatesin faydalı özellikleri

tatlı patates
Bitki popülerdir çünkü tatlı patatesteki kalori içeriği oldukça düşüktür – 100 gram sebze başına 61 kcal. Buna ek olarak, ürünün bu hacmi 2.5 g protein, 14 g yağ, 13.9 g karbonhidrat, 1.3 g kül, 81 g su içerir. Ayrıca, tatlı patates B, C, PP, A, riboflavin, tiamin, niasin, askorbik asit, fosfor, kalsiyum, karoten vitaminleri bakımından zengindir.

Aynı zamanda, nişasta içeriği, normal patatesler ile karşılaştırıldığında oldukça düşüktür. Tatlı patates nişastaları gastrointestinal sistem hastalıklarını tedavi etse de. Her zamanki sebzelerin lifini tahammül edenler için ihale fiberi tavsiye edilir.

Birçok insan, tatlı patatesleri çiğ etmenin mümkün olup olmadığını sormaktadır. Bazı çeşitlerin etleri o kadar hoş ve tatlıdır ki, bu türden bir zevkten vazgeçmek zordur. Bu kullanımın tamamen izin verildiği ortaya çıkıyor. Ancak, prensip olarak, kök çeşitli tedaviler için uygundur ve ondan çok lezzetli yemekler pişirmek mümkündür.

Tatlı patates kullanımı için zarar ve kontrendikasyonlar

tatlı patates
Batat genellikle menopozdaki kadınlara önerilir, çünkü sebzenin dişi hormonları ile doymuş olduğuna inanılmaktadır. Bunun nedeni hamilelik ve emzirme sırasında tatlı patates önerilmemesidir. Buna göre, bebeklere vermek kesinlikle imkansızdır.

Hamile ve emzirmeye ek olarak, bir sebzenin zarar verebileceği başka insan kategorileri de vardır. Her şeyden önce, bunlar ürüne bireysel hoşgörüsüz olan insanlardır. Ayrıca eğer onu terk etmek de önemlidir:

  tatlı patates
 • duodenal ülser;
 • gastrit;
 • divertikülozu;
 • ülseratif kolit;
 • spastik mide ülseri;
 • ürolitiyaz;

Bir sebze tüketim oranını belirlerken, zarar ve fayda konusu da tartışılmaktadır. Beslenme uzmanları ayda 200-300 gramdan fazla tatlı patates yememelerini tavsiye eder ve bu oran ikiye bölünmelidir.


Loading...