Süt keçiler nasıl korunur ve beslenir

Süt keçi nasıl tutulur

Keçiler, içerik ve beslenme açısından oldukça iddiasız hayvanlardır, fakat düzen her şeyde olmalıdır.

Hayvanın süt potansiyeli açısından kendini tam olarak kavraması için, keçilerin yaşadıkları odada rahat olmaları gerekir.

Aynı zamanda dengeli bir diyete sahip olmaları gerekir, böylece vücut, süt ürününü izole etmek için gıdaları doğru şekilde işler.

Keçi’yi Doğu Avrupa ikliminde tutmanın en yaygın yolu duraklatmadır.

Neden böyle?

Keçiler, don ve güneşten korkmazlar, ancak süt hayvanlarında aşırı hipotermi nedeniyle sütler kaybolabilir veya üreme kabiliyetini azaltabilir. bu nedenle Keçilerin kış aylarında tezgahlarda tutulmaları gerekiyor, ve derin bir yatak üzerinde, yaz aylarında ise meraya gidebilirsin.

Daha iyi kontrol için keçi paylaşılıyor

Yaz sıcağında, hayvanlar kavurucu güneşten saklanabilmelidir, bu yüzden onlar için bir kanopi donatmak gerekir.

Tüm hayvanların yaşlarına göre ayrılması ve yaş grubuna göre küçük sürüler halinde tutulması gerekir.

Bireysel sürülerde keçiler, keçiler, tamir keçileri ve itlaf edilen hayvanlar bulunur.

Süt keçeleri her zaman herkesden ayrı tutulmalıdır, çünkü laktasyon sırasında diğer hayvanlar sağımla karışabilir.

Bu bölünmenin bir başka nedeni, kuru dönemde keçilerin sükunet sürecini izleme ihtiyacıdır.

Koşullar hayvan için rahat olmalı

Kışın, bildiğiniz gibi, bölgemizde oldukça şiddetli donmalar olabilir, bu nedenle süt keçi neredeyse her zaman bir keçi içinde kalır.

Bunlar için en konforlu sıcaklık +13 … + 21 ̊C aralığında olacaktır. Havanın nemi% 60-70 aralığında olmalıdır.

Onların iddiasızlıkları nedeniyle, hayvanlar normalde sıcaklık ve nem seviyelerinin sırasıyla + 4 … + 6 ̊C ve% 80 seviyelerinde tutulduğu bir odada kendilerini hissedeceklerdir.

Keçide hem soğuk hem de sıcağa izin veremezsiniz. Oda yeterince iyi, hafif, iyi havalandırmalı, taslaksız olmalıdır. Kışın, keçi düzenli olarak temiz tutmalı, kirli veya nemli yatakları değiştirmelidir.

Keçilerin çok uzun süre güneşte olması imkansız.

Yaz aylarında, süt keçi hemen hemen tüm gün merada geçirir. Arazi kuruduğunda, otların üzerinde büyüdüğü zaman hayvanları araziye sürebilirsiniz. Çiğ kururdan önce ya da otlar hoarfrost ile kaplıysa, meraya keçiler alamazsınız.

Kışın, keçiler taze otlardan ayrılır, bu nedenle meralarda otlatmaların ilk günlerinde, çok fazla ishal yiyebilir ve buralarda şiddetli ishal veya şişmiş izler oluşabilir. Bu nedenle hayvanlar aç olmamak, ve çekilmeden önce, onlara az miktarda saman yemelisiniz.

Keçiler nihayet otlara alışınca, saman artık verilemez.

Yazın ortasında, gündüzleri çok sıcak olduğu zaman, tarladaki keçilerin güneş doğarken dışarı çıkması gerekiyor.

Hayvan çok sıcaksa, halsizleşir, otu çimdiklemez, saklanacak bir yer bulmaya çalışır. Keçi doğrudan güneş ışığında çok uzun süre kalıyorsa, ısı çarpması riski artar.

Hayvanları korumak için saat 11.00 ile 14.00 arasında duraklara sürülmeleri gerekmektedir. Sokaktaki sıcaklık düşmeye başladığında, hayvanlar karanlıktan hemen önce çıkarılabilir.

Bir gök gürültüsü fırtına yaklaşırsa ya da yağmur yağdığında, bu hayvanın atmosfer basıncındaki değişikliklere duyarlı olması nedeniyle, meraları keçilerden dışarı atmak tavsiye edilmez.

Diyetin izlenmesi gereklidir

Tarla iyi ise, süt keçi 5 ila 6 saat boyunca yemek için zaman alacak. Çiğneme sakızı aynı zamanda devam eder, ancak bu süre boyunca hayvanlar uzanmalıdır. Bu nedenle, güvenli bir şekilde uzanabilecekleri, dinlenebilecekleri, güneşten saklayabilecekleri bir yerlere tiftiklerle donatılması gerekir.

Keçinin vücudun su kaybını önlemek için yeterli su vermesi önemlidir. Keçi etli çimlendirirse, bir kez içebilirsiniz, aksi takdirde hayvana iki kez ve serin havada bir içki vermelisiniz.

Ilk kez sabah su verilmeli, tarlaya bir keçi sürmeden önce ve bir gün aradan sonra ikinci kez. Ayrıca bir tiryakisi sahada donatmak gerekir. İçinde biraz tuzlu su olmalı, çünkü keçi içtiği zaman daha iyi otlayacaktır.

Yaz ortasında, tarladaki çim daha sert hale gelecektir, bu nedenle hayvanlar otlatma başladıktan 2 saat sonra ve öğle yemeği molasından 2 saat sonra su vermelidir.

Bir süt keçisi diyeti, hayvanın gereken her şeyi alabilmesi için yapılmalıdır. Aksi takdirde, keçi zayıf keçilerde doğabilir veya süt üretiminde gözle görülür bir düşüş olacaktır.

Yem iyi ve kaliteli ise, ihtiyacınız olan her şeye sahiptir, ancak keçi tuzu ve trikalsiyum fosfat yerleştirmek için ayrı bir besleyici ile sağlamak için arzu edilir. Her gün, bir süt keçi 4 g kalsiyum ve 2.4 g fosfor, 12-15 gr tuz almalıdır.

Gün boyunca, keçi gerektiği kadar yer ve gerekli miktarda kimyasal bileşik alır, ancak laktasyon sırasında keçi konsantresi verilmesi gerekir.

En iyi keçi ırkları hakkında okumak için ilginç

Kış için süpürgeler hazırlamak gerekir

Keçi keçilerinin hafta boyunca yavaş yavaş ilerlemesi gerekiyor. Hayvanların duraklama işleminden yaklaşık 9 ila 10 gün önce yürüyüşün uzunluğu kısaltılmalı, keçiler her zamankiden önce binaya sürülmeli ve durakta iyi saman ve konsantrelerle beslenmelidir.

Akşam kışın bile gerekli. Yürümenin süresi 3 – 4 saat olmalıdır. Keçi temiz havaya çıkarmak için, sınırlı hareketlerin koşullarında hayvanın kötü hissetmesi gerekir.

Bir keçi donatmadan önce, ihtiyacın olan ahırın güney tarafında küçük çitle çevrili bir muhafaza donatmak keçileri otlayabileceğiniz yer. Kış aylarında hayvanların beslenmesi iyi saman, sulu yem ve mineral takviyeleri gerektirir.

Verilen yem miktarı ile ilgili öneriler vardır. Karışık ot saman veya tahıl, yonca 0,5-0,7 kg, 1,5-2,5 sulu formu doğranmış pancarı yiyecek kg ve haşlanmış patates, 0 1,2-1,4 kg gitmeli günde keçi alt kısmında 3-0,5 kg konsantre, 13-15 gr tuz ve 12-15 gr mineral gübreleme.

Sikatrisyel sindirimi geliştirmek için sık sık, süpürge (yaprakları ile kuru dalları) ve sonbahar yaprakları besler. Kış aylarında sağlıklı bir keçi 100 ila 18 süpürge yiyebilir. Süpürgeler en iyi kavak, akçaağaç, dişbudak, huş ağacı yapmak için.

Genç hayvanların yetiştirilmesi

Yenidoğan bebeklerin beslenmesinde kolostrum içermelidir

Çocuk yetiştirmek iki şekilde olabilir: rahim altında ve onsuz. Sağma keçileri durumunda, genç hemen rahimden kesilmelidir.

Genç hayvanlar kışın bile sokağa bırakılabilir, ancak kısa bir süre için ve sadece çocuklar yeterince güçlü olduğunda.

Genç büyüme baharsa, birkaç hafta beklemek daha iyidir ve daha sonra padok için keçileri sürmek daha iyidir.

Yeni doğmuş hayvanları sıcaklığa ve kuruluğa karşı koruyun, böylece bağışıklık eksikliğinden dolayı soğuğa yakalanmazlar. İlk önce taze sütle ve mutlaka, hayvanın bağışıklık sisteminin oluşumuna katkıda bulunan eser elementler içeren kolostrumla beslenmeleri gerekir.

Gıda hayvanlarında tebeşir ekleyebilir

Doğumdan 1 hafta sonra, keçi çocuklar aşçı lapası (yulaf ezmesi, mango), biraz tuz ekleyip soğutun. 10 günlük yaştan itibaren başlayabilirsiniz. saman veya süpürge yapmak, ve ayrıca baş başına 4-6 g tuz.

Doğumdan 20 gün sonra, kemik unu (5-7 g) veya tebeşir şeklinde mineral takviyeleri eklemeniz gerekir. Konsantreler doğumdan bir ay sonra verilebilir.

Çocukları ılık suyla sulayın. Diyet doğru yapılırsa, aylık kazanç 3 – 5 kg olmalıdır. 7-8 aylık yaşlara ulaşan çocukları oraya bırakabilirsiniz. Her gün 1,5 kg iyi saman, 200-300 gr konsantre ve 1 kg sulu yem veya silaj beslemeleri gerekir.

Bir süt keçi tutmak kolaydır. Sadece süt ve kolostrum biçiminde değil, aynı zamanda genç keçiler biçiminde de çok kullanılır. Keçi sağlıklı ise, genç ondan sağlıklı olacak.