Su teresi uygulama ve kullanışlı özellikleri

tere
Bahçe ve ev bitkileri arasında daha fazla tere salatası – zengin bir vitamin bileşimi ve sıradışı bir tadı olan çok sıradışı bir bitki. Bu nedenle, su teresi ve diğer özelliklerinin iyileştirici özelliklerini aşağıda tanımlarız.

Su teresi kimyasal bileşimi

Su teresi kullanımı, öncelikle bu bitkinin sıra dışı tadını belirleyen zengin vitamin ve mineral bileşimi ile sağlanır. Dışarıdan, su teresi, büyütüldüğünde, 0.6 m’ye kadar bir yüksekliğe kadar uzayabilen dallı saplar oluşturan sıradan bir yeşil bitkidir. Sapların ana kısmı, küçük su teresi yaprakları tarafından işgal edilir. aşçılar için değer. Onlar Salata zengin kimyasal bileşimi içerir:

 1. Uçucu yağlar.
 2. Yağlı yağlar (tereyağlı tereyağlı salatalar, yakıt ikmali için kullanılabilir).
 3. Flavonoidler.
 4. Önemli mineraller kalsiyum, fosfor, iyot ve magnezyumdur.
 5. Vitaminler (en yaygın olarak – C, A, PP, B ve D vitamini ve K gibi çok nadir).
Biliyor musun Diğer yeşilliklerin aksine, tere salataları daha erken olgunluğa ve düşük sıcaklıklara karşı iyi bir dirence sahiptir. Bu, bu tesisi yıl boyunca hem yataklarda hem de dairede büyütmenizi sağlar.

Su teresi insan vücudu üzerinde yararlı etkisi

tere
Watercress’in faydalı özellikleri, bu yemeği önleme için her ikisi için insan vücudunun tedavi komplike zorlu hastalıklar.

Solunum sistemi için

Tereyağlı salata, sigara alışkanlığından kurtulmak isteyen insanlar için önerilen eşsiz bir doğal çözümdür. Bu bitkideki flavonoidlerin içeriği sayesinde, nikotin parçacıkları sadece vücuttan hızla uzaklaştırılmaz, ancak sigara içenlerin yeni makbuzları için özlemleri kaybolur. Aynı nedenden dolayı su teresi, genellikle doğaya seyahat etme ve temiz havayı soluyabilme imkânına sahip olmayan mega şehir sakinleri için çok yararlıdır. Bu bitki, zararlı ekolojinin insan vücudu üzerindeki etkisi ile baş edebiliyor.

Astımlılar için çok yararlı bir salata, Bu bitkiden gelen taze meyve suyu, bronşlar ve tüm hava yollarına yönelik temizlik düzenleyebildiğinden, astım solunumunu büyük ölçüde kolaylaştırır. Düzenli olarak meyve suyu kullanımı ile boğulma ile astım öksürüğü ve astım atakları riski azalır.

Vücuda böyle yararlı bir etki sağlamak için, Astım hastası olan kişi 2-3 çorba kaşığı günde üç kez meyve suyu tüketebilir. l. Zor durumlarda, doz arttırılabilir veya infüzyon ile değiştirilebilir. Bu amaçla 2 çay kaşığı. taze veya kurutulmuş bitkiler bir termos içine yerleştirilmeli, bir bardak kaynar su dökülmeli ve en az 2-3 saat ısrar edilmelidir. Doktorunuz tarafından reçete edilen dozları alın.

Önemli! Su teresi salatasının düzenli olarak tüketilmesi, görme engelli insanların yanı sıra katarakt gelişme riski taşıyanlar için mükemmel bir önleme olabilir.

Gastrointestinal sistem için

tere
Tereyağlı salata vitamini sindirim süreci üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Yoksul ve dengesiz iştahı olan ve aynı zamanda zayıf sindirimi olan insanlar için yemektir.

Buna ek olarak, düzenli olarak su teresi kullanımı mide ve bağırsakların işini normalleştirebilir, bileşenleri ve yapısı cüruf ve diğer birikintilerden vücudun çok hızlı temizlenmesine katkıda bulunur. Bu da vücuttaki metabolizmanın normalleşmesine yol açar. Bir kişinin kilo vermesine izin verir.

Bununla birlikte, bu sadece günlük olarak salata-salatadan salata yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu bitki diğer yararlı ve hafif sebzelerle karıştırmak için çok daha faydalıdır, Vitamin salatalarını yakıt ikmali ve baharat kullanmadan elde edin. Böyle bir reçete, diyet sırasında midenin işini sürdürmek ve şeklin düzeltilmesi ile ilgili istenen sonucu hızlandırmak için vazgeçilmezdir.

Önemli! Tereyağlı salata, pek çok açıdan taze turpların tadıyla benzerlik gösteren oldukça özel bir tada sahiptir. Bu nedenle gastrointestinal sistemde yaşayan parazitleri kontrol etmek için bile kullanılabilir. Bu bitki ağız boşluğunu iyi dezenfekte eder.

Sinir sistemi için

tere
Tere salatası, kronik olsa bile sinir sistemi hastalıklarının önlenmesi için mükemmel bir çare. Vitamin ve mineraller ile birlikte sinir sistemi için yapı bileşenleri olarak hareket eden su teresi içindeki uçucu yağların yüksek miktarını unutmayınız. Bu bitkinin düzenli olarak dahil edilmesinde diyete katkıda bulunur:

 • uyku bozukluklarının giderilmesi;
 • sinir hücrelerinin işleyişinin stabilizasyonu;
 • basıncın normalleştirilmesi;
 • uzun süreli depresyonlardan çıkan;
 • dünyaya iyimser bir tavır oluşması.

Tabii ki, tek başına su teresi vücut üzerinde böyle mucizevi bir etkiye sahip olamaz, bu yüzden Bu bitkinin yanı sıra diyetinizi diğer faydalı ürünlerle zenginleştirmeye değer.

Tiroid bezi için

Yemeklerde su teresi kullanımı, aktiviteyi iyileştirmeyi sağlar insan vücudunun böyle önemli bir hormon merkezi tiroid bezi. Her şeyden önce, bu olumlu etki, içindeki iyot içeriğinin yüksek olmasından kaynaklanır. Gerekli miktarda hormon üretmeyi bırakmış olan tiroid bezindeki sorunlardan mustaripseniz, bu yeşilliklerin kullanımı bu zorluğu düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, su teresi böyle bir problemi önlemeye izin verir. hipertiroidizm, ve yüksek miktarda iyot ve diğer mineraller katkıda bulunur. Beynin iyileştirilmesi ve düşünme süreçleri.

Biliyor musun Su teresi kullanımının, özellikle tiroid bölgesinde kanserin önlenmesi ve prostatit ile durumun iyileştirilmesine yardımcı olması için vücudu etkileyebileceğine inanılmaktadır. Erkek gücünü geliştirmek için, diyete sadece bu bitkinin bitkilerini değil, aynı zamanda alkol tentürü hazırlamak da mümkün olan tohumlarına dahil edilmesi tavsiye edilir.

Cilt için

Ancak su teresi olan maske, her yaşta cilt için faydalı olacaktır.Son yıllarda bitki kozmetolojide çok yaygın hale geldi. Ancak, epidermisin kozmetik olarak iyileştirilmesinin yanı sıra, bu maskeler, pürülan oluşumlar, akne ve enflamatuar döküntülerin varlığında yararlı bir terapötik etkiye de sahip olabilir. Bu durumda, sadece maskeler değil, ezilmiş yapraklardan ve bitki gövdelerinden gelen doymuş kompreslere ihtiyaç duyulur. Karşı sonuca neden olmamak için onları sadece 10 dakika cilt üzerinde bırakın.

Su teresi deri üzerindeki etkisi derin bir temizlemenin yanı sıra hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunan enfeksiyonların giderilmesidir. Bu özellikleri sayesinde Bu bitki yara ve yanıkların tedavisinde bile kullanılır.

Kozmetik amaçlı su teresi sadece taze formda kullanılmamaktadır:

 • Problemin durumunu iyileştirmek için deri hazırlanır. 5 dakika boyunca ezilmiş halde kaynatılan su teresi yapraklarından özel soğuma, serin ve 15 dakika boyunca bir maske olarak cilt üzerinde bırakılır. Böyle bir maskeden sonra temiz soğuk su ile yıkamalısınız.
 • Yüzdeki cildin kırışıklıkları ve sıkılığını düzeltmek için Taze rendelenmiş tere-salata yoğurt ile eşit oranlarda karıştırılır. Sonuç olarak, 3-4 st’den fazla olmamalıdır. l. Yüze 10-15 dakika süren maske. Yüzü yıkadıktan sonra yüze buz parçası sürülmesi önerilir.
Biliyor musun Tereyağı salatası da soğuk algınlığı için etkilidir. Özellikle, evde hardal sıvaları olmaması durumunda kullanılabilir. Bunu yapmak için, öğütülmüş ve hardal tozuyla aynı şekilde kullanılacak bitkinin tohumlarına ihtiyacınız vardır.

Su teresi kullanımı kontrendikasyonları

ancak Su teresi özellikleri, vücudun sağlığını iyileştirmek ve geliştirmek için evrensel bir araç yapmaz. Bu bitkinin de kendi kontrendikasyonları vardır. Özellikle, akut ülser ve gastrit hastalığından muzdarip kişiler için su teresi kullanılması önerilmemektedir. Kolit tedavisinde ve bu durumda, bu bitkiyi oluşturan bileşenlere karşı bir kişinin toleranssızlığı varsa, bu durumlarda yararlı olmayacaktır.

tere
Ancak, su teresini kullanmayla ilgili kontrendikasyonlarınız yoksa, yıl boyunca pencere üzerinde büyüyebilir ve her zaman taze ve yararlı yeşillikler alabilirsiniz. Her şeyden sonra Tohumların ekim anından itibaren su teresi tüketim için uygun hale geldiği andan itibaren sadece 1-1.5 hafta sürer.