Su teresi doğru yetiştirme Sırları

tere
Tereyağlı salata – erken olgun yeşillikler, sezon başına birkaç ürün ile memnun. Yeşillik iddiasız, hasta ve iyi donları tolere eder.

Biliyor musun Afrika’da çeşitli ülkelerde, su teresi çeşitleri çeşitleri yağlı yağlarla zenginleştirilmiştir. Ancak bu yağların temeli sabun ve parfüm üretir ve yağın kendisi yerel yemeklerde popülerdir.

Ev bahçe için su teresi iyi çeşitleri

Birçok çeşit ve çeşitte su teresi vardır. Bahçıvanın en favori çeşitleri:

Tereyağlı salata “Dansky” – Bu çeşit erken olgunlaşma. Dikimden iki hafta sonra yapraklı rozetler belirir. Yaprakların tadı baharatlı ve keskinliğe rağmen, ihale. Bir bitki yaklaşık sekiz gram ağırlığındadır.

“Azhur” çeşitliliği – Bir aydan biraz daha olgunlaşır. Rozetlerin yüksekliği 20 cm’ye kadar, çapı 30 cm’ye kadar çıkmaktadır Yapraklar büyük, çok lifli değil, hafif bir gölgedir. Tat, belli bir keskinlik olmadan, ancak belirgin bir lezzetle, ihale edilir.

tere
“Haberler” – Bir ay içinde olgunlaşır, yemyeşil ve yüksek şekilli bir rozet ile farklıdır. Yükseklik 60 cm’den fazla olan 40 cm’ye ulaşır.

Su teresi «Ducat» Erken bir nottur. 18 gün içinde olgunlaşır ve yüksek oranda çimlenme -% 99 oranında farklılık gösterir. Bitkinin ağırlığı 20 g kadardır, kolay acılı bir şekilde baharatlı, hoş bir tadı vardır.

Arsa üzerinde ekim su teresi

Cress salatası penumbrayı sever, böyle bir yerde yetişir, en sulu ve lezzetli yeşillikleri getirir. Tereyağlı salata, salataların en dona dayanıklı olduğu düşünülmektedir.

Tohum-salata tohumları tohumlama şartları

Su teresi hemen hemen tüm bahar mevsiminde. İlk iniş martın sonlarında başlıyor. Her on günde bir, olgun yeşilliklerin yerini alacak bir ikame var. Yaz aylarında bir mola verirler, çiçeklenme dönemini beklersiniz, eylül ayında ekme yapabilirsin.

İyi öncüler

En iyi prekürsör bitkileri, daha sonra gübrelerin uygulanması mümkün değildir, pancar ve patates. Domates, salatalık, soğan ve dereotu ekebiliyorsunuz.

Önemli! Lahana, şalgam ve turpın büyüdüğü bir bölgeye ekilmesi arzu edilmez.

Dikim için toprağın hazırlanması

Su teresi dikim için toprak hazırlamak. Sonbaharda, bir site kazarlar, ot çimleri seçerler ve humus yaparlar. Toprak çok iyi değilse bir kompleks mümkündür. Bir metrekare hazırlanır: Potasyum klorür – 15 g, süperfosfat – 20 g, humus – 4 kg.
İlkbaharda toprak, kompost veya humus ekleyerek gevşetilir.

Şema ve tohum ekim derinliği

Su teresi tohumları
Sonbahardan beri hazırlanan toprakta, tohumlar ekilir: bir santimetre ile yere kadar derinleştirin ve bir filmle örtün (eğer Mart ayında ekilirse, tohumlar donabilir). Satır, şerit veya sürekli yataklarda su teresi ekmek. Üçüncü yaprağa izin veren sürgünler inceltilir. Eğer geniş ve yemyeşil rozetler istiyorsanız, filizler arasında 5 cm, dalıştan sonra bırakın – 10 cm, toprakların üzerindeki toprakları topraklayın ve filizler üç gün içinde görünecektir.

Sitedeki su teresi bakımı

Bu salata oldukça düşük, bu yüzden yaprakların saflığı için ekim sonrası toprak malç önerilir.

İlginç! Fas ve İran’da, yerel şifacılar, erkeklerde gücü artırmak için iksirlerinde su teresi kullandılar. Eski Mısır’da, otlar hem erkeklerde hem de kadınlarda soğukluğu ve cinsel kayıtsızlığı gidermek için kullanılır. Bize gelen kaynaklara bakarak, sonuçsuz değil.

Sulamanın düzenliliği

Bitki, su teresi filizlerinin olmamasıyla okları vurur ve tadı kaybeder. Sıcak günlerde ve yağış olmadığında, sulama her gün, her üç günde bir, bulutlu havalarda olmalıdır. Salata, yaprakların püskürtülmesine iyi tepki verir, yeşillikleri meyve suyu ile dökülür ve hassas bir tadı alır.

Salata inceltme

tere
İlk kez üçüncü yaprak sürgünlerinde ortaya çıktığında incelendi, sonra tekrar – beşinci yaprak görünümünde. Aynı zamanda, mesafeyi izleyin: 10 cm’den az değil. Su teresi yetiştirirken, sık inceltme yapmak istenmez: Ayrı soketler doğruluk ve ihtişamını kaybedebilirler.
Gerekirse gübre inceltilerek uygulanır.

Önemli! Sürgün için sürgünlerin olgunlaşma süresi çok azdır, nitrat yemeyi istemiyorsanız gübre konsantrasyonu en az olmalıdır.

Toprak bakımı

Toprağın temizliğini izlemek, yabancı otları gevşetmek ve çıkarmak çok önemlidir. Bu, ürünlerinizin sağlığını belirleyecektir, ayrıca toprakta nem durgunluğuna izin vermemek de önemlidir. Toprağa verdiğimiz temel bakım, suyu temizlemeden önce onu temizlemek ve gübrelemektir. Çünkü kendi sağlığınız için büyüme sırasında yaprakların işlenmesi tavsiye edilmez.

Tere-salata tohumlarının toplanması ve depolanması

Sahadaki tohumları toplamak için en büyük salata örnekleri bırakılır. Yapraklar olgunlaşınca, rozetler bir kök ile parçalanır. Kuru havalandırılmış bir odada, fabrika ön film veya kalın kağıttan önce asılı bir konumda kurutulur. Ufalanmış ve toplanan tere-salata tohumları, doku torbalarına konur ve kuru bir yerde saklanır.

Zararlılara karşı önleyici tedbirler ve önlemler

Tere salatası iki haşere tarafından saldırıya uğrayabilir: turpgiller pire ve lahana güvesi (kelebek). Pirelere saldırırken, odun külü veya tütün tozu içinde çözülür ve serpilir. Bu yöntem paraziti korkutur ve size zarar vermez.

Lahana Fluke
Bir kelebekle, alevle başa çıkmak zordur, bu yüzden onu kimyasallarla bulduğunuzda kullanmazsınız. Kelebekler haziranda görünür ve tırtıllar kışı toprağa harcarlar. Bu zararlıyı önlemek için, toprak muamele edilmelidir: kazma, dikimden önce yabancı otlar kaldırmak. Kelebeklerin görünümünde, yardımcı olabilecek tek şey onları yakalamak, ışıkla onları aydınlatmaktır. Zararlıların ortaya çıkmasında diğer bir faktör de suyun taşması veya yetersiz doldurulmasıdır ve birinci ve ikinci durumlarda bitki risk altındadır.

Bu nedenle tüm bu önerileri kesinlikle uygulayın, favori çeşitliliğinizi seçin ve bir su teresi dikmek.