Sonbaharda çilek nakli nasıl yapılır: ipuçları ve püf noktaları

çilek
Popüler inanışın aksine, hasattan sonra, sonbaharın gelişiyle birlikte, ülke işi bitmez. Bu süre zarfında kamyon çiftçileri sitelerinde çok çalışma bekliyorlar. Çilekleri yeni bir yere nakletmek bunlardan biridir.

Neden nakil çilekleri

Bu meyvenin tuhaflığı, birkaç yıl boyunca bir alanda yetiştikten sonra verimi azalır ve bundan sonra meyve vermeye son verir.

Yıllık olarak çalılar yeni antenler, pedinküller, yapraklar üretir. Bu artış, verim sağlar. 4. yıla kadar durur, buna göre verim düşer. Bu fenomeni önlemek için bir transplant gerçekleştirir. Çileği nakletmek ne zaman gereklidir? Bu soruda cevabı daha fazla bulacaksınız.

Biliyor musun “Çilek” ismi, 18. yüzyılda kullanılmaya başlandı, daha önce böğürtlenli çileği çağırdık.

çilek

Çilekler nakledildiğinde

İnişler ilkbahardan sonbahara kadar her mevsim yapılabilir. soruyu cevaplamak için, yılın zamanına bağlı olarak, işin özellikleri göz önünde bulundurun: “nakli çilek remontant için onu en iyi olduğu zaman. İlkbahar, yaz ve sonbahar”

İlkbaharda nakli

Bahar faaliyetleri, kök sisteminin ve çalıların aktif büyümesinin başladığı Nisan ayında yapılmaktadır. Çiçeklenme başlamadan önce, bu işlemin tamamlanması gerekir. Ne aramalı?

 • Dikimden önce kışı geçirmeyen çalıları, hasta ve ürkütücü büyümeyi kaldırın.
 • Kökün altını kazmak için bitkileri seçin.
 • Delikler kum yatağının dibinde derin ve geniş yapılmalıdır.
 • Çalıyı çok derine gömmemeye dikkat edin, aynı zamanda kökleri de inkar etmeyin.
 • İyice öğütün, sonra üst tabakayı gevşetin.
 • Üst pansuman, transplantasyondan sadece iki hafta sonra yapılmalıdır.

çilek

Önemli! Çalılar bahar çiçeklerine transplante edildi, ama hasat getirmiyor.

Yaz çilek nakli

Yaz aylarında nakil, ekimi genişletmek için bir istek olduğunda ya da çalılar çok büyük ve gençleştirme ihtiyacı olduğunda gerçekleştirilir. Yaz koltuklarının nüansları:

 • Temmuz-Ağustos aylarında meyve verildikten sonra gerçekleştirildi.
 • Genç bitkilerin gölgelenmesi gerekiyor.
 • Donör çalıların üzerinde, sadece birkaç filiz kaldı.
 • Yataklar önceden hazırlanmakta, gübre ya da gübre haline getirilmekte, iki kez kazılmaktadır ve sadece ekime devam edilmektedir.
Bu bitkiler üzerinde olumlu etkiler çünkü Çilek iyi, domates, maydanoz, sarımsak, soğan, fasulye, salatalık, ahududu, Çay dikeni, nane, yabanasması, üzüm ve kadife yakın dikti.

Sonbaharda çilek nakli

Sonbahar çilek nakli en uygun ve doğru olarak kabul edilir. Transplante çalılar için bakım, yılın bu zamanında yağışların varlığı nedeniyle en aza indirilir. Sonbaharda transplantasyonun özellikleri üzerinde duralım.
Sonbaharda çilek nakli

Sonbahar çilek nakli özellikleri: neden düşmek?

Yukarıda bahsedildiği gibi, yağış mevcudiyeti yeni çalıların köklenmesini olumlu yönde etkiler, parlak bir güneşin yokluğu onları kurutmaz. İlk dondan önce, bitkilerin yapraklarını büyütmek için daha kuvvetli zamanları vardır. Bu dönemde dikilen fidanların büyük bir kısmı kışın başarılı bir şekilde ayakta kalmaktadır. Sonbahar ekimindeki büyük artı, şu anda bahçedeki işin önemli ölçüde azaldığı ve bu etkinlik için zaman ayırmanın kolay olduğu. Ayrıca, böyle bir nakil ile hasat, bir sonraki sezonda elde edilebilir. Biz çilek sonbaharda transplante edilebilir bahsettikleri, Eylül ayında bunu tercih edilir.

Sonbaharda çilek nakli nasıl

Maksimum sonucu elde etmek için, ekilen çilekleri, bir dizi kural ve koşulları gözlemleyin.

Transplantasyon için bir yer seçin: aydınlatma, toprak, selefler

Çilek toprak üzerinde yıpratıcı ama daha iyi sonuçlar, gevşek bir uyum, hafif asit toprak için olan organik madde önceden döllenir.
Sonbaharda çilek nakli

Önemli! Transplant için, bir bulutlu ve rüzgarsız bir gün seçin.

Sonbaharda çilek dikmeden önce, toprak zararlılara karşı tedavi edilmelidir. Yeni bir plantasyon için bir siteyi seçerken önemli bir gösterge, daha önce sitede hangi ürünlerin büyüdüğüdür. Aşağıdakilerden sonra çilek dikmek için tavsiye edilir:

 • havuç;
 • pancar;
 • baklagiller;
 • yeşil;
 • turp.

Büyütülen alanları seçmekten kaçınmak daha iyidir:

 • patates;
 • lahana;
 • domates;
 • salatalık.

Sonbaharda çilek transplantasyonu kuralları

Çilek fidesi

Gelecek yıl bir ürün elde etmek için, iki yaşındaki fideler transplantasyon için kullanılır. Sonbahar çileklerinde nakli ne kadar doğru:

 1. İyi gelişmiş kökleri olan fideleri, en az 5 cm ve çalılıklarda 4-5 yaprak varlığını seçin.
 2. Yeni bir yerde eski çalılar duramaz.
 3. Satın alınan fideleri kullanırsanız, bunları dezenfekte etmeniz gerekir. Bunu yapmak için, kökler 15 dakika boyunca sıcak suya (yaklaşık 50 ° C) daldırılır, daha sonra soğuk suda 10 dakika bekletilir.
 4. Hayatta kalma şansını arttırmak için kökler bir kil, gübre ve su karışımıyla kaplanır.
 5. Ekimden hemen sonra, fideler en az 15 ° C’lik bir sıcaklıkta sulanmalıdır.
 6. Dikimden sonra, malç saman veya talaş şeklinde uygulanır.
 7. Bush arasındaki mesafe yaklaşık 80 cm, yataklar yaklaşık 80 cm olmalıdır.
Biliyor musun Berry ne kadar parlak olursa, vitaminler ve diğer besinler de o kadar fazla içerir.

çilek

Transplantasyon sonrası çilek bakımı

Sonbaharda bir çileği dikmenin mümkün olduğu ve nasıl yapılacağı anla birlikte, şimdi anlamaya başlayalım.
Sonraki ayrıştırmadan, yaprakların köklenme ve yükselme hızı ve dolayısıyla kışa hazır olma durumu değişir. Bu, bitkilerin etrafındaki toprağın düzenli olarak gevşemesi, sulama, yabancı ot kontrolü ve haşere kontrolü ile sağlanır.
Ekimden sonraki ilk haftada, çalılar her 2 günde bir sulanır. Köklendirildikten sonra sulama azalır, fakat toprağı sürekli olarak nemli tutar. Su, yaprakların üzerine su düşmeyecek şekilde olmalıdır.
Beslenme gerekli değildir, çünkü sonbaharda çilekleri dikmeden önce, toprak zaten döllenmiş ve bu genç bitkiler için yeterlidir.
Zararlılardan arındırma, toprağın üst katmanlarında uyuyan böceklerden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bunun için, gevşek zemin Carbophos çözeltisi (10 litre su başına 3 yemek kaşığı) ile dökülür, daha sonra bitkiler 3 saat boyunca bir film ile kaplanır.

“Queen”, “Chamora korkak”, “Fresco”, “Zeng Zengana”, “Kimberly”, “Malvina”, “Asya”, “Mareşal”, “Rab”, “Masha”, “Rus: çilek çeşitlerinin çeşitli göz atın “,” Elizabeth 2 “,” Kraliçe Elizabeth “,” Gigantella “ve” Albion “.

Zararlıların önlenmesi, doğal bileşenlerin böyle bir bileşiminin yardımıyla gerçekleştirilebilir:

 • 3 çorba kaşığı. l. bitkisel yağ;
 • 2 bardak sıvı sabun;
 • 2 yemek kaşığı. l. odun kökenli kül;
 • 2 yemek kaşığı. l. sirke.

Bu karışım 10 litre su ile dökülmeli ve yatağı (toprak ve bitkilerin kendileri) muamele etmelidir.
Çalılar anten görünmeye başlarsa, çıkarılmaları gerekir. Bitkinin tüm gücü kök sisteminin gelişmesine yönlendirilmelidir.

Zengin bir çilek hasadı diliyoruz ve sonbaharda ve bakımda nakilde sağlanan bilgilerin artışına katkıda bulunmasını umuyoruz.