Sonbahar budama elma ağaçlarının ayrıntıları

Bir elma ağacı kırpma Pek çok bahçıvan, ilkbaharda veya sonbaharda elma ağaçlarının olgunlaşmasının daha iyi olduğu zamanlar hakkında tartışır. Pratik, pome ağacı tipine göre, hem ilkbaharda hem de sonbahar döneminde budamanın yararlı ve yararlı olduğunu göstermektedir.

Makalemizde, sonbaharda elma ağaçlarının budamasıyla ilgili prosedürü ayrıntılı olarak ele alacağız: Bu etkinliğin zamanlaması, hedefleri ve yöntemleri hakkında her şeyi öğreniyoruz, tüm incelikleri açıklayacağız ve bu prosedür sırasında izin verilen tüm hataları analiz edeceğiz.

Elma ağaçlarının sonbaharda budaması ihtiyacı nedir?

Her şeyden önce budama Ağaç taçlarının güzel ve düzenli bir şeklini yaratmanın yanı sıra ürün verimini arttırmayı amaçlayan bir süreçtir. Eski kuru dalların doğru şekilde uzaklaştırılması, yeni ve sağlıklı olanların büyümesini teşvik eder, bitkinin gençleşmesini sağlar ve uyuşturucu ve çürümenin oluşma riskini azaltır.
Bir elma ağacı kırpma
İnceltilmiş taç iyi ve eşit bir şekilde aydınlatılır ve güneş tarafından ısıtılır ve ısıtılır, bu da meyvenin aynı zamanda büyümesine ve olgunlaşmasına izin verir. Bu taç aynı zamanda bahçıvanlara ağacın kendisinin hasat ve bakım sürecini kolaylaştırır. Sonbahar budama, diğer şeylerin yanı sıra, rahat kışlama için ağaçları hazırlar.

Biliyor musun ABD’de bu yıl 370 yaşında olan bir elma ağacı var. En şaşırtıcı olan şey, 1647’de dikilmesine rağmen hala meyve vermesidir.

Sonbahar budama için en uygun zaman

Sonbaharda budama elma ağaçları belirli tarihler altında olmalıdır. Bunun için en uygun zaman – İlk donlardan önce tüm yaprakların düştüğü andan itibaren aralık. Bu dönemde ağaç sakin, “uykulu” bir halde ve budama strese neden olmaz.

Önemli! Ana şey ağaç üzerindeki kesilmiş alanların donmasına izin vermemek. Bu uzun aşırı büyümeyi ve hatta çürümeyi kışkırtabilir.

Genellikle sonbahar budama, Kasım ayının sıcak güneşli günlerinden birinde geçirilir.

İş için bir dizi bahçe aleti

Elma ağacındaki tüm fazlalıkları düzeltmek için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

  • bahçe makası;
  • budayıcı;
  • bahçe bıçağı;
  • demir testeresi veya testere.

Düzeltme aletleri
Makas ve bir budayıcı kolayca ince dallar kesecek ve kalın dalları kaldırmak için bir testere veya demir testeresi gerekecektir.

Önemli! Ana şey, enstrümanın iyi topraklanmış olmasıdır. Kör bıçak ağaca daha fazla zarar verecek ve bu da yavaş yavaş iyileşecektir.

Yaşına bağlı olarak elma budama şeması

Her yaştaki budama ağaçlarının kendi sebepleri ve incelikleri vardır. Bu nedenle, planı belirlerken, elma ağacınızın kaç yaşında olduğunu düşünmeniz gerekir.
Elma ağacı budama şeması

Genç ağaçlar

Gelecekteki yetişkin ağacın taç oluşumu temelde ilk budama sırasında, fide dikimi sonra oluşur. Bu nedenle, sonbaharda genç elma budama yaparken, düzeni oldukça basittir, çoğu zaman denir “Zayıf”.

Elma ağacına simetrik, düzgün bir şekil veren, aşırı büyümüş ve çirkin çıkıntılı dalları çeyrek kesilir. Merkez şube “rakipler” oluşturduysa, bunların kaldırılması gerekiyor – gövde bir olmalı. Eğer genç bir ağacın tepesi çok uzarsa, elma ağacının büyümesini durdurmak için apeks kısaltılmalıdır – bu bakım sürecini ve yetişkin bir ağaçtan hasat işlemini zorlaştıracaktır.

Ayrıca, alt dalları yatay bir konuma getirecek şekilde keskin bir şekilde yukarı bakacak şekilde asabilirsiniz ve gerekirse, bunlara ulaşmak daha kolaydı.

Bahçeye doğru bakmak için sütun şeklindeki elma, şeftali, vişne, erik, armut, kayısı, üzümün budama özelliklerine kendinizi alıştırın.

Meyve taşıyan elma ağaçları

Meyveleri taşıyan ağaçlar için budama esas olarak inceltme karakteri. Eğer tacın çok kalın olduğunu görürseniz, tüm şubelerinin tam kapsama ve havalandırmasına müdahale eder, kış için deşifre edilmesi gerekecektir, böylece bir sonraki sezon için bu problemler söz konusu değildir.

Kurbanın derinliklerine kadar uzayan dalların çıkarılması, kurumasının yanı sıra çok fazla yer kaplayan, kalanları da kapatan. Ana şey ısı ve ışığın merkeze açılmasını sağlamak. Yine, ağaç çok yükselmişse – apeks kısaltılmalı ve genişlikte büyümeye yönlendirilmelidir.
Sonbahar budama elma ağaçları
Sünnet için ana kural – “halkanın altında” dalları kaldırmaktır, yani, çürümeyi önlemek için kenevir ve yırtılmış dilimler bırakmaz. Ve her zaman büyük gereksiz dallardan kopmaya başlamaya değdiğini hatırlayın ve daha sonra budamadan küçük olanlara ihtiyacınız olup olmadığını görmek daha iyi olacaktır. Daha hafif ve daha hızlı bir ağaç, çok küçüklerden daha büyük bir kayıp yaşayacaktır.

Biliyor musun Elma ağaçlarının kesilmiş kuru dalları, yiyeceklerin hazırlanacağı ateş yakmak için idealdir. Elma ağacı dallarından gelen kömürlerin üzerinde kızartılan etler, daha yoğun bir tada ve nefes kesici bir aromasına sahiptir.

Eski elma ağaçları

Sonbaharda eski elma ağaçlarını budama şeması esas olarak aşağı gelir gençleştirme. Yaş ile elma ağacı üretkenlik seviyesini kaybeder, dalları yaşlanır, kuru kalır ve meyve üretmez. Bunu düzeltmek ve mümkün olan en uzun süre boyunca ağacın ömrünü uzatmak ve meyvelerini uzatmak için tüm kuru, hasta, eski dallar kesilir veya kesilir. Dilimler çabucak iyileşir ve yerlerinde yeni bir yaşam oluşur.

Önemli! Eski elma ağacını derhal canlandırmak değil, iki yıllığına iyileştirmek daha iyidir.

Ayrıca aşırı büyümüş ağaçlarını inceler ve taç şeklini düzeltiriz. Akut bir açıda büyüyen tüm küçük dallar da çıkarmaya tabidir. Yakın büyüyen iki daldan daha zayıf görünen kesimi kesti.

Uygun olmayan dalların budanması ve hasat edilmesi, çeşitli elma hastalıklarının (örneğin, külleme ve kabuk gibi) gelişmesine karşı önleyici tedbirlerin ön şartıdır.

Düzeltme sonrası önlemler

Taç şeklini ayarladıktan sonra, kuru ve hastalıklı dalların ağacından kurtulun, elma ağacınızı gençleştirin ve çürüyün, dilimlerin işlenme zamanı geldi. Genellikle bu amaç için bahçe var. Bu, açık “yarayı” engelleyen, ağacın yaşamsal meyve sularını kaybetmesine izin vermeyen etkili bir araçtır.
Bahçe VAR
Var genellikle 10 ila 1 oranında bakır sülfat ilavesiyle bir kireç çözeltisidir. Donlar yaklaşıyorsa, vapun donarak ağaç yüzeyinden donabileceğini düşünün. Böyle bir dönemde, yağlı boya dilimlerini işlemek için bir araç olarak kullanmak daha iyidir.

Önemli! Boyanın bir ağaç yakmadığı, kuruyan yağ temelinde sadece yağ olması gerektiği! Diğer boya tipleri bu prosedür için uygun değildir.

Hala işlemek için iyidir, eski ve kuru sürgünler kesilir orayı hatırlıyorum ve hala yeşil dalları ve “ıslak” olsun yara vardı nerede o, tedaviden bir gün önce kurumaya daha iyidir.

Bu prosedürü doğru bir şekilde gerçekleştirmek için sonbaharda budama elma ağaçları hakkında bilmeniz gereken tek şey budur – ağaca zarar vermeyecek ve bir sonraki sezon için ürün sayısını çoğaltamayacaksınız. Gördüğünüz gibi, burada karmaşık bir şey yok, en önemli şey basit kuralları gözlemlemek ve elma ağaçlarınız sağlık ve lezzetli elmalar ile uzun yıllar boyunca sizi memnun edecektir.