Soluklaştıklarında lale bakımı nasıl yapılır, çiçek soğanı koruma süreci

Lale soğanı
Belki ilkbaharda en iyi dönem lale çiçek açan zamandır. Bu güzel bitkiler, görünüşleriyle, baharın gelişi hakkında bize bilgi verirler. Laleler gibi bu sevinç, her mevsimle çoğalmak istersiniz, bu yüzden yetiştiriciler, bir sonraki bahara kadar çiçekleri saklamak için bir çömlek kazıma yaparak laleleri saklamak için bir yol keşfettiler. Bu konuda lalelerin ne zaman kazılacağı ve saklanacağı zaman, bu yazıda konuşacağız.

Lale soğanı mı kazmalıyım?

Laleler çoktan solunduğunda – genellikle bu Mayıs sonu – makul bir soru ortaya çıkıyor: çiçeklenme sonrası lale soğanları ile ne yapmalı? Şimdi lale soğanları kazmaya gerek olup olmadığına dair pek çok versiyon var ve bu problem için net bir çözüm yok. Bazı türler vardır, örneğin, Darwin’in melezleri, Triumph, Foster, Kaufman, yerde bırakılabilir ama çok popüler değiller. Çoğu zaman, elbette, laleler depolanmak için kazılır. Ampulleri sadece bir çiçek yaymak için değil, aynı zamanda daha rahat olması için de kazın. Yatakta daha fazla çiçek bulunduğunu fark ederseniz ve yerler zaten “sonunda” – lale soğanlarının bir kısmını kazmak ve başka bir yere nakledmek daha iyidir. Ampulleri kazma ihtiyacından yana olan bir diğer etken ise, bol çiçek açan lalelerin verimli, gevşek toprağa gereksinim duyması ve çiçeklerin toprakta birkaç yıl kalması halinde, bu durumun daha az canlı bir çiçeklenmeye yol açmasıdır.

Biliyor musun Tek bir yerde daha fazla ampul büyüdükçe, daha fazla derinleşir ve zamanla yeni filizler kalın bir toprak tabakasıyla yetişemez.

Ampullerin gelecek sene çimlenmesi için, doğru zamanda kazılmalı ve uygun şartlarda depolanmalıdır.
Bir lale yaşam döngüsü diyagramı

Ampulleri kazmanız gerektiğinde

Çiçeklenmeden hemen sonra lalelerin kazınması mümkün ise, – çiçek sizi bu konuda bilgilendirecektir. Bazı renklerde, yapraklar halsiz, ancak yine de yeşil olacaktır – bu tür bitkilerin rahatsız edilmesine gerek yoktur, ancak yaprağın büyük bir yarısı zaten sararmakta ve kurutmakta ise – böyle bir lale kazı yapılabilir.

Önemli! Ampulün güçlü olması için, tohumlar bağlanana kadar çiçek kafasını kesmek gerekir.

Bahçenizdeki lalelerin bir kısmının daha önce kazıldığı ve diğer bölümünün daha sonra kazılmadığı ortaya çıkarsa, bu normaldir. Bir bitkiyi kazmaya ihtiyaç duyduğunuz süreyi kaçırmamak önemlidir, ancak acele etmeyin. Eğer kazma ile “geç” olursa, ampulün parçalanacağı, çok zayıf hale geleceği ve bir sonraki yıl için toparlanamayacağı ihtimali vardır; Çok geç kazmanın bir başka sonucu da, yerden en küçük soğanı alamayacak olmanızdır. BBu tür problemlerden kaçınmak için, bazı yetiştiriciler, lahananın büyüdüğü yerde toprağın yetiştirilmesini tavsiye ediyor – bu süreç en küçük soğanı yok edecek ve sizi istenmeyenlerden koruyacak. Aksine acele ederseniz, o zaman henüz olgunlaşmamış, kışın hayatta kalamayacak bir çiçek kazabilirsiniz.

Lale soğanları düzgün bir şekilde nasıl kazar

Kazı işlemi için, havanın sıcak ve kuru geçeceği günü seçmek daha iyidir. Ampullere zarar vermemek için, kazı sırasında kürek dik olarak dik tutulmalıdır. Ampulün sizden “kaçmadığı” durumunda, onu gövdeden çıkarmak imkansızdır. Ampulün nemli, yağmurlu havalarda kazılması gerektiğinde ya da üzerinde bir hasar tespit edildiyse, bu tür bir soğurma dezenfektan solüsyonu ile muamele edilmeli ve iyice kurumuş olmalıdır. Ampul “hasta” ise, diğerlerinden, sağlıklı ampullerden ayrılmalıdır.
Doğru ampulleri söndürün

Biliyor musun Ampulün “kaçmayacağından” ve zarar görmemesinden emin olmak için, bir bahçe ağına (patates ızgarası kullanabilirsiniz) veya bahçe kutularına (daha az popüler olduğu için daha az popüler olduğu için) laleler ekilir.

Lale soğanları nasıl saklanır

Kazı yaptıktan sonra iki gün boyunca, ampuller yaprak ve kök pullarından temizlenir, güneşte kurutulur ve daha sonra bir odaya aktarılır ve en az 25 ° C sıcaklıkta saklanır, nem en az% 70 olmalıdır. Sıcaklık, Ağustos’ta başlayarak kademeli olarak azaltılır: nihai sıcaklık yaklaşık 17 ° C olmalıdır. Ampulleri büyükse, küçük ampulleri poşette saklayarak depolayabilirsiniz – daha fazla kutu olduğu için kutular kullanmak daha iyidir ve ampuller birbirine çok yakın olmayı sevmez.
Ampul depolama

Önemli! Ampulleri kutulara koymaya karar verirseniz, onları yere ulaşamayacakları yere kadar 20-30 cm yüksekliğe yerleştirmek daha iyidir.

Ampulleri kendileri saklamak oldukça basittir, ama bir ampulde lale bebekleri varsa, bunlarla ne yapılacağı sorulur. Çocuklarla ampullerin raf ömrü biraz daha azdır, daha hızlı kururlar ve bebeğin kendisi birkaç gün içinde kurur. Çocuklara nasıl bakılacağına dair görüşler ikiye ayrıldı: birisi, ampulün diğerlerinden daha erken dikilmesi gerektiğini düşünüyor ve sonra yetiştirilebilir; Birisi diğer bütün ampullerle oturur ve çiçeklenmeden 2-3 yıl bekler. Ağustos ayında bu tür bir ampulü topraklamak ve kışı kışlamak için humusla toprağı hafifçe nemlendirmek en iyisidir.

Gördüğünüz gibi, lale soğanları için bakım yapmak ve bu “mucize çiçek” yetiştirmek için onları tutmak oldukça basit – ana şey yavaş yavaş her şeyi yapmaktır. Pahalı çeşitlerin soğanlarına özenle bakmanız özellikle önemlidir, bu sayede çiçek yatağınız sizi güzel manzarasıyla sevinir.


Loading...