Siyah turpun yararlı ve zararlı özellikleri

turp
Sebze, turp tohumunun bir varyasyonu olarak kabul edilirken, Lahana sınıfına aittir.
Bu tür diğerlerinden farklı olarak vahşi koşullarda bulunmaz.

Bilim adamları, sebzenin doğum yerinin Asya olduğuna inanırlar. Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Asya’da büyütün.
Siyah turp yararlı özelliklere ve kontrendikasyonlara sahiptir ve sıklıkla öksürük için halk ilaçları olarak kullanılır.

Beslenme ve kalori içeriği

Turpun bu yakın akrabası, ana yemeğin olarak değil, daha ziyade, gıdaya bir katkı maddesi olarak kullanılır. Bitkisel diyet: 100 g veya 66 kJ başına 16 kcal içerir.

Turp,% 95 su. Bileşim 0.68 g protein, 0.10 g yağ ve 3.40 g karbohidrat içerir.
turp

Önemli! Kök sebzelerin aşırı tüketimi ishale neden olabilir.

Kimyasal bileşimi

Bu şeker ve lifin yeterli bir miktarı ihtiva eder. 100 g bunları içeren: Şeker – 1.86 g, fiber – 100 g 12 g miktarında vitamin A – antioksidanlar 1.6 g Burada sunulan retinol içerir

Turp, yüksek düzeyde folik asit içerir. Bu B vitamini, 100 g başına 25 mcg miktarında bulunur, ayrıca kimyasal bileşiminde, askorbik asit, K grubunun vitaminleri bulunur.

Büyük miktarlarda şunları içerir:

  • potasyum – 233 mg;
  • kalsiyum – 25 mg;
  • sodyum – 39 mg;
  • fosfor – 20 mg ve diğerleri.

turp
Tıptaki bu zengin kimyasal bileşim sayesinde turpun yararlı özellikleri hakkında konuşurlar.

Yararlı bir siyah turp nedir?

Bitkisel idrar söktürücü ve müshil özellikleri vardır. Tohumlardaki esansiyel yağın varlığı sindirimi uyararak gastrointestinal sistemin iyileşmesine katkıda bulunur. Ayrıca, sebzenin bakterisidal özellikleri vardır.

Fazla sıvıyı vücuttan çıkarmak ve vücudun su dengesini sağlamak kök ürünün temel özelliklerinden biridir.

Temel olarak aşağıdaki alanlarda kullanılır: tıp, kozmetik, yemek pişirme. Bu nedenle, siyah turp çeşitli tariflere dahil edilir.
turp

En düşük kalorili gıdalar arasında şunlardır: havuç, Brüksel lahanası, Çin lahanası, erik, domates, brokoli, turp, kabak, kızılcık.

Kök kırpma tedavisi

Bir sebze tüketmek, anemi olasılığını azaltacaktır. Folik asit dolaşım sisteminin işleyişinde rol oynar. Bu maddenin vücuttaki düşük seviyesi nedeniyle, kemik iliğinde megaloblastların (olgunlaşmamış eritrositler) sayısı artmaktadır.

Kök suyunun bakterisidal özellikleri vardır ve pürülan yaraların, egzamaların ve normal çürüklerin tedavisi için tavsiye edilir.

Kök bitkilerin kullanımı bazı cinsellik özelliklerine sahiptir. Siyah turp, çeşitli eser elementlerle doyurulur, yararı ve zararı erkekler için vardır.

Örneğin, prostatit ve erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) ile, turp suyunun yiyecekler için kullanılması tavsiye edilir. Ancak, ürün böbrek taşı varsa, ürün tehlikeli olabilir.

Bir kadının hormonal bozuklukları varsa, o zaman üründeki fazla miktarda folik asit bu problemi ortadan kaldırmaya ve adet döngüsü oluşturmaya yardımcı olur.
turp

Biliyor musun Herhangi bir sebze bir sanat nesnesi olabilir. Yani, Meksika’da her yıl Noel öncesi bir festival var: halk, siyah köklerden ünlü figürlerin figürlerini kesip bir sergi yarattı.

Bu çeşit cilt temizliği için de kullanılır. Bu antioksidan retinol sayesinde mümkündür.

Iç uygulama

Halk turpunda çoğunlukla öksürük ve boğmaca öksürük tedavisinde kullanılır. Bunu yapmak için çekirdeği kesin ve orada iki çorba kaşığı bal ekleyin. Kök sebzenin infüze edilmesinden sonra, bal duvarlara emilecek, daha sonra meyve suyu çıkacaktır.

Bir hafta boyunca günde iki ya da üç kez alınmalı, bazen suyun göze çarpmasını sağlamak için yeni bir bal porsiyonu ilave edilmelidir.

Bu sebze, daha kesin olarak, tohumlarından elde edilen yağ, laktasyonu artırır. 100 ml su içinde 50 ml yağ ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyin: bu karışım günde bir kez 50 ml içilebilir.
öksürük

Ayrıca, kestane balı, mine çiçeği, ardıç yardımıyla bir öksürükten kurtulabilirsiniz.

açık

Çoğunlukla saçların tedavisinde sebze kullanımı vardır. 30 ml ve 1 çorba kaşığı baldan 150 ml kök suyu, dulavratotu yağını alabilirsiniz. Bütün bunlar kuru saça uygulanır ve saat sürer.

Bu süre zarfında kan dolaşımını iyileştirir, bu da kıl foliküllerine kan akışına ve saç uzamasının gelişmesine katkıda bulunur. Bu maskeyi haftada 2-3 kez kullanın.

Kök, yüzün cilt bölgelerinin pigmentasyonunu ortadan kaldırmak için kullanılır. Bunu yapmak için, rendelenmesi gereken 50 gr ekşi krema ve 50 gr bal içeren küçük bir sebzeye ihtiyacınız olacaktır.

Sonra yüze uygulayın – maske 15-20 dakika boyunca hareket eder. Bol miktarda ılık su veya sıcak havlu ile yıkayınız.
turp

Önemli! Kök mahsulü hardal sıvaları şeklinde yüksek sıcaklıklarda kullanılamaz.

Pişirme uygulaması

Yemeklerde, kök sebzeler diyetsel beslenme ile popülerdir. Onu yemekte kullanmak metabolizmayı artırmaya yardımcı olacaktır. Yukarıda daha önce söylenmişti ki, turp, ana yemek değil, başkaları ile birleştirilmiştir. İşte kilo vermek için yararlı olan bir salata örneği:

  • Malzemelerin geri kalanı gibi küpler halinde kesilmesi gereken 300 g siyah turp:
  • 300 gr salatalık;
  • 300 gr tatlı biber;
  • 200 gr havuç;
  • 300 g tavuk fileto (önceden kaynatılır);
  • tadı pansuman, ama soya sosu önerilir.

Bir turp ile, farklı şekillerde deneyebilirsiniz, çünkü bu, yemeklerinize tadı tadacak bir lezzet katacak evrensel bir kök ürünüdür.

Kontrendikasyonlar ve zarar

“Siyah turp” ve “iyi” kavramlarını tanımlamak her zaman mümkün değildir, çünkü insan vücuduna da zarar verebilir. Son zamanlarda kalp krizi geçirmiş insanlarda kök bitkileri kontrendikedir.

Hamile kadınlar da herhangi bir biçimde sebze yememelidir. Karaciğer, böbrek ve gastrit hastalıklarından muzdaripseniz, o zaman siyah turp kullanımı yasaktır.

Biliyor musun Turp, yiyecek için kullanılmış ve ayrıca bir ilaç olarak kullanılmış ve hatta Antik Yunan’da bitkisel tohum yağından yapılmıştır.

turp
Böylece, siyah turp, hastalıkların mücadelesinde ve önlenmesinde mükemmel bir yardımcı olarak hizmet edebilir. Çoğu zaman bu ürünün yüksek asitliği baskılayan balla kullanıldığı unutulmamalıdır.

Akıllıca tedaviyi yaklaşmak – Sebze pahalı ilaçlar için büyük bir değiştirilmesi, ana şey olarak görür. Bitkisel iddiasız olduğu için, sadece iyi nemlendirilmiş toprak sever, basit bir madde – Bir site köküne büyüyen.