Siyah mantar yemek mümkün mü: gerçek bir mantarı yanlışdan ayırt etmek

Shiitake
Mantarlar, gurmeler arasında çok popüler olan mantarlardır. Mantarların bulunduğu orman, mantar toplayıcıları için gerçek bir buluntudur. Popülerliğine rağmen, üzümler insan gözlerinden gizleniyor ve kütüklerin ve çeşitli tepeciklerin yakınındaki yeşilliklerin altında saklanıyor. Bu nedenle, bu tür mikobakter türlerini araştırırken, mantarların yetişebileceği tüm yerleri araştırmak için yanınızda bir sopa almak daha iyidir. Siyah armut, yemek pişirmede ünlü bir üründür, hazırladığı en popüler tarifler, mantarların nasıl göründüğü ile ilgili, bu makale çeşitleri hakkında bilgi verecektir.

Biliyor musun Üzümler Kiev Rus günlerinden beri popülerdi. Mantarların nasıl büyüdüğüne, atalarımıza dikkat etmek eski zamanlarda “yığın” veya “kazık” olarak adlandırılır. Bu mantar asla bireysel olarak büyümez, sadece grup dikiminde.

Bir mantar nasıl görünür: mantarların popüler türlerinin bir tarifi

Siyah mantar – kolayca deneyimli bir mantar avcısı bulur, ama bu tür aşina olmayanlar için, açıklamasını vermek mantar: – tür mlechnik, ailenin Russula üyesi mantarı. Şimdi, iyi incelenmiş ve tarif edilmiş olan 20 çeşit mantarı biliyoruz – bazıları yenebilir, bazıları şartlı olarak yenilebilir olarak kabul edilir.

Siyah mantar

Siyah bir mantar, 2. kategoriye ait şartlı yenilebilir bir tür olarak kabul edilir. Uskumruğun ayağı ortalama olarak 6-8 cm yüksekliğinde ve 2-3 cm çapındadır. Uskumru şapkası, 15 cm çapında olabilir. Şapka – huni şeklinde, hafifçe sarılmış. Mantarların kapağı, hangi ormanlarda büyüdüklerine bağlı olarak yapışkan filmle kaplanabilir – her şey nem seviyesine bağlıdır. Renk değişebilir, tonlar koyu zeytinden zengin kahverengiye kadar değişebilir.
Siyah mantar

Önemli! Kapağın ortasında renk, kenarlardan iki ton daha koyu.

Mlechnikov cinsinin diğer temsilcileri gibi, yığın sütlü suya doyurulur ve doku yapısı kolayca parçalanabilir. Çoğunlukla siyah mantarların yetiştiği yerler felling, huş ağacı ve kızılağaç ekimi, az bilinen arka yollar, çentikler ve saçaklardır. Siyah mantarları sonbaharın sonuna kadar toplayın. Ortak insanlarda, siyah bir mantar “çingene kadın” veya siyah mantar denir ve Polonya’da bir grebe olarak kabul edilir. Ancak, siyah armut dekapaj için mükemmel ve uzun bir süre için tadı saklayabilirsiniz – 3 yıla kadar.

Beyaz mantar

Beyaz mantarlar, mantarların en popüler türlerinden biridir. Mantar toplayıcıları da “ıslak uskumru” veya “çiğ mantar” olarak adlandırılır. Şimdi beyaz mantarların nasıl ve nerede yetiştiğini konuşalım: huş ağacı tarlalarında büyürler, miskorizmaları ağaçlarla oluştururlar ve her zaman büyük gruplar halinde bulunurlar. Çoğu zaman, bu mantarlar Sibirya, Urallar, Volga bölgesi batı bölgelerinde görülür. Beyaz mantarlar toplandığında ne zaman sorulduğunda, cevap şudur: meyve dönemi Ağustos başlarında başlar (bazen Temmuz sonunda bulunabilir) ve Eylül ayında sona eriyor. Bu periyodun ortasındaki mantarları toplamak daha iyidir, o zaman en yüksek tadı nitelikleri vardır.
Beyaz mantar
. Erişkin olarak, beyaz kap Gruzdev çapı ve bacak 20’ye kadar cm büyür – 7 cm Selüloz mantar yoğun yapısı ve zaman doymuş bir meyve kokusu ile kesilmiş sızar. Görünüm tüm mlechnikov beyaz Gruzdev en tipik: sarı lekeler, şapka yapışkan ile şapka beyaz, sık sık hala bırakır veya şube adet.

Biliyor musun Beyaz bir yığın üzerinde paslı lekeler fark ederseniz, hazırlığını reddetmek daha iyidir, çünkü bu mantar zaten olgunlaşmıştır.

Mantarlı biber (gerçek)

Biber karabiber, geniş yapraklı ormanlarda en çok büyüyen bir mantardır, ancak bazen iğne yapraklı tarlalarda görülür. Bu tür mantar türlerini hazirandan eylül ayına kadar toplayın. Açıklama Gruzdev biber :. 7 cm Sap yüksekliği, başlığın bir çapı – şeklinde bir şapka konveks, daha sonra aşağı doğru indirilir kenarlı bir huni olur – 7 ila 20 cm arasında hala genç mantar zaman kapak mantarın olgunluk derecesine göre değişir oluştururlar. Şapka beyazdır, zamanla sarı, kahverengi ve gri lekelerle kaplıdır. Biber mantarı insan tüketimi için uygunluğu konusunda şüpheler uyandırmaktadır: Bazı koşullu yenilebilir tür olduğunu söylemek, diğerleri – yeme o eti biber tadı verdiğini savunarak olamaz.
Mastiklenmiş biber

Önemli! Peppermilk kuru mantarlarla karıştırılması kolaydır, ancak aralarında bir fark vardır: nane şekeri daha yüksektir ve süt suyunun salgılanması daha fazladır.

Tüm anlaşmazlıklara rağmen, biber mantarı halk hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır: Vücut üzerindeki anti-kanser etkisi kanıtlanmıştır ve aynı zamanda antifungal özelliklere de sahiptir. Çin’de, kasları gevşetmek için kullanılır.

Mellow sarı

Agaric sarı – sınıf temsilcisi Russula, nazik mlechnikovyh, aile agaricomycetes. 15 cm’lik bir çapa ulaştılar kap sarı Gruzdev, bu büyüme işlemi sırasında şekil değiştiren, – ortasında bir oyuk birinci dışbükey kapağı ve sonunda depresif olur kenarlı huni şeklinde aşağı tamamladı. Mantarın rengi altın sarısı veya kirli sarı olabilir. Yüksek nem koşullarında, kapağın üzerinde bir mukoza tabakası oluşur. İçi boş bacak 6 cm yüksekliğinde ve 4 cm çapında büyür. Bacakların rengi kahverengi lekelerle soluk sarıdır. Köklere daha yakın, daraltır. Mantar 2. kategorinin şartlı yenilebilir mantarlarına aittir. Sibirya ve Orta Rusya’da en yaygın olarak dağıtıldı. Bu türün toplanması için en iyi dönem Ağustos’tan Ekim sonuna kadardır.
Mellow sarı

Biliyor musun Sarı mantar genellikle sarı dalgadan ayırt edilir, ancak bu farklı bölgelerde farklı bir isim almış olan aynı türdür.

Aspirili mantarlar (kavak)

Ortak insanlarda direk böceği (Lactarius controversus) “mezgit” olarak adlandırılır. Etin yanma-acı suyu içerdiği ve yumuşak meyveli bir kokuya sahip olduğu gerçeğine bağlı olarak şartlı yenilebilir mantarlara atıfta bulunur. İsim zaten bu türün nerede büyüdüğü fikrini önermektedir: çoğu zaman bir kavak veya kavak ormanında bulunabilir. Aspen böceği büyüktür, çapı 30 cm’ye ulaşır. Çoğunlukla bir kavak mantarı, bir mezgit ile karıştırılır, ancak aralarında temel bir fark vardır: tavşan, kapağın tüylenme ile daha az belirgindir. Kapağın rengi, açık pembe lekelerle süslenmiş, bazen sarımsı bir renk tonu ile, sütlü beyazdır. Bu türün dezavantajı, mantar toprağı üzerindeki çamurdur ve bu, toprağın altındaki mantarın oluşumundan itibaren toplanır.
Mastic Aspen

Önemli! Aspen mantarı sadece dekapaj için uygundur ve her durumda kurutmak için kullanılamaz.

Mantarın yetiştiği yer: Koleksiyonun özellikleri

Artık mantarların ve türlerinin nasıl göründüğünü biliyoruz, onları nerede bulacağımız ve nasıl daha iyi toplayacağımız hakkında konuşalım. Mantarların toplanması Ağustos ayında başlar – o zaman gerçek bir saray vardır. Çoğu zaman çam ağacı ağaçlarında, geniş yapraklı ormanlarda, bazen iğne yapraklı plantasyonlarda ve dağ yamaçlarında bulunabilir. Mantarlar büyük mantarlardır ve gruplar halinde yetiştirildiklerinden biri bir kerelik bir mantar sepeti toplayabilir.

süt mantarı
Mantarları sığ, sözde “mantar” yağmurundan sonra toplamak daha iyidir. Daha sonra orta büyüklükteki mantarları toplarlar – daha uzun tutulurlar, ancak olgunlaşmamış mantarlar solucanların yaşayabileceği yerlerdir. Şiddetli yağmurdan sonra, hızla bozulduğu için mantarları toplamak tavsiye edilmez. Mantarları toplamak gereklidir, her durumda çekmeden yere yakın yerde durmalıdır. Mantarları sepete sıkıca katlamayın, böylece mantarlar arasında boşluk vardır, çünkü eğer bunlar tamponluysa, zarar görebilirler.

Biliyor musun Bazı deneyimli mantar toplayıcıları, mantar toplarken, mantar, meyve ve yaban turpu ya da karabiber kokularından oluşan özel bir karışımla mantarların yerini tespit eder.

Çoğunlukla sitemde taze mantarları toplamak istiyorum ve mantar toplayıcıların forumlarında evde mantar yetiştirmenin imkansız olduğu konusunda sorular var. Teorik olarak, bu çok sorunlu olmasına rağmen yapılabilir, çünkü mantar ağacıyla simbiyoz halinde büyür, mikroskoplar oluşturur. Çünkü mantar toplayıcıları ağaçların köklerinde görünür. Buna ek olarak, üzümler bazı tür ağaçlara “bağlanırlar”, ki bu da onların evde yetiştirilme sürecini daha da karmaşıklaştırır.

Mantar hazırlamak için Tarifler: tuzlama, kızartma, dekapaj

Mantarların hazırlanması
Siyah mantarlar oldukça yüksek tat kalitesiyle ayırt edilir ve bu nedenle mutfak uzmanları bu mantarların hazırlanması için birçok reçeteyi icat etmiştir. Bununla birlikte, mantarların hazırlanması daha uzun zaman alır, çünkü sütlü suyunun bileşimindeki varlığından dolayı, daha uzun bir ıslanmaya ihtiyaç duyarlar. Daha sık olmamakla birlikte, greaves tuzlanmış, marine edilmiş ve kışın mantar yemeye beklemek istemeyen, hasattan sonra bunları kızartmak istemeyenlerdir.

Önemli! Mantarları hazırlamak için en iyi yol dekapajdır, çünkü burada mantarlar ısıl işleme tabi tutulur.

Hangi pişirme yöntemini seçerseniz seçin, ilk önce 3 gün boyunca mantarları ıslatmanız ve sürekli su değiştirmeniz gerekir. çanak zararlı mikroorganizmaların riskini ortadan kaldırmak için hermetik kapatmadan olmadan herhangi bir çatlak veya pas olmadan bir cam, seramik veya emaye eşya seçmek daha iyi tuzlama için.

Salamura mantarı için en popüler tarif şu şekildedir: 5 kg mantar ve 2 bardak tuza ihtiyacınız var, ayrıca kiraz veya frenk üzümü yapraklarına, şemsiyesiz dereotu, birkaç diş sarımsak lazım. Morselleri temizlemeniz, ıslatmanız ve iyi durulamalısınız. Mantarları geniş bir tencereye koyun ve soğuk su dökün. Yukarıdan bir “ağırlıklandırma maddesi” oluşturmak gereklidir, bu amaçla suyla doldurulmuş bir banka uygundur. Mantarlı kap, günde birkaç kez su değiştirerek serin bir yere konur. Üç gün sonra mantarları almalısın. Her mantar, tuz ve ovuşturdu, sarımsak ve yaban turpu, kıyılmış plakalar ile dönüşümlü. Katmanlı mantarlar, tülbentin üzerine serpiştirilmiş horseradish, kuş üzümü ve kirazların üzerine gazlı bezle kaplanır. Mantarlar serin bir yerde bir ayın havası altında. Mantarların küflenmemesi ve tuzlu su eklememesini sağlamak önemlidir. Bir ay sonra, daha önce sterilize edilmiş kavanozlara yerleştiler ve bir kapakla kapatıldılar.

Dekapaj ile ilgili olarak, tuzlu suyu hazırlamak ve çeşitli baharatlar eklemek için hem sirke hem de tuzu kullanabilirsiniz. Asitlemenin en yaygın yolu sarımsak, biber, sirke ve defne yaprağı ile pişirmektir, ayrıca karanfil de ekleyebilirsiniz. Bu mantarları yapma işlemi basittir: öğütme, ıslatma ve durulama. Ateş yak ve kaynatın. Mantarlar 10 dakika kaynatılmalıdır. Pişirme işleminde, köpüğün pişirildikten sonra mantarlardan sürekli olarak temizlenmesi gerekir – mantarları bir süzgeçte yıkayın ve akan suyun altında durulayın. Marinade aşağıdaki gibi hazırlanır: 2 kg yükleyici için 1 litre suya 2 yemek kaşığı gerekir. l. Tuz ve tadı baharat. Tüm malzemeler – hem sıvı hem de kuru – kaynatıldıktan sonra 15 dakika kaynatın ve kaynatın. Kutuların alt kısmında sarımsak ve üzümü üzümü yaprakları, dereotu, yaprakların üstünde, çok sıkı olmayan mantarlar, boyun seviyesine kadar akıntıyı boşaltın ve kavanoz başına 1 çay kaşığı% 9 sirke ekleyin.

Bankalar en iyi suyla kaynatılmış kapaklarla kaplıdır ve soğumaya kadar ılık bir battaniyeye sarılır. Marine mantarları serin, gölgeli bir yerde daha iyi tutun.

Kızartma mantar – her zaman uzun bir süreç, ve kızartma mantarları için, bu durumda pişirme iki gün için ertelenebilir: iki gün boyunca mantarlar ıslatılır, daha sonra 2 kez pişirilir, kaynatılır ve 5 dakika kaynar suda kaynatılır. Hazırlanan mantarlar ince kıyılmış olmalıdır (sadece şapkaları kullanmak daha iyidir) ve yağsız bir tavaya koyun, kapağı kapatın ve 10 dakika boyunca söndürün. Mantarları verecek olan meyve suyu boşaltılmalıdır. Mantarlara bitkisel yağ, sarımsak ve maydanoz ekleyin ve altın kahveye kadar kızartın.

Mantar toplamak her zaman ilginç bir şeydir, ama mantar toplarken gerçek bir dedektif gibi hissedebilir, yaprak yığınlarına bakabilirsin. Buna ek olarak, masaya büyük bir ek vardır.


Loading...