Siyah inciler: en iyi siyah frenk üzümü çeşitleri

Siyah frenk üzümü çeşitleri

Latince terim Ribes nigrum, Rusça’ya “siyah frenk üzümü” olarak çevrilmiştir.

Bu bitkinin meyveleri, bu siyah “inciler” in hamuru ve derisinde bulunan büyük miktardaki yararlı mikro elementlerden dolayı çok faydalıdır.

Vitaminler C, B, P, sitrik asit, glukoz. Bu, siyah frenk üzümü içinde bulunan yararlı bileşiklerin listesi değildir.

Besin ve vitamin özelliklerine ek olarak, bu meyveler kan şekeri düzeylerini düşürebilir, kanser ve Alzheimer hastalığının olasılığını azaltabilir ve ayrıca vizyonu iyileştirebilir.

Siyah frenk üzümü en iyi çeşitleri nelerdir? Bu soruya kapsamlı bir cevap, aşağıda sunulan bilgilerde bulunabilir.

200 çeşit siyah frenk üzümü çeşidi vardır ve her çeşit meyvenin tadı farklıdır. En titiz gurme için bile, onu tadıyla tam anlamıyla hayran edecek bir çeşit siyah frenk üzümü vardır.

Çeşitlilik “Umut”

“Orel jubilee” ve “Seaside Giant” türlerinden türetilmiş, sabahlık kuş üzümü. Yazarlar T.P. Ogoltsova ve L.V. All-Russian Meyve Mahsulü Seçme Enstitüsü’nün çalışanı Bayanova.

İlk hasat haziran ayı sonunda – Temmuz ayı başlarında toplanabilir. Bitkiler büyük, dik, dallar birbirine bitişiktir.

Sürgünler tüylenme ile düz, kalınlaşmış, yeşil mat, büyür. Böbrekler büyük, oval şekilli, yukarıdan soluk, soluk pembe, sürgünün eksenine paralel olarak şekilleniyor.

Bu frenk üzümü yaprağı 5 bıçaklıdır, yapraklar kendileri geniş, açık yeşil renkli, derin boşlukludur. Bıçaklar uçlarında sivridir, bunların ortası tüm diğerlerinden daha büyüktür ve bir üçgen şeklinde büyür.

Çiçekler biraz, bir çanı andırıyor. Fırçalar oldukça yoğun, asılı, (7 cm uzunluğunda) küçüktür.

Meyveler çok büyük (Az miktarda 4.2 gram), yuvarlak, siyah, az miktarda tohum ile. Frenk üzümü “Umut” tadı nitelikleri dengede yüksek, asit ve şeker vardır.

Bu kuş üzümü dona karşı dayanıklıdır, çoğu hastalık ve zararlılardan etkilenmez (külleme, antraknoz, septoriosis, böbrek akarı). Bu çeşit kendi kendine gübreleme (% 61) olarak adlandırılabilir. Meyveler elle değil, mekanik olarak toplanabilir ve hasat bozulmaz. Verim göstergeleri ortalamadır – çalılık başına 1.5 kg.

Siyah kuş üzümü “Umut”, diğer tüm çeşitleri gibi seçilmeli ve gömülmelidir. Fideleri seçerken, kurutulmaması veya hasar görmemesi gereken köklere özel dikkat gösterilmelidir.

Çekimin dış kısmını da incelemek gerekir. Görünüşte sağlıklı olmalı, herhangi bir hasara sahip olmamalı ve hafif mekanik etkilere karşı dayanıklı olmalıdır. 50x50x50 cm çukurlarda fideleri kazmak gerekir.

Bu çalıların bakımı yaygındır ve diğer meyve ve meyve bitkileri ile yapılması gereken benzer prosedürlerden farklı değildir. Bol sulama, toprağın ekimi ve malçlanması, “kötü” sürgünlerin budaması kesinlikle standart prosedürlerdir.

Ayrıca önlemek için zarar vermez Hastalıklara ve böceklere karşı preparatlarla bitkilerin tedavisi.

Sıralama “Selechenskaya – 2”

Erken siyah frenk üzümü çeşitliliği. Lupin AI, All-Russian Araştırma Enstitüsü’ne çekildi. Astakhov ve LI 42-7 ve 4-1-116 formlarını geçen Zueva.

Meyveler, Temmuz ayının ilk yarısında başlar. Bitkiler dik, kuvvetli. Yapraklar üç loblu, orta büyüklükte, koyu yeşil renklidir, küçük “kırışıklıklar” ile.

Her bir bıçak keskin bir uç ile yeterince uzun. Çiçekler çok güzel, kırmızı-menekşe.

Her fırçanın içinde 8 ila 14 çiçek oluşur, fırçanın kendisi tüylenme olmadan hafifçe kavislidir. Meyveleri parlak bir cilde sahip, yuvarlak, siyah (5.5 – 6.5 g) büyüktür. Tadı en yüksek puan ile değerlendirilir, çok uyumlu.

Meyvelerin ayrılması kuru. Amaç evrenseldir. Verim tarım makinelerinin kalitesine bağlıdır, bir çalıdan toplanan meyve sayısı 1,7-2,8 kg’dır.

Bu çeşidin çalıları çok hızlı bir şekilde kökleşir ve bölgedeki hava koşullarının özelliklerine uyum sağlar. Frenk üzümü hastalıklarına karşı bağışıklık vardır.

Fidelerin kalitesi iyi bir hasat ve çalılıkların hayatta kalmasının anahtarıdır. Görünüşte güzel olmalı, sağlıklı olmalı, zayıf yükler altında parçalanmamalı ve sağlıklı köklere sahip olmalıdırlar.

Kök sistemi dikimden önce 7 cm uzunluğunda kesilmesi gereken 2 ila 3 dallara sahip olmalıdır. Ayrıca sürgünlerin uçlarını kısaltmak için 5 ila 6 alt tomurcuktan daha fazla kalmamak gerekir. İniş şeması normaldir.

Kararsız hava koşullarına yüksek adaptasyona bağlı olarak, bu çeşidin çalıları sadece kuraklığa değil, aynı zamanda toprağın su basmasına da dayanabilir. Ancak, sulamayı sık ve küçük yapmak en iyisidir, bu yüzden yerde bir su dengesi vardır.

Malç, yabani otların ortaya çıkmasını önleyecek ve toprağı gevşetecek, oksijenin köklere erişimini artıracaktır.

“Egzotik” notu

Erken çeşitlilik, meyve Temmuz ayı başlarında başlar. Üreticilerin ortak çalışmasının sonucu. Ogoltsova, Z.S. Zotova, S.D. Knyazeva ve L.V. Tüm Rus Araştırma Enstitüsü Meyve Mahsulleri Seçme Kurumu’ndan ve Sibirya Bahçecilik Enstitüsü’nden Bayanova.

Bitkiler dik, çok kalın değil, kuvvetli. Genç sürgünler, oldukça geniş çaplı, tüylenme olmadan açık yeşildir. Böbrekler büyük, pembe renkli, künt uçlu asimetrik ovaldir.

Yapraklar, küçük bir parlak yansıması ile yeşil, iri ve kavisli bir yüzeye sahip, çok büyük beş loblu vardır. Orta lob, üçgen şeklinde, en büyük olanı sivri uçludur.

Künt uçlu diğer işlemler, küçük uzunluktadır. Çiçekler büyük, biraz renklidir. Fırçalar orta, aşağı asılır, bir fırçanın içinde 8 ila 10 tane meyveler bulunur.

Meyveleri ince (6,5 g’a kadar), güneşte yuvarlak, siyah, parlak, ince bir cilde sahiptir. Hamur tatlı ve ekşi, çok kokulu, ferahlatıcı bir etkiye sahiptir.

Bu çeşidin meyvelerinin amacı evrenseldir. Verim göstergeleri ortalama – çalılık başına 1 kg Çalılar% 55 kendinden döllenmiş, düşen sıcaklığa dayanıklıdır, küllü ve küllü pastan etkilenmez.

Bitkiler antraknoz, septoria ve kene tomurcuklarına karşı zayıf direnç gösterir. Frenk üzümü meyveleri “Exotica”, mekanik hasat yöntemi ile bozulmaz.

İniş şeması normaldir. Fide için ihtiyaçlar da yaygındır. Dikimden hemen sonra, her bir fide bol sulanmalıdır.

Sulama, malçlama ve toprağı gevşetme özellikleri yoktur. emin olun antraknoz ve septoriosis gelen çalılar tedavi etmek, ve aynı zamanda bir akar varlığının belirtilerinin görünümünü izlemek için.

Kırmızı kuş üzümü için dikim ve bakım hakkında okumak da ilginç

“Dobrynya” notu

Dobrynia çeşidinin kokusu çok ağız sulandıran

Orta geç çeşitlilik, meyvelerin temmuzun ikinci on yılı ile olgunlaşması. “Üzüm” türünü geçerek geri çekildi ve 42-7 AI oluşturur. Lupin Araştırma Enstitüsü’nde Astakhov.

Bitkiler orta büyüklükte olduğu için çok kompakttır. Genç dallar orta çaplıdır, yeşil tüysüzdür, neredeyse parlamaz, küçük tüylenme ile.

Yapraklar 3 bıçak tarafından oluşturulur, yaprak plakasının boyutu orta veya büyük olabilir. Yaprakların kendileri yeşil, “kırışık” ile.

Çiçekler büyük, açık sarı renktedir. Fırçalar kalındır, her 6 – 10 çiçeğin içinde küçük, yeşil, yeşildir. Meyveleri parlak ve yoğun bir cilde sahip, büyük (5.5 – 6.5 g), eliptik, siyahtır.

Meyveleri tatlı ve ekşi notlarla çok kokulu. Ortalama olarak meyve başına düşen meyve sayısı 1,5 – 2,5 kg’dır.

“Dobrynya” kuş üzümü koçanı, sıcaklıkta küçük dalgalanmalara ve kısa bir kuraklığa sessizce tahammül eder. Pudra küfünden etkilenmez, ancak diğer mantar hastalıklarından ve böbrek akarlarından da muzdarip olabilir.

Dikim için genç çalılar, görünüşte güzel olmalı ve tipik gereksinimleri karşılamalıdır. Bunları her zamanki şekilde kazmanız gerekir. Fidelerin bakımı da yaygındır.

Sıradan bak. Mantarlara ve çeşitli zararlı böceklere karşı çalıları işlemek için 3 kez bir mevsime sahip olmalısınız, aksi takdirde bitkiler daha sonra tamamen tedavi edilmeyecektir.

“Leningrad Dev” Notu

Çalıların hastalıklardan ve zararlılardan korunması gereklidir.

E. N. Glebova ve A.I. Potashova St. Petersburg Devlet Üniversitesi’nde Tarım ve “Frenköka Altay” polen çeşitleri “Sergi” ve “Nonshaking” karışımı bir tozlaşmanın sonucudur.

Bitkiler yüksek, meyvelerde yoğunlaşır, yoğunlaşır. Genç dallar yeterince kalın, düz, tüylü, yeşil, sürgün uçları renkli.

Yetişkin çalılarda, çiçek tomurcukları gruplandırılır, yani, 6 ila 8 parça birlikte oluşturulur. Böylesi küçük “dallar”, neredeyse “Frenk Devleri” de dahil olmak üzere, üzerlerinde üzerlerinde çeşitlilik gösteren birimlere özgüdür.

Böbrekler kısa, ama kalın, oval şekil, pembemsi-mor renkli, sürgünlerden sapmalar. Yapraklar beş bıçak, açık yeşil renk ve mat bir yüzey ile büyüktür.

Orta lob, uçta bir nokta ile, en uzun, çok geniş. Çiçekler büyük, yaprakları soluk kırmızı boyanır. Fırçalar farklı, kısa ve uzun, bir fırçada 6 – 13 meyve oluşur.

Meyveleri orta (1,2 – 2,2 g), yuvarlak, siyah, parlak ve ince bir cilde sahiptir.

Kuru ayrılmaya rağmen, meyveler parçalanmayacaktır. Hamurun tadı çok iyidir ve bu kuş üzümü meyveleri karakteristik hoş bir kokuya sahiptir.

Verimlilik yüksek (Bitki başına 3 – 4,5 kg), kendi kendine döllenme% 50’den fazladır. Meyveler mekanik olarak toplanabilir. Ayrıca çeşitli sıcaklık düşüşlerine dayanıklı, ancak dallar özellikle meyvecilik sırasında güçlü rüzgârlar altında kırılabilirler.

Ayrıca, “Leningrad Dev” fungal enfeksiyonlar ve böcekler için özel bir bağışıklığa sahip değildir.

Fidanlar görünüşte sağlıklı olmalı, muayene sırasında kırılmamalıdır. Ayrıca, mantar veya haşere hasarı belirtisi olmamalıdır. İniş şeması normaldir.

Tipik bakım. Kış için yataklar hazırlanırken, bazılarının soğuk kış rüzgarlarından kurtaramadığı için çalıları dondan korumak için özen gösterilmelidir. Mantar hastalıklarına ve parazitlere karşı terapi tedavileri yürütmek çok önemlidir, bu da çalılar için onarılamaz hasara ve dolayısıyla gelecekteki hasatlara neden olabilir.

Variety “Jubilee Kepçe”

Barınak, çalıların ısınmasına yardım edecek

Orta geç frenküzümü, Temmuz ayının ikinci on üç ayında meyve veren çalılar.

Tarafından karakterize yüksek verimlilik, kendi kendine döllenme, mantar enfeksiyonları ve parazitlere karşı iyi bir bağışıklık ve aynı zamanda nem eksikliğini tolere edebilme yeteneği.

Bu çeşit teknik hasat için uygundur. Bu kuş üzümü çalıları yüksek, sredneraskidistye. Uzun ve kalın çeker, iyi bükün.

Fırçalar orta uzunlukta, oldukça yoğun.

“Jubilee Kopanya” derecesi 1983 yılında “Novost Prykarpatsya” markasının ve S-106 hibrit formunun geçişiyle üretildi. Son “ebeveyn”, bilinen tüm hastalıklara ve parazitlere yeni bir gerilim direnci aşıladı.

Yazarlar K.N. Kopan ve V.P. Kopan. Meyveleri ağır, 4 – 4,5 g, oval-küresel, siyah, parlak ve dayanıklı bir cilde sahiptir.

Meyvelerin ayrılması kuru. Çileklerin eti tatlı ve ekşi, yeşilimsi kahverengidir ve neredeyse algılanmaz bir aroması vardır. Meyveler neredeyse aynı anda olgunlaşır, taze veya çeşitli işleme türleri için uygundur.

Fidanlar her zamanki gereksinimleri karşılamalıdır. Esas olan, sağlıklı olduklarıdır. Genç çalıların çok yumuşak olmayan bir iklimde kök salması için, dikimden hemen sonra, kısa bir süre korunmalıdırlar.

İniş şeması normaldir. Ekim sonunda, her çalı ihtiyaç olacak su ve malç, Hepsi rahattı. Dikimden önce köklerin bir kil böceğinin içine daldırılması tavsiye edilir.

Bakım çok sıradan, yani, su ve toprak malç önemlidir. Bu bitkilerin işlenmesinde gerek yoktur, ancak önleyici amaçlar için birkaç kez uygun ilaçlarla serpebilirsiniz.

Ayrıca sürgünlerin kırık ya da hasarlı kısımlarının ayrılması, böylelikle “hayati güçlerin” çalılıkların sağlıklı kısmından çekilmemesi için de gereklidir.

Artık siyah frenk üzümü yetiştiriciliğinde kesinlikle ağır bir şey olmadığını fark edebilirsiniz. Zaten salatalık veya domates yetiştirdiyseniz, fide aşaması geçti, o zaman kesinlikle siyah frenküzümü çalıları ile başa çıkacaksınız.