Sitedeki topa nasıl bakılır ve yetiştirilir

Puşkin
bu sefer doğa, primroses şiddetli renkler için tüm özlemi ve sıcak güneşli günler hala beklemek gerekir önce zamanında bizi mutlu çünkü erken ilkbaharda çiçek Bitkiler, kendine özgü bir cazibesi vardır. Puşkin – bu çok bitkidir. Bu makalede, bu güzel çuha çiçeği için nasıl bitki kurup bakım yapacağınızı size anlatacağız.

Botanik açıklaması

Puşkin halkına da “cüce sümbül” denir, yapısında, dolusavana çok benzer. Soğan bitkisinin küçüklüğünü ifade eder. Yaprakların doğrusal kayış benzeri koyu yeşil rengi bazal bir rozet içinde toplanır. Oradan bir çan benzeyen, beyaz-mavi veya beyaz çiçekleri oluşan bir ok büyür. Çiçeklenme nisan veya mayıs aylarında meydana gelir ve yaklaşık üç hafta sürer. Çiçekler biraz fark edilir, ama çok hoş bir aromaya sahiptir. Topun yüksekliği 10 ila 15 cm arasında olabilir.

Puşkin çiçek soğanları ilave olarak ayrıca sparaxis, çiğdem, Rus Fritillaria, siyah laleler, glayöl, triteleia, Tigridia, Cardiocrinum zambak çiçeği Babiana, zephyranthes (sonradan görme çiçekler) ve Ixia arasındadır.

Puşkin

Dağıtım ve yaşam alanları

Pushkinia’nın doğal yayılışının ana alanı Kuzey İran, Transkafkasya ve aynı zamanda Kuzey Kafkasya’nın (Elbrusye, Kavminvody) merkezi kısmıdır. Çimenli yamaçlarda, ormanların kesimlerinde ve çalılıklarda, deniz seviyesinden 1200 m yükseklikte yaşamaktadır.

Biliyor musun Pushkina ismini ünlü doğa bilimci AA’dan almıştır. Bu çiçekleri ilk keşfeden Musin-Puşkin, Kafkas dağlarında bulunuyordu.

Puşkin

Popüler top çeşitleri

Puşkin’i erken çiçeklenmeye hazırladıkları tarlalara ek olarak, bu bitki aynı zamanda çiçek tarhlarında dekoratif bir çiçek olarak da başarıyla kullanılmaktadır. Pek çok kompozisyonda harika gözüküyor ve bunun için bakmakta bahçıvandan fazla sorun çıkmıyor. Puşkin cinsi sadece 2 tür içerir:

  • sümbül – Çiçekleri soluk mavi, neredeyse beyaz, daha canlı bir gölge damarları ile;

sümbül

  • prolekosovidnaya (Lübnan veya libanotika) – Çiçekleri bidentatlı kronlarla daha büyük, daha belirgin bir mavi renk var.

Proleskovidnaya

Peyzaj tasarımında kullanım

Puşkin’in narin ve zarif çiçekleri peyzaj tasarımında geniş bir uygulama bulmuştur. Scylla, çiğdemler ve kardelen gibi diğer erken çiçekli bitkiler ile birlikte çiçek tarhları, bordürler, kayalık bahçelerin tasarımında kullanılır. Güzelliğimizin kısa bir bitki örtüsü dönemine sahip olması sayesinde uzun ömürlü bitkilerin yanında ekilir. Bu bitkilerin yakınlığı birçok avantajı vardır:

  • koltuk kaydedilir;
  • Kar yağışı ve sonbaharın ortasına kadar başlayarak her zaman yeşil olacaksınız;
  • yaz sıcağında bitkilerin ampuller çok yıllık bitkilerin çalılıklarını koruyacaktır.

Puşkin ayrıca kişiliksiz bahçede bile bir bahar havası yaratmak için ağaçların ve çalıların yanında ekilir. Bu zorlamak için uygundur ve çiçek salkımına güzel bahar buketleri yapılır.
Puşkin

Evde yetiştirme

Puşkin, iddiasız ve dayanıklıdır, ancak başarılı bir ekim ve daha fazla büyüme için, belirli anları hesaba katmak gerekir ve hangileri – şimdi öğreneceksiniz.

Gözaltı koşulları

Çok fazla güneş ışığı veya hafif bir gölgenin bulunduğu küçük bir yüksekliğe iniş yapın. Bu amaçla, ağaçların altındaki yerler de uyum sağlayacaktır, çünkü çiçeklenme aşaması için, ağaçlar henüz yeşilliklere sahip olmayacaktır.

Önemli! Puşkin’in yeraltı suyuna yaklaştığı zaman tolere etmediğini unutmayın. Bu anı dikkate almazsanız, bitki için çok iyi olmayacak ve ihmal edilen durumlarda, Puşkin tamamen ölecek.

Puşkin

Toprak ve gübre

Toprak bileşimi bizim çuhaçiçeği için çok önemli değildir, ancak önemli bir faktör doğurganlığı, su geçirgenliği ve drenaj varlığıdır. Durgun su ve bitkinin su basması tolere edilemez. Sahada çuha çiçeği dikmeden önce, bu gübreleri toprağa vermek gerekir:

  • humus, gübre ya da kompost olarak 1 km kare başına 5-7 kg. m;
  • Amonyum nitrat – 1 kare başına 40-60 g. m;
  • Potasyum klorür – 1 kare başına 30-50 gr. m;
  • Süperfosfat – 1 kare başına 50-70 g. m.

Dikimden önce toprak tüm yabani otlardan iyice temizlenmelidir.
humus

toprağı zenginleştirmek ve organik gübre kullanmak bitkiler besler için: gübre ve tütün tozdan saman, güvercin pisliği, toz tavuk gübresi “Florex”, kemik unu, balık unu, peynir altı suyu, patates soyma, gübre, yumurta kabukları, muz kabukları.

Sulama ve Nem

Düzenli sulama, iyi bir büyüme ve topun çiçeklenmesinin garantisidir. Ama aşırıya kaçmamak önemlidir. Hava kuraksa, bitki daha sık sulanmalı ve yağmur yeterli ise, sulama gerektiği gibi yapılmalıdır. Genel olarak, sulama ılımlı ve düzenli olmalıdır. Çiçeklenme bittikten sonra, solmuş çiçekler alınır ve sulama ihtiyacı tamamen kaybolur.

üreme

Bizim harika çuhamız iki şekilde büyür: tohumlar ve vejetatif olarak. Her bir çoğaltma yöntemini daha ayrıntılı olarak ele alalım.
Puşkin

tohumlar

Tohumlar olgunlaştıktan hemen sonra arsaya ekilir, genellikle bu dönem Eylül ayı ortasında ve Ekim sonu olur. Tohumlar daha önce malçlama torbası, 5-6 cm derinliğe toprağa ekilir. Kışın, tohumlar doğal tabakalaşmaya uğrar ve daha sonra çok daha iyi büyür. Puşkin ayrıca, özellikle de ılıman iklime sahip bir yerde yetişirse, kendini çoğaltabilir. Bir tohumlama yöntemi seçerseniz, çiçeklenme yaklaşık 3-4 yıl beklemek zorunda kalacağınızı unutmayın.

istem dışı olarak

Çuha çiçeğimızı çoğaltmanın daha basit ve hızlı bir yolu ampul kullanmaktır. Tamamen olgunlaştıklarında çıkarlar. Bu noktayı belirlemek yaprakların durumuna yardımcı olur – bu kez tamamen ölürler. Onları daha erken kazarsanız, zayıf bir şekilde saklanırlar. Depolama için gönderilmeden önce, kazılmış ampuller gölgede kurutulmalı, zemini çalkalanmalı ve daha sonra fazla kalıntı ve köklerden temizlenmelidir.
Top ampullerTop ampuller

Önemli! Ampulleri uzun süre korumasız bırakmayın, çünkü çok ince bir kabukları vardır, kurutulduğunda, ekim malzemesi dikim için uygun olmayacaktır.

Ampullerin, nemlendirilmiş talaş veya turba güvenli bir şekilde saklanması için. Dikimden önce, ampuller boyutuna göre sıralanır ve sıralanır. Kötü örnekler kaldırıldı. Topraktaki ampulleri, aralarında 10-12 cm’lik bir boşluk bırakarak, 5-7 cm’lik bir derinliğe kadar ekin. Çok fazla küçük soğan varsa, bunları ayrı bir yatakta yetiştirmek veya geniş bir alana bir halı girişinde uygulamak daha iyidir. Çiçek açan çiçek bitkisi sadece 1-2 yıl sonra başlayacaktır.

Sıcaklık ilişkisi

Kış çok fazla kar varsa, çuha çiçeği için çok korkutucu değil. Fakat eğer yok ise, tesis oldukça rahat olmayacaktır. Bu nedenle, kışa hazırlamak en iyisidir. Bu amaçlar için, humus veya kuru turba ile toprağı mal olabilir ve daha basit bir seçeneğe ihtiyacınız varsa, basitçe herhangi bir dokumasız malzeme ile bitki örtün.

Toprağı parçalamak, zengin bir hasat yoludur. Toprağın malçlanması için gerekenleri, özellikle de agroteknik tekniklerin kullanımını öğrenin.

Puşkin

Büyümede olası zorluklar

Toplar büyürken, yabani otlar tarafından hızla öldürüldüğü akılda tutulmalıdır, bu yüzden sadece bitkinin ekilmesinden önce değil, aynı zamanda daha fazla büyüme ve gelişme sırasında çıkarılması gerekir. Yaprakların uçlarında kahverengi olduğunu görürseniz, bu bitkinin çok fazla parlak ışığa sahip olduğu anlamına gelir. Bu durumda, küçük bir gölgelendirme gereklidir. Yapraklarda dışbükey sarı lekeler göründüğünde, bitkinin pasla çarptığı anlamına gelir. Ne yazık ki, hiçbir şey bu sorunla yardımcı olmayacak ve bitkinin tamamen yok edilmesi gerekecek.

Gelecek için, 5-6 yıl sonra bitkinin, bu süre zarfında yetiştiği ve birbirleriyle etkileşime girdiği için bitkinin nakledilmesi gerektiğini de bilmeniz gerekir. Aynı nedenle, tomurcuklar çok daha küçük olacak. Aksi takdirde, yukarıdaki tavsiyelerin tümünü yerine getirirken, Puşkin yetiştiriciliği herhangi bir özel sıkıntıya neden olmamalıdır.
Puşkin

Zararlılar, hastalıklar ve korunma

Bizim çuhamız diğer tüm küçük kabuklu bitkilerin hassas olduğu tüm hastalıklara ve zararlılara karşı hassastır. Her şeyden önce, yapraklarda kahverengi lekeler oluşturan gri çürük gibi tehlikeli bir hastalıkla karşı karşıyadır. Bu hastalığa neden olan mantar çok tehlikelidir ve hızlı bir şekilde komşu bitkilere yayılır. Bu nedenle, hastalığın ilk belirtilerini bulduğunuzda, Bordeaux sıvısı veya preparatları “Topaz”, “Şampiyon” tedavisi için hemen başvurmalısınız. Daha gelişmiş durumlarda, tedavi “Fundazol” veya “Hızlı” ile gerçekleştirilir.

Biliyor musun Hastalık sırasında bitki canlı bir organizma gibi davranır: sıcaklığı yükselir ve bitkinin içinde meydana gelen tüm süreçler hızlarını artırır.

Puşkin soğanı, akelenchoides ve soğanlı rot gibi hastalıklara karşı hassastır. Bunlardan ilki, ampulün pullarının kavrulmasına yol açar ve çürük halka formunda oluşur. Bu durumda, bitki zayıflar, büyüme sürecinin ihlali vardır.
Soğanlı çürükSoğanlı çürük

Bu hastalıktan kurtulmanın tek yolu önleme. Tüm enfekte olmuş ampuller, sıcak suya (+ 43-45 ° C) batırılmış alana dikilmeden önce imha edilir ve sağlıklıdır. Ampuller soğanlı çürüğe maruz kaldığında, baz yapraklar sarıya döner ve ampullerin üzerinde kırmızı-kahverengi tonları görünür. Bu hastalıktan kurtulmak için bakır içeren müstahzarlar ile işlem yapılması mümkündür.

Önemli! Dikkatli olun ve soğanlı çürümenin sıklıkla toprakta depolandığını unutmayın.

Yukarıdaki hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek için, bitkiye uygun bakım yapılması gerekir. Sulama yaparken, yapraklar üzerine su dökülmemeli ve nitrojen içeren gübrelere bağımlı olmamalıdır.
Bakır içeren ilaçBakır içeren ilaç

Primrose’umuzun kök zararlısı kök çayır akarıdır. Bitkinin soğanı yiyor, daha sonra çürümelerini veya kurumasını sağlıyor. Bitkinin sahada görünmesini önlemek için, bitkinin ekilmesinden önce, ampulleri veya toprağı böcek öldürücülerle tedavi edin.

Böcek parazitlerini yok etmek için, insektisitleri kullanın: Fastak, Kinmix, Calypso, Decis, Marshal, Vertimec, Aktara, Omayt, Enzhio ve Alatar.

Bitkinin ampulleri de fareler çekebilir, bu yüzden yem sitesi yaymak veya tuzak yapmak için gereksiz olmayacak.

Bu konuda, sabahın erken saatlerinde şaşırtıcı olan Pushkin hakkındaki makalemiz sona erdi. Umarız, yakında sizi nazik mavi çiçeklerle sahada memnun edecek ve narin aroması sizi gerçek renkli ve güneşli bir baharın yaklaşımı hakkında hatırlatacaktır.

Çiçeklerin güzel ve sağlıklı olmasını istiyorsanız, kemirgenlerle nasıl başa çıkacağınızı ve kendi ellerinizle nasıl bir fare kapanı yapacağınızı öğrenin.

Video: Puşkin çiçek – açık alanda dikim ve bakım, tür ve top çeşitleri