Sitede bir gölet nasıl yapılır

gölet
Sitenizdeki kendi göleti, rahat ve dinlendirici bir atmosfer yaratmak için sadece bir yol değil, aynı zamanda peyzaj tasarımında özel bir vurgu yapmak için bir fırsat. Sizce böyle bir hidrolik yapı gücünüzün ötesinde mi? Yanılıyorsunuz, asgari bir fon ve çaba harcayarak, kendi elinizle bir göletin döşenmesinde nasıl ustalaşılacağını size söyleyeceğiz.

Bir yer seçin

Gelecek gölet için yeteri kadar seçkin bir yer, devam eden operasyonu ve presentable bir görünümün korunması garantisidir.

Yazlık evinizde her gün iyi bir sağlıkla geçirebileceğiniz küçük, güzel bir köşe yapın: yüzme havuzu, çeşme ve şelale.

Rölyef ve toprak için muhasebe

Tasarım için doğru yeri seçmenize yardımcı olacak birkaç önemli kural vardır:

 1. Sitenin açıklığı. Ağaçlardan, çalılardan ve diğer dikimlerden arınmış en açık yeri seçmeniz önerilir. çeşitli nedenlerden dolayı arzu yakın bitkilerin varlığı: ki su hızlı bir şekilde bozulmaya başlar dolayı ağaçların kök sistemi suyun ve yapraklar, meyveler veya ipliklerin duvar zarar verir, su içine düşen, çürür.
 2. Kabartma ve toprak. En uygun seçenek, yağmurun ıslanmasından uzun bir süre sonra, tınlı veya killi toprağın suyun sudan çıkmasını hızlı bir şekilde önlediği bir yerdir. Konaklama havuzu burada su yalıtımı için para tasarrufu sağlayacak bir fırsat sağlayacaktır. Bir rezervuar için mükemmel bir yer, doğal olarak oluşturulmuş boşluklar veya oyuklar olarak hizmet edebilir. Gölet yüksek bir yeraltı suyu seviyesine sahip bir alanda bulunuyorsa, drenaj sistemlerinin uygulanması gerekli olacaktır.
 3. Su kaynağına yakınlık. Bu tür rezervuarlar dikkatlice ve düzenli olarak dikkat etmelidir: suyu değiştirmek, alglerden temizlemek, bu yüzden yapıyı yeni su ile doldurma işlemini büyük ölçüde hızlandıran ve kolaylaştıran yakın bir su kaynağı sağlamak çok önemlidir.
 4. Bölgeyi genişletme olasılığı. Sitenin boyutu izin veriyorsa, o zaman önceden gölet genişletme olasılığını dikkate almak gerekir: yeni dekoratif yapılar oluşturmak, bir köprü inşa, çardak vb.

gölet

Doğru aydınlatma

Güneş ışığı gelecekteki tasarım için bir yer seçmede büyük rol oynar. Direkt güneş ışığı olmadan orta derecede aydınlatılmış bir alan seçmek çok önemlidir. Güneşin sürekli olarak aydınlatması, suyu kurur ve su yosunlarının oluşumunu aktive ederek, yeşil alglerin büyümesini aktive ederek, su bakterilerinin aktif yeniden üretimini teşvik eder. Öte yandan, güneş ışığı açığı süs bitkilerinin büyümesinin önlenmesine yol açacaktır.

Önemli! Her türlü topraklarda yapay bir havuz inşa edebilirsiniz. Bununla birlikte, bazılarında, ereksiyonun maliyeti ve zamanı önemli ölçüde artacaktır.

İdeal olan:

 • Güneşin 11:00 ve 15: 00’den önce göründüğü bir bölüm;
 • toplam aydınlatma – günde en fazla 6 saat;
 • göletin karanlıklaşması – güneşin zirvesinde en az% 40.

gölet

Bina Teknolojileri

Kendi avantajları ve dezavantajları olan yapay bir gölet inşa etmek için çeşitli teknolojiler vardır. Her birinin özelliklerini inceleyerek siteniz için en iyi seçimi yapabilirsiniz.

Eğer bir barınağınız varsa ve yaratmayı seviyorsanız, nasıl bir bahçe salıncağı, taştan yapılmış mangallar, gabyonlar, pergolalar, taş döşeli ağaçlar ve kuru bir derenin nasıl yapıldığını öğrenin.

folyo

Bir gölet oluşturmanın en basit, en ucuz ve evrensel yolu, özel bir film aracılığıyla. Organizasyonu için 2 tip film kullanın:

 1. Polivinil klorür: Rulo halinde üretilen, düşük maliyetli, geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Ancak siyah havuzlar genellikle göletler oluşturmak için kullanılır. Polivinil klorür filmi
 2. Bütil kauçuk: lastik gibi hisseder, yüksek don direnci ve yırtılma direncine sahiptir. -60 ° C’de bile sünekliği korur Butil kauçuk film

Uygun bir filmin seçimi tamamlandıktan sonra, inşaat çalışmalarına geçin:

 1. Havuzun yerleştirileceği alanın işaretlenmesini gerçekleştirin.
 2. Çukurun yapının büyüklüğüne göre kazın.
 3. Desteği hazırlayın. Kazı duvar ve zemin de sıkıştırılır Bu amaçla, su yalıtım katmanı olan bir geotekstil veya PVC-folyo, kum ile kaplanmış ve daha sıkıştırılır olabilir yatırılır.
 4. Kum tabakasının üstünde film yatıyordu. Bu olay sırasında, bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz: ilk olarak, filmdeki düzensiz yüzeyden dolayı, kırışıklıklar oluşabilir. Bu oldukça normaldir, ancak küçüklerden çok büyük bir kat yapmaya çalışmak daha iyidir. İkincisi, malzemenin gerginliğini tolere etmek tavsiye edilmez, çünkü suyun ağırlığı altında patlayabilir.
 5. Filmi yerleştirdikten sonra su dökün. Su ile dolu havuz birkaç gün boyunca bırakılır ve daha sonra filmin yapışkan parçaları düzgün bir şekilde kesilir.
 6. Son aşama “kıyı” hattını güçlendirmek. Güçlendirici bir malzeme olarak taş, çakıl taşları, geomatlar, ızgaralar kullanılır.

Film göleti
Bu yöntemin diğerlerine göre birkaç avantajı vardır:

 • Düşük malzeme maliyeti;
 • sadelik ve uygulama kolaylığı;
 • herhangi bir şekil ve boyutta bir tasarım yaratma becerisi;
 • su birikintilerinin hızlı temposu;
 • Uzmanlarla iletişim kurmaya gerek yoktur, çünkü tecrübesiz bir usta bile bir rezervuar oluşturabilir.
Biliyor musun Çoğu zaman göletin alt kısmı, suyun tonunda görünüşte mavi bir filmle kaplıdır. Aslında doğada mavi altlık yoktur – koyu veya koyu gridir. Bu renk ve tercih edilmelidir.

Bir film üzerinde bir havuz düzenlerken, bunun uzun sürmeyeceğini ve her yıl tamir etmeye hazır olmanız gerektiğini hatırlamanız gerekir. Film temizlerken kolayca hasar görebilir, yırtılabilir veya kesilebilir. Ayrıca, yüzeyde kalan kenarlar güneşin etkisi altında eriyebilir.
Film göleti

Beton Gölet

En dayanıklı, güvenilir ve dayanıklı olanlardan biri, bir beton havuzudur. İnşaatı çeşitli aşamalarda ilerler:

 1. Altını güçlendirmek için gerekli olan 20-25 cm’lik bir kenar boşluğuna sahip çukuru sökün.
 2. Kazı taşlarından, kök kalıntılarından ve diğer nesnelerden uzaklaştırın.
 3. Altını 15 cm’lik bir katmanda molozla örtün ve rammedin.
 4. Merkezden yanlara doğru, bir su yalıtım tabakası döşemek.
 5. Beton dökümü yapın: harcı karıştırın, takviye hasır yapın, karışıma dökün. Sertleşir ve sonunda bir sıvı cam tabakası uygulanır.

Beton Gölet
Beton gölet aşağıdaki avantajları “övünme” yeteneğine sahiptir:

 • yapının sağlamlığı ve dayanıklılığı;
 • herhangi bir şekildeki bir rezervuar yaratma olasılığı;
 • bakım kolaylığı;
 • düşük maliyetli beton.
Dökülmelerden ve betondan nasıl bir yol yapılacağını öğrenin.

Ancak, bir beton kase yapmak ilk bakışta göründüğü kadar kolay değildir. Çalışmak için çok çaba ve zaman harcıyor. Ek olarak, beton yapı donmaya dayanıklı maddeler ve sıvı cam ile ek işlem gerektirir.

Hazır kapasitede havuz

Organizasyondaki en basit olanı, hazır bir kaseden bir havuzdur. İnşaat mağazalarında polietilen veya polivinil klorürden tasarımlar satın alabilirsiniz.

Önemli! Düzenli betonun hem iç hem de dış su geçirmezlik ihtiyacı vardır. Nemden korkmayan malzeme markaları vardır, ancak çok pahalıdırlar ve özel dökme teknolojisi gerektirirler. Bu nedenle, havuz oluşturmak için pahalı beton kullanımı çoğu durumda pratik değildir.

Bu yapay havuzlar yeterince güçlü, dona dayanıklıdır. Ana avantajları şunlardır:

 • hafif inşaat ağırlığı;
 • kolaylık ve kurulum kolaylığı;
 • Oldukça iyi bir servis ömrü – 15 yıla kadar;
 • iddiasız bakım.

Hazır kapasitede havuz
Bunlardan yoksun olan plastik havuzlar ve kusurlar değil:

 • küçük boyut ve rezervuarı genişletme olasılığı;
 • kaliteli malzeme için yüksek fiyat;
 • doğal olmayan görünüm.
Eğer bir kır evi, arsa veya bahçe için çit yüklemek istiyorsanız, tuğla duvar, metal veya örgü kumaşı, Gabion çit ve çit ahşap çit çitleri nasıl seçileceğini okuyup ayarlamayı unutmayın.

Yapay bir rezervuar da doğaçlama araçlardan yapılabilir. Örneğin, eski bir dökme demir banyo, gelecekteki bir su kütlesi için mükemmel bir form olarak hizmet edebilir. Bu gölet güneşe, suya karşı yüksek bir dirence sahiptir, yeterince güçlüdür ve uzun yıllar dayanabilir.

Bu tasarımın dezavantajı doğal olmayan bir görünümdür, çünkü banyo, son derece dikdörtgen bir şekle ve aynı zamanda malzemenin büyük bir ağırlığına sahiptir ve bu da alana taşınmasıyla ilgili sorunlara neden olabilir.
Hazır kapasitede havuz
Rezervuar için form eski bir araba lastiği olarak da kullanılabilir. Tabii ki, büyük bir gölet hakkında konuşmaya gerek yok, ancak sitenize orijinal bir ilginç köşe düzenlemek oldukça olası. Yapısı için gerekli olan:

 • lastiğin üst kısmını kesmek için;
 • çevre çapında küçük bir kenar boşluğu ile bir delik kazmak;
 • lastiği döşeyin ve bir filmle örtün;
 • filmi düzeltin, gölete su dökün.
Biliyor musun Eğer rezervuarda planlandı başlatmak balık, daha sonra derinliği en az 2 m olmalı ve sazan habitatı için – 2.5 m’den az olmamalı, suyun kışın donmaması için bu derinliktir.

Rezervuarın kıyı bölgesi taşlarla, çakıllarla, çeşitli bitkilerle süslenebilir.
Hazır kapasitede havuz

Bir gölet nasıl yapılır

Kendi ellerinizle iyi, kaliteli bir gölet yapmak için biraz çaba sarfetmeli ve zamanınızı ve paranızı da harcamalısınız. Ama sonuç buna değer ve mini rezervuar sizi ve ailenizi uzun yıllar boyunca memnun edecektir.

Bir kuyu için bir sitede nasıl su bulacağınızı ve bir kuyu ile bir kuyu arasında nasıl bir seçim yapacağınızı öğrenmek isteyeceksiniz.

Yıl boyunca çalışacak olan yapının yapım süreci aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır:

 1. Bir çukur oluşumu. En önemli ve aynı zamanda karmaşık aktivitelerden biri de çukuru kazmaktır. Kazıların yükselişinde birkaç tane teras yapılması gerekmektedir: en büyüğü – balıkların yaşayacağı yaklaşık 2 m derinlikte. Daha sonra, kademeli olarak yükselir, – sırasıyla 1 m ve 0.5 m derinlikte, çukur duvarlarının tamamen düzgün olmadığından emin olmak gerekir, ancak film atıldıktan sonra, aksi halde küçük adımlar şeklinde oluşur. sadece “kayma”. Kazıdan sonra, küçük bir oluk oluşturarak havuzun tüm çevresi boyunca kıyı bölgesinde yaklaşık 0,5 m’lik bir üst tabakanın kaldırılması gerekmektedir. Böyle bir hazırlıksız “kenar” ın hafif bir önyargı altında yapılması gerekir, böylece çökeltme sonrası su rezervuara akmaz fakat olukta kalır. Ardından, duvarları ve tabanı hafifçe sıkmanız gerekir: önce geniş bir tahta kullanın, daha sonra çukurun duvarları ve tabanı ince bir kum tabakasıyla serpilir ve ayaklarla damgalanır.
 2. İnşaatın güçlendirilmesi. Mukavemet tasarımını vermek için, çimento sınıfı 500, suya ve geleneksel sulama kutusuna ihtiyacınız olacaktır. Çalışmalar bu algoritmaya göre gerçekleştirilir: Çukurun ve dibinin basamakları bolca sulama kabından su ile sulanır, daha sonra oldukça yoğun bir kuru çimento tabakasıyla serpilir. Çimento emildiğinde, yüzeyde güçlü bir “kabuk” oluşur. Bu tür manipülasyonlar kazı alanı boyunca gerçekleştirilir. Tamamlanmaları üzerine, havuzun 1 gün boyunca donması için havuzun terk edilmesi gerekmektedir.
 3. Pürüzlü ve finişli filmlerin istiflenmesi. Çukurun en dibinde (terasın 2 m derinliğinde) filmi yatırın ya da eski şişirilebilir havuzu bir malzeme olarak kullanabilirsiniz. Havza veya film tabanı kaplar ve metal klipsler ile zemine tutturur (çubukları P harfiyle bükerek, parantezleri kendiniz yapabilirsiniz). Daha sonra, kaba bir film yardımıyla, çukurun tüm toprakları astarlanmalıdır. Filmi tutmak ve taşınmamak için, çıkıntılarda taş veya tuğla ile sabitlenmiştir. Taslak üzerinde, finiş filmini aynı şekilde döşemek ve tüm çıkıntıları küçük taş katmanlarıyla sabitlemek gerekir. Finisaj filmi iyi aşınma direncine, dona karşı direncine sahiptir, bir yıldan fazla sürebilir. Filmi yerleştirdikten sonra, kenarların güvenilir bir şekilde tutturulması için gerekli olan kıyı kenarının tamamı boyunca 20-30 cm’lik yeterli bir kenar boşluğunun olduğundan emin olmanız gerekir.
 4. Göletin dekorasyonu. Göletin çevre kısmı kıyı boyunca küçük tahta bloklarla (kütükler) döşenmelidir. Bu tür bir domuzun bir boyuta “uyması” istenmektedir, öyle ki böyle bir yapay çit estetik bir görünüme sahiptir. Ayrıca, ahşap kazıklarla göletin kenarları arasındaki alan doğal taşlarla kaplanabilir. Ayrıca, gölet su ile dolu ve kendi takdirine göre dekore edilmiştir: bitki bitkiler, algler veya sazlar, ahşap sapanlar düzenler. Rezervuarda balık varsa, rezervuara bazı nehir suyu eklenmelidir.

Video: Bir gölet nasıl yapılır – sitede gölet, yazlık

Bakım talimatları

Yarattığı bir havuza, işlevselliği ve estetik görünümünden uzun süre keyif almak için düzenli olarak bakılmalıdır. Rezervuarın bakımı birkaç önemli noktadan oluşur:

 1. Suyun arıtılması. Böyle bir prosedür, geleneksel bir ağ veya skimmer vasıtasıyla veya filtreler ve pompalar vasıtasıyla mekanik olarak gerçekleştirilebilir.
 2. Su seviyesi. Rezervuardaki sıvı seviyesini düzenli olarak izlemek ve düştüğünde su ilave etmek ve sadece temiz, stand-by yapmak gereklidir.
 3. Bitkilerin kontrolü. Havuzun aşırı büyümüş olmaması, alglerin çoğaltılmasının izlenmesi ve aktif büyüme ile canlı organizmalar üzerinde olumsuz bir etkisi olmayan özel biyolojik ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca, ölü, ölü ve çürük bitkileri zamanında temizlemeniz gerekir.
 4. Suyun UV ile arıtılması. Su, içinde bulunan virüsleri ve bakterileri yok edecek ultraviyole radyasyonlu bir cihazla periyodik olarak temizlenir.
 5. Koruyucu örgü. Düşme düşmeden önce, düşme yaprakları düşmesini engelleyecek olan rezervuarın üzerine germek için gereklidir.
 6. Temizlik ekipmanları. Kış soğuklarından önce tüm ekipman havuzdan çıkarılmalı, pompalar ve filtreler sökülmelidir.

gölet
Bir ev yapay gölet, insan eliyle yaratılmış muhteşem bir doğa parçasıdır. Kendinizi boş zamanınızı geçirebileceğiniz bir cennet, sessiz bir köşe inşa etmekten keyif almayın. Dahası, bunu ilk bakışta göründüğünden daha kolaydır.