Синюха: türleri, açıklama, fotoğraf

Mavi Siyanoz
Floranın sıra dışı bir adının siyanoz veya polonyumun inanılmaz bir temsilcisi, bir ev bahçe arsasının sakini olarak nadiren bulunabilir. Sinyukhov ailesinin bu otsu bitki, ılıman iklime ve kuzey bölgelerine sahip bir ortama uygun yaklaşık 40-50 türe sahiptir. İki amaç için yetiştirilebilir: güzel bir süs bitkisi olarak ve aynı zamanda bir ilaç tıbbı olarak. Bazı çeşitlerini daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Mavi veya masmavi

Mavi Siyanoz

Mavi Siyanoz (polemonium caeruleum), Azure olarak da adlandırılan, Rusya, Sibirya ve Avrupa’nın batısında da en yaygın olanıdır. Bu turuncu stamens ile tek dik ateş ve mavi çiçekler bulunuyor.

Mavi Siyanoz

Yaprakları uçta ilginç şekil ve disseke koniğini var ve burçlar 30 ile 120 cm arasında yüksekliği büyüyor. Çiçeklenme Haziran-Temmuz aylarında, bitki Ağustos sonu veya Eylül başında ikinci kez çiçek olabilir oluşur. Aşağıda mavi cyanosisin bir fotoğrafını görebilirsiniz – cennet renklerinin güzellikleri.

verbaskuma, lofanta, kurt aconite, çöven, Geum, eremurusa, kenger, hodan, Mattioli, Karayılan otu, Heuchera, pinguicula, celosia, chickweed, taş kıran çiçeği: Diğer sitenizi dekore edecek bitkiler, ekimi özelliklerini göz atın.

Brandegi

Cinuja Brandeghi

Markalama türü Amerika Birleşik Devletleri’nin batı eyaletlerinde (Wyoming’den Colorado’ya) en yaygın olanıdır. Renkte değişen daha fazla dikdörtgen, yukarı doğru çiçek beyazdan soluk altın rengine, – Bu türün kendi cinsinin diğer temsilcilerinden farkı. Ekim için bir temel elde etme zorluğu nedeniyle nadiren büyür.

Kaliforniyalı

Sinyuha California

Kaliforniya türlerinin aralığı Kuzey Amerika’nın dağ silsilesidir, Sierra Nevada, muhtemelen bu yüzden adlandırılmıştır. Bu campanulate, çiçek mavi renk ile ayırt edilir. Bitkinin cinsleri rizomların yardımı ile çoğalır, yerli bölgelerde yayılmasında özel zorlukları yoktur.

Biliyor musun İngilizce konuşan ülkelerde siyanozun ve çeşitlerinin çoğuna “Yakup’un Merdiveni” denir. İsim, bir gün, İncil’in elçisi Yakup’un dünyayı ve gökleri birbirine bağlayan adımlar hakkında hayal ettiği bir hayali simgeliyor.

yapıştırıcı

Cyanuja Yapıştırıcı

Türler, Washington eyaletinin doğusundan Arizona ve New Mexico’ya kadar taşlı tepelere ve ABD dağlarına dağıtılır. İlk iki yaz aylarında mutasyona uğramış yapraklarla 15 cm yüksekliğe kadar kaynaklanıyor, sarı çiçeklerle mavi çiçekleri görebilirsiniz.

güzel

Cyanuha Güzel

Cyanuja güzel sapları hafifçe dallanmış, 10-25 cm yüksekliğinde, düşük büyüyen bir bitkidir. Çiçek salkımının karmaşık bir formu vardır (kalkan-panikülat) ve sapların üstünde bulunur. Bu tür bir polemoniumun alanı, Sibirya’nın Altay dağlarının yamaçlarıdır.

Önemli! Polemonium, kuraklığın tahammül etmeyen, düşük sıcaklıklara sakince bağlı, floranın higrofilik bir temsilcisidir. Toprağın artan asitliği bitkinin ömrü üzerinde zayıf bir etkiye sahiptir. Onun ekimi için en uygun yer sığ yeraltı suyu ile güneşli veya yarı koyu ova alanıdır.

Lnotsvetkovaya

Cyanuja Keten Tohumu

Çok yıllık bir bitki, yaprak döken ormanlarda, nehir vadilerinde, Moğolistan, Japonya, Çin, Altay, Doğu Sibirya, Uzak Doğu orman ormanlarında yetişir. 35-75 cm yüksekliğinde ince, dik saplarda, panik olmayan yaprakları ve soluk mavi panikülat çiçek salkımlarını görebilirsiniz.

Melkotsvetkovaya

Cyanuja Smallflower

Bu tür bir polemoniumun vatanı Arizona’dır. Bölgemizde uzun ömürlü olarak büyümek mümkün değildir, çünkü bu bitki türleri çok termofiliktir. 40 cm’ye kadar yüksekliğe sahip saplarda, sarı çiçekler çiçek açmaktadır. turuncu küçük yamalar.

Eğer mavi çiçekler bir yatak düzenlemek istiyorsanız, sen Anemone, Brunner, asters, çan, delphinium, glayöl, muscari dikebilir unutma beni, petunya, floksa, lungwort, Veronica Cezayir menekşesi.

yünlü

Cyanuha Mohnataya

Dik dik ile ince bitki (40-65 cm), turuncu stamens ile mavi çiçeklerle süslenmiş. Doğu Asya kıtasının (Sakhalin, Kamçatka, Komutan Adaları, Kuzey Kutbu, Doğu Sibirya) topraklarında dağıtıldı. Çiçekler, yaz aylarının ilk yarısında ortaya çıkar ve tarla ağacı, Ağustos ayında meyve verir.

çok değerlikli

Siyanoz Çok yapraklı

Bu tür, 60 ila 80 cm yükseklikte yetişir, yaz aylarında çiçek açan narin lavanta-mavi çiçekler ile ayırt edilir. Bitki iyi yetişir, gerekirse, bir kuraklığa uğrar.

Biliyor musun “Mavi kediotu” denilen halk hekimliği Polemonium olarak: genellikle uykusuzluk, anksiyete, nevrasteni için sakinleştirici olarak alınır.

Ostrolepestnaya

Cyanhoa Ostroleps

Ostrolepestnoy Polemonium o sıra sıra Baykal bölgenin dağ aralıklarında, göletler, yosun bataklıkları kıyısında geliştirilen Avrupa ve Amerika, kuzey kesimlerinde, Sibirya, Uzak Doğu’da bulunabilir. Tek dik atışlarda, 30 cm yüksekliğe ulaşarak, mavi renkteki küçük çiçekleri yerleştirmek uygundur.

kuzey

Sinyuha Severnaya

Bu türün alanı Norveç, Kanada ve Sibirya bölgeleridir. Bitki kuru tundra, kumlu nehir bankaları, çakıl plajları, alpin çayırları sever. Bu tür düşük (15-20 cm) büyür ve radikal yaprakları ile zayıf çatallı sapları mor bir renk tonu ile mavi çiçekler tarafından ayırt edilir.

Chartaseum

Cyanuha Chartaseum

Chartaseum cüce bitki, Kuzey Kaliforniya yaylalarında yaygındır. Çalı, diğer türlerden daha erken çiçek açmaya başlar (Mart ayında), fakat çiçekler de yaz başında başlar. Bodur sapları (8 cm’ye kadar yükseklik) üzerinde, bir yuvarlak mavi renk tonu çiçekler, disseke formun yapraklarına çok yakın çiçeklerle görülebilir.

oldukça

Sinyuha Pretty

ABD’nin batısında oldukça yaygın olmasına rağmen, bu türün doğal toprağı Alaska’dır. Cyanuja yeterince yüksek, yüksekliği (8 ila 20 cm) ulaşabileceği parametrelerde değişir. Çiçeklerin rengi soluk maviden mora kadar değişir.

Önemli! Tıbbi amaçlar için, rizomlar bitkinin kökleri ile kullanılır. Temizlik en geç sonbaharın sonlarında veya ilkbaharın başlarında yeniden büyümenin başlangıcından önce yapılır. Taze hammaddeleri kullanabilir ve pişirme infüzyonları ve et suları için kurutma yapabilirsiniz.

Kıtamızda en çok kabul gören polemonium şekli mavi, Ardından temel kuralları dikkate alacağız dikim ve bakım bu bitki için:

  • Dikim yeri: rüzgardan korunan güneşli bir alan veya hafif bir penumbra (bu paragrafın gözetilmesiyle birlikte, bol çiçekli) alacalı siyanoz Size sağlanmıştır).
  • Toprak: kompost ve humus ilavesi ile kumlu ve killi.
  • Sulama: sık, yüksek toprak nemi olmalıdır, aksi takdirde bitki çiçek olmaz.
  • Budama: solmuş tüm çiçek salkımından sonra, kesilir.

Bir bitki 5 yıla kadar tek bir yerde yaşayabilir, ama ihtiyacı var kış için hazırla: Geç sonbaharda tüm yaprakları kesmelisin. Yeni tarla çalıları En çok tohumdan yetiştirilir: kendi kendine tohumlama veya kendi kendine dikim. Ekim erken ilkbaharda 2 cm derinlikte yapılmalıdır. Çekimler yaklaşık 3 hafta sonra ortaya çıkar. Ama aklınızda bulundurun: ilk yıl içinde pola- noloji patlamayacak.

Flora’nın bu önemli temsilcisi, sadece bahçe arsasının sakinlerinin değil, aynı zamanda iyi bir halk hekiminin de rolünü oynuyor. bitkinin ilaç olma özellikleri, kendilerini balgam, yatıştırıcı (sedatif) tezahür, solunum yolu hastalıkları, insan vücudunda anti-enflamatuar etkileri, sinir uyarılabilirliği, mide ülseri ve bulaşıcı hastalıklar artmıştır.