Sigara içen veya stachis yünlü: bahçede dikim ve tımar

Saf veya stahis yünlü
Meyvelerini, çiçeklerini, ağaçlarını yetiştirmek – bu her yaz sakini için gerçek bir zevk. Yeryüzünden ayrılan yaşamın ortaya çıkış sürecini izlemek en sevilen mesleğidir, yaşamak ve hareket etmek için insan gücü ve enerjisini verir. Bahçesinin faydaları sonsuzdur. Bu sadece kış için yararlı yiyecek değil, ruh için bir melisa. Sonuçta, bahçe güzel süs bitkilerinin bir köşesi ile dekore edilebilir. İlginç fakat az bilinen bir bitki stachis yünlü.

Fidan kullanarak tohumlardan stachisin yetiştirilmesi

Bu bitki nispeten sıcak bir iklimde dekoratif bir bahçe veya roller coaster olarak büyümek için idealdir. Dışa doğru hafif, beyaz kaplama ile kaplanmış gibi görünüyor.
Saf veya stahis yünlü
Çıplak ayakla üzerine adım atarsanız cennette olabilirsiniz – bu yüzden güzel, ipeksi ve yumuşaktır. Böylece bahçenizde de böyle bir süslemeniz var, uygun şekilde yetiştirilmelidir.

Biliyor musun Stakhis veya saflaştırıcı Bizans veya koyun kulakları – çok yıllık bir bitkidir. Yüksekliği 60 cm’ye kadar ulaşmaz, genellikle yaprakları bir kadife örtü ile örtülür.

Bu bitkinin yayılması tohum olabilir. İyi çimlenme ile ayırt edilirler. Şubat veya mart ekim için uygundur.

Su ile sulanan organik veya mineral maddelerle döllenebilen kapalı toprakta ekilirler.
Saf veya stahis yünlü
Şimdi, her şey mumlu veya camlı bir sera oluşturmak için kaplanmalıdır. yaklaşık 30 gün Dünyadan filizlenecek tahıllar.

Diğer bitkiler gibi, stachis de tohum yetiştirme planından farklı değildir. Bir ay sonra dalış – Daha fazla alan ve köklenme fırsatı vermek için büyük tencerelerde veya birbirinden 10 cm uzaklığa kadar oturtulur.

Bahçede kalıcı bir yerde fidan dikimi

Şimdi bitki açık zemine nakledilmeye hazır. Doğru şekilde nasıl yapılacağını bilmelisin, doğru yeri ve zamanı seç.

Önemli! Bu bitki donları iyi tolere eder, ancak kış çok sert verilirse ve hiç karlı değilse, o zaman korunmalıdır.

Bir yer seçin

Stahis – Bitki çok iddiasız. Güneşte mükemmel hisseder, yanmaz. Bir kuraklığa maruz kalmak normaldir. Eğer onu penumbraya koyarsanız – o da hoşuna gider.
Chieftain veya Stakhis
Güneşin sürekli aydınlatması altında, stafileler belirgin şekilde geniş yapraklar oluştururlar ve renkleri gölgede yetişenlerden biraz daha beyazdır.

Ama bu bitkinin, bir kaktüs gibi, tam bir kuraklık içinde yaşayabileceğini düşünmeyin. Bu, çalıların su ve eser elementlerle beslenemeyen yapraklarını attığı gerçeğiyle doludur.

Bu nedenle, eğer yaz çok sıcak ve yağışsız ise, o zaman toprak bazen nemlendirilmelidir. Bitkiyi doldurmayın, güçlü bir kuraklıktan daha çok durgun nemden hoşlanmaz.

Yünlü dostumuz ne tür bir astarı tercih eder? Herhangi bir kompozisyon burada uygundur:

 • kara toprak;
 • alkali;
 • kayalık;
 • kum.

Köklerinin çok derine gitmesine izin vermez. Genel olarak, yüzeyseldir, bu da onu evrensel kılar.
Temizleyici
Buna ek olarak, yıldan yıla nakletmek zorunda değilsiniz. Tek bir yerde iyi hissettiriyor. Birkaç yıl içinde, çiçek yatağının ortası incelmeye başlayabilir.

Stakhis kaydetmek için boş yerlerde ek büyüyen genç fidanlar, toprağa gübreleme veya tüm çiçek yatağı yararlı mineraller ile doymuş bir toprağa transplante yardımcı olacaktır.

Genellikle, nakli hala hakkında 5 yıl yararlı maddeler toprakta gevşek ve zengin.

Biliyor musun Bu bitki, lalelerin, nergislerin ve çiğdemlerin önünde, kış mevsiminin ilki, kadife yaprakları ile bahçede sizi karşılayacaktır. Ve Mayıs ayında, çiçeklerin düzenine ve çiçeklenme düzenine göre lavantayı anımsatan stachis’in mor çiçekleri zaten çözülecektir.

Optimal zamanlama

Yaylı don sona erdiğinde, bitki toprağa taze havaya göç etmeye hazırdır. Genellikle bu süre Mayıs ayıdır.

İniş şeması

Her fide 20 cm’lik bir mesafede olmalıdır.Eğer gübrelemeden önce toprağı humusla gübreleyin, gübreleyin veya tebeşir ekleyin.
Saf veya stahis yünlü
Transplant yaparken, beş yıllık kaygısız bir stachis yaşamından sonra, toprağın bir kısmı altına kazılır ve içine yeni bir mineral zengini dökülür. Burası genç fidan dikti.

Bitkiler arkadaşı

Stakhis nadiren yalnız gibi dikilmiş olsa da, bu durumda da iyi görünüyor. Genellikle, bahçedeki diğer bitkileri veya çitle, eskrimde veya bir çiçek yatağında tamamlar.

Bu nedenle, kiminle arkadaş edeceğini ve rekabet etmeyeceğini bilmelisin. Yoldaşları arasında:

 • gümüş pelin;
 • Hüzünlü larvalar;
 • ageratum;
 • ovsets;
 • Heuchera;
 • astrantia;
 • iğne yastığı;
 • kan otu;
 • barhatets;
 • ana;
 • pembe gül çalılar.

bitkiler

Stachis de lavanta, çan, klopogon, daylily ve şimşir ile mükemmel uyumludur.

Stuxis için bakım ipuçları

Oldukça iddiasız bitki stachis yünlü ve dikiminde ve toprağı, yeri ve bakımı seçerken. Ama yine de birçok sır içeriyor.

Sulama, ayıklama ve toprağı gevşetme

Daha önce de belirttiğimiz gibi, stachis su durgunluğunun olmadığı kuru topraklarda iyi durumdadır. Hala çok kuru ve sıcak bir yaz mevsiminde sulamaya ihtiyacı var.
Stahis
Onun memnuniyetsizliği, yeşilliklerin düşüşü ile fark edeceksiniz. Akşam güneşi, güneş artık bitkide parlamadığında. Toprakta, genç fideler ilkbaharda ekilebilir, çünkü eskiler yukarı doğru çekilebilir, alt yaprakların dökümünden ve böylece çiçek yatağında boşluklar yaratılabilir.

Sapları veya yaprakları çok gergin veya tamamen solmuşsa, kırpma ihtiyacı. Yaz boyunca rizomlar ile aynı şeyi yapın, dışarı çıkın.

Yaz aylarında, sulama dışında, stachys toprak bakımı gerektirir. Bitkinin çok derin kökler vermemesine rağmen, arada sırada gevşetilmesi gerekir. Bunu aracılığıyla yapabilirsiniz her 14 günde.

Kendi takdirine göre avlamak daha iyidir, ama 3’den fazla değil. Böylece bitkinin gelişmesi için yer açın. Gevşetin, toprak acele edilmemelidir. Yaprakların hakkında olduğunda bunu yap 20 santimetre uzunluğundadır.

Önemli! Bu bitki kadifesi zararlılara çok dayanıklıdır. Ancak toprak nem ile doyurulursa, çürümeye neden olabilir.

Gübre uygulaması

Sık gübrelemeye ihtiyacı yoktur. Bir sezonda bir kompost porsiyonu alması yeterlidir. Böyle bir toprakta, ilkbaharda genç fidanlar dikilebilir.

Odun külü, turba, potas ve mineral gübrelerin yanı sıra süperfosfatlı bitkiler için toprağı döllemeye çalışın.

Budama çiçek salkımına

Fark ettiğin gibi, Stakhis açıklamasına göre dekoratif bitki. Kaldırım taşları, çimler ve akarsuları süslemek için ideal bir seçenektir.
Temizleyici
Tabii ki, yapraklar küçük ve geçilmez renklerdeki bir kapak ile ince saplardan daha değerlidir. Bitkinin böyle bir ok oluşturması için ne kadar güç verdiğini hayal edebiliyor musunuz?

Doğal olarak, tüm bunlar yeni atıcılar tarafından telafi edilir veya yeni yapraklar geliştirmez. Dekorasyon için tam tersine ihtiyacımız var.

Yaprak döken kadife kaydetmek için çiçek salkımı okları kesmek gerekir. Ne kadar kısa yaparsan, o kadar iyi. Budama için en uygun zaman, ilk rengin dalgasından hemen sonraki periyottur.

Eğer vaktiniz yoksa, gelecek yıl mayıs ayı başında veya hatta nisan ayı sonunda, yeni sürgünlerin oluşumuna dikkat edin – hemen kesilmelidir. Aktif büyüme döneminde sıcak ve güneşli günlerin başlamasıyla bitki, tüm gücünü yapraklarını kaplayacak ve yeryüzünü kaplayacak ve ilk dona kadar lüks görünümü ile sizi memnun edecektir.

Stachis’in sakıncası

Kışın yeterince soğuk ve karlı ise, o zaman tüm nedenlerden endişe buna değmez. Kendisini bir kar battaniyesi ve kışla kaplayacak ve ilkbaharda kadife keyfine varacak.
Temizleyici
Bölgenizdeki kışlar soğuk ve kuru ise, o zaman bitki daha iyi korunur ve kış mevsimi için korunur.

Diğer dikim ve ıslah yolları

Tohumları doğrudan toprağa ekim

Bitki, donma başlangıcından önce veya ilkbaharda, aşağı geldiklerinde açık zemindeki tohumlarla yayılır. Isıtılması gereken küçük bir donmuş toprak bile sığacaktır.

Sokaktaki sıcaklığın 8 ila 20 ° C ve daha düşük değil. Bitkilerin yükselmesi için yaklaşık 10 gün yeterlidir. Çimlenme, yanı sıra tohumların çimlenmesi, çok yüksektir. Şimdi standart mesafeyi gözlemleyerek onları düzenleyebilirsiniz. 15-20 cm.

Çalılar bölümü

Bu stakhis çoğaltmak için çok sık bir yoldur. Yaprakların bir kısmı gelişmiş çalıdan kök ile birlikte ayrılır.

Önemli! Kabarık yaprakları olan bitki, daha önemli bir özellik ile ayırt edilir – çok hızlı büyür, gelişir ve kökleşir. İlkbaharda bölünmeyle çarparak, aynı yılın Mayıs ayında fide çiçeklenecek.

Bu nedenle, tohumların çimlenmesine çok fazla zaman harcanmaması ve bu yöntemin kullanılması tercih edilir. Sadece ilkbaharda değil, yazın ve sonbaharda bir çalıyı ayırabilir ve ekebilirsiniz.
Stahis
Asıl önemli olan güneşin sokakta yanmamasıdır. Bu nedenle, Ağustos ayı, zaten biraz serin olduğunda, ideal.

kupürleri

Daha önce belirtildiği gibi, bu bitkinin kökleri sığdır, bu yüzden kesimler size de verecektir niteliksel sonuç. Çelikler çok hızlı bir şekilde yeni toprağa uyum sağlar.

Saplarının alt kısmı ile yetişkin bir bitki kullanın. Onlar düzgün bir şekilde kesilmiş ve yere sığ altında dikilmiş 15-20 santimetre diğerlerinden.

Senin görevin – Bu adaptasyon periyodunun nasıl geçtiğini, toprakta az nemin olup olmadığını izleyin. Sonuçta, yeni kökler çürümeyle zarar görebilir. Aynı zamanda, çok kuru bir toprak köklerini kurutabilir.
Stahis
Kesimleri ilkbaharda bile yapabilirsiniz. Toprak henüz ısınmamışsa, birkaç gün boyunca bir filmle örtmek daha iyidir. Böyle bir üreme için uygun, sıcak, ancak sıcak kaynak, yaz ve sonbahar zamanıdır.

yumrular

Patatesleri, patatesleri eklediğiniz zaman ilkbaharda toprağa ekilebilir. Çukurun derinliği nötr topraklarda 6 cm’dir, kumlularda ise 2 cm kadar arttırmak daha iyidir, sıralar ve yumrular arasındaki şemaya göre 20 cm’lik bir mesafe gözlemleyin. Yukarıda humus yerleştirilir ve su ile sulanır.

Biliyor musun Ne yazık ki, bu kadife çeşidi, meyveleri yararlı özelliklere sahip olan zybold türlerinin aksine, diyabet için ve diğer rahatsızlıkların tedavisi için yenilebilir yumrular üretmemektedir.

Stahis yünlü, bahçıvanlar ve profesyoneller arasında, evcil hayvanların ilk pozisyonlarındadır. Bahçenizi mükemmel şekilde dekore eder. Bu kadife bir bahçe çatısında neye benzediğini görmek için, güllerin gül çalıları ya da yuvarlak şimşir biçimleriyle, kesinlikle ve geri dönülemez bir şekilde aşık olacaksınız.