Şifalı bitkilerin tıbbi özellikleri nedir, bitki insan vücudunu nasıl etkiler?

mazı ağacı
Tuya, selvi ailesinin yaygın bir iğne yapraklı ağacıdır. Bahçıvanlar tarafından dekoratif amaçlı kullanılır. Bununla birlikte, bitki sadece estetik görünümüyle değil, aynı zamanda iyileştirici özellikleriyle de bilinir.

Biliyor musun genetiğin kurucusu SH Hahnemann, 1918 yılında, kullanışlı arborvitae daha okudu ilk ilacın bileşiminde içine götürdü.

Bitkinin kimyasal bileşimi

Mazı’nın halk tıbbında uzun zamandır yaygın olarak kullanılmasına rağmen, kimyasal bileşimi incelenmeye devam etmektedir. Ahşabın ana bileşenleri tanenler ve tuyalardır. Damıtma mazı yaprak uçucu yağ benzersiz svoystvblagodarya varlığı kardiofillena, pinen, sedrol, seskiterpen hidrokarbon Fidra, Pilėnai, pinipikrina, thujone, Pinin, reçineler, siskiterpen alkol ve diğer bileşenlerin bir sayısına sahip olan elde edilir. Ortaya çıkan yağ sarımsı bir renge ve karakteristik bir kafur kokusuna sahiptir.

Mazı terapötik özellikleri

Ağaç aşağıdaki özelliklerle karakterize edilir:

 • mazı ağacı
  antimikrobiyal;
 • anti-enflamatuar;
 • hemostatik;
 • bir diüretik;
 • yaraları iyileştirmek;
 • büzücü;
 • antialerjik;
 • durgunluk ve bronş ve akciğerleri ortadan kaldırır;
 • anti-stres.

Yağda, thuya yararlı özellikleri en iyi korunur, bu nedenle çoğu zaman tedavide uygulanır.

Kekik kozmetolojide nasıl kullanılır

Kozmetolojide, thuya esansiyel yağının kullanımı olağanüstü sonuçlar verir. Cildi nemlendirir, tonlar ve ferahlatır. Uzmanlar, ya da saf olarak veya 2-3 bitmiş kozmetik orana ilave müsait losyonlar ya da cilt tipi maskesi porsiyon başına damla kullanılması tavsiye edilir. Bu makyajın zenginleştirilmesi cildin ışıldamasını sağlar ve yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırır.

Önemli! Cilde yağ uygularken hafif bir karıncalanma hissi mümkündür.

Tui Yağı
Bu kozmetik ürün yağlı cildin sahipleri için idealdir.
Düzenli kullanımla Tui petrol kuyusu selülit, çatlak izleri, alerjik dermatit, nasır ve nasır havasız karşı mücadelede yardımcı olur. Bunun için birkaç damla masaj yağı veya uygun krema ilave edilir.
Saçın köklerine sürtünme ve mazı yağını şampuana ekleyerek güçlü serpinti için kullanılır.

Halk hekimliğinde mazı uygulaması, yemek tarifleri

Grip ve soğuk algınlığının önlenmesi

Mazı’nın tedavi edici özellikleri, soğuk algınlığı ve gribin önlenmesi için başarıyla kullanılmaktadır. Ağaç yağı en çok sürtünme ve inhalasyon için kullanılır.
İlk durumda, uçucu bitki yağı gerekli 3-4 damla baz yağ (zeytin, badem, ayçiçeği, üzüm çekirdeği, vs.) ve sırt, göğüs, boyun terapötik masaj yapmak için 15 ml ilave edilir.

İkinci durumda, 3-4 damla thuya yağı, sıcak battaniye ve solunan buharlarla kaplanmış 1.5-2 litre kaynar suya ilave edilmelidir.
İyi bir etki, terapötik banyolar için mazı’nın kullanılmasıdır. 10-15 damla esansiyel yağ, süt veya kefir içinde seyreltilmeli, ılık bir banyoya eklenmelidir. 10-15 dakikadan fazla almayın, sonra – sıcak giyinmek ve yatağa gitmek.
Ayrıca aroma esansiyel yağlarının aromatik lambalarda ve aromaamda katater hastalıklarının önlenmesi için kullanılması tavsiye edilir.

Osteokondrozun tedavisi ve kas-iskelet sistemi hastalıkları

Artrit ile mücadelede Mazı
Eklem artriti ve osteochondrosis ile mücadele etmek için, halk hekimliği uzmanları aşağıdaki tarifi önerir: 2 yemek kaşığı. iğneler 0.5 litre kaynar suya dökülmeli ve bir termosta ısrar edilmelidir. Daha sonra infüzyon süzülmeli ve 3 fincan için günde 3 kez alınmalıdır. Tedavinin süresi sağlık durumuna bağlı olarak 10-15 gündür.

Votka tuya tentürü eklemli hastaların dış tedavisi için kullanılabilir: 2 yemek kaşığı ezilmiş hammaddeler votka dökülür ve karanlık bir yerde bir hafta ısrar eder. Zaman zaman tentür sarsılmalıdır. Kullanmadan önce – boşaltın.

Genitoüriner sistem hastalıkları

Geleneksel şifacılar, sistit, prostatit, prostat adenomunun tedavisi için kanıtlanmış bir reçete sunar: 3 yemek kaşığı Kıyılmış çam iğneleri 200 ml% 70 medikal alkole dökülür. Karanlıkta 14 gün beklemeye bırakılırlar, arada sırada sallanırlar. Tentür süzülür. Yemekten yarım saat sonra günde 2 kez alın, bir bardak suya 30 damla tentür çözün. Kursun süresi 7-10 gündür.

Önemli! Votka kullanımı ile tedavinin etkinliği çok daha az olacaktır!

Jinekolojide, thuya pamukçuk ve leucorrhoea tedavisinde kullanılır: 1 çorba kaşığı. kozalaklar bir termos içinde 0.5 litre kaynar su döktü. Sonra tentür dikkatlice filtrelenmeli ve orijinal hacme eklenmelidir. Ortaya çıkan sıvı, genellikle 5-7. Günde ortaya çıkan semptomlar ortadan kalkana kadar, şırınga ve yıkama için günde iki kez kullanılır.

Nasır ve siğillerin tedavisi

Tui tentürü
Ağrılı ve kronik siğiller, nasırlar, papillomlar ve poliplerden kurtulmak için uzmanlar böyle bir reçete kullanmayı tavsiye eder: 3 yemek kaşığı içine 150 ml% 70 alkol dökülür. ezilmiş bitkinin 2 hafta ısrar edin ve sonra cildin problem alanlarını tedavi edin. Ilaç uygulamak için daha uygun hale getirmek için, tentür vazelin ile 1: 1 oranında karıştırın. Daha sonra elde edilen karışımın bir bandajla sabitlenmesi gereklidir. Bu tür prosedürlerin yürütülmesi yeterlidir.

Tıbbi hammadde nasıl temin edilir

Thuya her zaman yenilenen bir bitkidir, bu yüzden gelecekteki kullanım için hazırlamaya gerek yoktur. Bununla birlikte, bitki lahanasındaki en büyük besin maddesi konsantrasyonu Mayıs’tan Haziran’a kadardır.
Toplanan çam iğneleri ve konileri gölgede kurutulur ve sıkıca kapatılmış kaplara konulur.
Hammaddeyi hasat ederken, bitkilerin yakınında endüstriyel tesis ve aktif otomobil trafiği olmadığından emin olmanız gerekir.

Mazı ve kontrendikasyonların yan etkileri

Thuya’nın birtakım tıbbi özellikleri olmasına rağmen, sadece kontraendikasyonlarla kendinizi tanıyarak tedaviye başlayabilirsiniz.
Ağaç zayıf zehirli bitkilere aittir, bu nedenle reçete edilen dozu değiştirmek kabul edilemez.
Tui’den hamile kadınlara ilaç alması kesinlikle yasaktır, çünkü bu bir düşüklüğü kışkırtabilir. Emziren anneler, küçük çocuklar ve epilepsi hastası insanlar için önerilmez.
mazı ağacı

Biliyor musun Tuya’da bulunan toksik maddeler hakkında, Kızılderililere uzun zamandır bilinmektedir.

Uçucu yağlar için, iğneler, kabuklar, koniler gibi aynı kullanışlı özellikler ve kontrendikasyonlar ile karakterize edilir.
Bu nedenle, ilgilenen hekime gereken özen ve istişare ile hastalığın tedavisi için mazı temelli ilaçlar kullanılabilir.