Şifalı bitkilerin faydaları: Tıbbi adaçayı ve kontrendikasyonların tıbbi özellikleri

Salyangoz çiçeği
Latince bitki adaçasının adı salvia “salvere”, yani “sağlıklı olmak” anlamına gelir. Büyük Hipokrat “kutsal çim” için saygıyla salvia konuştu ve eski Yunanlılar adaçayı ölümünü fetheden bir bitki olduğunu iddia etti. Salvia’nın (adaçayı) birçok türü vardır ve hangi adaçanın şifalı olduğunu söylemek zor olabilir.

Uzun ince demetlerde toplanan kırmızı, siyah ve mavi küçük çiçekli bu ve bahçe çiçekleri. Eylül sonuna kadar yatak ve çiçek tarhları ile kendilerini süslüyorlar. İnsanlarda bu bitki salvia denir. Bir adaçayı var – Salvia sclarea. Ve tıbbi bir adaçayı var – Salvia officinalis.

Salvia officinalis: açıklama

Salvia (adaçayı)çok yıllık bitki. Adaçayı düşük yarı büyür. Kök, çalı tabanında sert ve serttir. Çalı iyi dallanmış ve yarım metreden fazla büyür. Bol yapraklı kaynaklanıyor. Tıbbi adaçanın mavi veya mor küçük çiçekleri kısa bir bacağına sahiptir ve bir kulak biçiminde toplanır. Tıbbi adaçanın yaprakları uzar, yaprak plakasının hafif pürüzlü bir yüzeyi ile, yeşil, sessiz.
adaçayı
Adaçayı doğal yaşam alanı Akdeniz yaylalarıdır. Bölgemizde, şifalı adaçayı çiçek bahçelerinde kök salmış, hoş kokusu ve tıbbi özellikleri için bahçıvanlar tarafından sevilip takdir edilmektedir. Bitki harika bir bal bitkisidir ve bir adaçayı karışımı ile bal, altın renk tonu ile güzeldir.

Tıbbi adaçayı kimyasal bileşimi

Adaçayı zengin Flavonoidler, alkaloidler ve tanenler, fitokitler ve acılık. O var Oleanolik, ursolik ve klorojenik asitler. Bitki bir tedarikçidir nikotinik asit, acı ve fitokitler. Adaçayı esansiyel yağı çok değerlidir. terpen bileşikleri.

Salvia (adaçayı) yeşilliğinden kafur. Kampan yağı, yatalak hastalardaki yatak yaralanmaları için ana tedavi yöntemidir.

Şifalı adaçayı daha yararlı

Antik çağlardan beri adaçayı, viral hastalıklar, gastrointestinal sistem, karaciğer ve böbrek hastalıkları ile tedavi edilmiştir.

Biliyor musun Adaçayıda, sadece yaprakçıklar değil, çiçekler ve tohumlar da iyileştirici, aynı zamanda köklerdir.

adaçayıAdaçayı şifalı kökleri ve özellikleri uzun süre romatizma, eklem iltihabı ve eklem ağrısı için analjezik olarak kullanılmıştır. Lenf düğümleri, furunküloz, mastit ve miyaljik dismenore iltihabı ile.

müstahzarlar, ülser ve cilt bozuklukları için kullanılan adaçayı tıbbi içeren. Adaçayı aynı zamanda diş eti iltihabı, kabakulak, yanık ve ülser vakalarında da yardımcı olur. Jinekolojide de, çoğunlukla, esas olarak douches, fitiller ve kaynatma ile losyonlar şeklinde, adaçayı ve preparatları kullanır.

Ayrıca, bitki kadınlarda infertilite tedavi etmek için kullanılır. Salvia officinalis sıradışı bir bitkidir ve adaçayı özellikleri benzersizdir. Enflamatuar süreçlerle yardımcı olur, kan pıhtılaşmasını destekler ve diüretik özelliklere sahiptir.

Halk hekimliğinde adaçayı uygulaması

Bu bitki çeşitli hastalıkların tedavisi ve kozmetik amaçlı olarak halk hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Soğuk adaçayı nasıl tedavi edilir

Soğuk, bronşit, bademcik iltihabı ile boğaz ile durulayın, inhalasyon yapın.
çay

 • Ballı adaçayı çayı öksürük yardımcı olur. Bu çay yapmak için 1 çorba kaşığı. bir kaşık dolusu ot 1 yemek kaşığı dökün. kaynar su ve 1 saat sonra infüzyon eritilir sonra bir saat bir çeyrek için bekletin. bal kaşığı. Bu bitkisel çay, günde 3 kez sarhoş.
 • Hırıltı ve soğutulmuş bronş tüpleri ile soluk alma: Şifalı (1-2 g) adaçayı yağı, küçük bir ateşte kaynar suya indirgenir, bir havlu ile kaplanır ve özenle inhale edilen bitkisel çiftler ile kaplanır.
 • Zatürree olduğundan şüphelenildiğinde, kaynatma: 2 yemek kaşığı. Otlar kaşığı bir bardak süt içine dökülür. Bitkisel kalıntılardan kaynatın ve süzün. Geceleri ısınmak için hazır “bitkisel” süt.
 • Atrofik rinit durumunda Üç çorba kaşığı adaçayı 0.5 litre kaynar su ilave edin. Konteyneri gelecekteki infüzyonla sıkıca kapatın, iki saat bekletin ve gazlı bezle filtreleyin. sıcak demleme burnunuza günde birkaç kez çizin (durulayın).

Hafıza kaybı ile adaçayı uygulaması

Beyin aktivitesinin iyileştirilmesiBir kişinin anısı sadece yaşlılıkta değil, aynı zamanda içme, sigara içme, stres veya uykusuzlukla da zayıflar. Bu tabiatın ihlalleri için binlerce farklı sebep daha olabilir. Bazı otlar beynin işlevlerini güçlendirmeye yardımcı olur. Uzmanlara göre adaçayı, intraserebral mesajların iletilmesinden sorumlu olan kimyasalların beynindeki konsantrasyonu arttırır.

Northumbria Üniversitesi çalışanları, 44 gönüllünün rasgele bir şekilde adaçayı ya da bir plasebo aldıkları bir çalışma yürüttü. Adaçayı ile tedavi edilen katılımcıların testlerden daha iyi geçtiği sonucuna varıldı. Alzheimer hastalığına karşı mücadelede tıbbi bir adaçayla yapılan tedavinin iyi bir sonuç alacağı varsayılmaktadır.

İnfertilite tedavisinde adaçayı nasıl kullanılır

Bitkisel otlar ilavesi ile şifalı ilaç koleksiyonu çaylar, decoctions ve tentürler için uygundur. Adaçayı ile kozmetikler cildinizi yeniler, sıkılaştırır ve canlandırır. Adaçanın fitokositleri hafif bir afrodizyak görevi görür. Kireç ve adaçayı çiçeklerinin karışık bileşimlerinin tentürleri libidoyu artırır ve kadınların tedavisinde de soğukluğu giderir.

Kuru adaçayıTıbbi bitkilerin özellikleri üzerine bir Sovyet araştırmacısı olan Akademisyen Engalychev, 1948 yılında kısırlık tedavisinde küçük bir sofra tuzu ile karıştırılmış adaçayı suyunun kullanılmasını tavsiye etti.

Üzüm şarabına batırılmış adaçayı tohumları, kadın infertilitesinden tentürler yapmak için uzun zamandır kullanılmaktadır. Antik piramitlerin dünyasında bile, tapınak rahipleri bir kadının adaçayı ve hamilelik kullanımı arasında bir bağlantı olduğunu fark etmişlerdir. Tapınak rahipleri, cemaate bir adaçayı verdi ve genç kadınlara bu çayları pişirmelerini öğretti.

İnfertilite tedavisi için infüzyon:

 • 1 çorba kaşığı. l. kuru adaçayı;
 • 1 çorba kaşığı. Sıcak su

Adaçayı kaynar suyla dökün, kabı et suyu ile sıkıca kapatın ve bir saat dörtte bekletin.
Yemek yemeden önce 30 dakika boyunca üçüncü bir fincan için günde 3-4 kez içilir.

Menstrüasyonun bitiminden hemen sonra ot içmeye başlayın ve 11 gün boyunca tedaviye devam edin.
Bitkisel tıbbın üçüncü seyrinin sonunda, en az iki ay boyunca girişte bir mola gerekmektedir.

Adaçayı ve Emzirme

Emziren kadınAdaçayı emziren anneler için zararlıdır, çünkü bu bitkiyi yedikten sonra, laktasyonu tamamen durdurur. Evet, adaçayı bulunan tanenler, bir bebek kabızlığını kışkırtabilir.

Bir çocuk büyüdüğünde ve ona sarılacaksa, kadınlara bir adaçayı yazılır. Kullanımında süt, laktasyon tamamen duruncaya kadar küçülür ve küçülür.

Laktasyonun ağrısız olarak durdurulması, kadınların mastiti önlemek için izin verir.

Gastrointestinal sistem (GIT) hastalıkları için adaçayı nasıl alınır

reçeteSalvia officinalis mide ülseri ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde yararlı özelliklerini gösterir. Doktorlar safra kesesinde mide kolik, şişkinlik ve inflamatuar süreçler için adaçayı reçete.

 • Safra kesesi iltihabı kullanıldığında tentür kaynar su üzerinde adaçayı: Bir kap içinde 5 g kuru ot adaçayı ölçün ve 0.5 litre kaynar su üstüne dökün. Üst kapağı bir kapakla kapatın ve bir saat boyunca ısrar edin. 2-3 saat içinde 50 ml içilir.
 • Pankreas sorunlu ise, ilacı hazırlayın: Beş kaşık adaçayı yaprağı, civanperçemi ve kadife çiçeği alın. Otları karıştırın. Ardından bitki çayı demleyin ve acıyı dert etmeyi bırakana kadar içirin. 1 çorba kaşığı. Otlar karışımı bir kaşık bir bardak sıcak su alınır.
 • Gastrit veya duodenit vakalarında: 2 çay kaşığı ot 2 yemek kaşığı dökün. kaynar su. Yarım saat ısrar ediyorlar. 1 çorba kaşığı için iki saatte bir kullanın. kaşık. Ağrı kayboluncaya kadar infüzyonu iç.
 • Genellikle kabızlıktan adaçayı kullanırlar, sadece günde bir kez adaçayı zayıf bir çay kullanırlar. Böyle bir şey hazırlamak çay: 1 çorba kaşığı. l. Adaçayı 0.5 litre kaynar su içine dökülür ve 10 dakika boyunca infüze edilir.

Ciddi hastalıkların tedavisinde, ilaç ve dozu doktor tarafından belirlenmelidir. Kendi kendine ilaç kabul edilemez!

Diş hekimliğinde tıbbi adaçayı kullanımı

diş ağrısıAdaçayı antiseptik özellikleri de diş eti kanamaları ve stomatitli diş hekimleri tarafından kullanılmaktadır.

Pulpitis ile savaşmak için adaçayı esansiyel yağlarını içeren macun uygulayın.

 • Sakız iltihaplarını tedavi ederken, bir akı veya boğaz ağrısı yardımcı olur adaçayı suyu ve meşe kabuğu kaynatma karışımı. Böyle bir ilaç hazırlamak için, 1 bardak su için 5 g kuru adaçayı almanız ve küçük bir ateşte 10 dakika boyunca kaynatmanız gerekir. Sonra, 1 çorba kaşığı 5 g kuru meşe kabuğu alın. su ve 10 dakika zayıf bir kaynatın ile pişirilir. Hazır çorbalar hafifçe soğur, karıştırılır ve süzgeçten geçirilir. Suyu hazır, kullanmadan önce ısıtılması gerekiyor. Her iki saatte bir orta derecede sıcak kaynatma ile gargara.
 • Dişler acıyorsa, uygulayın adaçayı kaynatma: 1 yemek kaşığı ot için bir bardak su alın, 10 dakika boyunca bir ot ile su kaynatın ve sıcak bir infüzyon ile ağız durulayın. Ağızda bitkisel bir kaynatma toplanması, sıvıyı rahatsız edici dişten birkaç dakika tutmaya çalışın. 20-30 dakika boyunca 8-10 durulama yapılır.

Kozmetik amaçlı tıbbi adaçayı kullanımı

yapraklar
Saçı kaynatmak için adaçayı kullanılır. Adaçayı suyu ile durulamak veya saçları üzerinde maske takmak saç dökülmesini durdurur ve ampullerini iyileştirir. Aşağıda tıbbi bir adaçayı olan saç için tarifler vardır.

Hızlandırılmış saç yenilenmesi için tentür

maddeler:

 • 0,5 litre votka;
 • 0,5 l elma sirkesi;
 • 7 çorba kaşığı. l. adaçayı yaprağı;
 • 7 çorba kaşığı. l. rendelenmiş biberiye yaprakları;
 • 15 çorba kaşığı. l. ısırgan otu yaprakları.

Tentür hazırlanması:

uygulamaOtları karıştırın, yoğun bir kapak ile bir cam kavanoz içine koyun, votka dökün ve elma sirkesi ekleyin. İki hafta boyunca serin ve karanlık bir yerde tentürü kapatın ve koruyun. Her gün tentürü sallayın. Infüzyon sona erdikten sonra, drenaj. Tentür kullanıma hazırdır. Soğukta saklayın. Hazır bir tentürle, saç maskeleri yapın.

Tentür nasıl kullanılır

Kuru, yıkanmamış saçlara tentür uygulayın. Saç üzerinde eşit olarak dağıtın ve ürünü dairesel bir hareketle saç köklerine sürün. 5-7 dakika içerisinde ovalamaya devam edin. Sürtünme sonunda, saçları polietilene sarın ve bir mendil bağlayın. Yağlı saçlar ile maske gece boyunca bırakılır. Saç normalse, maske iki saat sonra yıkanır. Tedavinin seyri – iki gün içinde on beş maske, prosedürlerin sıklığı -.

Saçı güçlendirmek için durulama suyu

maddeler:

 • 2 yemek kaşığı. l. adaçayı rendelenmiş yaprakları;
 • 300 ml kaynar su.

Çorba hazırlanması:

uygulama
Çayı kaynar suyla doldurun, bir kapakla kapatın ve yarım saat ısrar edin. Bir süzgeçten geçirin ve yıkadıktan sonra saçları durulayın.

Saç uzunsa, formülü üç kat arttırmanız önerilir.

Adaçayı ile saç maskesinin güçlendirilmesi

maddeler:

 • 2 yemek kaşığı. l. adaçayı rendelenmiş yaprakları;
 • 2 yemek kaşığı. l. dulavratotu ezilmiş kökü;
 • 1 çorba kaşığı. l. ezilmiş papatya çiçeği;
 • 1 çorba kaşığı. l. ezilmiş lavanta çiçekleri;
 • 2 litre kaynar su.

Maske hazırlığı:

maskelemek
Kuru ot karıştırın, kaynar su dökün ve mühürlü bir kapta 30 dakika bekletin. Infüzyonu dökün ve temiz nemli saçları durulayın. Saçlarınızı yıkayarak saçınızı kurutun.

Biliyor musun Adaçayı özü içeren krem, cildi hücresel düzeyde yeniler.

Bir buz küpü ovuşturarak yüz sabahı için çok yararlıdır. Kozmetik barı, adaçayı suyu dahil olmak üzere, bitkilerin kaynatılmasından hazırlanır. Cildi buzla silmek, vücuttaki metabolik süreçlerin anında uyarılmasına yol açar. Cilt elastikiyet verir, kızarır. Küçük kırışıklıklar kaybolur. Adaçayı tüm cilt tipleri için uygundur.

Daha fazla donma için infüzyon yapmak kolaydır:

1 çorba kaşığı. l. Adaçayı 1 bardak kaynar su ile dökülür ve yarım saat ısrar eder. Bundan sonra, buz dondurmak ve dondurucuya gider için infüzyon kalıplara dökülür.

Önemli! Eğer bir sinüzit ile hastaysanız, buzlu yüz losyonları kesinlikle size kontrendikedir.

Tıbbi adaçayı nasıl hazırlanır ve saklanır

Adaçayından elde edilen tıbbi müstahzarlar, bir bitkinin taze veya kuru yaprakları bazında oluşturulur. Adaçayı tüm değerli özelliklerini korumak için, zamanında toplamanız ve doğru bir şekilde kurmanız gerekir.

Tıbbi bitkileri toplamanın ilk kuralı – yollardan ve şehirlerden uzakta çim topluluğu, Böylece bitki ağır metalleri veya zararlı kimyasalları emmez. Şifalı adaçanın çevre dostu koleksiyonu iki yıl boyunca kullanılabilir.

Adaçayı yaz kirazları

kütük
Tıbbi adaçayı esansiyel yağların en yüksek içeriği yaz başında. Haziran ayında toplanan yapraklar ve çiçekler en büyük değere sahiptir. Çiçeklenmenin başlangıcında adaçayı toplamaya başlayın.

Sağlam, sağlıklı adaçayı yaprakları kütükler için uygundur. Çiçeklenmenin ilk belirtilerinde çiçek salkımına sahip salkımlar kesilir.

Koleksiyonun renklerin düşmesine izin verilmiyor. Dikkatli ve özenle toplanan çiçekler ve yapraklar kurutulur. İyi havalandırılmış alanlarda, gölgelikte kağıt veya bez üzerine ham adaçayı ilacı. Şifalı bitkileri askıya alınmış halde çırpma teli şeklinde kurutabilirsiniz. Adaçayı hasadı 18-20 gün sürer. Bitki kaybolduğunda, koleksiyon durur.

Sonbahar adaçayı yem

Sonbahar başında yeni genç yapraklar bitkinin üzerinde büyür, adaçayı yeniden çiçek atmaya başlar ve şifalı bitkilerin toplanması devam edebilir. Sonbahar koleksiyonu, Haziran toplantısı için değer olarak neredeyse aşağı değildir. Yaz aylarında olduğu gibi sonbaharda da bir adaçayı hazırlayın. Sonbahar yağmurları nedeniyle, bitkinin kurutulması bazen karmaşıktır. Toplanan bitkileri fırında 40 ° C sıcaklıkta ve kapağı hafifçe açarak kurutabilirsiniz.

Kuru toz yaprakları ve şifalı adaçayı çiçekleri birçok karmaşık bitkisel ilaçların önemli bir bileşenidir. Deri hastalıklarının tedavisi için ülserler ve yaralar kullanılır. taze adaçayı yaprakları. Soğuk algınlığı tedavisinde en etkili olanıdır. kuru adaçayı taze hazırlanmış demleme ve çaylar.

kütük
Adaçayı temel alan yağlar, merhemler ve fitiller dış kullanım için üretilmiştir. Bu merhemlerin raf ömrü 18 aydan fazla değildir.

Adaçayı ile alkollü tentürler kompresler ve losyonlar için geçerlidir. Bu tür alkollü tentürler koyu renkli cam şişelerde saklanmalı ve üzerlerinde doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Tüm depolama koşulları gözlenirse, alkoldeki tentürler iki yıl boyunca yararlı özelliklerini kaybetmezler.

Alkol üzerinde tentürler antiseptik ve antispazmodik etki gösteren ilaçlar olarak kullanılır. Su bazlı infüzyonlar jinekoloji ve diabetes mellitus tedavisinde kullanılır.

Önemli! Evde tedavide, adaçayı yapraklarının infüzyonlarının ve dekolmanlarının, diyabet, antidiyabetik ve anti-enflamatuar ajanlar olarak iyi olduğunu hatırlamanız gerekir. Sindirimi artırır, terlemeyi azaltır ve özellikleri güçlendirir.

Zarar vermek için adaçayı kim kullanabilir?

Herhangi bir ilaç dikkatli kullanılmalıdır ve burada otlar istisna değildir. Salvia officinalis de kontrendikasyonları vardır.
adaçayı

Adaçasının tüm sağlık ve tıbbi özellikleri için Yüksek tansiyon ve hipotansiyon, epilepsili ve insanlarda duygusal dengesizlik durumunda olan insanlar almanız tavsiye edilmez.

Hemşirelik anneleri, adaçayı da dahil olmak üzere herhangi bir ilaç veya bitkisel ilacın kullanılmasından kaçınmalıdır.

Adaçayı vücuttaki östrojen miktarını arttırdığı ve basıncı düşürdüğü için Göğüs, rahim, endometriyoz ve hiperplazi için onkolojik operasyonlardan sonra kadınlar için önerilmemektedir.

Önemli! Kuru öksürük ve tiroid hastalığı olan böbrek hastalığı için kategorik kontrendike adaçayı.

Yüzyıllar boyunca bu bitki insan vücudunu iyileştirir ve destekler ve insanlar tıbbi adaçanın yeni ve yeni harika tıbbi özelliklerini araştırmaya devam ederler.