Şifalı bitki bitkisinin yararı ve zarar nedir?

Shepherdia simli
Shepherdia olarak da bilinen kızıl deniz cehri meyveleri, birçok yararlı özelliğe sahiptir. Bu dut, Kuzey Amerika’daki anavatanından beri, yerli halk tarafından gıda katkı maddesi ve tıbbi ürün olarak kullanılmıştır. Diğer ünlü isimleri arasında, “Nebraska Currant” ve “buffalo berry” nin de hatırlanması gerekir. Bu yazıda gümüş çoban, yararlı özellikleri ve kullanımı için kontrendikasyonlar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bu bitki nedir?

Shepherdia simli Lokhov ailesine aittir ve yerli toprağı Kuzey Amerika olan oldukça kısa bir çalıdır. Meyveler, ancak fark edilir derecede beyazımsı noktalarla kaplı kırmızı meyvelerle çalıyor. Burçlar her biri 40-50 yıl boyunca meyveler alabilir, her biri 15-20 kg çilek toplayabilir.
Shepherdia simli

Biliyor musun Loch familyasında sadece 3 tür bitki bulunur; bunların ayırt edici özelliği, tüylerin veya pulların yaprakları ve sürgünlerinin varlığıdır, bu da onlara gümüş renk verir.

Ayrıca manda meyve olarak bilinir Çoban, bu ağızda kullanımının kuruluk hissi olduğunu da sonra, ham biçimde insanlar için yenilebilir, ancak birkaç ekşi-acı bir tadı vardır. Bu meyveler, başta ayılar için olmak üzere, birçok yabani hayvan için bir besin kaynağı olarak hizmet eder, ayrıca, bazı böcek türlerinin larvaları tarafından yenir.

Beslenme ve kalori içeriği

Ürünün oldukça yetersiz bir besin değeri vardır, ancak çok miktarda vitamin ve diğer biyolojik olarak aktif maddeler taşır. 100 g kırmızı deniz topalak kalori içeriği sadece yaklaşık 28 kcal’dir.

Lochovye ailesine gumi, Şili tavuk ve deniz topalak gibi bitkiler dahildir.

Ham ürünün, 100 g bir parçası da ihtiva eder: Protein – 0.5 gr yağ – 0.2 g, karbonhidrat – ağırlıkça 3.7 hangi geri kalanı için, diyet lifi ve su üzerine düşen biyolojik yapısının herhangi bir tane baz, oldukça zengin.
çilek

Kimyasal bileşimi

Sheferdia, vitamin ve mikro elementlerin en doğal kaynağıdır. C vitamini miktarı ile birçok narenciye ile rekabet edebilir. Ve kurucu kateşinler ve petrol maddeleri gelince, o zaman bu parametreler dünya çapında tanınmış lideri – deniz topalak outrun. Çileklerin ana kimyasal bileşimi aşağıdaki gibi karakterize edilebilir:

  • çeşitli şekerler;
  • çeşitli organik asitler;
  • askorbik asit;
  • tannik özelliklere sahip maddeler;
  • pektin;
  • karoten;
  • C ve P vitaminleri;
  • lipokiny.

Shepherdia simli

Biliyor musun Bu çalı meyvelerinde ayrıca büyük miktarlarda yutulduğunda bir psychedelic gibi davranan tetrahydroharmol içerir.

Farmakolojik özellikler

Gümüş shepherdia meyvelerinin çok sayıda belirgin yararlı özelliği vardır. İçerisinde bulunan lökoantosiyaninler ve kateşinler, damarların, arterlerin ve arteriyollerin duvarlarının sağlamlığına ve elastikiyetine katkıda bulunur ve ayrıca kırılganlıklarını da azaltırlar. Karoten, meyvede bulunan bol miktarda, görsel analizörün çalışmasını geliştirir ve birçok oftalmik hastalığın gelişmesini engeller.

Buna ek olarak, karoten – Başlangıç ​​materyali, vücudumuz A vitamini sentezleme ve bu nedenle kırmızı deniz kullanımı cildin durumuna olumlu etki topalak için gereklidir.

Vücudun bağışıklık fonksiyonunu geliştirmek ve iyileştirmek için çok sayıda çilek, bir parçası olan C vitamini, daha iyi süreçler çeşitli SARS ve grip geçtikten sonra normal çalışmasına geri ile başa çıkmak için yardımcı olur.

Bu tür ahududu, cloudberry, Sunberry, ahududu, böğürtlen, dağ kül, yaban mersini, kiraz, çilek, kızılcık, kızılcık, yaban mersini ve kızılcık olarak yararlı özellikleri ve diğer meyveler sahiptirler.

Vitamin P, kan damarlarının uygun yapısını ve tonunu korumaktan sorumludur, kılcal damarları güçlendirir, bir anti-aterosklerotik etki taşır. Bu bağlamda, shepherdia kullanımının – inme ve kalp krizlerinin mükemmel bir şekilde önlenmesi olduğu sonucuna varabiliriz.
Sheferdia meyveleri
Bu meyveler diyet ürünleri ile ilgili olduğundan, kilo vermeye çalışan insanlar ve gastrointestinal sistemin çeşitli hastalıkları için çok tavsiye edilir. Büyük miktarlarda bu dut içinde bulunan tanenler, farklı etkilere sahiptir: büzücü, bakterisit, anti-enflamatuar ve kan diriltme.

Meyve uygulaması

Sheferdia geleneksel tıbbında geniş bir uygulama bulamadı, ancak halkta ve yemek pişirmeda aktif olarak kullanılıyor. Çeşitli koleksiyonlarda ve biyoaktif katkılarda bileşenler olarak bulunabilirler.

tedavi

Bu çalıların meyveleri, çeşitli virüs enfeksiyonları ve influenza tedavisi için birçok halk şifacıları tarafından ve aynı zamanda ikincisinin etkilerinden iyileşme sürecinde bir immüno-uyarıcı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır ve tavsiye edilmektedir. Yaygın olarak bu hastalıkların geleneksel tedavisine bir vitamin takviyesi olarak kullanılır. Gastrointestinal sistemin ve kardiyovasküler sistemin çalışmasını sürdürmek ve normalleştirmek için kullanılır.

Önemli! Geleneksel farmakoterapiyi, shepherdia ile tedavi uğruna terk etmeyin, ancak geleneksel tedavi rejimlerine mükemmel bir katkı olarak kullanılabilir.

Shepherdia simli

aşçılık

Bu meyveleri yemek pişirmede kullanmanın başlıca yöntemlerinden biri ısrar ederek onlardan çeşitli alkollü içeceklerin üretilmesidir. Bir zamanlar Ivan Vladimirovich Michurin kendisi kırmızı deniz topalak kullanımı ile elde edilen çeşitli tentürler hakkında olumlu konuştu. Buna ek olarak, hazırlıklar, jöle, reçel, reçel, çeşitli soslar ve olağanüstü lezzetli baharatlar hazırlanabilir.

Kontrendikasyonlar ve zarar

Bireysel intoleransınız varsa veya belirgin bir alerjiniz varsa bizon meyveleri yenilmemelidir. Emzirme döneminde, hamilelik ve çocuklukta, kullanmadan önce, bir doktora danışmalısınız.
Shepherdia simli

Hasat yöntemleri

En verimli ve en hızlı hazırlama yöntemi aşağıdaki gibidir. Çalılığın etrafında, bazı dokuların bitki ve doku sapları arasında boşluk olmayacak şekilde yayılması gerekir. Sonra sapları sallamak gerekiyor ve meyveler yatak örtüsü içine düşecek. Bu tür manipülasyon en iyi ilk dondan sonra yapılır. Bu, meyvelerin frenk üzümü ya da kızamık gibi alışılmadık bir aroma ve tat elde etmesini sağlayacaktır.

Önemli! Sonbahar döneminde kızıl deniz topalak meyvelerini toplarsanız, küçük yaprak saplarıyla gövdeyi kesmeye çalışın. Bu, meyvelerin tazeliğini ve lezzetini daha uzun süre muhafaza etmenizi sağlayacaktır.

Daha sonra, toplanan meyveler kurutulmalı ya da reçel ya da kompostodan yapılmalı, daha sonra karanlıkta değil soğuk bir yerde saklanmalıdır.
Shepherdia simli
Öyleyse, bu makaleden, deniz topalakı, yararları ve vücuda olası zararları hakkında gerekli tüm bilgileri çıkardığınızı umuyoruz. Bu çalı sadece bir hammadde eklentisi olarak değil, aynı zamanda bu bitkinin avantajları olan zaten geniş bir piggy bankasına bir tane daha artı ekleyen bir süs bitkisi olarak da iyidir.