Sibirya’da Clematis: bitkinin çeşitliliği, ekimi ve bakımı

meryemasması
Bugün Sibirya’da büyüyen akasma hakkında konuşacağız. Pek çok çiçekçi bu bitkiye aşinadır, ancak çoğu çalımızın son derece sıcak bir iklime sahip olduğuna ve kuzey enlemlerinde yetişmediğine inanmaktadır. Aksini ispatlıyoruz, en uygun çeşitliliği seçiyoruz ve bakım kurallarını anlatıyoruz.

Sibirya için Clematis çeşitleri

Doğal akasya çeşitleri Sibirya’da ekim için uygun değildir, bu nedenle keskin sıcaklık değişimlerini ve soğuğu tolere edebilen SSCB derecelerinde bile elde edilmiştir.

En iyi akasma türleri:

Elegy.
3 ila 3.5 m arasında bir yüksekliğe sahip olan çiçekler pembe bir bakışla açık mor renkte boyanır. Tomurcuk büyüklüğü 15 cm’ye kadar çeşitlilik gösterir: Çeşitliliğin artıları: Toprağa sert değildir; iyi ısı ve soğuk tahammül eder. Özellik – budama gerektirir.
ağıt

Luther Burbank.
Maksimum yükseklik 5 m. Bitki bir çalı asma, dikim sırasında destek gerektirir. Çapı çiçekler 25 cm, mat-mor boyalı. Artıları: uzun çiçekli (4 aya kadar); dona karşı direnç (-30 ˚˚’ye kadar); infertil topraklarda bile yetişir. Özellik – düzenli sulama ihtiyacı var.
Luther Burbank

Anastasia Anisimova.
Düz duran bir çalı. Bitki yüksek, 1,5 m yüksekliğe kadar değildir. Orta boy, çapı 13-14 cm olan çiçekler Açık mavi renkte boyanmıştır. Artıları: dona dayanıklı; Mantarlardan etkilenmez; yılda birkaç kez çiçek açar. Özellikler – üçüncü kırpma grubuna aittir.
Anastasia Anisimova

Umut.
Bitki lianate, 2.5 m yüksekliğe sahip, mor çizgili parlak pembe çiçekler açar. Tomurcukların çapı 15 cm’dir. Artıları: iddiasızlık; hastalıklara direnç; uzun çiçeklenme dönemi. Özellikler – bitki bienali.

umut
Yukarıdaki klematis melezlerinden bir bitki seçerek, sadece bir kış dayanıklı çeşitliliği değil, aynı zamanda birçok çiçekçinin gözünü memnun eden, toprağa layık olmayan, zamana göre test edilmiş bir çiçek elde edeceksiniz.

Sibirya koşullarında ekim dikim kuralları

Sibirya’nın iklim koşullarında akasma inişinde, sadece hava koşullarını değil, aynı zamanda bitkinin kendine özgü özelliğini de hesaba katmak gerekir ki bu da yeni bir yerde kök salması gereken bir durumdur. Yani doğru zaman ve dikim yeri hakkında konuşalım.

Akasma için bir yer seçimi

Evin yakınlarında sık sık çiçek açarsanız, çoğunun güçlü rüzgarlar, taslaklar ve sulak alanları sevmediğini duyabilirsiniz. Ancak, Sibirya’nın iklim koşullarında, bütün bu kurallar aksiyomların karakterini kazanır.

Clematis sadece güney veya güneydoğu tarafında ekilmelidir. Bu durumda, yer soğuk rüzgar ve taslaklardan korunmalıdır. Eğer yeraltı suyu yüzeye yakın ise toprak kuru olmalıdır – iyi drenaj gereklidir.

Bitkinin yüksek asitliği olan solonkak veya toprakta ekilmesi yasaktır. Yeterince gübre yapsanız bile, akasma hala ölecek.

Dikim için ideal yer bir evin arkasında veya güney tarafındaki bir kulenin arkasında, binanın kendisinden bir metre.

Clematis fideleri
Burcun güneş tarafından aydınlatıldığından emin olun. Birçok çeşit bile bir gölge taşıyor, ancak bu koşullar büyümeyi yavaşlatacak ve zayıf çiçeklenmeye yol açacak.

Sibirya’nın iklimindeki Clematis, yalnızca doğru ekim ile kök salmaktadır, çünkü başlangıç ​​evresindeki en evrensel çeşitler bile köklenme için en uygun koşulları gerektirir.

Dikim için bir çukur hazırlanması

Kuru sıcak havalarda iniş. 60×60 cm’lik bir çukur kazın ve drenajı çakıl taşları, kırık tuğlalar veya genişletilmiş kil şeklinde döşeyin. Ardından deliğin bir kısmını, gelişimin ilk aşamasında bitkiye yetecek kadar besin verecek olan verimli bir toprakla doldurun.

Önemli!
Besleyici toprağa ek olarak, çukura turba veya humus eklenemez.

Toprağı verimli topraklarla kazın, biraz dolomit unu ve kireç ekleyin. Bitkiyi bir çukura yerleştirin ve toprak karışımını taban boynunu kaplayacak şekilde doldurun.

Sibirya’da klematis bitki nasıl

Akasma için destekler
İlkbahar için iniş planlanıyor. Bunu yaparken, gerçek hava koşullarına güvenin, böylece genç bitki donmuş değildir.

Dikimden önce, çiçeğin rizomunu inceleyin. Hasarlı veya çürümüş kökler çıkarılmalıdır. Clematis bir kuyuya yerleştirilir ve kökler, maksimum alanı işgal edecek şekilde yayılır. Bundan sonra, onu toprakla doldurup sıkıştırın. Çalığın stabilitesine dikkat etmelisin. Bunun için, sap, rüzgârın kıvrımlarını kırmayacak şekilde desteğe bağlanır.

Dikimden sonra, toprağı nemlendirin ve bitkiyi günlük olarak gözlemleyin.

Sibirya bahçesinde bir bitki nasıl bakım yapılır

Soğuk iklimlerde akasyaya bakım yaparken, sulama ve beslenme rejimini gözlemlemek gerekir. Küçük bir hata bile, dona dayanıklı bir bitkinin köklerinin basitçe donmasına ve klematisin kendisinin ölmesine neden olabilir. Bu nedenle, talimatları dikkatlice okuyun ve bunları uygulamaya çalışın.

Biliyor musun
Doğada, Antarktika hariç tüm kıtalarda bulunabilecek yaklaşık 300 akasma türü vardır.

Clematis nasıl sulanır

Clematis toprak nemi için talep ediyorlar, bu yüzden düzenli olarak sulanmalıdırlar. Bu durumda, bunu “makine” üzerinde yapmayın, ancak sadece arazi kuru ise. Kökleri soğutmamak için ılık su yapmak için ilkbahar ve sonbahar sulamalarını tavsiye ederiz.

Önemli!
Rüzgarlı havalarda bitkinin suya girmesine izin verilmez.

Nem zeminden hızla buharlaşırsa veya alçak bölgelere giderse, toprağa malç koyabilirsiniz, bu da nemi zeminde tutacak ve yabani otların bitkinin sönmesini engelleyecektir.

Bir bitkinin ne zaman ve nasıl döllendiği

Üst pişirme pansumanı
Clematis’in büyümesi ve çiçeklenmeye harcadığı çok miktarda rezerv vardır. Her yıl budamadan sonra yeşil kütlenin neredeyse yarısını büyüterek, bitki “Kemira” ya da “Pokon” gibi karmaşık üst-giyinme ile tamamlanan büyük miktarda enerji kaybeder. Bor ve molibden içeren gübrelerin kök altına getirilmesi gerektiğine dikkat çekmek gerekir. Bu elementlerin yanı sıra amonyak içeren gübreleri seçmek daha iyidir.

Klematislerin lüks çiçeklenmesini görmek istiyorsanız, ilkbaharda çiçeklerin yakınında toprağı tebeşir, kireç veya dolomit unu ile serpmek için tembel olmayın.

Önemli!
Bitkinin tüm mevsime ihtiyacı var.

Sibirya akasma kesmek için kurallar

Clematis, tür ve çeşitlilikten bağımsız olarak, yıllık budama gerektirir. Türlerin tanımında, çoğunun üçüncü kırpma grubuna ait olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu nedenle, her grubun özellikleri hakkında konuşalım ve farklılıkları belirleyelim.

K ilk grup geçen yıl sürgünlerde çiçek açan bitkileri içerir. Budamanın gücünü belirleyen bu gerçektir. Gerçek şu ki, bu gruba ait çeşitler ılıman bir iklimde bile yetişmezler. Bu nedenle, fide satın alırken dikkatli olun.

Clematis kırparak
Ikinci grup. Bu bitki tomurcukları üzerinde, hem geçen yılki filizlerde hem de bu yılın şubelerinde görülür. Bu gruba ait akasma türleri ılıman enlemlerde bulunabilir, ancak soğukta dondurulurlar. Bu nedenle, onlar da bize uymuyor

Üçüncü kırpma grubu – Çiçekler sadece mevcut yılın sürgünlerinde görünür. Sibirya iklimine adapte edilen hemen hemen tüm türler üçüncü gruba aittir. Bu grubun budama bitkileri tekniği en basit olanıdır. Erken ilkbaharda veya sonbaharda yapılır. Kaçış, zemin seviyesinden yaklaşık 30-50 cm uzakta bırakılarak kesilmelidir. Her dalda, üç düğüm bırakın.

Kesilen sürgünlerde bıraktığınız tomurcukların sayısı, renk sayısına ve boyutlarına bağlıdır (eğer kök kesilirse, tomurcuklar daha küçük olacaktır, ama büyük olacaktır).

Önemli!
Otsu klemat budama yaparken, tüm hava parçası kaldırılır.

Çiçeklenme sonra akasma bakımı nasıl

Birçok mal sahibi, Sibirya’da kışın klematilerini nasıl kapatacağıyla ilgileniyor. Bitkinin zamanında kapatılması çok önemlidir! Sonuçta, geciktirirseniz, kökleri donabilir ve akasma ölecektir.

Clematis kırparak
İlkbaharda süslemediyseniz, çiçek açtıktan sonra sürgünleri kesin ve sıcaklık 0 ° C’ye düşene kadar bitkiden ayrılır. Bundan sonra, çiçeği 15-20 cm ısırırız (kırpmaya bağlı olarak). Tüm işlemler sadece kuru havalarda yapılır, böylece bitkinin yeşil kısmı çürümez. Öldürme sırasında kök boynunun altında bir kum ve odun kömürü (5 kg kum 1 litre odun kömürü) dökmeniz gerekir. Bir çalı sadece bir kilogramlık bir karışım gerektirir.

Mantar hasarı (5 litre suya 10 g) önlemek için, çalıyı “Fundazol” ile serpebilirsiniz.

Şiddetli donlar bekleniyorsa, o zaman sonra, çalıdan sonra, bir kova veya kutu ile çalı kapatın ve toprak, yaprak veya humus serpin. Böyle bir barınak -25 – 30 ° C sıcaklıklara dayanabilir

Kış için bu klematis hazırlık tamamlandı. Karın sıcaklığı koruyacağını ve sıcaklığın izin verilenin altına düşse bile korunaklı bitkinin donmayacağını hatırlamakta fayda var.

Biliyor musun
Rusya’da, akasya XIX yüzyılın başında sera bitkileri olarak ortaya çıktı.

Sibirya’da Clematis üreme

İlginç bir bitki edinen her çiçekçi, onu nasıl çoğaltacağını ve bahçesinin farklı kısımlarına ekeceğini düşünmektedir.

Tohum Üreme

Clematis tohumları
Çekirdeğin tohum çoğalması, genç bitkinin bir tür veya çeşitlilik aksesuarı tutmaması nedeniyle çok nadiren kullanılır.st. Tohumlardan, bir ebeveyn bitkisi olarak don ve hava değişikliklerine karşı aynı dirence sahip olmayan “vahşi” yetişir.

Bu nedenle, Sibirya’da klematis çoğalması bir üretkenlik yöntemi değildir. Genç bir bitki hem soğuktan hem de güneş ışığından veya ısısından yoksun olabilir.

Klematis vejetatif çoğalması

Bu yöntem, çoğaltmanın çeşitli varyantlarını varsaymaktadır: kesimler, tabakalar veya çalılar bölerek.

Tüm seçenekler size ebeveynleri kopyalayacak bir tesis verecektir.

Bush’un bölümü. Bu yöntem, çalı büyük ölçüde büyüdüğünde veya dört yıl veya daha fazla yaşlara ulaştığında kullanılır. Sürgünlerin büyümesinden önce, baharın başlarında bölünmeyi gerçekleştirin. Annenin çalılarına zarar vermemek ve aynı zamanda yaşayabilecek şekilde ayrılmış bir çalı almak için, ayrılabilir kısımda üç böbrekte ve kök sisteminin yeterli bir kısmının korunmasını sağlayacak şekilde bölmek gerekir. Köklerin sağlıklı olması ve sürgünlerin – zarar görmemesi önemlidir. Ayrılan kısmın daha fazla dikimi ve bakımı, genç fide ile aynıdır.

Kesimlerle çoğaltma. Çok sayıda yeni bitki almanıza izin verdiği için bu yöntem en popüler olanıdır. Çelikler kesimler Haziran ayı sonlarında – Ağustos başında (çiçeklenme klematı sırasında) gerçekleştirilir. Kesimleri elde etmek için, burcun ortasındaki sürgünleri seçin. Kesimden sonra sürgünleri 10 cm uzunluğunda kesimlere ayırmanız gerekir Aynı zamanda, her bir bıçak alt kesimden 4-5 cm’lik bir düğüme sahip olmalıdır (bu sürgünler kesilirken dikkate alınmalıdır). Her kesimdeki düğüme ek olarak iki sağlıklı yaprak olmalıdır. Kesildikten sonra, ince dallar, bir büyüme uyarıcısı çözeltisinde bir gecede yerleştirilir (böylece daha fazla çimlendirilmiş bitki elde edersiniz).
Kesimler köklenme

Köklerin görünümü mini seralara (kulplu bir çömlek veya bir filmle kaplı bir saksı) transplante edildikten sonra. Köklenme sürecinde, fidan sulanır ve havalandırılır, böylece bitki hızla büyür. Kuru havalarda, donlar geçtiğinde ilkbaharda dikim kesimleri yapılır.

Katmanlar tarafından çoğaltma. Bu yöntem, ilk aşamada parçaların ayrılmasını içermediğinden, ana bitkide en az hasara neden olur. Akasma katmanları ile çarpmak için, bitkinin yanında küçük bir çukur kazmak ve ateşin ortasına serpmek için içine ateş etmelisin. Çizgiyi daha iyi tutabilmek için, zımba ile sabitleyebilir veya taşla presleyebilirsiniz. Sulama bol sulanır ve çimlenme ilerlemesi izlenir. Yavaş yavaş, tüm çekimi toprağın üst kısmına kapatmak gerekir, böylece dallanma daha fazla köklere başlar. Dikim zamanından bağımsız olarak, kesim ana bitki ile kışın bırakılmalıdır. İlkbaharda, sürgün ayrılır ve ayrı bir yere nakledilir. Dikim prosedürü bir fide ile aynıdır.

Artık sadece akasmaların Sibirya’da kök saldığını değil, aynı zamanda bitkinin dikim ve bakımının temel ilkelerini de biliyorsunuz. Açıklanan kuralları takip ederek, sitenizde güzel bir çiçek yetiştirebilirsiniz.


Loading...