Seranın otomatik havalandırması: kendinden tahrikli termal tahrik

Termal tahrik
Eğer bir yazlık evde bir seranız varsa, o zaman uygun havalandırma ile güvenmek için çok şey olacaktır. Havalandırma, bitkiler için yaşam için en konforlu koşulları yaratır, nem ve hava sıcaklığını düzenler. Seradaki hava dolaşımdıysa, sıcaklık sürekli olarak yükselecek veya azalacaktır. Bu koşullar altında, hiçbir kültür büyüyemez ve meyveyi taşıyamaz. Bu yazıda anlatacağız seranın otomatik olarak havalandırılması ve kendi ellerinizle bir termal tahrik nasıl yapılır.

Otomatik havalandırma kullanmanın avantajları

Birçok yaz sakini, seranın otomatik havalandırma avantajını ilk elden deneyimlemiştir. Operasyon teknolojisi oldukça basit. Cihaz, gerektiğinde bunları açan bir pencereye veya bir transomere bağlanır. Bu sistem sayesinde işi büyük ölçüde kolaylaştırabilirsiniz.

Sıcak mevsimde, seralar için makine gereksiz ısıyı ortadan kaldırır ve kışın ise, transomları kapatarak, onu koruyacaktır. Bu, seradaki sıcaklık rejimini sürekli olarak izlemek zorunda kalacağınız için işinizi basitleştirecektir. Otomatik havalandırma kullanmanın avantajı, çok soğuk veya sıcak havanın seraya girmeyeceğidir, sistem sıcaklığı düzenler, havalandırma kaplarını kapatır veya açar. Sonuç olarak, bitkiler rahat koşullarda yetiştirilecek ve beklenen getirileri getirecek.

Çalışmak için hangi araçlara ihtiyaç var

Seralar için otomatik makineler
Seralar için otomatik makineler evrenseldir ve her türlü tesisin havalandırması için uygundur. Ventilatör harekete geçirilmemeli, seradaki sıcaklık arttıkça sıvıyı genişleterek otomatik olarak çalışacaktır. Pencerenin açılacağı maksimum yükseklik 45 cm’dir, 7 kg’lık bir yüke dayanıklıdır. Ekipman bir pencere için tasarlanmıştır. Sıcaklık aralığı +15 ila + 25ºC arasındadır. Otomatik vantilatörlerin estetik görünümü, kompakt boyutları, kullanımı kolaydır.

Kendi ellerinizle seraların otomatik havalandırma nasıl yapılır

Kendiniz tarafından yapılmış bir termoregülatör yardımıyla serada konforlu bir mikro iklim oluşturun. Böyle bir cihaz serada tam olarak havalandırma sağlayacaktır. Daha sonra, elinizdeki kullanışlı materyallerden seralar için bir termik sürücünün nasıl yapıldığını size anlatacağız.

Ofisten (bilgisayar) sandalyeye kendi elinizle termo-sürücü

Ofis bilgisayar koltuğunun iniş yüksekliğini otomatik olarak ayarlamanıza izin veren bir gaz kaldırma veya kaldırma silindiri vardır. Bir otomat oluşturmak için böyle bir detayı kullanmak bir sera için iyi bir fikir olacaktır.. İlk önce, plastik çubuk çekmeniz gerekiyor, bu da metal valf pimine erişmek için gereklidir. Çubuğu 8 mm çapında bir mengene sıktıktan sonra, içine bir silindir yerleştirin, böylece basınçtan kurtulacaksınız. Daha sonra, Bulgarca’yı alın ve silindiri konik parça ile kesin, sonra çelik çubuğu sıkın. Zımparalanmış yüzeye ve lastik manşete zarar vermemeye dikkat edin.

M8 ipliğini kesmek için birkaç kat tente kullanın ve çubuğu mengeneye sıkıştırın. Bundan sonra, kelepçeler Bulgar tarafından kesilebilir. İç manşon yerine yerleştirilmeli ve alüminyum pistonu sakladığınızdan emin olun. İhtiyacınız olmayan tüm diğer detaylar atılabilir. Piston mekanizması üzerinde bulunan kauçuk halkalar çıkarılmalı, metal parçaları durdurabildikleri için tüm parçaları benzinle durulayınız.

gaslift
Daha sonra çubuğu iç kovanın içine sokun ve salmastra kutusuna zarar vermeden çok dikkatli bir şekilde silindirin ucunu çıkarın. Vida dişi M8 somun ile vidalanmalıdır, böylece işletme sırasında çubuk silindire düşmez. Bundan sonra, alüminyum pistonu vanadan sokete sokun ve bir tarafı dişleri daha önce kesilmiş olan silindirin yan tarafına mühürlenmelidir.

Uzatılmış M8 somunu gövdenin dişi üzerine vidalanır ve daha sonra pivot kontrol koluna geçmek için tapaya vidalanır. Sistemde bulunan havayı çıkarmanız ve motor yağı ile doldurmanız gerekir. Bunu yapmak için, bir litre plastik şişe alabilir: bir ucundan bir saplama yapmak ve diğer yerden küresel vana. Kendi elleriyle yapılan seranın otomatik havalandırması için otomatik makine çalışmaya hazırdır.

Bir otomobil amortisöründen bir termal tahrik nasıl yapılır

Çoğu zaman, seranın otomatik havalandırması neredeyse hiçbir şeyden toplanabilir. Böyle bir cihazın prensibi, genleşme ve buna bağlı olarak daralma ile ısıtma ve soğutmaya tepki veren bir maddedir. Bizim durumumuzda otomotiv yağı bir madde gibi davranır. Bir otomobil amortisöründen kendi ellerimizle bir termal tahrik yapmak için aşağıdakilere ihtiyacımız olacak:

 • otomotiv gaz bahar veya araba amortisörünün pistonu;
 • iki vinç;
 • yağ için metal boru.

Araba amortisör
Başlamak için, havalandırma için açılacak ve kapanacak pencerede, amortisör çubuğunu takmanız gerekir. Motor yağı için bir boru hazırlamak için, bir yandan yağ doldurma valfini ona ve diğer taraftan da aynı valfe bağlamanız gerekir, ancak basıncı ayarlamaya ve yağı boşaltmaya hizmet edecektir. Gazlı yayın alt kısmı dikkatlice kesilmeli ve yağ borusuna kapatılmalıdır. Araba amortisöründen gelen termal tahrik hazır.

Biliyor musun Serada çok sıcak olacağı zaman, borunun içine doldurduğunuz motor yağı genişler. Bundan dolayı çubuk yükselir ve bu da pencere çerçevesini yükseltir. Seradaki sıcaklık azaldıktan sonra yağ daralır ve ventilatör sırasıyla kapanacaktır.

Böylece, geleneksel bir amortisör kullanarak, Kendi elleriyle yapılan sera için iyi bir havalandırma sistemi üretilir.

Aracınızın hidrolik silindirinden kendi ellerinizle termal tahrik

Aracın hidrolik silindiri, kendi ellerinizle seraya termal bir sürüş yapmak için özel bir basınçlı gazla çalıştığı için, Bu maddenin rafine edilmesi gerekiyor. İlk önce hidrolik silindirde bir delik açmanız ve gazı boşaltmanız gerekir. Orada, 10 * 1.25 ipliği kesin. Hortumu bağlamak için hizmet edecektir.

Biliyor musun “Niva” dan fren nipeli bunun için iyidir, bulmak kolaydır ve ucuzdur.

Araba Hidrolik Silindir
Saplamayı ve M6 cıvatasını kullanarak, başlığa eski yere bağlayın. Şimdi alıcıyı hazırlayın. Özel ekipman ve becerileriniz varsa, bunu bir turnerden sipariş edebilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Hava tükendikten sonra, sistemi yağ ile doldurun ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Aracın hidrolik silindirinden seraların havalandırma sistemi çalışmaya hazırdır. Bir termal sürücü yaptığınızda, her şeyin düzgün olduğundan emin olun, çünkü doğruluğunuz ekipmanın kalitesine bağlı olacaktır.

Plastik şişeler ile otomatik havalandırma nasıl yapılır

Eğer küçük bir seranız varsa, plastik şişeler ile otomatik havalandırma, özellikle çok kolay olduğu için size uyacaktır. İş için ihtiyacınız olacak:

 • siyah film;
 • ahşap tahta;
 • iki plastik şişe, birinin kapasitesi 5 litre olmalı, ikinci – 1 litre;
 • PVC ve iki boru ince bir metre tüp.

5 litrelik şişe yıkama ve kuru. Şişenin dibinin ortasında bir delik açın ve boruyu vidalayın, ardından PVC borusuna bağlayın. Tüm eklemlerin termal gres ile yapıştırılması tavsiye edilir. 5 litrelik şişenin dibine giden tüp, bir litreye bağlanır.

Önemli! Plastik şişe kapatılmalıdır, aksi takdirde cihaz çalışmaz.

Otomatik bir sera için termal tahrik
Hepsi otomatik sera için termal tahrik hazır. Beş litrelik bir şişenin etkisini arttırmak için siyah bir film sarın ve seranızın tavanının altında, sıcak havanın yükseldiği yere tutun. Litron pencerenin yanına takılır. Ahşap tahtadan bir ucunu kıç kısmına yapıştırdıktan sonra, ikincisi ise biberonun üzerinde kuvvetlendirin, böylece tahta ağırlığı altında buruşmuş olur. Büyük bir şişe ısıtıldığında, basınç yükselir, hava genişler ve bir litreye aktarılır. O düzeltiyor, aynı zamanda hendek kaldırıyor ve o da, çerçeveyi dışarı iter. Seradaki sıcaklık ne kadar yüksek olursa, şişedeki basınç o kadar yüksek olur.

Silindirler ve lastik topun termal tahrik sistemi

Silindirler ve lastik bilye serası için bir hava deliği oldukça orijinal bir cihazdır ve bunu kendiniz yapmak çok kolaydır. Aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • 2 silindir;
 • tahta;
 • bir kapaklı tahta kutu;
 • bir şişme bilye;
 • hortumu.

Hortumu, bağlı metal şişelere takın. Hortumun uzunluğu, seranın yüksekliği ile aynı olmalıdır. Hortumun diğer ucunda, bir şişme topun nipelini takın.

Önemli! Topun sönmesi gerekir.

Sera için termal tahrik
Bir kutuya, şişirdiği zaman, kapağı dışarı çıkacak şekilde yerleştirin. Kutunun kapağına, daha sonra pencere ile bağlanan tahta çivi. Silindirler, seranın tavanının altına ve kutuyla birlikte kutuya monte edilir – transom altında. Silindirler ısıtıldığında, top şişer ve pencereyi açar. Bu tür ekipmanlarda, her şey mutlaka hermetik olmalıdır, bu, kendisinin yaptığı bir termal sürücünün çalışmasına bağlı olacaktır.