Seralar ve açık alanlar için: domates Madeira

Medeira Domatesleri
Domatesler, farklı iklim bölgelerinde yetiştirilen çok popüler sebzelerdir. Her bahçıvan, daha az kaynak gerektirecek ve mükemmel tat nitelikleri ile daha kullanışlı ürünler verebilecek bir tür bulmaya çalışır. Bu yazıda, domates “Madeira” hakkında konuşacağız, özelliklerini ve açıklamasını tartışacağız. Ayrıca bu çeşitliliğin güçlü ve zayıf yönlerini de dikkate alın.

Çeşit açıklama

Önceleri, hem serada hem de çeşitli tünellerde veya açık zeminde yetiştirilebilen kiraz domateslerinin tipik bir temsilcisi.

Bazı domates çeşitleri, balkonda veya pencerede yetiştirilebilir.

Medeira Domatesleri

çalılar

Belirsiz bitki çok fazla sürünen filizlenmemiş, 1.5-2 m yüksekliğe kadar büyüyebilir. Sac levhalar koyu yeşil renkte boyanır, ortalama boyutlara sahiptir. Kök ve sürgünler oldukça yoğun, rüzgârlara ve çatlamaya karşı dayanıklıdır.

Biliyor musun
çalı domates bahçe bilinen tarihindeki en yüksek 16,3 m yüksekliğe sahiptir. Yıl boyunca, bitki efendisini 12312 domates muazzam boyutta verdi.

meyve

Küçük domatesler kırmızıdır, cilt pürüzsüzdür. Yuva sayısı – 2. Bir fırça 16 meyve kadar oluşturur, ortalama ağırlığı 20 g olan.

Medeira Domatesleri Ürünler mükemmel tat özelliklerine sahiptir ve iyi taşınmaktadır, bu da hem taze olarak kullanılmasını hem de meyve suları üretilmesini, çeşitli yemeklerin korunmasını veya hazırlanmasını sağlar. Biri metrekare meyvenin 7 kg’a kadar toplayabilir fazlalaştı Ancak, standart kılıç dikim şemaları ile sopa eğer, sadece bu durumda olduğunu.

Olumlu bir nitelik de, bu domateslerin sıcağı çatlamadığı ve olgunlaştıktan sonra düşmediği gerçeğidir.

Domates “Madeira” özellikleri

Bizden önce, tohum çukurundan 3 ay sonra meyve vermeye başlayan yüksek verimli bir melez var. Dikim “Madeira”, her bitki aksi verim yarı yarıya düşecek, oluşumunu ve bir Jartiyeri gerektirdiğini unutmamalıyız ve meyveler en kaliteli değildir.

Sarı domates çeşidi “Bal damlası” nın özelliklerini inceleyin.

Hibrit hem güneş ışığına hem de ısıya ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle, açık bir zemine dikerek, uygun yeri seçmek gereklidir. Yazın iklim bölgenizde yeterince soğuksa, bir barınak altında domates yetiştirmek daha iyidir.

Ayrıca havanın nemini hatırlamaya değer. Domatesler% 60’ı aşan bir nemde büyürse, çalılar mantar hastalıklarından etkilenmeye başlar ve çiçek sapları düşer. Ayrıca, tozlaşma büyük ölçüde bozulacaktır.

Önemli! Melez, tütün mozaik virüsüne ve alternariaya dirençlidir.

Medeira Domatesleri

Büyümenin özellikleri

Tarifnameye göre, domates “Madeira” bir kiraz domates – buna göre, benzer bir teknolojiye göre yetiştirilmektedir.

Melezimiz açıkta yetiştirilebileceğinden, bazı yetiştirme seçeneklerini ele alacağız.

Eğer büyük meyveli domates aşina ve aynı çok yetiştirilen çünkü, sorun olmaz kiraz domates ile daha sonra açık toprağa onları dikti edin.

Domatesler, büyüme süreci boyunca en iyi sargıya ihtiyaç duyar. Bunun için yumurta kabuğu, ısırgan gübresi, kül, tavuk gübresi, Mullein çözeltisi uygundur. Süperfosfat, potasyum sülfat ve nitrophos da kullanabilirsiniz.

Toprağa başlayalım. İyi bir hasat elde etmek için, humus ve mineral maddeler bakımından zengin kumlu tın ya da tınlı toprak, sahada hakim olmalıdır. Bu durumda, substrat iyi drenaj özelliklerine sahip olmalıdır, böylece nem içinde kalmaz. Sitede “kötü” topraklar varsa, humus / kompost, “maden suyu” yapmak veya hazır toprak satın almanız gerekir.

Toprak hazırlığı

Substrattan tasarruf ederseniz, ürün miktarının buna karşılık geleceğini anlayın, böylece gelirleri ve masrafları tartın ve en iyi seçeneği bulun.

İklim gelince. Güneyde yaşıyorsanız ve Nisan ayında günlük sıcaklık 16-20 ° C aralığındaysa, tohumlar doğrudan toprağa ekilebilir. Hava durumu sabit değilse, bir fide yöntemini kullanmak daha iyidir. Toprakta veya tohumlarda fideler için tohum tohumları tek sistem olabilir.

Toprakta, 0,5 cm derinliğe kadar sakal yapar, üst üste tohum bırakır ve toprağa serpilir. Tohumların yeryüzünde derinlemesine “saklı” olmamaları önemlidir, aksi takdirde mikropları çıkarmak için yeterli güce sahip olmayacaktır.

Bütün tohumları ektikten sonra toprağı nemlendirmeniz gerekir. Kutularda dikilmişlerse, hava sıcaklığının 25-28 ° C arasında olacağı güney tarafa aktarıyoruz.

Önemli! Işık günü en az 10 saat olmalıdır.

İlk çekimler bir buçuk haftada görünecek. Fide yöntemini kullanırsanız, sıcaklığı 20 ° C’ye düşürmek gerekir. Günlük olarak, substratı nem için test ediyoruz ve kurutmaya ya da aşırı ıslanmaya izin vermiyoruz.

Domates fidesi

Fidelerin bu yaprakların 3. safhasında ayrı kaplara dalması gerekir. Köklere zarar vermemek için her şeyi dikkatli bir şekilde yaparız. Ekim yaparken biraz kök eklediğimizde ek kökler alırız. Açık yerde fideler için bakım yaparken, benzer bir etki elde etmek için satırları hafifçe ripte edebilirsiniz.

fide dikmek gece sıcaklığı 10 ° C’nin altına düşmeyecek zaman olabilir ama iniş için son tarih Haziran ayının ikinci on yıl olarak kabul edildiğini hatırlatmakta fayda var, böylece domates “taşınmaya” için zaman yoksa, bunlar evde büyümek zorunda kalacak olmalıdır.

Bitki, alanın kullanımını en üst düzeye çıkarmak ve ekimi kalınlaştırmamak için belirli bir şemaya uygun olmalıdır. Satırdaki komşu bitkiler arasındaki mesafe 0,6 m, satırlar arasında – 0.6 m’dir.

Önemli! Burç 30 cm yüksekliğe sahip olduğunda, desteğe bağlı olmalıdır.

Bir serada büyümeye gelince, sadece dikim zamanı ve düzeni değişir. Çalılar birbirine daha yakın dikilebilir.

Fidelerin ayrılması

Ayrıca, eğer sera ısıtılmamışsa, tohumların ekilmesi son derece arzu edilmez. “Soğuk” bir seraya transfer sadece minimum sertleşmeyi geçen fideler olabilir.

Avantajları ve dezavantajları

Şimdi melezin güçlü ve zayıf yönleri hakkında konuşalım.

eksileri:

 • bitkiler mükemmel drenaj özelliklerine sahip verimli bir toprak gerektirir;
 • Bir jartiyer ve şekillendirme verimi düşük olacaktır;
 • Soğuk iklim bölgelerinde açık havada yetiştirmek için uygun değildir;
 • İyi aydınlatmaya sahip en iyi alanı tahsis etmek gerekir;
 • bir serada büyürken, çok para gerektirir.

Artıları:

 • erken hasat;
 • Meyveler mükemmel şekilde depolanır ve taşınır;
 • melez en yaygın hastalıklara dirençlidir;
 • mükemmel tat nitelikleri;
 • Hem açık hem de kapalı alanda yetiştirilebilir;
 • kullanım evrenselliği;
 • iyi ticari nitelikler.

Medeira Domatesleri

Biliyor musun
Domates, sadece XVIII. Yüzyılda Rusya’ya geldi. Daha sonra bir süs bitkisi olarak yetiştirildi, çünkü meyve basitçe olgunlaşmak için zamana sahip değildi.

Bu nedenle, açık alanda mükemmel bir ürün verebilen iyi bir çeşit kiraz domatesleri saydık. Pek çok çeşit, meyvenin kimliğinden, ticari özelliklerinden övünemez. Ayrıca, domateslerin çeşitli hastalıklardan işlenmesi gerekmediği, bize çevre dostu bir hasat sunacak olması cesaret vericidir.

Ancak, bitkilerin zayıf toprakta yetişmesi durumunda çeşitliliğin size iyi bir hasat veremediğini hatırlamakta fayda var. Hava koşulları ya da böceklerin istilası da verimi düşürebilir, bu nedenle domates “Madeira” nın dikimine azami dikkat göstermeniz gerekir.


Loading...