Sera içinde fitototra mücadele için iyot nasıl kullanılır

iyot
İlaç dolabınızdaki iyot sadece sizin için değil, aynı zamanda bahçeniz ve bahçeniz için vazgeçilmez bir hazırlık olabilir.

Fitoftora ve diğer hastalıkların yanı sıra beslenmeye karşı kullanılır.

Siteniz için faydaları ve fitototra ile mücadelede uygulanması hakkında konuşalım.

Bahçede ve bahçede kullanışlı özellikler

Uzun bir süre boyunca, hastalıkları, zararlıları korumak, büyümelerini ve gelişmelerini teşvik etmek için ekili bitkilere gübreleme ve gübreleme uygulama eğilimi olmuştur. Bazen bu ilaçlar yararlı oldukları kadar zararlı olabilirler. İyot, doğru kullanıldığında kesinlikle zararsızdır. Bu, insanlar ve bitkiler için geçerlidir.

Önemli! Büyük miktarlarda iyot zararlı olabilir.

Geleneksel iyot, veriminizi artırabilir, meyvenin tadını ve rengini artırabilir. Uygulaması ile azot kültürleri tarafından daha iyi bir asimilasyon vardır, bu nedenle böyle bir üst giysi ile azotlu gübre kullanılmaması mümkündür. Bahçenizi çeşitli hastalıklara daha dayanıklı hale getirebilir. iyot
Bu madde tüm kültürler için yararlıdır, ama tabii ki domates için en büyük yararı getirir. Ek beslemeye büyük ihtiyaç duyarlar ve çoğu zaman fitotoksa ile hastalanırlar. İyotlu domateslerin tedavisi fitototra için etkili bir ilaçtır.

Bitkiler için gübreleme olarak maya, amonyak, muz kabuğu, ısırgan otu, yumurta kabuğu, temizlik, soğan kabuğu, saman, talaş kullanın.

Hastalığın nedenleri ve belirtileri

Tıpkı insanlar gibi, kültürler de çeşitli problemler ve hastalıklar olan temelinde iyot eksikliğinden muzdarip olabilirler. Eksikliği bitkinin bağışıklık ve gelişimini etkiler.

Genellikle, maddenin görünümü maddenin tanıtılması gereği ile gösterilir. İşaretler verim ve sık görülen hastalıklarda önemli bir azalma olabilir: kök çürümesi, fitototra, mozaik.

Biliyor musun Domateslerde, çok sayıda serotonin, böylece ruh halini mükemmel bir şekilde yükseltebilirler.

Özellikle domatesleri etkileyen fitotoksiden bahsetmek, bunun nedenlerinin çok fazla olabileceğine dikkat edilmelidir. Bu mantar hastalığı, bu yüzden görünüşü için hemen hemen tüm ön şartlar, ortak bir mantar ile aynıdır:

  • yetersiz hava miktarı;
  • yüksek nem oranı;
  • İstenilen sıcaklık rejiminin herhangi bir bakım gerektirmemesi (özellikle soğuk).

Domatesin geç lekesi

Önemli! Phytophthora esas olarak patates üzerinde tutulur, bu nedenle başlangıçta yapraklarında görünebilir ve bir hafta sonra domates içine dökülür.

Sera içinde kullanın

Hastalığın tezahürüne neden olan nedenlere dayanarak, mantarın havaya nüfuz etmemesi ve seranın duvarlarındaki kondensin optimal nem sağlaması nedeniyle serada büyük hissedeceği tespit edilebilir.

Fitoftoraların soğuktan kendini göstermesini önlemek için, gecenin oldukça serin olduğu yaz sonunda siteye dikkat etmelisiniz. Bir serada iyotun nasıl doğru kullanılacağını anlayacağız.

Önemli! İyi bir havalandırma sağlamak ve seradaki koşullara dikkat etmek, mantarın görünümünü önleyebilirsiniz.

Hangi bitkiler için

İyot, fitotottan, gübreleme için ve hem serada domates için hem de salatalık, lahana, kabak, biber, kabak için antiseptik dezenfektan olarak kullanılır. Çilek, üzüm ve meyve ağaçları için ev çiçekleri için yararlıdır.
Sera içinde salatalık ve domates

Bir çözüm nasıl hazırlanır

Püskürtme için çözümler farklıdır. Onları düzgün bir şekilde nasıl hazırlayacağınızı düşünün.

Fitoftoradan kurtulurken çok etkilidir. saf serum iyot ile. Domates hastalanmazsa, sadece sulandırılmış sıvıyı uygulayabileceğinizi unutmayın.

Seyreltilmemiş solüsyon aşağıdaki gibi hazırlanır: 10 litre serum içine 10 damla iyot eklenir ve iyice karıştırılır.

Bu şekilde seyreltilmiş: 10 litre su 1 litre çözelti olmalıdır – eğer kökleri altına getirirseniz, ya da 3 litre su için 1 litre çözelti (ve daha fazla) bir litre su – püskürtüyorsanız.

Önemli! Rendelenmiş çamaşır sabunu püskürtmek için sıvı ekleyerek, verimliliğini artıracak – yaprakları tahliye olmayacaktır.

Fitoftora için eşit derecede etkili bir çare süt ve iyot çözeltisidir. Domatesleri her iki haftada bir serpin gerekir. Bunu yapmak için 10 litre su, 20 damla iyot ve bir litre yağsız süt karıştırın. Bütün bunlar iyi karıştırılmalıdır.
Süt ile iyot

Püskürtme kuralları

Sabahları veya akşamları domatesleri serpin. Bu nedenle, püskürtülen sıvının çok ince bir şekilde püskürtüldüğünü – bir sis veya bir buluta benzediğini – denemek gereklidir. Bitkiyi çok fazla nemlendirmeye çalışmayın.

İyot çözeltisi ile domateslerin topikal uygulaması

Birinci üst pansuman çözeltileri, domates ikinci bir çift yapraka sahip olduğunda yapılmalıdır. Islak toprakta, aşağıdaki çözelti eklenir: 3 litre su başına bir iyot damlası.

Domatesler fırçalarla bağlandığında daha fazla gübreleme yapılır. Çözeltide, 10 litre su başına 3 damla iyot bulunmalıdır. Her çalılığın altında bir litre gübreleme yapmalısınız.

Sadece phytophthora domates bitkilerini yok etmekle kalmaz, aynı zamanda vertebral rot, alternaria, külleme, fusariosis’i de tedavi etmelidir.

Ayrıca, meyvelerde bulundukları zaman domatesler beslenebilir. Bunu yapmak için, 5 litre sıcak suda, külü (yaklaşık 3 litre) elemen gerekir. Bir saat boyunca demlenmeye bırakın (kepçe veya başka bir kap örtülmelidir). domates
Daha sonra 10 ml iyot ve 10 gr borik asit ekleyin, suyla seyreltin, böylece 10 litre karışım elde edilir. Bütün bunlar bir günlüğüne kaldı.

Sıcak suda seyreltilmiş bir karışımla dölleyin: 10 litre su başına 1 litre karışım.

Biliyor musun Uzun zamandır, domatesler yanlışlıkla bir afrodizyak olarak kabul edildi.

Kökler altında gübreleme uygulamasını spreyleme ile değiştirmek faydalıdır.

Bitkiler, bizimkinden daha az olmayan yararlı maddelere ihtiyaç duyarlar. Sitenizde iyi bir büyüme, meyveye ve bağışıklığa sahip olmak için, yeterli kültürün olduğundan emin olmalısınız. Hastalıkların tedavisi ve beslenme için çözümler için tarifler oldukça basittir. Ancak, çözelti içindeki iyot oranını arttırırsanız, bahçenize zarar verebileceğinizi unutmayın. Dikkatli kullanın.